Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Συν το οτι φαινεται βαρετη ταινια :stuck_out_tongue:

‘’[B]Taken[/B]’’(2009)του[B] Pierre Morel[/B]

Ηρθε μου φαινεται η ωρα να δω κι εγω το ‘’[B]Taken[/B]’’.Να πω την αληθεια πριν παρακολουθησω την ταινια περιμενα να δω [B]Γαλλικο Ηοllywood[/B],μια μοδα που δυστυχως υπαρχει πολυ την τελευταια δεκαετια.
Με τον [B]Luc Besson[/B] στην παραγωγη(ενα ονομα που μετα το ‘’[B]Fifth Element[/B]’’ δεν μου λεει πλεον τιποτα απολυτως) και συμπαραγωγο σε αηδιες τυπου ‘’[B]Taxi[/B]’’ και ‘’[B]Transporter[/B]’’,ημουν σφιγμενος ,αλλα με ετρωγε ο κωλος να το δω!
Αφου περναει το πρωτο 20λεπτο με την παρελαση ενος σωρου κλισε με την χαζοχαρουμενη κορουλα να παιζει σαν αυτιστικο και την παρουσιαση αλλου ενα μπατσου που θυσιασε την οικογενεια του για το καλο της υπηρεσιας και της χωρας,μπαινουμε σιγα σιγα στο ψητο.
Μετα τα ηνια τα παιρνει η αγωνια,η δραση,η υπερβολη αν θελετε και η αισθηση του ‘‘Κατσε στον καναπε σου να γουσταρεις’’.Η κορη …και ο αρχι-γαμαω μπατσος-μπαμπας θα τους γαμησει ολους για να εξιλεωθει για το οτι οταν η κορη ηταν μικρη και ηθελε παραμυθια για να κοιμηθει αυτος κυνηγουσε πρεζεμπορες και λαθρεμπορους κι αντι να της τα διαβαζει αυτος της τα διαβαζε ο γκομενος της μαμας.
Περιπου ετσι παει η ιστορια,αλλα μετα η ταινια βαζει στο κολπο και καποια πολυ ενδιαφεροντα στοιχεια και γινεται πιο ελκυστικη,σε συνδυασμο βεβαια με το κυνηγητο και τη δραση.Ειναι γρηγορη,σπινταριστη και χωρις κοιλια και περιττες-ανουσιες σκηνες.
Το ξερω οτι δεν σας λεω κατι το καινουριο,διοτι στη τελικη εγω ειμαι αυτος που ειδε την ταινια τελευταιος,απλα ηθελα να καταθεσω γραπτως μια αποψη σχετικα με το θεμα.
Ο [B]Liam Neeson[/B],που ειναι πραγματικα πολυ καλος ηθοποιος,αποδεικνυεται μαστορας και στην διεκπεραιωση τετοιων ρολων και πραγματικα μου αρεσε να κλεινω σε στιγμες τα ματια και να φανταζομαι οτι βλεπω ενα old-school αστυνομικο,με καποιες επιδερμικες κοινωνικες νυξεις,στο οποιο πρωταγωνιστης ειναι ενας μη-Γαλλος ηθοποιος.
Εννοειται οτι στην τελικη η ταινια μου αρεσε και ολες αυτες οι λεπτομερεις και η δραση ειναι πολυ σωστα δομημενες και παρουσιασμενες και συνεισφερουν στη δημιουργια του cult-following της ταινιας.Ξερω οτι σε πολλους εδω μεσα αρεσε το ???[B]Τaken[/B]’’ κι ετσι για να γινομαστε περισσοτεροι βαλτε και μενα μεσα.

