Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

[QUOTE=Scourge Of God;1463242]

Καλά γάμησε. Sci-fi western με καταπληκτικό Λεβιτ και σε τρομερή φόρμα ο Γουίλυς. Ιδιοφυές σενάριο και τρομερή σκηνοθεσία. Ταινία που αξίζει να δεις όσες φορές θέλει να μάθεις όλα τα μυστικά της.

Πράγματι γάμησε, το είδα με φίλους και ήταν φανταστική εμπειρία, πατούσαμε pause για να αναλύσουμε τι είδαμε :smiley:

'Ετσι! Καλώς ήρθες κι εσύ στη σφαίρα της ΑΠΟΘΕΩΣΗΣ. Μόνο ΓΚΑΥΛΑ η ταινία.-

Πράγματι γάμησε, το είδα με φίλους και ήταν φανταστική εμπειρία, πατούσαμε pause για να αναλύσουμε τι είδαμε :smiley:

Τι διαολο μονο σε μενα δεν αρεσε αυτη η ταινια ρε;;;;

[B]ΝΑΙ![/B]

*αν και περιμένω και jiopa, μπας και γίνετε 2

:lol::lol::lol: Συντροφε jiopa τοποθετησου γρηγορα γιατι με εχουν στριμωξει στην γωνια

Ειμαστε ηδη 2, οποτε μπορει να γινουμε και 3!
Παντως εχω φαει και εγω αρκετο κραξιμο απο οσους φιλους το εχουν δει, αλλα οκ το συνηθισα…

Παιδια,δεν το εχω δει ακομη,οποτε δεν μπορω να εκφρασω αποψη…

οκ τοτε. να σας βάλουμε σε ενα ταξι, να σας διώξουμε απο δω! :stuck_out_tongue:
*σε wintersun παει

‘’[B]La Terra[/B]’’(2006) του [B]Sergio Rubini[/B]

Εγω παλι συνεχιζω το μινι-αφιερωματακι σε συγχρονες ιταλικες ταινιες και σημερα ειδα το ‘’[B]La Terra[/B]’?.
Πολυ δυσκολο να ενταξει κανεις την ταινια αυτην σε ενα μονο κινηματογραφικο ειδος,καθως εχουμε στοιχεια απο δραμα,μαυρη κωμωδια και murder mystery drama!
H πωληση η μη της περιουσιας τεσσαρων αδερφων,καποιος εκ των οποιων εχει οικονομικους λογους να το θελει αυτο,γινεται η αιτια να μαλωνουν κι ερχονται σε αντιδικια και εντασεις μεταξυ τους.Απο την αλλη ομως τους κυνηγαει τοσο ο τοπικος νταβατζης οσο και το γεματο μυστηριο παρελθον τους,που ξετυλιγεται σιγα σιγα αποκαλυπτοντας μερος του μυστηριου αυτου.Η υποθεση και η πλοκη ειναι εν συνεχεια τοσο ενδιαφερουσα που θα ηταν κριμα να την φανερωσω…
Παρα πολυ ενδιαφεροντες χαρακτηρες,πανεξυπνο και πολυ ευφανταστο σεναριο,πολυ καλες ερμηνειες απο ολους και κυριως απο τον πρωταγωνιστη [B]Fabrizio Bentivoglio[/B],που πλαθει τον χαρακτηρα ενος αδερφου αφ’ενος απομακρυσμενου στη μεγαλη πολη και μακρυα απο το χωριο κι αφ’ετερου του δικαιου φυλακα αγγελου της οικογενειας.
Απηλαυσα πραγματικα την καταπληκτικη αυτη ταινια που θα ηθελα να εξαπλωσω τη φημη της διοτι το δικαιουται κι αποτελει αλλο ενα τμημα της προσφατης ιταλικης κινηματογραφικης αναγεννησης…
Μυστηριο,πλοκη,ερμηνειες,σκηνοθεσια με στυλ,χρωμα κι εμφαση στις λεπτομερειες καθως και απολαυστικο σεναριο…
Παρα πολυ καλη ταινια,οπως και το φοβερο χθεσινο ‘’[B]Le Consequenze Dell’Amore[/B]’’.

