Edge Of Sanity Vs Opeth

Ψηφατε.
Αγαπημενα συγκροτηματα και τα 2,αλλα οι Edge Of Sanity ειναι πραγματικη λατρεια.Γιατι;Γιατι αν ξεμενα σε ενα ξερονησι θα προτιμουσα να παρω μαζι μου το Purgatory Afterglow,το The Spectral Sorrows και το ΕΠΟΣ Crimson παρα καποια απο της Τσεχες του Βληδιν.Την Τσεχα θα την βαρεθεις καποια στιγμη,αυτα τα αλμπουμ ΠΟΤΕΣ!!!

Και καποιο καλο παιδι να μου πει πως βαζω επιλογες για να ψηφισουμε γιατι ειμαι τραχανας και δεν θυμαμαι:p

Γιατί δεν ψηφάει κανείς;;;;;;;
EDGE OF SANITY και με κάλυψες Restless. Εντάξει, και από αλλού να το πάρεις, είμαι groupie του Swano. Έχουν και μία απροσδιόριστη πολυμορφία από άλμπουμ σε άλμπουμ.
Τους OPETH τους αγαπάω επίσης φανατικά, αλλά κάπου με έχουν κουράσει τελευταία. Σαν να ανακυκλώνουν τον ίδιο ήχο. Έχω αγαπημένες περιόδους OPETH, αλλά σαν σύνολο δισκογραφίας ψηφίζω EDGE OF SANITY. Άσε που αν ξεμείνεις σε ερημονήσι τα μαθηματικά είναι υπερ σου:
ερημονήσι + edge of sanity
edge of sanity = dan swano (ταυτόσημα)
dan swano = ο άνθρωπος με τα 1000+1 projects/ συμμετοχές.
συνεπάγεται
ερημονήσι + 1000+1 μπάντες ποικίλου μουσικού περιεχομένου.
Δεν θα βαρεθείς ποτές!

Edge of Sanity,ποιος τους γαμει τους Opeth?!

second that.

Και Second και Third και απόλα μέσα.

Αν και οι Opeth πηδάνε μάνες, με ψήσατε να ακούσω Edge Of Sanity. Δεν τους ήξερα καν.

Eγώ φταίω που μίλησα ευγενικά.

Πάντως αν είχε μπει το πολ πριν μιλήσω με τόσο ενθουσιασμό για τους EDGE OF SANITY, θα ψήφιζα ότι είμαι ο Deathster, χαλαρά, και ποιος γαμεί όλους τους υπόλοιπους :stuck_out_tongue:

Πανευκολάκι!
Edge of sanity και τα μυαλά στο μπλέντερ!

Προφανως και ψηφισα το 3ο. :stuck_out_tongue:

Μ’αρεσουν και οι 2 μπαντες πολυ παντως.Οι ΕοS ηταν μια πρωτοπορα και πρωτοτυπη
μπαντα για την εποχη της και οι Opeth κανανε πολλους να δουνε τα brutal φωνητικα
με αλλο ματι.Κατι ειναι και αυτο.

και εγω παρεα στον deathster κανω…
προφανως…
χαχαχαχ

και εγώ από χτες το τρίτο ψήφισα 8) πριν τον Deathster για τον Deathster :stuck_out_tongue:

Opeth γιατι ειναι λατρεια
Δεν εχω πολυασχοληθει με eos αλλα ψηθηκα να τους ψαξω τωρα.
Ψηφιζω τωρα πριν αλλαξω γνωμη :stuck_out_tongue:

Δεν τιθεται καν ερωτημα…Σε οτι συμμετεχει ο mastermind Dan Swano…

edge of sanity φυσικα…και πιστευω οτι οι opeth εχουν επηρεαστει, σε εχμ βαθμο παρεξηγησης, απο το crimson των Eos. :stuck_out_tongue:

Τα πράγματα είναι απλά . [B][SIZE=“4”]OPETH[/SIZE][/B]
Δεν έχουν βγάλει κανένα μέτριο δίσκο ,όλοι είναι 9αράκια η 10αράκια(με άριστα το 10 πάντα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:p). Και οι λόγοι είναι απλοί:
1.Μorningrise
2.My Arms Your Hearse
3.Still Life
4.Blackwater Park
5.Ghost Reveries
Τα υπόλοιπα είναι λίγο πιο κάτω σε ποιότητα αλλά δεν παύουν να γαμάνε.

Από τα πιο λατρεμένα μου συγκροτήματα και τα δύο. Αλλά μου φαίνεται ότι ψηφίζω EoS για έχοντας δίσκους σαν το Crimson και το Purgatory Afterglow δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Άλλη κλάση…

[SPOILER][B][SIZE=“7”]OPETH[/SIZE][/B][/SPOILER]

Edge of Sanity προφανως…

…παρτε και Dan Swano απο το υπερτατο Moontower :

και φτάνουμε στο 4.20+ και ακούμε μελωδίες που κάνουν πλάκα στη μισή σκηνή…

[B]Opeth[/B], γιατι ειναι μια απο τις κορυφαιες μπαντες της δεκαετιας που περασε και απο τις πιο αγαπημενες μου.
Δε λεω, πολυ καλοι κι eos, αλλα μεχρι ενα σημειο… Ναι, επηρεασαν τους opeth κι ας μην ξεχναμε οτι ο Swano ειναι μεσα στην παραγωγη των δυο πρωτων δισκων τους, οποτε λογικο ο ηχος να παραπεμπει σε eos. Απο κει και επειτα ομως οι Opeth περασαν σε αλλο συμπαν, εχοντας βαλει το 70’s progressive στοιχειο στη μουσικη τους, ξεπερνοντας ετσι τα ορια του ατμοσφαιρικου death που κινουνταν.
Συμπερασμα: (κατα τη γνωμη μου) οι Opeth εξελιξαν τη μουσικη τους, οι Edge Of Sanity μαλλον εμειναν στασιμοι (οσων αφορα τον ηχο τους).Επομενως μιλαμε για διαφορετικου ειδους μπαντες και η συγκριση μεταξυ τους ειναι ανουσια. Οσοι γουσταρουν μια πιο “death φαση” ακουν eos, οσοι παλι θελουν πιο πολυπλοκα πραγματα Opeth

Το spectral sorrows είναι ο καλύτερος σουηδικός death metal δίσκος μαζί με το clandestine. τέτοιο πράμα που σαλεύει δεν έχουν βγάλει οι opeth. και μόνο αυτό να βγάζαν οι eos…