Eλληνικές μπάντες και κακός ήχος

Μπορει να κανω λαθος, διορθωσε με, αλλα εχω παρατηρησει οτι μερικοι συναυλιακοι χωροι οπως το Ονομα του ροδου εχουν αρχισει να προβαλουν αρκετα τη μεταλ σκηνη. Σιγουρα δεν συγκρινεται με το εξωτερικο αλλα απο καπου πρεπει να γινει η αρχη.

Νικος

Και περα απ αυτα παιδια πιστευω οτι δεν πας πουθενα με γνωμονα τις πωλησεις.
Αν πας ετσι απ την αρχη παει το χασες το τρενο,μιλαμε για μια χωρα που εχει ασχημη φημη προς τα εξω σχετικα με τα εξαγωγιμα προιοντα της στο μεταλ/ροκ γενικοτερα αλλα θα μιλησω κατα κυριο λογο για την μεταλ σκηνη που με αφορα και περισσοτερο.

Και επισης αυτα του στυλ <<εστειλα το δισκο μου στα ταδε στουντιο εξω μια μιξη>> ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.Ο καθε παραγωγος πληρωνεται το οτι θα σου κανει τη δουλεια σου δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα σε προσεχει για μια ζωη λες και σε ηξερε και απο χθες.Ουσια υπαρχει μετα απ αυτο???

Πιστευω οτι εχουν υπαρξει εξαιρεσεις και τα τελευταια χρονια παρα το γεγονος οτι δεν το πιστευουν αυτο πολλοι,απλα το θεμα ειναι να υπαρχει συνεχεια και το γκρουπ να μην χανεται απ το προσκηνειο.

Υστερα πιστευω οτι στην ελληνικη σκηνη παιζει και πολυυυυυς μα παρρααα πολυυυυς κακως εννοουμενος εγωισμος,δεν υπαρχει ομαδικοτητα και επισης εκει ειναι που την πατανε πολλες μπαντες.

Υστερα βλεπεις πολλους να ξεκινανε να χουνε βγαλει μερικα ντεμο και να μην εχουν αποφασισει τι θελουν να παιξουν ακομα.

Δεν με ενοχλει η νοοτροπια πολλων συγκροτηματων να θελουν να παιζουν μια ζωη support,στο κατω κατω δικαωμα τους ειναι να μην θελουν το κατι παραπανω για πολλους λογους.

Ομως αυτοι που ψωνιζονται και προσπαθουν με π****ες να βαψουν αβγα απλα δεν παλευονται.Και απ αυτους πιστευω οτι εχουμε προσφατα παραδειγματα(παντα κατα την δικη μου αποψη).

Φίλε Νίκο δεν ξέρω να σου πω, αλλά, καλα θα κάνουνε, να πάρουν κανα σοβαρο άτομο να τους κάνει τον ήχο, και άμα τους πει, αυτο πάρτο απο εδω και βάλτο εκει, να το κάνει ο αφεντικός.

Οπως ανεφερα και προηγουμενως τα βηματα πρεπει να γινουν σταδιακα. Πιστευω οτι ειναι ουτοπια να προσπαθει ενα συγκροτημα να αποκτησει κοινο στο εξωτερικο εαν δεν εχει καταχυρωσει καποιο κοινο στην Ελλαδα.

Νικος

Σιγουρα η ηχητικη μελετη ενος συναυλιακου χωρου ειναι σημαντικος παραγοντας, αλλα πρεπει και τα συγκροτηματα να εξασφαλισουν να εχουν καλο και δεμενο ηχο πρωταρχικα και σιγα σιγα να επικεντρωθουν στον ηχητικο εξοπλισμο του συναυλιανου χωρου. Ειναι δυο ζητημα αλληλενδετα, οσο καλυτερο εχεις ως συγκροτημα τοσο πιο ευκολα θα ‘‘απαιτησεις’’ καλυτερη ηχητικη υποστηριξη. Δεν ειναι οικονομικα βιωσιμο για ενα συναυλιακο χωρο να επενδυει δε πανακριβο εξοπλισμο απλα για να κανει ενα συγκροτημα τον ‘‘χαβαλε’’ του και μονο. Οσο πιο σοβαρα παιρνεις τον ηχο σου σαν συγκροτημα, καλης ποιοτητας backline, τοσο πιο σοβαρα θα σε παρει και ενας συναυλιακος χωρος. Αλλωστε μια συναυλια δεν ειναι επιτυχημενη εαν απλως πραγματοποιηθει, αλλα ειναι απαραιτητο να εχει και καλο ηχο, αλλιως το κοινο φευγει απογοητευμενο.

Νικος

Ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο να αποκτησεις ενα κοινο αρκετα μεγαλο στην Ελλαδα εκτος εαν κανει ενα Χ ονομα στο εξωτερικο.
Γενικως οι ελληνικες μπαντες πρωτα πρεπει να λιοσουν στις προβες, να επενδυσουν σε εξoπλισμο, να μαθουν να τον χρησιμοποιουν, κ μετα να κανουν live.

Φίλε Νίκο, άμα η μπάντα είναι για τα πανηγύρια ο κακος ο ήχος θα τη σώσει ! Άμα ο αφεντικός είναι μέσα στα πράματα, και ξέρει τι ήχο μπορεί να βγάλει στο μαγαζι του, τι μηχανικούς ήχου διαθέτει και πόσο καλα μηχανήματα έχει,θέλω να πιστεύω οτι ξέρει τι μπάντες φέρνει.

Μια σωστή μπάντα, ξέρει τι ήχο θέλει, ξέρει τι ζητάει ο κόσμος της, αλλά, επειδη οι ερασιτέχνες υπάρχουν σε αφθονία, οι σοβαρές μπάντες, έχουνε τον δικό τους ηχολήπτη. Και μην ξεχνας, το τι ήχο ακούει ο κόσμος η μπαντα δεν τον ξέρει,και μπορει και να μην την νοιάζει στη τελική η μπαντα ακουει απο τα μονιτορς επι σκηνης.

Συμφωνω απολυτα!!!

Νικος

Αυτο εννοουσα οταν ανεφερα οτι τα συγκροτηματα πρεπει να παιρνουν μερος στις αποφασεις. Η συναυλια δεν αποτελειται μονο απο την συμφωνια με τον συναυλιακο χωρο και το συγκροτημα και απο τα ποσα ποτα και ποσα ποσοστα θα παρει το συγκροτημα απο τα εισητηρια. Τουλαχιστον οσοι συναυλιακοι χωροι και συγκροτηματα παιρνουν τον εαυτο τους στα σοβαρα, και ειναι αρκετα πιστευω, κανουν αρκετη ερευνα και προσφερουν καλη ποιοτητα στις συναυλιες τους. Οταν βεβαια εισαι νεο συγκροτημα και δεν εχεις ακομη αναπτυξει τις γνωριμιες σου ειναι καλο να επενδυσεις αρκετο χρονο ψαχνωντας και ας βγαλεις λιγοτερα λεφτα απο μια συναυλια προκειμενου να βρεις καλα μηχανηματα και ενα καλο ηχοληπτη εαν πιστευεις οτι δεν θα ικαποιιηθει το κοινο σου απο τον υπαρχον συναυλιακο χωρο.

Καλυτερα να κανεις λιγοτερες συναυλιες στην αρχη, με μικροτερο κερδος αλλα σε ενα καλο συναυλιακο χωρο παρα να αναλωθεις σε πολλες και μετριες συναυλιες. Αλλωστε αυτο που ‘‘τσαλακωνεται’’ μετα απο μια κακη συναυλια ειναι η εικονα σου σαν συγκροτημα. Οσο καλυτερες εντυπωσεις αφηνεις στο κοινο σου τοσο καλυτερο για την μετεπειτα πορεια σου. Για αυτο ανεφερα προηγουμενως οτι ειναι μια σταδιακη πορεια που παιρνει χρονο.

Νικος

Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον αυτά που λέτε. Διάβασα πολλά σωστά πράγματα και πολλά λάθος. Θα πω την άποψη μου απο την αρχή.

Είμαι πτυχιούχος μηχανικός μουσικής τεχνολογίας & ακουστικής απο το μοναδικό ΑΤΕΙ της ελλάδος.(τρομάρα μου) Ξεπατώθηκα στο διάβασμα στην φυσική και τα μαθηματικά, στην μορφολογία και την οργανολογία, στα ηλεκτρονικά και τον προγραμματισμο. Και πάααρα πολλά άλλα… Και όλα αυτά γιατί λατρεύω τον ήχο , την μουσική κλπ κλπ όλα αυτά τα μελό. Λέω τα παραπάνω όχι για να το παίξω σπουδαγμένος αλλά για την φρίκη που αντιμετωπίζω σαν φαν και μουσικόφιλος.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ούτε μουσική, ούτε καλλιτεχνική ούτε τίποτα!

ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Στην συντριπτικη πλειoψηφία τους τα studios - προβάδικα έχουν εμπειρικούς “ηχολήπτες” που δεν ξέρουν να στήνουν μικρόφωνο ούτε για chat στο skype. Ακατάλληλοι χώροι χωρίς μελέτη που ο πετροβάμβακας είναι η λύση για κάθε πρόβλημα ακουστικής και η μίξη τελειώνει όταν τα fader δεν είναι σε απόλυτη ευθυγράμμιση.

αν τα δύο παραπάνω δεν υπηρχαν τότε θα υπήρχαν τα παρακάτω:

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ (ΠΟΣΟΤΙΚΑ) ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΥΛΙΚΟ: Κακώς η συντριπτική πλοιοψηφία των συγκροτημάτων όσο καλά και να ήταν διαλύονται η μένουν πίσω λόγο σπουδών, στρατού, βιοποριστικών λόγων. Οπότε κατ’επέκταση δεν υπάρχουν πολλές αξιόλογες και ποιοτικές δουλειές που μας οδηγει στο ότι

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΗ ΣΚΗΝΗ (ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ, ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΟΙ ΧΩΡΟΙ ΚΛΠ): στην περιφέρεια είναι ανέκδοτο το παραπάνω οπότε η δυσκολία για μια ελληνική μπάντα είναι επικών διαστάσεων αλλά και στην αθήνα τα πράγματα δεν πάνε και και τόσο καλά. (μαγαζιά απαράδεκτα κλπ κλπ)

ΞΕΝΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ: Επίσης σημαντικό έιναι στο οτι εμείς οι ίδιοι δεν υποστηρίζουμε όσο θα έπρεπε τις ελληνικες καλές μπάντες. Αν (τυχαιο παράδειγμα) οι Misuse ήταν απο το Liverpool αμέσως η άποψη για το συγκρότημα αλλάζει χωρίς να έχει καν ακουστει το υλικό!!!Και δεν πάει μόνο στον οπαδό αλλά και στα μαγαζια, ραδιόφωνα, μουσικά κανάλια.

ΥΓ: Προς φίλο FABRICAUDIO

Επειδή είσαι του χώρου και τα ξέρεις ελπίζω να μην κάνεις τα ίδια με τους"συναδέλφους" σου. Δηλαδη να δίνεις 3 ευρώ την ώρα για εργασία στο studio σου χωρίς να γίνεται λόγος για ένσυμα κλπ. Είναι ντροπή και απαξίωση στον άνθρωπο (άσχετα με πτυχία οι γνώσεις) αυτή η επαγγελματική συμπεριφορα. Που οδηγει στον σταρχιδισμο την μιζέρια και την απελπισια τους νεους μηχανικούς ήχου.

Αγαπητε Memnoch

Χαιρομαι καταρχας που συμμετεχουν στη συζητηση μελη με υποβαθρο οπως εσυ

Θα συμφωνησω με τις διαπιστωσεις σου, απλα δεν πιστευω οτι μπορουν να γινουν γενικοποιησεις γιατι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες. Ο λογος που συμμετειχα στην συζητηση ειναι γιατι με ενδιαφερει το ζητημα της μουσικης απο πλευρα παραγωγης αλλα και εκτελεσης μιας και ειμαι και εγω μουσικος και εχω περασει αρκετα απο αυτα που περιεγραψες. Πιστευω η συζητηση να μην εξελιχθει μονο σε απαριθμιση προβληματων και παραπονων αλλα να βρεθει μια ‘‘συνταγη’’ ανακαμψης. Απο την δικια μου πλευρα προσπαθω να κανω οτι περναει απο το χερι μου ωστε οι υπηρεσιες που θα προσφερω να βοηθησουν την κατασταση.