Χτες βράδυ το A serbian film:(

Μετά από αρκετό καιρό λόγω του ότι το μυαλό μου ήταν παγωμένο λόγω στρατού, έκατσα στα σοβαρά να δω σοβαρή ταινία. Hunger λοιπόν. Συνοπτικά για τους μη γνωρίζοντες, η ταινία αφορά την ιστορία του Bobby Sands, μορφής εξέχουσας σημασίας στην ιστορία του IRA και της Ιρλανδικής ιστορίας γενικότερα. Για να αποφύγω τα πολλά spoilers, η ταινία αφορά την απεργία πείνας των κρατουμένων-μελών του IRA to 1981, σαν μέτρο πίεσης προς το Θατσερικό καθεστώς το οποίο είχε αναστείλει τα πολιτικά δικαιώματα των μελών του IRA θεωρώντας τους ποινικούς.

Στην πράξη τώρα.

Πρόκειται για μια ωμή, σκληρή και βάναυση ταινία. Πράγμα καλό για αυτό που πραγματεύεται - φυλακές, sectarianism, εποχή των Troubles. Παρ’όλα αυτά, μένεις με μια αίσθηση ανικανοποίητου στα 90 λεπτά που διαρκεί. Προφανώς είναι έτσι για να μην τραβά το εικαστικό σοκ σε μεγάλο διάστημα, απλά εγώ έμεινα με την εντύπωση ότι αν δεν ήξερα πέντε ιστορικά στοιχεία από μόνος μου, αφ’ενός θα είχα μεγάλα κενά κατανόησης, αφετέρου μπορεί να μην αντιλαμβανόμουν ακριβώς το feeling που ήθελε να μεταδώσει. Σαν να μην σκιαγραφούσε καλά καλά τους χαρακτήρες. Πιο πολύ σαν γροθιά ανάμεσα στα μάτια που θέλει να σε αναγκάσει να μάθεις, μόνος σου και εκ των υστέρων, για ποιο λόγο την έφαγες. Γενικά θαμπς απ όμως, και κυρίως λόγω Fassbender.

[B]Lincoln[/B]

O Spielberg είναι μεγάλος σκηνοθέτης. Προσωπικά από τους αγαπημένους μου. Αλλά ποτέ δεν τα κατάφερνε και τόσο καλά όταν έπιανε στα χέρια του την ιστορία και την πολιτική (αν και προσωπικά εκείνος ο Rayn συνεχίζει να μου φαίνεται καλή ταινία, όπως φυσικά και το Empire of the sun). Το Lincoln είναι ίσως η ταινία που περισσότερο από ποτέ φαίνεται το γιατί. Επειδή ο Spielnberg στην πραγματικότητα δεν θέλει να κάνει μια τέτοια ταινία, απλά να εκφράσει τον θαυμασμό του για κάποιες προσωπικότητες και ιστορικά γεγονότα δραματοποιώντας τα με τον ίδιο τρόπο που γυρίσει και τον Ε.Τ.

Έτσι και εδώ ο Lincoln είναι περισσότερο σαν ένας βασιλιάς μια μυθικής χώρας που μέσα από πολλές δυσκολίες νικάει το κακό και φέρνει την ελευθερία. Κακή δεν την λες, δύσκολα λες κακή οποιαδήποτε ταινία του Spielberg, απλά εδώ δεν υπάρχει κάποια στιβαρό κοινωνικοπολιτικό δράμα όπως θα περίμενε κανείς από μια ταινία που καταπιάνεται με την πιο σκοτεινή στιγμή της ιστορίας των ΗΠΑ.

Οι κριτικοί στην Αμερική την λάτρεψαν, το ίδιο και το κοινό αν κρίνω από το box office, αλλά έξω από την Αμερική δεν ξέρω αν θα μπορέσει να συγκινήσει κανέναν. Ίσως αν έμενε λίγο παραπάνω στο Lincoln ως πατέρα και σύζυγο, στις ελάχιστες στιγμές που η ταινία αποκτούσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον, να είχαμε κάτι πιο ενδιαφέρον. Anyway συνεχίζουμε να αγαπάμε Spielberg.

[B]edit:[/B] Αυτό το hunger (προηγούμενο ποστ) πρέπει να το ξαναδώ κάποια στιγμή.

Αν κατάλαβα καλά αυτό ήταν ουσιαστικά 2 επιεσόδια τα οποία γίνανε ένα ωραίο πακετάκι σε ταινία. Συνολική διάρκεια τρεις ώρες, story που παίζει ανάμεσα σε σύγχρονη εποχή και μεσαίωνα και ένα wannabe Illuminati. Το περίμενα πολύ χειρότερο είναι η αλήθεια. Δεν ήταν και τόσο βαρετό, χωρίς βέβαια να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τίμια προσπάθεια.

Ότι screener πήραν τα μέλη της ακαδημίας έχει διαρρεύσει τις τελευταίες μέρες. Zero dark trinity, The impossible, Lincoln, Hitchcock, The hobbit και ποιος ξέρει τι άλλο θα βγει μέχρι αύριο. Ταινίες που η κυκλοφορία τους σε dvd θα αργήσει αρκετά ακόμα.

Χθες είδα το [B]Horrible Bosses[/B] και δεν μου άρεσε τόσο. Περίμενα περισσότερο χιούμορ. Ο Spacey και η Aniston έσωσαν τη φάση. Έβαλα 5/10.

‘’[B]Stuck[/B]’’(2007) του [B]Stuart Gordon[/B]

O [B]Stuart Gordon [/B]ειναι ενας απο τους πιο γνωστους [B]Masters Of Horror [/B] καθως εχει χαρισει σε ολους τους horror fans ταινιες οπως :’’[B]Re-Animator[/B]’’,’’[B]From Beyond[/B]’’ και το λατρεμενο μου προσωπικα ‘’[B]Dagon[/B]’’.
Oι δυο πιο προσφατες ταινιες του,που ειναι το ‘’[B]Edmond[/B]’’(2005) και το ‘’[B]Stuck[/B]’’(2007) ,απεχουν πολυ απο το horror genre.Προκειται για εσωτερικα δραματα,περιπλανησεις μεσα στην βρωμικη νυχτα της πολης και thrillers αγωνιας και προβληματισμου.Κυριως το ??[B]Stuck[/B]’’ στηνει τον θεατη απενατι σε ενα διλημμα πολυ σοβαρο.
Oι δρομοι ενος αστεγου αντρα και μιας νοσοκομας που της εχει προσφερθει η θεση της διευθυντριας,διασταυρωνονται λογω ενος ατυχημετος με συμμετοχους αυτους τους δυο.
Αυτη η ιστορια αποτελει την αφορμη για ολα οσα παρακολουθουμε στη συνεχεια σε μια δυνατη ταινια,με λιτες ,αλλα πολυ καλες ερμηνειες απο την [B]Mena Suvari[/B] που επαιζε και στο ??[B]Edmond[/B]’’,αλλα και απο τον [B]Stephen Rea[/B],γνωστο κυριως απο το ‘’[B]The Crying Game[/B]’’.
Φυσικα στη συνεχεια ερχεται και ο τρομος…
Πιστευω πως ειναι αυτη η ταινια καλυτερη απο το καπως υπερβολικο,αλλα δυνατο ??[B]Εdmond[/B]’’ και αποτελει ενα πολυ δυνατο entry στη φιλμογραφια του [B]Stuart Gordon[/B].Θεωρω εξυπνη την ιδεα ενα κοινωνικου ενδιαφεροντος,αλλα και ποινικου δικαιου ζητημα να παρουσιαζεται με στοιχεια thriller μυστηριου,αλλα και black comedy.

…αυτό το έργο είναι γροθιά ατο στομάχι


:):!:

τα’χα γραψει 2-3 σελίδες πριν και γω…ρε, μόνο σε μένα φάνηκε τόόόσο βαρετό?

δλδ συμφωνώ και στα αποπάνω αλλά αν έβαζα ένα μόνο μεινονέκτημα, θα ήταν το πόσο βαρετή ταινία ήταν και μετα όλα τ’αλλα…

Ναι το είχα δει το ποστ σου.

