Eναλλαγές φωνητικών

Ποιες μπάντες πιστευετε συνδυάζουν καλύτερα τις εναλαγές growling vocals με καθαρών?..Παραθέτω ενδεικτικά μερικές μπαντες στο poll…(Δεν βάζω τραγουδιστές αλλά μπαντες γιατι σε πολλές απο αυτες τα φωνητικά μοιράζονται…)

Fear Factory.Το παρακατω σχολιο του Rob Flynn τα λεει ολα.
“Οταν τους ακουσα πρωτη φορα ειχα φρικαρει.Στην αρχη νομιζα οτι εχουν 2 τραγουδιστες αλλα μετα εμαθα οτι ολα τα φωνητικα εβγαιναν απο εναν.Μου φανηκε απιστευτο”.Τωρα απο τους παραπανω πιστευω πως οι In Flames τα καταφερνουν πολυ καλα.

Dark Tranquility…

#-o Φτου…Τους ξέχασα…(Φωναρα ο Burton…)

Opeth με διαφορά.

Μετά Amorphis και The Dillinger Escape Plan στα τελευταία τους

Dark Tranquillity

Η πρώτη μπάντα που μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα τη φράση “άριστη εναλλαγή growl - καθαρών vocals”, είναι οι Opeth.

Επίσης Primordial και Tears Of Mankind. Και Machine Head (Halo)

Nτροπή!!![-X

Πρώτα ΑΥΤΟΣ και μετά όλοι οι άλλοι.

Κορυφάιος.

Εννοειται πρωτα Opeth. Ti να λεμε τωρα??

Aλλάξτε τους Soilwork με τους Opeth…(προς mods…)…:lol:

Μίλησε ο λαός για μένα…

Ο Μιχαλάκης είναι ένας και μοναδικός.-

Όποιος θέλει να αλλάξει την ψήφο του για Όπεθ να μου πει τι ψήφισε πριν κ θα το κανω:)

Βασικά ο Μιχάλης όχι μόνο έχει φωνάρα , όχι μόνο αλλάζει εντυπωσιακά εύκολα την φωνή μεταξύ brutal και καθαρών , αλλά παίζει και φοβερή κιθάρα.
Αν δεν είχε “άλλη επιλογή” το poll θα ψήφιζα Aaron Stainthorpe , γιατί το ερμηνευτικό του πάθος δεν το έχει κανείς άλλος.
O Stanne των Tranquility κουράζεται στα λάιβ (αν κρίνω από αυτό που είχε στο Retrospect) και είναι σαν να βγάζει ξερατό περισσότερο παρά brutal.

Mάνο Opeth φυσικά:p

Eγώ γιατί πιστευω οτι ο Christian Alvestam (ex Scar symmetry) τον εχει τον Μιχαλάκη ανετα?:!::stuck_out_tongue:

ΑΙ-ΣΧΟΣ.Ο θεος αποφασισε να κλειστεις στην απομονωση(copyright Τσαχιριδης) υπο τους ηχους των Dragonforce.:D:p

Ειναι κι αυτος.

Πώς μου διέφυγε αυτός ο επίσης παικταράς;!

Προτιμώ λίγο περισσότερο τη χροιά του Μιχαλάκη αλλά και αυτός δέρνει! Δηλαδή είχα πάθει μεγάλη πλάκα όταν είχα πρωτακούσει το Pitch Black Progress με τις ικανότητες αυτού του τύπου! Γιατί μπαίνει ας πούμε το πρώτο κομμάτι (Illusionist) όπου κάνει τέλειες εναλλαγές, μετά το δεύτερο που επικεντρώνεται στα brutal φωνητικά (Slaves To The Subliminal) και αμέσως επόμενο άλλο που έχει μόνο καθαρά (Mind Machine) κι έτσι βλέπεις αμέσως τι φωνάρα είναι το άτομο! Αναρωτιέμαι πώς θα ακούγονται πλέον οι Scar Symmetry (που έβγαλαν κι έναν απ’τους καλύτερους δίσκους της χρονιάς - Holographic Universe - ο οποίος έχει εύκολα τις περισσότερες κυκλοφορίες αντίστοιχων συσγκροτημάτων απ’το 2000 και μετά ας πούμε) χωρίς αυτόν…

Opeth
My Dying Bride
Amorphis
Saturnus

Ολο και καποια θα ξεχναω

Burton C. Bell από Fear Factory ανετότατα. Ο ορισμός της γαμάτης εναλλαγής, χωρίς να είναι και καμία φοβερή τεχνικά φωνή.

Επίσης ο τραγουδιστής των ROT.

Όπως και ο θεός Mike Patton στο ‘‘The director’s cut’’. Κάνει τρελά πράγματα εκεί ο άνθρωπος.

Opeth. Καποιοι τραγουδιστες κανουν κορυφαια καθαρα και καποιοι αλλοι κορυφαια μπρουταλ. Ο Akerfeldt τα κανει και τα δυο.:roll: