Τι dvd/ταινία στην tv είδατε σήμερα...;;;

Συμπαθητικο romantic drama με λιγο fantasy απο πανω εκ Σενεγαλης.
Τρομερη σκηνοθεσια, δυνατες ερμηνειες και πολλα βραβεια (Palme d’Or 2019). Παιζει στο Νετφλι.
Επισης οι Σενεγαλεζοι ειναι πολυ ομορφος λαος.

4 Likes

image

Aπό το team των John Wick
Περίπου παρόμοια υπόθεση με μια δυο διαφοροποιήσεις, 2 εκ τω βασικών είναι ότι εδώ ο ήρωας είναι κάποιος που αποζητά να ξαναγυρίσει με κάποιο τρόπο στην παλιά βίαιη ζωή του γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί την πεζή καθημερινότητα, ενώ η δεύτερη διαφοροποίηση έχει να κάνει με την οικογένειά του και τι ρόλο παίζει στη ζωή του…

Ωραίο το cast, ευχάριστη παρουσία ο Σώλ, αλλά το στόρυ ήταν ακραία generic, το σενάριο πολύ λίγο -και φάνηκε σε πολλά σημεία ότι είναι γραμμένο απλά ως πάτημα για πιστολίδι ή ‘‘cool σκηνές’’, κάτι που ναι μεν ήταν θεμιτό σε ένα βαθμό αλλά δεν το υποστήριζε σωστά η ταινία και οι σκηνές αυτές έβγαιναν πολύ ψεύτικες ή υπερβολικά στυλιζαρισμένες- ενώ δεν έκανε και κάτι παραπάνω με τα σημεία που διαφοροποιείται από το John Wick, ενώ η δράση πλην μιας σκηνής -στο λεωφορείο- ήταν κάτι που έχω ξαναδεί και πολύ καλύτερα στα John Wick -με 0 stakes εδώ επίσης γιατί ποτέ σε καμία περίπτωση δεν πίστεψα ότι θα πάθει κάτι ο πρωταγωνιστής ή οι τριγύρω του-…

Γενικά για μιάμιση ώρα σκοτώματος κομπλέ, πολύ κατώτερο από το John Wick σε κάθε επίπεδο…

Ηard Boiled του John Woo, 1992

Κατουράει όλο το action Hollywood και όχι μόνο και κάπου εδώ δεν έχω να πω κάτι άλλο, όποιος θέλει αστυνομική περιπέτεια που κάνει πχ τα shootout του Django ή καλή ώρα των παραπάνω ταινιών να μοιάζουν με παιδική χαρά, επενδύει ελεύθερα… το έχω δει πολλάκις, δεν βαριέμαι ποτέ να το ξαναδώ όταν θέλω καλή περιπέτεια με άρρωστες χορογραφίες και δράση που κάθε της καρέ είναι μάθημα σκηνοθεσίας και σκηνογραφίας.

7 Likes

Συμπαθέστατο κι ευχάριστο. Οι 2 συνονόματες είναι μια χαρά, τα εφέ τα χάλασαν λίγο αλλά με τις συνεχόμενες μουσικάρες έστρωσε η φάση.

Άκρως προτεινόμενο για όλα. Αυτή η ικανότητα συνδυασμού χιούμορ & δράματος είναι εκπληκτική και οι συντελεστές της ταινίας το χουν ξανακάνει, άρα μόνο τυχαίο δεν το λες. Να το δείτε.

4 Likes

Λατρεύω Mads οπότε θα τιμήσω πάραυτα. Thank you!

1 Like

πωπω απαραδεκτο το The Dead Don’t Die του Jim Jarmusch.
Αν και φαν του σκηνοθετη, η συγκεκριμενη ταινια απλα οριακα βλεπεται - μονο για το καστ δλδ.