Λίκαρε και το Skyfall για όποιον ενδιαφέρεται. Ειναι dvdscr αλλά έχει πολυ καλή εικόνα.

Rango (2011)

Πολυ λιωσιμο!Καιρο ειχα να γελασω ετσι…

Blend in…


:lol:

Τα σπαει το απο πανω…και το soundtrack.

[B]Amour[/B]

Όταν διάβασα πως ο Χάνεκε θα κάνει ταινία με τίτλο “αγάπη” λίγο γέλασα είναι η αλήθεια. Σαν σκηνοθέτης μου φαίνεται αρκετά ψυχρός και ρεαλιστής μέχρι αηδίας για να κάνει ταινία που θα μιλά για την αγάπη. Όπως και να έχει έκατσα και την είδα κάπως επιφυλακτικά παρά τις αποθεωτικές κριτικές που εισέπραξε. Ε λοιπόν η ταινία είναι εκπληκτική. Χωρίς να εγκαταλείπει τον αγαπημένο του ρεαλισμό, γίνεται πιο συναισθηματικός από ποτέ, χωρίς να εκβιάζει την συγκίνηση ούτε για μισό δευτερόλεπτο. Κινεί εκπληκτικά την κάμερα μέσα στο σπίτι του ηλικιωμένου ζευγαριού και αποφεύγει έτσι να κάνει την ταινία να μοιάζει με στημένη θεατρική παράσταση, βάζοντας ακόμα και μερικά στοιχεία θρίλερ σε κάποιες στιγμές, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά χαρακτήρα και στο σπίτι. Και φυσικά παίρνει άριστες ερμηνείες από τους 2 πρωταγωνιστές του, και ειδικά στην σωματική ερμηνεία της Emmanuelle Riva που βγάζει μια φυσικότητα που τρομάζει. Το συγκλονιστικό τελευταία μισάωρο, που θα τολμούσα να περιγράψω ως ρομαντικό, απλά απογειώνει το όλο αποτέλεσμα και κάνει την ταινία old time classic από τώρα. Σίγουρα στις καλύτερες της χρονιάς.

[B]Safety not Guaranteed[/B]

Αν και στο μεγαλύτερο μέρος της πάει λίγο by the book για ταινία με πρωταγωνιστές τόσο διαφορετικούς και παράξενους, οι ανατροπές που έρχονται σιγά σιγά για να ολοκληρώσουν τους χαρακτήρες (μερικές αναμενόμενες, άλλες όχι και τόσο) βάζουν την ταινία πολύ ψηλά. Μαζί με το εκπληκτικό, και καλύτερο Excision (που ξέχασα να αναφέρω στο thread με τις καλύτερες του 2012) ανανεώνουν την πίστη στο ανεξάρτητο αμερικανικό σινεμά.

Δεν τη βάζω στο “ποια ταινία ξανείδατε σήμερα” γιατί πάει καμιά εικοσαετία από την πρώτη φορά και δε θυμόμουν τίποτα!

ετσι ρε dead!! (για το Safety not Guaranteed)

Turn Me On, Dammit!

στόρυ της μιας γραμμής: 15χρονη με αχαλίνωτες κάψες καταλήγει δακτυλοδεικτούμενη σε ένα κωλοχώρι της νορβηγίας.

συμπαθητικό ταινιάκι που παρά τη μικρή διάρκειά του προλαβαίνει και κάνει την κοινωνική του κριτική χωρίς να βαραίνει ιδιαίτερα το κλίμα.

Καπου το ειχε πάρει το ματι μου αυτο. αν βλέπεται, θα τσεκαριστεί σύντομα

δεν πολυβλεπεται imho αλλα τεσπα.

επιτιδευμενη indieα

δεν ξέρω αλλά με πήρε ο ύπνος…μπορεί να φταίει βέβαια και ο συνδυασμός τζακιού, αναπαυτικού καναπέ και κούρασης…:stuck_out_tongue: