Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Έκατσα και είδα το Mortal Combat. Να πω καταρχήν πως με το παιχνίδι δεν έχω σχεδόν καθόλου επαφή, ξέρω 2-3 ονόματα, μερικά από τα abilities και that’s it. Την παλιά ταινία την έχω δει 2-3 φορές παλιά αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα.

Having said that… ωραία ήταν, καλά πέρασα. Δεν ξέρω πως θα κάτσει στους φανς αφού αν κατάλαβα καλά ήταν κάπως πιο… εισαγωγική, τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου άφησε, ήταν ωστόσο αρκετά διασκεδαστική και πέρασα πολύ καλύτερα από ότι στο Godzilla vs Kong που είχα βαρεθεί πολύ πριν τις πρώτες μάχες.

Το story ήταν εντελώς προσχηματικό, κάτι μάλλον θετικό σε αυτή την περίπτωση (τουλάχιστον για μένα), δεν σε κούραζε καθόλου και έμπαινε κατευθείαν στο ζουμί. Δηλαδή στις μάχες. Χορογραφίες γενικά καλές αλλά δεν μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα κιόλας. Κάτι παραπάνω από 90 λεπτά (και ας λέει 110 στο IMDB οι τίτλοι τέλος έχουν μεγάλη διάρκεια εδώ) πέρασαν εύκολα χωρίς να βαρεθώ.

Ένας νέος σκληρός καργιόλης, έχει και αυτός θέμα με τα ζώα.
Σε αντίθεση με τον John όμως, αυτός ματώνει. Διασκεδαστικότατο.

7 Likes

Τιιι; Ιεροσυλία. Τα πρώτα 7 λεπτά του ΜΚ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει συν τις όποιες σπλάτερ σκηνές. Ξενέρα και απογοήτευση για κάτι με υψηλές προσδοκίες ατόφιας διασκέδασης.

Ο Βασιλιάς Κονγκ δεν εκθρονίζεται. Long live the King

1 Like

περί Mortal Kombat , εάν είστε των animated movies . δείτε και αυτό . Δεν κακό

2 Likes

Κρατάς τα 7 σοβαρά λεπτά της ταινίας, κρατάω τα 70 με ανεγκέφαλη κλοτσοπατινάδα, πετάμε τα 23 με αδιάφορα cutscenes + ντουέτο Raiden/Shang Tsung, οκ;

Φατάλιτυ με dragon’s bite * άναρθες κραυγές *

Πολλά είναι, αλλά θα σου κάνω το χατίρι:

Summary

958724730484b9c37632ea2f9da1b98f

2 Likes

Το μεταφερω εδω γιατι κολλαει περισσοτερο:

Διασκεδαστικο το ΜΚ, πριν λιγο το ειδα. Περιληπτικα λιγες εντυπωσεις, ισοποσα πολυ καλα και πολυ κακα σημεια/στοιχεια.

Highlights: Scorpion/Sub Zero και καθε δευτερολεπτο που βρισκονται στην οθονη. Πολυ καλη δουλεια με τη χρηση της δυναμης του Sub και προσεγμενα effects στον παγο, Hiroyuki Sanada και Joe Taslim προκειται για τελειο καστινγκ στους ρολους τους αντιστοιχα, πραγματικη απολαυση αλλα εγκλημα που ο Sanada δεν ειχε μεγαλυτερο screentime, η ταινια θα ανεβαινε περισσοτερο ακομα και αν δεν εκανε τιποτα και απλως ηταν καπου στο background, τοσο μορφη αυτος ο ηθοποιος.

Kano επισης πολυ καλος. Jax καλος. Οι υπολοιποι… ε, καποιοι ok, καποιοι διεκπαιρεωτικοι, καποιοι δεν την παλευουν καθολου (kung lao, raiden).

Διαλογοι/πλοκη για γελια αλλα οκ, δεν νομιζω να ειχε κανεις απαιτησεις.