1 Like

Riders of Justice

Ταινιαρα!! Μου άρεσε το σχόλιο πάνω στην διαχείριση μιας τραγωδίας και η αναζήτηση κάποιου νοήματος πίσω από αυτήν από όσους μένουν πίσω. Όλα αυτά όμως μέσα από ένα αρκετά αντισυμβατικό δράμα. Δεν γνώριζα σκηνοθέτη και έκατσα και έψαξα λίγο. Είδα και άλλες 2 του ίδιου και πάλι με τον Mads.

Men & Chicken: Directed by Anders Thomas Jensen. With David Dencik, Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Søren Malling. Two outcast brothers, through getting to know their unknown family, discover a horrible truth about themselves and their...

Εδώ το black humor είναι πιο έντονο, το σηκώνει βέβαια και το εκκεντρικό story. Οι σχέσεις μεταξύ των μελών της παράξενης οικογένειας (κεντρικό θέμα και των τριών ταινιών του που έχω δει) είναι που την ξεχωρίζει. Ομολογώ πως από 3 που είδα μάλλον μου άρεσε λιγότερο αν και αξίζει τον κόπο. Σίγουρα δεν είναι κάτι συνηθισμένο.

Και εδώ οικογένεια μεν αλλά όχι βιολογική. Και εδώ το black humor παρόν, λιγότερο εκκεντρική από την παραπάνω, αυτήν εδώ μέχρι και νοσταλγική την λες. Σε σχέση με τις άλλες 2 πάντως είναι λίγο πιο συμβατική, το στυλ του φανερά εξελίχθηκε αργότερα, αλλά παραμένει μια πολύ όμορφη ταινία.

Και επειδή είδα πολύ πράμα τελευταία…

Secret Sunshine

Κορέα. Και εδώ όλα εξελίσσονται γύρω από μια τραγωδία. Η έκπληξη για μένα είναι ο ρόλος της χριστιανικής πίστης στη ζωή μια γυναίκας που έχει χάσει τα πάντα. Γενικά στις Κορεατικές και Γιαπωνέζικες ταινία δεν βλέπεις κάτι ανάλογο (δεν θυμάμαι προηγούμενο). Έχει σίγουρα μεγάλο ενδιαφέρον, από την πρακτική της θρησκείας, στο ρόλο που μπορεί να παίξει στην ψυχολογία ενός πληγωμένου ανθρώπου και τα άβολα ερωτήματα που δεν βρίσκουν εύκολα απαντήσεις φυσικά.

Πιο χαλαρή αυτή εδώ. Ρομαντική κομεντί μεν αλλά με ένα αρκετά ευφάνταστο story. Ένας τύπος κάθε μέρα που ξυπνάει έχει διαφορετικό σώμα. Την μια μέρα μπορεί να είναι ένας ηλικιωμένος άντρας, την άλλη ένα πιτσιρικάς 12 χρονών. Παίζει ωραία με όλο αυτό, αν και γρήγορα το πάει στο δραματικό και όχι τόσο στο παιχνιδιάρικο/αστείο και παρότι δεν αποφεύγει κάποια δραματουργικά κλισέ λειτουργεί ωραία ως το φινάλε.

4 Likes


Παίζει να είναι στις πέντε μεγαλύτερες κινηματογραφικές μαλακίες που έχω δει στη ζωή μου.
Μια απογοήτευση σε όλα τα επίπεδα…

1 Like

image

Ξενυχτώντας με παρέα για το Game 5 των playoff του NBA, είπαμε να την παλέψουμε μέχρι τις 4 με ταινία και έπεσε στο τραπέζι το sequel του Space Jam

Λεω δε γαμιεται, ειχαμε ολα τα σχετικα -πατατακια μπυρες μαλακιες-, το πρωτο ειναι καλτ για την γενια μας, ας το σκασουμε…

Μεγαλυτερη μαλακια δεν εχω δει εδω και χρονια και εχω δει και ολες τις ταινιες του Σναηντερ και σχεδον ολα τα Τρανσφορμερς!
Υπερανω σχολιασμου, οποιος θελει ενα διωρο ακραιου cringe-fest και επιθετικου marketing απο την Warner για τα ips της, ελευθερα…

2 Likes

Την πατήσαμε πολλοί με αυτή την έμπνευση μάλλον.

Αν σκέφτεται κανείς να το δοκιμάσει για game six, καλή τύχη.

Οριακά έχασα πρώτο ημίχρονο από το facepalm που δε ξεκολλούσε.

1 Like

Εγώ από την άλλη έκατσα και είδα το The Tomorrow War και ήταν τόσο μα τόσο κακό που σκέφτομαι σοβαρά να δω το Space Jam για να συνέλθω.

Περί Riders of Justice που αναφέρατε πιο πάνω. Και εμένα μου άρεσε πολύ, αλλά πρέπει να πω πως δεν έχω δει πιο λανθασμένο advertising για ταινία ποτέ ξανά. Από το πόστερ μέχρι το τρέιλερ όλα δείχνουν πως η ταινία είναι δράσης με κάποια στοιχεία (μαύρου) χιούμορ (?). Ε καμία σχέση. Η δράση είναι ένα μικρό κομμάτι της ταινίας, η ατμόσφαιρα πιο βαριά από ότι περίμενα (όντως υπάρχει ιδιαίτερο χιούμορ σε σωστές δόσεις) αλλά πάνω από όλα είναι ένα character study σε έναν τραγικό πρωταγωνιστή, ο οποίος πλαισιώνεται από μια ομάδα εκκεντρικών, ίσως, χαρακτήρων, ο καθένας από τους οποίους κουβαλά το δικό του φορτίο. Δεν ξέρω αν το βλέπω πολύ σοβαρά ή κατάλαβα κάτι λάθος, μα γενικά ήταν μια αρκετά διαφορετική ταινία από αυτό που περίμενα. Μου άρεσε πολύ πάντως αυτό που είδα.

1 Like

Pig

Pig: Directed by Michael Sarnoski. With Nicolas Cage, Alex Wolff, Cassandra Violet, Julia Bray. A truffle hunter who lives alone in the Oregonian wilderness must return to his past in Portland in search of his beloved foraging pig after she is...

Παράξενη ταινία και σίγουρα έκπληξη. Αν διαβάσεις την πλοκή μοιάζει με παρωδία του John Wick, ωστόσο κρύβει αρκετές εκπλήξεις και σίγουρα δεν είναι κάτι που θα περίμενε κανείς από μια ακόμα ταινία του Cage. Παρότι ο τόνος της ταινία παραμένει συνεπής έχεις την εντύπωση πως σε κάθε στροφή θα αλλάξει κάτι και θα γίνει χαμός. Ωστόσο ο τόνος παραμένει ίδιος, η αφήγηση είναι πανέμορφη και όσο πιο μινιμαλ γίνεται ενώ οι διάλογοι δεν είναι εκεί απλά για να εξηγούν την πλοκή σε κάθε βήμα.

Δεν θέλω να πω περισσότερα για να μην προϊδεάσω και τόσο τους περισσότερους που θα ήθελαν να την δουν (ήδη είπα πολλά). Μου άρεσε αρκετά ως πολύ και όσο την σκέφτομαι τόσο καλύτερη μου φαίνεται. Μεγαλύτερη έκπληξη ο ίδιος ο Cage που τελικά όταν θέλει μπορεί να δώσει πραγματικά όμορφες ερμηνείες.

3 Likes

πιστεύω ότι είναι πάντα καλός, ακόμα και στις μάπα ταινίες του

1 Like

Army of the dead του Snyder…γενικως μου αρεσουν οι ταινιες με ζομπι και δεν εχω απαιτησεις…Αυτη ηταν μια αηδια και μιση…Βαρετη και αργη ροη,καμια χημεια μεταξυ των πρωταγωνιστων,αδιαφορες σκηνες δρασης…Πραγματικα προσπαθω να σκεφτω 1 καλο και δεν βρισκω…

Σίγουρα καλύτερο από το πρώτο.Όχι ότι λέει και πολλά αυτό.Φανερή η προσπάθεια να γίνει το νέο Guardians αλλά επειδή πρέπει να υπάρχει και μια διαφοροποίηση, εδώ είχαμε σαν έκπληξη μερικές καλοδεχούμενες gore σκηνές.Το χιούμορ κάποιες φορές δουλεύει κάποιες όχι και γενικά η ταινία δε παίρνει τον εαυτό της στα σοβαρά θυμίζοντας λίγο τον καραμελίτσα από τους ghostbusters στην επιλογή του main villain.Τα πολιτικά σχόλια ήταν άκυρα αμερικανικά στερεότυπα (ηλίθια η ομοιότητα του στρατηγού με τον Κάστρο) ή παντελώς αταίριαστα με το ύφος του φιλμ όταν έγινε η ‘αυτοκριτική’ για τις ΗΠΑ.Το χτίσιμο των χαρακτήρων ήταν επαρκές για τον αριθμό τους και την παράσταση έκλεψε ο Elba.Το αβαντάρισμα στην Margot Robbie αναμενόμενο μεν, κουραστικό δε.Η διάρκεια είναι λίγο τραβηγμένη, φαίνεται ότι δε γίνεται πλέον ταινία super hero κάτω από 2.15 αλλά τι να κάνουμε.Με παρέα είναι σίγουρα διασκεδαστικότερο.

Όπως και στο από πάνω έτσι και εδώ, κάποια κατάλοιπα του ψυχρού πολέμου και η ξεπερασμένη εικόνα των Αμερικανών για την Ρωσία, μπορούν να σε εκνευρίσουν χωρίς λόγο.Πέρα από αυτό, η Μάρβελ πάει σε κάτι σαν κατασκοπευτική περιπέτεια τύπου Winter Soldier και τα καταφέρνει περίφημα με την ΣΚΑΡΛΕΤΑΡΑ να λάμπει μεν, αλλά δίπλα της να έχει γαμάτο cast που πραγματικά φαίνεται να ευχαριστιέται το ρόλο του σε αυτό το φιλμ.Όλοι είναι εξαιρετικοί, το σενάριο για comic movie είναι επαρκές και μόνη αδυναμία βρήκα την έλλειψη σοβαρού ‘κακού’, πρόβλημα που έχει γενικά στις ‘ανεξάρτητες’ ταινίες του το μαρβελοσύμπαν.

Να σημειώσω αρχικά ότι ο Lebron μου είναι αδιάφορος σαν παίκτης και γενικότερα σαν παρουσία οπότε δεν ξεκίνησα να παρακολουθώ προκατειλημμένος να τον κράξω ή οτιδήποτε.Λοιπόν το Space Jam New Legacy μπαίνει άνετα στις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ταινίες που έχω δει στη ζωή μου, και ω Θεέ έχω δει πολλές κακές ταινίες.Πραγματικά κάντε την χάρη στον εαυτό σας και ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ το με κάθε κόστος.Δεν κάνει ούτε για χαβαλέ με τους κολλητούς σας, δε βλέπεται ούτε με τον καλύτερο μπάφο του κόσμου.Το ‘σενάριο’ θέλει μία αυτόφωτη διάνοια να δημιουργείται σε server της Warner Bros,και όταν ο Λεμπρόν αρνείται την διαφημιστική συνεργασία μαζί του (γιατί είναι λέει μπασκετμπολίστας και δε τα γουστάρει αυτά- ναι ενώ παίζει σαν ηθοποιός σε ταινιία) να βγαίνουν σέντρα επειδή του απαγάγει τον γιο.Ο Server.Και μιλάω σοβαρά.Τέλος πάντων η Warner απλά γλύφει τον εαυτό της πετώντας μέσα διάφορα από ταινίες της (μέχρι και το Κουρδιστό πορτοκάλι ρε αλήτες?) και βιάζει παιδικές ηλικίες και αναμνήσεις με τους αδιάφορους διαλόγους των Looney Tunes.Το μόνο αληθινά κωμικό στοιχείο του Space Jam είναι η απόδοση του Lebron που κάνει τον Σακίλ να μοιάζει Ντε νίρο σε εκείνη την ταινία με το τζίνι.Ο τύπος δεν μπορεί να πει μια απλή πρόταση.Και οκ μπάσκετ παίζει δεν έχεις και καμία απαίτηση αλλά κάπου έλεος.Τουλάχιστον δοκιμάστε δυο τρεις φορές στο γύρισμα.Ο γιος του (υποθέτω ήταν ο κανονικός όπως στο πρώτο τα παιδιά του Τζόρνταν δεν ξέρω σίγουρα) τα έλεγε εκατό φορές καλύτερα.

Γενικά πολύ σπάνιο να πετύχεις sequel horror movie που ξεπερνάει το πρώτο, αλλά ο Jim από το Office αποδεικνύεται μεγάλος μάστορας και τα καταφέρνει.Φαίνεται βέβαια ότι ο άνθρωπος είναι ανώτερος σαν σκηνοθέτης από ότι σαν ηθοποιός.Το σύμπαν είναι ίδιο με της πρώτης ταινίας φυσικά, όπως και η πρωταγωνίστρια οικογένεια, αλλά εδώ βλέπουμε και το αρχικό ΝΤΟΥ των μυστήριων πλασμάτων, σε μια σκηνή πραγματικής ανθολογίας.Cillian Murphy συνεχίζει την παράδοση να παίζει μόνο σε καλές παραγωγές, και είναι σούπερ στο ρόλο του, όπως και η αξιαγάπητη κόρη.Μόνος κίνδυνος να κάνουν τη φάση σύμπαν με άλλους σκηνοθέτες και να το ξεζουμίσουν.

Λοιπόν είδαμε πρόσφατα με την κοπέλα μου την σειρά του Εξορκιστή, και ψάχναμε σατανοταινίες για την φάση οπότε βάλαμε αυτό.Εντάξει για 5 που έχει στο imdb δεν είναι, αλλά γενικά μέτρια πράγματα.Είναι σαν το The Omen αλλά από την ανάποδη, αφού εδώ έχουμε καλό κοριτσάκι αντί για τον βλαμμένο τον Damien.Η αίρεση και το πως βρίσκει κόσμο έχει ένα ενδιαφέρον, απλά η ταινία μάλλον ήταν low budget και αυτό φαίνεται πολύ έντονα και στα εφέ και στο supporting cast πέραν της βασικής τριάδας που είναι ΟΚ.

6 Likes

Θα συμφωνησω οτι τα πρωτα 10-15 λεπτα ειναι μνημειωδη οπως και για το οτι η σκηνοθεσια του Κρασινσκι ειναι απλα εξαιρετικη… τωρα οκ δεν θα ελεγα με τοση σιγουρια οτι ξεπερασε το πρωτο, αλλα μπορω να πω οτι δεν υπαρχει και λογος για συγκριση, αφου και οι δυο ταινιες ειναι απο τις καλυτερες horror ταινιες των τελευταιων 20 χρονων πανευκολα.

ερτ2 σήμερα

22:00 ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ
23:40 ΠΡΙΝ ΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ
01:00 ΠΡΙΝ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ
03:00 ΣΚΑΜΠΟ ΣΚΟΙΝΙ ΚΑΙ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΟΡΟΦΗΣ

7 Likes

Πολυ καλογραμμενη ταινια, με μπλεγμενες ιστοριες γυρω απο ενα βασικο γεγονος που ξεδιπλωνονται πολυ ομορφα. Ωραιες ερμηνειες και γενικα αρκετα πρωτοτυπο σεναριο.

image

…και έπεται η λογική και αναπόφευκτη συνέχεια με:

1 Like