Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Το remake του IT πάντως ήταν εξαιρετικό, και υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα. Υπάρχουν φυσικά και πάμπολλα remakes που είναι μάπα (τα περισσότερα μάλλον), άλλα υπάρχει και η νοοτροπία του κόσμου να μη μπορεί να κρίνει ένα remake ως μια νέα ταινία, και να νοιάζεται μόνο για το αν ήταν πιστό στο αρχικό, που κάποιες φορές είναι καλύτερο να ΜΗΝ είναι πιστό στο αρχικό.

nai nai to remake tou It to 3exasa. ta remake re man exoun polla 8emata. 1) den boreis na adikatastiseis kapoious actors prosopikotites (px ton Donald Pleasence os doctor Loomis, i ton Kurt Russell os Snake Plissken). pou 8a vreis tetoious arxidatous i8opoious simera. 2) oses 8eloun na einai pisto remake den boroun na piasoun to feel tis epoxis (oso kai na prospa8oun oi new actors na paristanoun oti einai sto 1978 i 1984 px apotinxanoun patagodos kai kataligoun na einai kati pitsirikia tou tora pou apla forane rouxa tou tote epeidi to retro einai tis modas) 3) i skino8esia kai i fotografia tou 2018 (me ola na einai super douper kalogialismena kai yperfotina) den teriazei gia tetoia look. 4) vazoun their own twist (gia na pros8esoun kati in the film) to opoio einai anousio, vareto ktl, kai se kanei na to miseis akoma perisotero (oi slipknot maskes fasi sto halloween tou zombie ANOUSIO, i i malakia me ta aloga sto Halloween 2 pali tou zombie, oti katedafizei olokliro spiti me ta xeria tou kai einai 3 metra psilos kai doulapas, i olo to nightmare on elm street remake). sigoura einai ki alloi logoi pou den mou’rxode kata nou right now (dioti kata vasi den vlepo new movies cause 99% are crap) but I think these reasons einai arketoi.

Συγγνωμη για το υφος, αλλα αυτο ειναι μεγαλη βλακειουλα να το λεει καποιος, οπως το ιδιο ισχυει και για αυτους που λενε οτι δε μπορουν να δουν παλιες ταινιες, γιατι για αυτους το 99% ειναι crap. Προσωπικα δεν αντεχω την παρελθοντολαγνεια, αλλα εννοειται οτι ο καθενας βλεπει οτι γουσταρει και οτι τον κανει χαρουμενο. Για μενα οι μισες απο τις 20 ταινιες James Bond που εχεις αραδιασει ας πουμε στο τοπικ ειναι απο κακες εως μετριες στην καλυτερη.

Οσον αφορα τα συγκεκριμενα προβληματα που εθεσες για τα remakes, μου φαινεται οτι στο 1, στο 2 και στο 3 κανεις ακριβως αυτο που εγραψα αποπανω. Εχεις την απαιτηση ενα remake να ειναι πιστο στο αρχικο, κατι το οποιο δε γινεται εξ’ορισμου αφενος, αφετερου αν ειναι πιστο στο αρχικο, τοτε ποιος ο λογος να γινει remake? Το νοημα, για οσους μπορουν να το βρουν, ειναι να δεις μια εναλλακτικη αποδοση μιας ιστοριας. Ωραιο ας πουμε το Planet Of The Apes με τον ηλιθιο τον Charlton Heston, ωραιο ομως και το Planet Of The Apes του 2011 με τον James Franco (εμενα μου αρεσε βασικα και του Tim Burton, ποτε δεν καταλαβα γιατι τετοιο κραξιμο).

Επισης, το οτι σου αρεσει εσενα πιο σκοτεινη και χυμα σκηνοθεσια και φωτογραφια, δε σημαινει οτι αυτο την κανει και καλυτερη. Εμενα αναλογα την ταινια, μου αρεσει καθε ειδους φωτογραφια και σκηνοθεσια. Μπορω να εκτιμησω κι ενα Blade Runner με εντελως αθλια εικονα και μισανθρωπικο κλιμα, μπορω να εκτιμησω κι ενα φωτεινο οπτικοακουστικο ντελιριο οπως το Fountain του Aronofsky, γιατι να πρεπει να βλεπω μονο το ενα κι οχι το αλλο?

To each his own my friend, but I personally think you are limiting yourself, and that’s totally fine, but it doesn’t mean that there is any rule for remakes and their quality. Sure, chances are that a remake will not be as good as the original, but some of them are better actually.

YΓ1 Αριστουργηματα εβγαιναν και το 1957, και το 1968, και το 1984, και το 1999, και το 2007, και το 2018, και θα βγαινουν καθε χρονο, η τεχνη του κινηματογραφου εξελισσεται και ασχετα με το αν βγαινουν και αναλωσιμες ταινιες στις εκατονταδες καθε χρονο, παντοτε υπαρχουν αξιολογες ταινιες.

ΥΓ2. Το ιδιο ισχυει και για αρχιδατους ηθοποιους. Θα προτιμησω εναν Edward Norton εποχης 2000 ή εναν Michael Fassbender του τωρα πανω απο τον Kurt Russell any given day.

2 Likes

Annihilation

Η νέα ταινία του Garland μετά το εξαιρετικό Ex-Machina. Το φοβήθηκα λιγάκι όταν έμαθα πως κατέληξε στο Netflix αφού άλλες 2 sci-fi ταινίες που κατέληξαν πρόσφατα εκεί βγήκαν πατάτες (Cloverfield, Mute). Αλλά ευτυχώς εδώ έχουμε το 2/2 από Garland.

Δύσκολη ταινία πάντως, και κυρίως πάρα πολύ φιλόδοξη. Το καλό είναι πως αν και φέρνει στο νου πολλές γνωστές ανά διαστήματα (από Alien, Arrival μέχρι και Odyssey) δεν είναι σε καμιά περίπτωση αντιγραφή. Mindfuck σενάριο, Lovecraft-ικος τρόμος, αλλά και εσωτερική αναζήτηση, μνήμες, ταυτότητα, θέματα που έχουν απασχολήσει τις καλύτερες sci-fi που έχουν βγει. Από αυτή την άποψη δεν κάνει κάτι τρομερά διαφορετικό πάντως, ούτε πηγαίνει όσο βαθιά θα περίμενε κανείς. Κατά τα άλλα αργοί ρυθμοί, εντελώς ψυχεδέλεια στην φωτογραφία, η ταινία οπτικά είναι ένα θαύμα, πολλά ερωτήματα αλλά καμιά εύκολη η ασφαλή απάντηση στο ανοιχτό φινάλε.

Σίγουρα θα χρειαστεί και άλλες προβολές. Από τις ταινίες που μένουν μέσα σου και σε προκαλούν.

1 Like

Ψιλοαπογοήτευση, κυρίως λόγω σεναρίου. Έχω διαβάσει την τριλογία της Νότιας Ζώνης και το πηδήξανε αρκετά το (πρώτο) βιβλίο πάνω στο οποίο στηρίξανε την ταινία. Κατά τα άλλα ναι, αρκετά αργό κάτι που ήταν πολύ λογικό καθώς στο βιβλίο σχεδόν δεν υπάρχουν καθόλου διάλογοι. Ωραία χρώματα όντως, τίγκα ψυχεδέλεια και το φοβόμουν να σου πω την αλήθεια το πως θα το παρουσιάσουν το “συμβάν”.

sumfono oti o ka8enas exei to dikaioma na vlepei oti tou aresei. oso gia to quote mou oti den poli vlepo new movies it’s because oi perisoteres einai apogoiteutikes(i toulaxiston apogoiteuoun emena). poios o logos na xaso 2-2 1/2 ores ap tin zoi mou gia na do mia mapa(px superhero movies, remakes ktl) kai na min do kati pou 3ero pos kai gia 1000 fora na to do 8a peraso kala(px terminato, escape from NY, 007 ktl). episeis oles oi new tainies exoun katali3ei na nai to idio thing me allo titlo. ti diafora exei to spiderman ap to iron man ap to star wars kai to star trek. kamia, idia fotografia idia drasi idio motivo. mono ta onomata ton xaraktiron allazoun and nothing else. I mean to star wars me to star trek itan 2 diaforetikes tainies(to star wars vasizotan sto action eno to star trek oute kan) kai tora vlepeis katali3ane to star trek to idio me to star wars. sigoura ta James Bond den einai ola kala(odos arketa kato tou metriou)alla einai diaskedastikes kai opos eixa pei se proigoumeno post mou kano run(otan 3ekinas ena prepei na ta deis ola). oso gia ta remake apo tin stigmi pou oi idioi oi gimiourgoi to pigenoun se pisto remake den ginete na to deis san new installment kai 8a to sigrineis me tin palia(opou ekei analoga me to ti kanei o dimiourgos tou new movie i xanei patagodos i kerdizei).kai vlepeis kai su pos ta perissotera remakes einai axriasta idika otan ta palia einai aristourgimata(halloween, friday the 13th, nightmare on elm street, robocop, total recall ktl). oso gia to optiko komati opos kai na to kanoume prosferei kai auto sto feeling mias tainias. otan 8elei na mas di3ei ena topio uperskotino vromiko xoris fotismo ktl kai kataligei na einai pio ka8aro kai apo aposteiromeno domatiko kai pio fotino apo tin plateia sudagmatos kalokairi 3 to mesimeri it fails to be what it’s meant to be in my opinion. oso gia ton edward norton sorry alla pote den itan oso cool oso o kurt russell sta escape(oute kan sto american history x) alla auta kai pali gousta einai. and think of this. why would a studio make a remake? for a quick buck nothing more than that.

Πάντα είναι δύσκολη η σύγκριση με τα βιβλία. Δεν τα έχω διαβάσει, βασικά αφού είδα την ταινία διάβασα κάπου πως δεν είναι original το σενάριο. Αν κάτι ίσως με χάλασε είναι που έμεινε σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό στον χαρακτήρα της Portman (που ήταν εξαιρετική by the way) και οι υπόλοιπες έμειναν πολύ πίσω αν και σαφώς έδειχναν να υπάρχουν ενδιαφέρουσες προοπτικές εκεί σεναριακά. Ακόμα και έτσι όμως σε ιντριγκάρει σε τεράστιο βαθμό. Προσωπικά μάλιστα μου αρέσουν και τα πιο ανοιχτά φινάλε (δεν ξέρω κατά πόσο στο βιβλίο δίνονται κάποιες πιο ξεκάθαρες απαντήσεις).

τόχω στα downloaded έτοιμο για το σκ, ας μη ξεχνάμε όμως ότι πλην του ex-machina, o Garland =
%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82

4 Likes

Ένα θα σου πω, διάβασα συνολικά 1000 σελίδες (τρια βιβλία) και δεν έβγαλα άκρη τι σκατά συνέβη στη Νότια ζώνη :stuck_out_tongue: Στο βιβλίο οι χαρακτήρες είναι και εκεί συνοδευτικοί, αλλά αφού το αλλάξανε που το αλλάξανε το σενάριο θα μπορούσαν όντως να πάνε και πιο βαθιά σε αυτούς. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως θα ήταν προτιμότερο να μην είχα διαβασει τα βιβλία. Τωρα είμαι αρκετά biased και το πήρα κάπως στραβά το όλο θέμα.

1 Like

Σε παρακαλώ, απέφυγε τα greeklish όπως και οι υπόλοιποι χρήστες :slight_smile:

Εκπληκτικα καλο το Dredd. Κλασεις ανωτερο απο την παπαρια με τον Σταλονε (που την αγαπαμε γιατι ειναι υπερκαλτ)

2 Likes

οι Ισπανοί μαζί με Ν.Κορέα έχουν εξελιχθεί σε δυνατούς παίκτες και αγάπες μου . Από τους πρώτους είδα αυτά


και οι 2 αυτές ταινιάρες δεν ενδείκνυνται για περιγραφή . Αρκεστείτε στο ότι είναι θριλερ μυστηρίου με τρομερό build up ( και σε ό,τι γράφει αποπάνω το imdb )

Το δεύτερο το είδα σινεμά και είχε ΓΑΜΗΣΕΙ. Το πρώτο δυστυχώς δεν το έχω δει ακόμα.

μιας και σας αρέσουν τα Ισπανικά… γάμησε τούτο δω

Επειδή τα είδα και εγώ και τρελάθηκα, μπορείς να προτείνεις αντίστοχου είδους κορεάτικες αν ξέρεις;

Αντίστοιχο μόνο σαν θριλερ μυστηρίου μου έρχεται τώρα, όχι θεματολογία

Κορυφαίο για μένα. Πρώτη μου επαφή με κορεάτικο σινεμά . Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί σε καθηλώνει

άκρως ενδιαφέρον ντεντεκτιβ στορυ αυτό . Όχι σαν το the body , αλλά ομοίως έχει χτίσιμο μπλα μπλα

1 Like

εισαι ωραιος. Γενικοτερα αν εχει και καποιος κατι στο μυαλο του, ας το πει!

Οτιδηποτε απο kim ki duk με πρωτη επιλογη το Pieta.

Forgotten

Αυτό είχα δει πρόσφατα από Κορέα

το είδα σήμερα με την κοπελιά. Εξαιρετικό

2 Likes