3 Likes

Πολύ καλό και πολύ κακό ταυτόχρονα το MK

Summary
  • Fuck Cole πραγματικά… κανείς δε νοιάζεται… να ψοφήσει… στα παπάρια μας, πως αλλιώς να το πω; Επιτέλους οι δημιουργοί να καταλάβουν τι θέλουν οι οπαδοί και όχι οι τουρίστες (κάτι που κατάλαβαν στο Godzilla vs Kong).
  • Έχεις την πολυτέλεια να έχεις στο cast σου αυτή την θεότητα τον Sanada και του δίνεις τόσο λίγο χρόνο; Ένα πλάνο με τον Hanzo να κάθεται στην τουαλέτα θα ήταν επικότερο από όλα τα πλάνα που είχε ο Cole. Εφόσον επιλέγουν να την κάνουν τόσο εισαγωγική την ταινία (ούτε τουρνουά δεν έγινε), αφιέρωσε τη μισή ταινία σε Hanzo/Bi-Han… είναι οι αγαπημένοι όλων και η ιστορία τους μπορεί να πάρει από το χέρι όλη την ταινία. Ότι ακριβώς έγινε στο Scorpion’s revenge που ανέφερε ο @Rebel
  • Γιατί τόσο διεκπεραιωτικοί οι Liu Kang, Raiden και Shang Tsung;
  • Μάχη Sonya vs Mileena αίσχος
  • Ο ανύπαρκτος κερδίζει τον Goro δίπλα σε ένα στάβλο; Σοβαρά;
  • Ο Kung Lao χάνει αμαχητί την ψυχή του;

Πάμε στα καλά τώρα…

  • Σολάρισμα Hanzo στην αρχή, Hanzo vs Bi-Han και Scorpion vs Sub Zero στο τέλος. Η καλύτερη επιλογή ηθοποιών για αυτούς τους χαρακτήρες, άψογες στολές, πολύ καλές χορογραφίες, ωραία ένταση στις μάχες… Άρτιο!
  • Kung Lao θεούλης, Kano θεούλης επίσης… και μου έκανε εντύπωση πόσο καλά πλησίασαν την προσωπικότητα του Kabal των παιχνιδιών.
  • Μου άρεσε πολύ ο ηθοποιός για τον Shang Tsung
  • Fatalities… όλα … ήθελα κι άλλα

Αντικειμενικό 5-5.5, Οπαδικό 7

Ο Ρέικο ήταν υποτίθεται αυτός στο MK4 παιχνίδι;
Η Νιτάρα ποια είναι, σε ποιο την έχουμε δει;

2 Likes

Δεν την έχω δει ακόμα , περιμένω να την δω όπως της αξίζει. Με αντροπαρεα και φαι - μπύρα

Από αυτά πού διαβάζω μάλλον θα σιχτιρισω

Τι εστί Cole ?
Και γιατί δεν έχει Johnny Cage ?

Μονο οι υπευθυνοι μπορουν να απαντησουν σε αυτα τα ερωτηματα :stuck_out_tongue:

Γενικα τον καταστρεφουν online, δεν εχω πετυχει ακομα καλο λογο, παντου λενε ή οτι ειναι πληρως αδιαφορος, ή τα χειροτερα. Ριχνει πολυ την ταινια ο ρολος και η χρηση του ως χαρακτηρας, και δυστυχως ειναι σημαντικος στην πλοκη οποτε ειναι αναποφευκτο. Απλα πολυ κακη επιλογη. Κριμα γιατι ο ηθοποιος ειναι οκ, ελπιζω να μην δεχτει ακραιο cyber-bulling.

Γενικα θα χαρακτηριζα την ταινια ως μια μιξη Annihilation και Legacy… Οταν ειναι κακη, ειναι πραγματικα κακη (αλλα fun τουλαχιστον), οταν ειναι καλη, πραγματικα καλη και δειχνει μεγαλο potential για καλες συνεχειες, με καταλληλη καθοδηγηση σαφως, γιατι ετσι, δεν γινεται. Εγιναν πολλες κακες επιλογες παντως και ειναι σαν να βαζουν τρικλοποδια στον εαυτο τους, κριμα, σχεδον ολα ειναι πολυ απλα πραματα που θα διορθωνονταν ευκολα με λιγες αλλαγες στο σεναριο. Επισης, αν και οι μαχες μου αρεσαν και γενικα οι περισσοτερες ειναι καλες/ικανοποιητικες, παιρνω πισω αυτο που ειχα σχολιασει για τις χορογραφιες συμφωνα με το τρειλερ, δηλαδη οτι επιτελους φαινεται πως θα δουμε καλη σκηνοθεσια. Να παρει, το κακο και γρηγορο editing δεν αφηνει τις μαχες να αναπνευσουν πληρως, θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερες. Χορογραφιες ρε παιδια, choreography, αφηστε τα σωματα να μιλησουν οπως πρεπει, υπαρχει τοσο καλο ασιατικο σινεμα για να δειτε πως γινεται.