Ως προς το θεμα των μηχανικων ηχου, εγω ειμαι μονο μηχανικος ακουστικης, πιστεψε με οτι εχω μεγαλη εκτιμηση στο επαγγελμα σας και σιγουρα μια υγιης επαγγελματικη σχεση στηριζεται και στην οικονομικη σχεση. Ολοι οι επαγγελματιες ειναι χαρουμενοι να πληρωνονται για τις υπηρεσιες τους, σε αυτους κατατασομαι και εγω.

Νικος

το ότι υπάρχει ερασιτεχνισμός σε θέματα ηχογράφησης και ζωντανής εμφάνισης είναι δεδομένο. πρέπει όμως και η μπάντα να ξέρει τι θέλει να κάνει μπαίνοντας σε ένα στούντιο και τι θέλει να πετύχει ανεβαίνοντας σε μιά σκηνή. άμα πας στο κουτουρού τότε θα σε εκμεταλλευτεί ο κάθε τυχάρπαστος.

κάπου θίχτηκε το θέμα της ηχογράφησης στο εξωτερικό. χωρίς να αποτελεί πανάκεια βέβαια, οι ηχογραφήσεις έξω όντως είναι πιό συμφέρουσες και η δουλειά που γίνεται σε μίξη και mastering (εκεί που φαίνεται η πραγματική διαφορά κατά τη γνώμη μου) είναι άψογη και άκρως επαγγελματική. ποιός μπορεί όμως να φύγει δέκα μέρες από δουλειές και χίλιες δυό υποχρεώσεις γιά να γράψει στα tico tico? δεν είναι και το πιό εύκολο πράγμα… ο σουηδός και ο φινλανδός δεν έχει βέβαια πρόβλημα γιατί η μουσική εκεί αντιμετωπίζεται σαν δουλειά και όχι σαν χόμπι που κάνεις στον ελεύθερό σου χρόνο. άσε που επιδοτείται γιά το έργο που θέλει να παρουσιάσει. ελπίζω να μου δωθεί η ευκαιρία να το κάνω κάποια στιγμή και να μπορέσω να αποκτήσω και αυτή την πολύτιμη εμπειρία.

γυρνώντας στα της ελλάδος, δυστυχώς η ιστορία μου έχει μάθει πως πρέπει να κάνεις τις γύρες σου και να φας τα μούτρα σου γιά να μάθεις πως γίνεται η δουλειά. και λέω δυστυχώς γιατί θα έπρεπε τα πράγματα να είναι πιό επαγγελματικά γιά να μην χρειαστεί να χάσεις ένα σκασμό λεφτά, άπειρο χρόνο και πολύτιμη προσπάθεια. πρέπει όμως να παραδεχτούμε πως τα πράγματα καλυτερεύουν συνεχώς. όλο και περισσότερα στούντιο στελεγχώνονται από έμπειρο κόσμο αποκτώντας και καλό εξοπλισμό ενώ αργά αλλά σταθερά μερικά μαγαζιά χτίζουν ένα καλό backline ώστε να μην χρειάζεται ο μουσικός να κουβαλάει την προίκα του σαν μουλάρι απο εδώ και από κει γιά να βγάλει τον ήχο που θέλει.

Συμφωνω απολυτα!!!

Δεν συμμετεχω στην συζητηση απλα για να υποστηριξω τα ελληνικα επαγγελματικα στουντιο, αν και πιστευω οτι υπαρχουν αρκετα καλα για τα ελληνικα δεδομενα. Εχω κανει εκτενη ερευνα σχετικα με το κοστος ηχογραφησης ενος δισκου μιας και σκοπος μου ειναι να προσφερουμε τις υπηρεσιες μας και σε συγκροτηματα του εξωτερικου. Υπο ποια εννοια εννοεις οτι η ηχογραφηση στο εξωτερικο ειναι συμφερουσα, γιατι σχετικα με το θεμα τιμης ως τωρα εχω δει οτι τα στουντιο στο εξωτερικο ειναι ακριβοτερα και αν προσθεσουμε το κοστος διαμονης στο εξωτερικο και τα αεροπορικα εισητηρια τοτε σιγουρα τα εξοδα γινονται υπερογκα.

Ωσ τωρα πιστευω οτι συμβαινει το παραδοξο η αγορα εξοπλισμου στην Ελλαδα ειναι ακριβοτερη αλλα οι υπηρεσιες φθηνοτερες
Μπορω να κανω μια αναφορα σε αυτην την σελιδα που εχει αρκετα στουντιο
http://allstudios.co.uk/

Νικος

φίλε Νίκο αναφέρομαι στα στούντιο της Σουηδίας και της Φινλανδίας. Ο κιθαρίστας μας έχει γράψει εκεί τρείς δίσκους με μιά αλλη μπάντα (με τον τελευταίο να ηχογραφήθηκε πρίν λίγους μήνες). Δεν αντιλέγω πως μπορείς να κάνεις δίσκο στην Ελλάδα με καλύτερες τιμές αλλά γιά το “κάτι παραπάνω” γιά το οποίο συζητάμε, στη σύγκριση χάνουμε. τουλάχιστον αυτό μου μετέφερε και δεν έχει λόγο να μου πει ψέμματα.

Χαιρομαι που καταφερε να κανει αυτο που ηθελε. Αλλωστε ο ανταγωνισμος κανει την αγορα καλυτερη για τον μουσικο (βλεπε αγορες απο το εξωτερικο). Μηπως γνωριζεις το ονομα του στουντιο που εγραψε?

Νικος

όχι αλλά θα ρωτήσω

Ευχαριστω

Νικος

Γνωστό group με μεράκι και τρέλα ολοκλήρωσε τις ηχογραφήσεις του πρώτου τις album στα Fredman Studios με τον γνωστο παραγωγο. Το αποτέλεσμα? Άκρως επαγγελματικό. Προσωπική άποψη: Πέτυχε διότι οι άνθρωπο εκεί ήξεραν τον ήχο, ήξεραν πως θα δουλέψουν και πως να φερθούν επαγγελματικά σε μια μπάντα. Ο εξοπλισμός του studio κλασσικός. Hard disc recording συστημα σε Pro-tools και φυσικά όλα τα παρελκόμενα. Πράγματα που βρίσκεις και εδώ. Αλλά συνοδευόμενο και απο μηχανικούς σωστούς :wink:
Προσωπικά το value for money για εμένα δεν άξιζε. Με πολύ λιγότερα λεφτά θα μπορούσαν να κάνουν κατι λιγότερο fancy αλλά αξιοπρεπές και στην ελλάδα. Αλλά μαγκιά τους.

Για να μην κατηγορηθώ σαν μηδενιστης προφανώς και υπάρχουν καλοί επαγγελματίες εδω. Και μπορούν να γινουν δουλειές παγκοσμίας κλάσεως. Μπικικίνι να υπάρχει και όλα γίνονται. Αλλά θα συμφωνήσω ότι οι μπάντες πρέπει να ξέρουν να παίζουν και σαφώς να γνωρίζουν πως να χειρίζονται τον εξοπλισμό τους.

Φίλε μου FABRICAUDIO συγνώμη για το ξέσπασμα αλλά η κατάσταση με έχει φρικάρει στο χώρο.Έχω δει και έχω ακούσει απίστευτα πράγματα…

Κανενα προβλημα. Εχω ακουσει και εγω πολλα αλλα στο χερι μας ειναι να το αλλαξουμε.

Νικος

Συμφωνω στην Ελλαδα εχουμε πολυ ταλεντο κ μην ξεχναμε αμα θελουμε κατι στην ζωη πολυ με δουλεια κ επιμονη τ πετυχαινουμε