Να σου πω τη αλήθεια έχει να κάνει και λίγο και με το timing που θα κάτσεις να δεις ταινία.Υπάρχουν στιγμές που μπορείς να με βάλεις να δω 4ωρη ταινία που το μόνο που δείχνει είναι το γρασίδι να μεγαλώνει να πούμε και να μην μου φανεί βαρετό.:stuck_out_tongue:

Τώρα το Lincoln θα μπορούσες να το πεις βαρετό, μιας και είναι γεμάτο διαλόγους και μόνο διαλόγους χωρίς μεγάλο δραματικό βάθος (που θα σε κάνει να νοιαστεις λίγο παραπάνω για αυτούς που συμμετέχουν σε αυτούς), επομένως ναι γίνεται εύκολα κουραστική.

Προτεινω να μην το δεις, η λεξη ψυχοπλακωση δεν αρκει για να περιγραψει αυτο που σου προκαλει…Απο την αλλη μπορεις να μου πεις οτι αν πηγαινε ετσι θα βλεπαμε μονο ταινιες της Μπαρμπι, αλλα και σαν αξια ταινιας δεν αξιζει να περασεις ολο αυτο το συναισθηματικο ξυλοκοπημα,δε θα πεις δηλαδη μετα “μου μαυρισε την ψυχη αλλα τουλαχιστον ξερω οτι ειδα ταινιαρα”. Μαζι με το Salo και 2-3 αλλες, απο τις ταινιες που δε θα ξαναεβλεπα για κανενα λογο…

Βασικά την έχω δει αλλά δεν την θυμάμαι και τόσο καλά. Για αυτό θέλω να την ξαναδώ. Μου είχε αφήσει καλές εντυπώσεις πάντως.

Eγω θεωρω τo ‘’[B]Hunger[/B]’’ ενα απο τα μεγαλυτερα αισχη των τελευταιων ετων!!

[B]A Dangerous Method[/B] : Απογοήτευση. Τέλειος ύπνος though :thumbup:

[B]Flight του Robert Zemeckis[/B]

Τελειωμένος αλκοολικός και κοκαϊνομανής πιλότος, προσγειώνει με θεαματικό τρόπο χαλασμένο αεροπλάνο, σώζοντας πολλές ζωές πλην έξι αλλά η έρευνα που πραγματοποιείται μετά για να αποδοθούν ευθύνες, τον βάζει στο στόχαστρο λόγω της εξάρτησης του.
Τεραστίων διαστάσεων μαλακία από τον Ζεμέκις που ζήλεψε από τις διδακτικές πίπες του Χάγκις και είπε να κάνει κι αυτός μία. Ενδιαφέρον πρώτο 20λεπτο, αν και είναι λίγο γελοίος ο τρόπος με τον οποίο σώζεται το αεροπλάνο, αλλά από εκεί και πέρα ξεκινάει ύπνος ο οποίος κλιμακώνεται μέχρι το τίγκα ηθικοπλαστικό και διδακτικό φινάλε που είναι για γέλια και για κλάμματα.
Καλή αλλά υπερβολική η ερμηνεία του Ουάσινγκτον, μουνάρα η Ράιλι αλλά χωρίς κανένα νόημα ο ρόλος της, καμία εμβάθυνση στους χαρακτήρες και γενικά ένας αχταρμάς.
Σοκαριστικά κακή ταινία.

Καταρχας εχει τον over-bloody-rated Washington .

To αποπάνω και γώ τοψηνα επειδή οκ, και στα κακά του στηρίζω Ζεμέκις αλλα οκ, δεν νομ΄πιζω να το δώ σύντομα…

2 χαμένες ώρες από τη ζωή μου + μια τελείως Miscast επιλογή ο Χόπκινς για Χίτσκοκ…

παραδόξως, την καλύτερη ερμηνεία της ταινίας την δίνει η Γιόχανσον…