Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Είχε αρκετό γέλιο σε κάποιες σκηνές, αλλά το βάζω χαμηλότερα από το Μπόρατ…

Να δω το Μπρούνο;

Ναι βέβαια. Το Dictator είδες; δεν το βγάζει σε μένα τουλάχιστον.

[B]The Invention of Lying[/B]

Πολύ συμπαθητικό ταινιάκι. Ο Τζερβές ξεκινώντας από μια πολύ απλή στη σύλληψή της σεναριακή ιδέα (σ’ έναν υποθετικό κόσμο όπου το ψέμα είναι άγνωστη λέξη, κάποιος απλά αρχίζει να λέει ψέματα για δικό του όφελος), βγάζει μπόλικο γέλιο μπλέκοντας μέσα εκτός από το προφανές των καθημερινών σχέσεων και τη θρησκεία, τον πολιτισμό, τους κοινωνικούς θεσμούς όπως ο γάμος κτλ. Πολύ αιχμηρά και εύστοχα τα σχόλιά του, αλλά κυρίως σε στιγμές σπαρταριστά (εκεί που δείχνει ότι οι ταινίες αυτού του κόσμου είναι πάντα μόνο ένας τύπος που αφηγείται ιστορικά γεγονότα μπροστά στην κάμερα πραγματικά με λύγισε). Γενικά ο Τζερβές κάνει μπαμ ότι έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, αφού κρατάει για πάρτη του τον πρωταγωνιστικό ρόλο που είναι ο πιο θετικός χαρακτήρας της ταινίας και του προσθέτει “γκρίζες” πινελιές για ξεκάρφωμα μάλλον περισσότερο παρά για τις ανάγκες του σεναρίου, αλλά δεν μπορώ να μην του αναγνωρίσω ότι είναι σπουδαίο κωμικό ταλέντο. Το ότι ακολουθεί κατά γράμμα τις συμβάσεις της ρομαντικής κομεντί μόνο ως ειρωνική αντιστροφή μπορώ να το ερμηνεύσω βάσει των δομών της ιστορίας κι αυτό το εκτίμησα πολύ. Είναι επίσης ενδιαφέρων ο τρόπος που αντιμετωπίζει το θέμα: ουσιαστικά δεν καθαγιάζει το ψέμα και την υποκρισία (μάλλον περισσότερο σατιρίζει όσους το κάνουν), αλλά παράλληλα προσπαθεί να καταρρίψει και το μύθο του “να λες πάντα την αλήθεια”, κάτι το οποίο αντιμετωπίζει ως κυνισμό. Εν τέλει, η ταινία είναι μια σχετικά σπάνια και γι’ αυτό σαφώς ευπρόσδεκτη περίπτωση ρομαντικής κωμωδίας που επιτέλους δεν αναλώνεται στο να κάνει το θεατή “να περάσει καλά”, αλλά αντίθετα επιλέγει να του κλείνει το μάτι από την αρχή μέχρι το τέλος. Όχι κανένα αριστούργημα, αλλά σίγουρα αξίζει.

Καλό ταινιάκι όντως, απλά από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε αρκετά βαρετό.

Είναι αλήθεια ότι δεν είναι ακριβώς ο ορισμός της ταινίας με σφιχτοδεμένη ροή ή κάτι τέτοιο. Αλλά είναι και λογικό. Ο Τζερβές είναι κυρίως κωμικός με έφεση στο stand up, όχι σεναριογράφος/storyteller.


Ενα ακαταλαβηστικο πραγμα ηταν. Εχασα 1.30 ωρα απο την ζωη μου.

ειδα χθες το there will be blood…φοβερη ταινια με φοβερες ερμηνειες!!!

…αυτό βλέπω τώρα…διασκεδαστικό φαίνεται


:):!:

The Adjustment Bureau, μια χαρά ταινία για τέτοια κρύα μέρα.

επίσης θα παντρευτώ την Emily Blunt και τα παιδιά μας θα είναι έξυπνα και όμορφα.

Καλή μαλακία και του λόγου του…

Ελεγα να τσεκαρω λογω RZA περισσοτερο.Να μην ε ?

Ειδα προχτες το [B]Children Of Men[/B].
Και γαμω τις ταινιες.

και μόνο να έγραφες: “Είδα ταινία του ταραντίνο” έφτανε…

Προσπερνάω το ότι δεν είναι ταινία του Tarantino…

Βασικά το γαμήσανε και ψόφησε. Πολλή γκανγκστεριά, πολλή ποζεριά και καθόλου βρωμόξυλο. Δεν είναι και ό,τι χειρότερο έχω δει αλλά δεν…

Τσεκαρε το Iron Monkey για ξύλο.

Πωωω, τι μου θύμισες! Το έχω δει αυτό! Donnie Yen και δεν είμαι καλά!

Βασικά ήταν λάθος μου γιατί δεν το έθεσα σωστά.
Είδες ταινία που έχει πάνω γράμματα που σχηματίζουν τη λέξη ταραντίνο.

Δεν τον θεοποιώ αλλά μην τον πετάμε κιόλας. Στην τελική δε νομίζω να περιμένει εμάς να κρίνουμε την ποιότητα της δουλειάς του…

Ναι ρε, ταινιάρα, αν και έπρεπε να ναι λιγότερο παιδικό. Να χε ΞΥΛΟ.

Σημερα το μενου λεει χαλαρωση (γενικοτερη) και The Prestige (βαριεμαι να βρισκω εικονα). Δηλωνω hypeαρισμενος του κερατα, απο παντου ακουω (τρι)καλα λογια. Γιααα να δουμε. Παιζει Bale, πολυ θετικο, πρωτο στοιχειο (και Jackman συμπαθης και Scarlet για να καυλωσουμε). Οψομεθα.

Παίζει και David Bowie υπ’όψιν… :stuck_out_tongue: