Edge Of Sanity Vs Opeth

Edge Of Sanity για τα προφανη,δηλαδη Spectral Sorrows,Purgatory Afterglow,Crimson [B][SIZE=“4”]KAI[/SIZE][/B] Crimson II.

τα πες ωραια εδω περα και με εψησες να το ακουσω αυτο το σολο! θενκς!

[SPOILER]εντωμεταξυ δεν ειπες και τποτα το πολυ ψαρωτικο αλλα εγω κολλησα! :lol:[/SPOILER]

Δεν θα χάσεις. Αξίζει.
Μάλιστα ο ίδιος ο Swano είχε περιγράψει αυτόν τον δίσκο λέγοντας πως θα ήταν οι Rush αν έπαιζαν death metal στην δεκαετία του 70

δεν ακουω ρας, ακουω ομως ντεθ μεταλ :lol::lol::lol::lol:

[SPOILER]και εγω πιστευω οτι θα μ αρεσει γιατι πολυ τον παω τον σουανο, τον εμαθα απο τους μπλοντμπαθ και τον εκτιμω πολυ (πιστευω πχ και οποιος ξερει κατι παραπανω ας με διορθωσει, οτι επαιξε μεγαλο ρολο η φυγη του στο πιο μετριο 3ο αλμπουμ των μπλοντμπαθ)[/SPOILER]

Όσον αφορά το χώρο του death οι opeth δεν έχουν βγάλει κάτι κλασσικό γιατί πολύ απλά δεν παίζουν death metal. Τώρα όπως το θέτεις morningrise δεν έχουν βγάλει οι eos.Aυτός ο δίσκος περιέχει τα κορυφαία ακουστικά μέρη που έχω ακούσει .8O

Για να μην αναφερθώ σε άλλα μεγαθήρια όπως mayh,still life,blackwater park τα οποία δεν έχουν φτάσει οι eos.

Πως δεν έχουν φτάσει? Δεν θεωρώ τα Crimson και το Purgatory Afterglow κατώτερα από αυτά που έγραψες. Δεν αναφέρομαι σε άλλους δίσκους τους, γιατί είναι πιο κοντά στο κλασικό death metal. Όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος παραπάνω η σύγκριση αυτών των συγκροτημάτων είναι κάπως ανούσια αν και υπάρχει μια συσχέτηση.

Δεν χρειάζεται να παίζουν το ντεθ των eos για να θεωρούνται και οι ίδιοι ντεθ. Σουηδικά γκρουπ και τα 2, με πάνω κάτω παράλληλες καριέρες. απλά οι eos έχουν πιο χαρακτηριστικά κομμάτια και πιο πορωτικά σίγουρα.

Η καθε μπαντα απευθυνεται σε διαφορετικο ακροατηριο…
Οι eos ειναι για deathsters, ενω οι Opeth για progsters. Το κοινο τους σημειο ειναι ο “γενικα death” ηχος.