Μετα απο ολο αυτο παντως, απλως ονειρευομαι μια ταινια scorpion-sub zero με το ιδιο εννοειται απολυτο καστ, ως prequel αναπτυσσοντας τη σχεση τους. Με σκηνοθετη τον Gareth Evans, εχεις ταινια που μπορει να κανει τεραστιο μπαμ και κοσμο να παραμιλαει, ανετα.

4 Likes

Χαμένη ευκαιρία το ΜΚ.Μεγάλη κιόλας.

Εκεί που ξεκινάμε και λες ότι πηγαίνει για top videogame movie (καλά όχι ότι είναι και δύσκολο βάση ανταγωνισμού αλλά λέμε), εκεί περνάει η ώρα και παίρνουμε την κάτω βόλτα.Με τα μειονεκτήματα να είναι ξεκάθαρα και να βασανίζουν τα περισσότερα φιλμ που προέρχονται από παιχνίδια.Δηλάδή…ντε και καλά να χωρέσει μέσα 50 χαρακτήρες σαν wow factor…α έχει και Καμπάλ…α δες τον Κουνγκ Λάο…αποτέλεσμα το λίγο screen time για όλους και την μηδενική ανάπτυξη τους.Ουσιαστικά μπήκαν μέσα να κάνουν ένα fatality και πούλο.

Ατυχές casting σε Raiden - Liu Kang - Shang Tsung.Αδιάφορος wannabe usa marine πρωταγωνιστής για κάποιου είδους ταύτιση του πιτσιρικά που θα πάει να το δει? Δεν κατάλαβα.Σχετικά low budget εφέ και τοποθεσίες.

Γενικά είναι ξεκάθαρο πως αν η ταινία συνέχιζε το αρχικό της μοτίβο και έμενε περισσότερο (ή και αποκλειστικά γιατί όχι) στο Sub Zero vs Scorpion, θα ήταν απείρως καλύτερο το αποτέλεσμα.Λογικά στο επόμενο θα βάλουν μέσα ότι δευτεράτζα υπήρξε ποτέ και θα τους βάλουν να βγουν σέντρα.

5 Likes

Είδα και εγώ το -entering vocals από το theme song του 1995- ‘‘MORTAL KOMBAAAAAAAATTT (TOY TOY TOY TOY, TOYΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥ, ΤΟΥ ΤΟΥ…)’’!!!

Συμφωνώ πάνω κάτω με όσα έχουν γραφτεί εδώ, my two cents:

Καταρχάς, Το MK ήταν εξαρχής μια ταινία η οποία είχε έναν συγκεκριμένο πήχη -λόγω της φύσης της-, ο οποίος από άποψης σεναρίου και κεντρικής ιστορίας ήταν χαμηλός ή μάλλον καλύτερα, χωρίς υψηλές προσδοκίες. Δεν λέω ότι γενικά τα διάφορα storylines, το lore και γενικότερα το σύμπαν του παιχνιδιού είναι μάπα -ούτε καν, φίλος του παιχνιδιού είμαι από πολύ μικρός, γουστάρω τα πάντα σε αυτό :stuck_out_tongue: -, αλλά επειδή μιλάμε για κινηματογραφική μεταφορά ενός πολύ υπερβολικού videogame το οποίο ανήκει και στο fighting είδος -ΑΚΑ το κύριο γνώρισμά του είναι οι μάχες, τα fatalities, τα brutalities, τα combat mechanics του κτλ-, ήταν εξ’ αρχής δύσκολο να ‘’μεταφραστεί’’ το ίδιο το παιχνίδι σε κινηματογραφική γλώσσα.
Αυτό από την άλλη παράλληλα δεν είναι αναγκαστικά κακό, γιατί μιλάμε κυρίως για μια ταινία με κύριο σκοπό της το ακραίο fun και την απενοχοποιημένης ‘‘ανεγκέφαλης’’ διασκέδασης, που ακόμα και ένα σχηματικό κεντρικό story με ένα υποτυπώδες σενάριο δεν θα λειτουργούσαν κατά αλλά υπέρ της.

Δεύτερον, το καθαρά fighting στοιχείο, οι χαρακτήρες και η δράση, ήταν και το σημείο που θα μπορούσε να δώσει το παραπάνω και να κερδίσει τις εντυπώσεις -και βασικά, να meet και τα expectations του φίλου που θα πάει να δει μια ταινία που την λένε ΘΑΝΑΣΙΜΗ Μ Α Χ Η :stuck_out_tongue: - .

Νομίζω ότι στο πρώτο κομμάτι, αυτό του σεναρίου και της κεντρικής ιστορίας, η ταινία δεν έπιασε ούτε τον χαμηλό ήδη πήχη ενώ στο δεύτερο κομμάτι της, έβαλε όσες τρικλοποδιές χρειάστηκε στον εαυτό της για να μην ξεφύγει ποτέ -πλην κάποιων στιγμών και στοιχείων- από την απόλυτη μετριότητα.

Για το σενάριο/κεντρική ιστορία:

Μπορεί να γουστάρω άπειρα το lore των παιχνιδιών, αλλά το θεωρούσα εξαρχής σχεδόν αδύνατο να δουλέψει σε μια ταινία 2 ωρών. Θα το πίστευα καλύτερα σε μια σειρά πχ με καλό budget, 10 επεισοδίων τη σεζόν κτλ (η ακόμα καλύτερα animated)… σε μια δίωρη όμως ταινία, είναι πολύ δύσκολο να χωρέσουν τόσοι χαρακτήρες, να γίνει established ένα σύμπαν και ένα lore το οποίο είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο πιστεύει κάποιος εκτός των παιχνιδιών και βασικότερο όλων, να υποστηρίξει την υπερβολή και το cheesiness της φάσης που είναι το Mortal Kombat.

Στην ταινία του 1995, ο κόσμος, το lore και το γενικότερο σύμπαν δούλεψε ικανοποιητικά στήνοντας έναν επαρκή κόσμο για να σε ρουφήξει όσο χρειαζόταν. Έκανε ένα υποτυπώδες set up στους χαρακτήρες, είχε τις μάχες του και καταλάβαινες τα stakes ή το πως λειτουργούσε αυτός ο κόσμος -που θύμιζαν το progression του παιχνιδιού, ΑΚΑ το μετέφερε αρκετά σωστά- και γενικότερα τον βασικό του σκοπό τον πέτυχε σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Μετέφερε στην μεγάλη οθόνη το γενικότερο κλίμα και κόσμο του παιχνιδιού αρκετά πιστά ώστε να επενδύσεις σε αυτόν, όντας φαν ή όχι του παιχνιδιού. Είχε τεράστια προβλήματα :stuck_out_tongue: οκ, φτηνή παραγωγή, κακά εφέ, κακές ερμηνείες, b-movie αισθητική βιντεοκασέτας αλλά το κλίμα που ήθελε να περάσει, στο περνούσε ψιλό-αβίαστα…

Εδώ σαν γενική αρχή, δεν θεωρώ ότι έγινε αρχικά καλή μεταφορά του κόσμου του παιχνιδιού, όπως και του έστω βασικού lore. Ούτε αυτό όμως που έγινε τελικά, λειτουργούσε ικανοποιητικά σαν αυτόνομη ταινία που θα την δει κάποιος που δεν γνωρίζει το παιχνίδι και θα τον ‘’μαγέψει’’ με κάποιο τρόπο ή θα τον απορροφήσει κατάλληλα ώστε να επενδύσει σε αυτή.

Αν εξαιρέσω την εισαγωγή -που ήταν ένα από τα 2 καλύτερα σημεία της ταινίας μαζί με την τελική μάχη στο γυμναστήριο-, η ταινία έμοιαζε σαν ένα κακογραμμένο -πολύ κακογραμμένο όμως- ποτ πουρί από ονόματα, easter eggs και κομμάτια του lore διάσπαρτα χωρίς συνοχή, ή απλά αναφορές που μόνο οι gamers θα καταλάβαιναν -και δεν εξυπηρετούσαν σε τίποτα την πλοκή- . Ήταν ο θρίαμβος του απόλυτα κενού και ανούσιου fan service!

Το βασικό του premise -το ίδιο το Mortal Kombat- δεν ήρθε κυριολεκτικά ποτέ -και καλά καλά δεν εξήγησε κανείς ακριβώς τί είναι το ίδιο το τουρνουά-, αφού αναλώθηκε εντελώς ανούσια στο να στήνει από σχεδόν το πρώτο μισάωρο της ταινίας sequel -αδιανόητο :stuck_out_tongue: -.

Δεν πίστεψα στιγμή τον κόσμο, το σύμπαν, την ιστορία του ή τα stakes του, ούτε όμως και αισθητικά με ιντρίγκαρε έστω, ώστε να μου μείνει κάτι. Στην αρχική ταινία, αν και έχω αιώνες να την δω, θυμάμαι ακόμα όλα τα παράξενα μέρη του Έξω Κόσμου, την είσοδο του Goro, εκείνο το αρρωστημένο μέρος που τις έπαιξε ο Scorpion με τον Cage ή τα αγάλματα στο παλάτι που ένα από αυτά έγινε ο Reptile… Ήταν θέμα budget, δεν ξέρω, πάντως γενικότερα από τα πιο generic αντι-αισθητικά πράγματα που έχω δει τα τελευταία χρόνια όλη η ταινία, ως προς την απεικόνιση του κόσμου/κόσμων της!

Γενικά σαν world bulit, η ταινία μου φάνηκε πολύ πολύ λίγη, πολύ πρόχειρη και περισσότερο αποφασισμένη να ‘’παίξει’’ με easter eggs για τον καθαρά gamer θεατή, παρά να ασχοληθεί ώστε να γίνει κάτι ουσιαστικότερο για τον μέσο θεατή.

Η κεντρική ιστορία τώρα, ήταν ψιλο-χάλια δυστυχώς… δεν με ενόχλησε το κακό γράψιμο σε διαλόγους κτλ -ίσα ίσα, μου άρεσε το cheesy του πράγματος με κάποιες ατάκες βγαλμένες από ταινία Star 3.00 το πρωί Σαββάτου 1994 πχ-, αλλά η κεντρική ιστορία ε ήταν λίγο μαλακία. Η όλη φάση με τις υπερδυνάμεις και το πως τις αποκτούν κτλ ήταν Γ Τ Π καβάλα :stuck_out_tongue: . Πολλά κενά, πολλά πράγματα που δεν βγάζαν νόημα και μεγάλη ασυνέχεια και ασυνέπεια σε ότι και αν γινόταν. Βασική δεν έχω να πω κάτι για αυτή παραπάνω, απλά ότι ήταν μαλακία και αδιάφορη… όχι generic έστω -που θα βλεπόταν πιο ευχάριστα- αλλά τελείως μα τελείως αδιάφορη… Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να βγάζεις κάτι τόσο βαρετό και αδιάφορο, έχοντας σαν πηγή έμπνευσης ένα τόσο υπερβολικό, ευφάνταστο και yolo σύμπαν χαρακτήρων και γεγονότων. 12 άτομα να έπαιρνες και να έλεγες ‘‘σας διαλέξαμε για να τις παίξετε σε ένα κοσμικό τουρνουά καράτε για το μέλλον της Γης’’ και fight!, θα ήταν θρίαμβος σε σχέση με αυτό που σκέφτηκαν σαν κεντρική ιστορία εδώ!

Τώρα στο κομμάτι της δράσης και των χαρακτήρων:

Scorpion και Sub Zero έσωσαν όλη τη ταινία! Και οι 2 ηθοποιοί ήταν έκτακτοι στους ρόλους τους, η εισαγωγή τους τρομερή, η μεταξύ τους μάχη το highlight της ταινίας! Ακριβώς όπως έπρεπε να είναι μια μάχη με συνδυασμό δυνάμεων, πολεμικών τεχνών σε μια ταινία Mortal Kombat! Έβλεπα άνετα 2 ώρες ταινία μόνο με αυτούς τους δύο! Παρ’ όλα αυτά, έχεις τον γαμημένο Joe Taslim του ‘’The Raid’’ και τον Hiroyuki Sanada που είναι ζωντανός θρύλος σε αυτούς τους ρόλους και μου τους κρατάς για 7 λεπτά στην αρχή και 10 λεπτά στο φινάλε! Γιατί??

Tζαξ επίσης + Κέηνο η δυάδα των άλλων χαρακτήρων που με κράτησε. Τζαξ μετρημένος, αν και under-developed είχε αρκετά καλή παρουσία, Κέηνο ήταν ακριβώς αυτό που είναι και στο παιχνίδι! Σχεδόν scene stealer όταν εμφανιζόταν, ειδικά από τη μέση και μετά. Cheesy και b-movie αισθητικής ερμηνεία και γράψιμο, όπως ακριβώς έπρεπε :stuck_out_tongue: .

Όλοι οι άλλοι, προσωπικά δεν μου άρεσαν. Raiden πολύ λίγος -και ψιλομαλάκας-, Σανγκ Τσουνγκ ακόμα λιγότερος, Κούνγκ Λάο δεν είχε βάρος, Λιου Κάνγκ το ίδιο, Σόνια κακή, όλο το εχθρικό team αδιάφορο… Ο Γκόρο ρε φίλε, Πρινς Γκόρο και Πριν Γκόρο, τελικά ήταν ένα cgi generic τέρας των 2 λεπτών! Θυμάμαι ακόμα πόσο πιο απειλητικός και μεγαλοπρεπής ήταν ο Γκόρο της ταινίας του 1995, με ελάχιστο budget και ίδιο χρόνο επί της οθόνης…

Ο κεντρικός ήρωας, συμπαθητική φυσιογνωμία, αδιάφορος πρωταγωνιστής με αδιάφορο backstory και δυστυχώς κακός ηθοποιός… δυστυχώς για αυτόν η κακή ιστορία τον έβαλε στην μέση και για κάποιο λόγο που κανείς δεν ξέρει, θεώρησε σωστό να στήσει την ιστορία πάνω του…κανένα charisma, καμία ενέργεια, ελάχιστη σημασία!

Η δράση και οι χορογραφίες τώρα, είχαν τις πολύ καλές αλλά και τις μέτριες προς κακές στιγμές τους. Αν εξαιρέσω την αρχική σεκάνς, την Sub Zero vs Scorpion τελική μάχη και το ξυλίκι Κέηνο και Σόνια στο τέλος -που μου άρεσε πολύ μέσα στο σπίτι-, οι υπόλοιπες μάχες ήταν αρκετά σύντομες -σχεδόν σαν teaser κανονικής μάχης- με μετριότατη generic χορογραφία και μετριότατη επίσης σκηνοθεσία. Οκ είχε ωραίο gore, fatalities, brutalities και αρκετές videogame στιγμές βγαλμένες απευθείας από το videogame, αλλά δεν μου αρκούσε γιατί ήταν ανούσιο fan service στο φινάλε. Δεν με γέμισε πχ μια αδιάφορα χορογραφημένη μάχη 10 δευτερολέπτων -μεταξύ 2 χαρακτήρων που ουσιαστικά δεν τους ξέρεις, ούτε καταλαβαίνεις γιατί παλεύουν- επειδή τελείωσε με brutality και ένας πρωταγωνιστής είπε ‘’flawless victory’’… Περίμενα έστω στο κομμάτι της δράσης να δώσει η ταινία πόνο! Αλλά υπέφερε από κάτι που φαινόταν ίσως και στα trailers, μέτρια σκηνοθεσία με πολλές φορές γρήγορα camera cuts και shacky cam στο χέρι… στήσε ρε μπάρμπα μια κάμερα κάπου σταθερή, προσέλαβε και έναν καλό stuntman να σου βγάλει ιδιαίτερες χορογραφίες!

Γενικά, ήταν πολύ μέτριο σαν videogame adaptation και ακριβώς επειδή είχε ήδη χαμηλά stakes, αυτή η μετριότητα μου έβγαλε λίγο παραπάνω απογοήτευση. Το είδα πολύ ευχάριστα -το οποίο δεν ξέρω αν φαίνεται από τα παραπάνω :stuck_out_tongue: - αλλά έγραφε ‘‘χαμένη ευκαιρία’’ all over the place!
Μακάρι πάντως να βγει sequel γιατί μέσα σε όλα αυτά υπήρχαν καλά στοιχεία και νομίζω ότι άτσαλα έγινε ένα μικρό βήμα προς μια καλή μελλοντική MK ταινία.

Αυτά, κατεβατό γιατί και εγώ το περίμενα πως και πως.

Godzilla vs Kong πάντως συνεχίζει να είναι ο μπαμπάς σας :stuck_out_tongue:

Υγ. Τέτοια μουσική θεματάρα και την κρατάς για end credits με μισό μόνο tease σε μια σκηνή της ταινίας. Αυτοί είστε

6 Likes

Το περίφημο Scorpion’s Lair στην “κόλαση”… στο οποίο με το που μπαίνει μέσα ο Johnny, του σκάει μπουνίδι ο Scorpion, του λέει WELCOME και ξεκινάει στο background το Zero Signal των Fear Factory \m/

5 Likes

ΠΟ ΝΑΙ!
καλά την έβαλα ήδη να κατεβαίνει ξανά ε

1 Like

συμφωνω με τα πιο πολλα που εχουν αναφερθει,αν και νομιζω οι πιο πολλοι θα το γνωριζετε

για μενα παραμενει το καλυτερο mortal kombat που εχω παρακολουθησει(ειχε βγει αλλη μια σειρα νομιζω το 90 κατι…)
και επισης ναι,η ταινια του 95 στο συνολο ειναι ανωτερη της φετινης,παρ’ολα αυτα ωραια περασαμε ενα χαλαρο απογευματακι ειχε fun :slightly_smiling_face:

2 Likes

Το MK του 95 είναι καλτ ταινιάρα

την ξαναείδα έτσι για το καλό . Απλά δεν ασχολείται καθόλου με Scorpion / Sub Zero . Κατα τ’ άλλα βλέπεται ακόμα ευχάριστα παρά τα απαράδεκτα εφε

3 Likes

Λογικό γιατί ως τότε τα παιχνίδια ήταν τα MK, MK2, MK3… τα οποία δεν είχαν αναπτύξει κανένα στόρυ νομίζω. Είχαμε απλά τους καλούς και τους κακούς.

Για τη νεα ταινια :stuck_out_tongue:

Το ξαναβλεπω τωρα το Legacy, ειναι και μικρο. Συνολικα ναι, ειναι το καλυτερο MK, αν και προσωπικα εχω μεγαλη αδυναμια στη σειρα του 98’, το Conquest. Αν και με φτωχο budget και ανα φασεις θυμιζε σκοτεινο power rangers, θεωρω πως ειχε δυνατη ατμοσφαιρα, και το καλυτερο soundtrack, αναπτυσσοντας παραλληλα ωραια το lore του παιχνιδιου. Και ο πιο επιβλητικος Shao Khan μεχρι στιγμης, οχι γελοιος οπως στο Annihilation. Παιζει καi o Daniel Bernhardt, γνωστη συμπαθητικη φατσα σε πολλα πραματα που περιεχουν ξυλικι.

καλτ ιντρο-φωτια, εντελως κολλητικο

και αφου λεμε για μουσικη, ακομα ενα πολυ αδυναμο σημειο της νεας ταινιας δυστυχως.

2 Likes

την ειδα σημερα και εγω…εμοιαζε σαν να εραψε καποιος κομματια απο εδω και εκει…ηθελε 1 ωρα ακομα…
Επισης περιμενα να δω μαχες σε αρενες κτλ…τιποτα…

τελικά την είδα μόλις , μόνος μου . Όπως της άξιζε :stuck_out_tongue:

η φάση είναι η εξής . Ξεκινούν τα σαπορτ (επίτηδες) με χάλια ήχο ώστε να βγει μετά ο headliner να τους εξαφανίσει όλους και να αποθεωθεί . Αυτό ήταν το Mortal Kombat του 2021

Υπέροχοι Sub Zero / Scorpion . Και λίγο περισσότερο Sub Zero που κουβαλάει όλη την ταινία λόγω screentime , τον βλέπεις και νιώθεις το πόσο απειλή είναι για τους χαρακτήρες . Τρομερό βλέμμα και στολή - παρουσία

Εξαιρετική η πρώτη σκηνή και η μεταξύ τους μάχη στο τέλος . Που εκεί όσο γαμηστερή κι αν ήταν με χάλασε ο πρωταγωνιστής που συμμετείχε στη σκηνή . Ήθελα να μείνει αυστηρά μεταξύ τους

Ωραίος Kano , αξιοπρεπής Jax

Ταινία γαρίδα . Πετάς το κεφάλι και κρατάς το ψαχνό . Δλδ ό,τι αφορά Sub Zero / Scorpion

Τέλος , με ενόχλησε αυτό το arcana ( πως και δεν είπαν κανένα arcana here , never here αλά karate kid ) . Μην παρεξηγηθώ , MK έχω να παίξω από το καλό για την εποχή Deception και μόνο player vs player το φοβερό MK10 με φίλους δεν ξέρω δλδ αν είναι κάποια εφεύρεση ή υπάρχει στα παιχνίδια . Αλλά ήταν κακό

2 Likes