Editors - In This Light And On This Evening

12 Οκτωβρη κυκλοφορει

  1. “In This Light and On This Evening” - 5.02
  2. “Bricks and Mortar” - 4.35
  3. “Papillon” - 5.24
  4. “You Don’t Know Love” - 3.49
  5. “The Big Exit” - 3.25
  6. “The Boxer” - 4.15
  7. “Like Treasure” - 5.20
  8. “Eat Raw Meat = Blood Drool” - 3.59
  9. “Walk the Fleet Road” - 4.40

ξερω οτι οι περισσοτεροι ξενερωσανε με τα νεα κομματια στο eject

αλλα ξανακουγωντας το papillon εχω κολλησει απιστευτα
ελπιζω και το υπολοιπο αλμπουμ να ειναι στα ιδια επιπεδα

α! και το βιντεο

Χμ, πολύ synth το νέο κομμάτι - δε με χαλάει αυτό, εξάλλου πολλά συγκροτήματα που γουστάρω έχουν τέτοιο ήχο.

Το τελευταίο τους μου άρεσε πολύ, δε ξέρω αν μπορώ να περιμένω κάτι ακόμα καλύτερο τώρα… Για να δούμε.

Είμαι από αυτούς που δεν ξενέρωσαν με τα νέα κομμάτια όποτε δε θα με χάλαγε και ολόκληρο το νέο άλμπουμ να είναι σε αυτό το στυλ…
Ειδικά το Papillion είναι υπέροχο!

πωπωπω απο το ροκγουεηβ τοτε εχω να ακουσω :oops:

οντως μια ομορφια το παπιγιον

Αναμενομεν

διερρευσε

το εισαγωγικο κομματι ειναι καταπληκτικο…

λινκ πλιζ; ΠΜ ή κάτι…

Ωραίο και το εξώφυλλο, ωραίο και το papillon… Πού βρήκατε το άλμπουμ ωρέ?

Δεν το έχω βρεί ακομα το άλμπουμ και μπορώ να πω ότι έχω μεγάλη περιέργεια να το ακούσω. Εχω ακούσει μόνο το Papillon και δεν με χαλάει καθόλου το πολύ συνθ που έχει μέσα. Απλά στεναχωριέμαι για τον κιθαρίστα, κρίμα να το απολύσουν το παλικάρι τι θα κάνει τώρα, οικοδομή θα πάει?

χαχαχα
καλο

στο λαιβ αν θυμαμαι καλα επαιζε πληκτρα ή εκανε εφε με την κιθαρα

το δισκακι υπαρχει στο γνωστο ρωσσικο site

μια φορα που το ακουσα χθες μου αφησε καλες εντυπωσεις αν και περιμενα καλυτερες
ιδιως μετα το πρωτο κομματι που ειναι φοβερο

τα 80ς συνθ κυριαρχουν στο δισκο ο οποιος μου φανηκες πολυ μικρος σε διαρκεια
δυστυχως δεν υπαρχουν πολλα σε φαση papillon - δηλαδη πιασαρικα up tempo κομματια
αλλα πιο ατμοσφαιρικα
αυτο βεβαια σημαινει οτι θελει ακροασεις ο δισκος
οπωτε τον ξανακουμε και τα ξαναλεμε! :slight_smile:

Έχοντας ακούσει μόνο το Papillon δε μπορώ να πω ότι έχω συνολική εικόνα του δίσκου. Πάντως για σιγκλάκι το βλέπω να μαζεύει αρκετό airplay και το videoclip να το παίζουν τα κανάλια…

Για να δούμε το υπόλοιπο άλμπουμ.

το λινκ που μου δωθηκε μου σοδομισε ολο το αητιουνζ :expressionless:

Τελικά όντως δεν είναι όλος ο δίσκος όπως τον περίμενα. Έχει και αρκετά ατμοσφαιρικά κομμάτια…Το Papillion παραμένει ψηλά αλλά και το In the Lights and on this Evening είναι πώρωση!!

Καλά σού 'κανε. Να μάθεις να χρησιμοποιείς την αηδία.

Btw τρελή μάπα ο δίσκος…

Mόνο το Papillion έχω ακούσει προς το παρόν που παίζει αρκετά στο ραδιόφωνο και είναι όμορφο τραγουδάκι. Όπως τα λετε όμως δεν πρόκειται να ξεπερνάει το προηγούμενο και δεν ψήνομαι να το ακούσω.

Το ακούω αρκετές μέρες τώρα και μάλλον θα σταματήσω να το κάνω. Ηθελα να μου αρέσει αλλα δυστυχώς δεν. Δεν με χαλάει το συνθ αλλα αν θέλω κάτι τέτοιο θα βαλω Black Celebration ξερωγω. Δεν είναι κακό, απλά δεν μου ταιριάζουν καθόλου σε κάτι τέτοιο τα ομολογουμένως εξαιρετικά φωνητικά του Τομ Σμιθ σε αντίθεση με τις κοφτερες κιθάρες του Munich πχ. Η λόγος εξαφάνισης τους μάλλον θα πρέπει να εξεταστεί επιστημονικά μετά την εξαφάνιση των δεινοσαυρων.
Κρίμα άλλη μια μέτρια, αδιάφορη τρίτη δουλειά απο τους πρωτοεμφανιζόμενους του 2004 - 2005 (Franz Ferdinand, Kaiser Chiefs, Bloc Party κ.α) Το’χει φαίνεται το τρίτο άλμπουμ…

Mπορει να μην ειμαι και η πιο αντικειμενικη επι των Editors καθοτι μεγαλη λατρεια αλλα το νεο αλμπουμ μου αρεσε παρα πολυ. Δεν με ενοχλει που κυριαρχει το συνθ, πειραματιστηκαν κι ετσι τους βγηκε, δεν ειναι κακο. Συν οτι οι στιχοι του Smith ειναι τρελο :respect:

Κορυφαιες στιγμες του αλμπουμ το oμωνυμο ΙΤLAOTE (στην πρωτη ακροαση με ξενισε αλλα μετα ακουσα τη live εκτελεση απο το Fabric και μου σηκωθηκε η τριχα), το Like Treasure, το You Don’t Know Love, το The Boxer και φυσικα το Papillon. Εγω πηρα τη 2πλη edition που περιεχει αλλα 5 κομματια τα οποια ηταν μια εξισου ευχαριστη εκπληξη
Oριστε μια γευση απο οσα εντοπισα
http://www.youtube.com/watch?v=10jFu7Eileg Life As A Ghost
http://www.youtube.com/watch?v=dqNvi7I9k4A I want a forest
http://www.youtube.com/watch?v=qkCfL96sYw0 Human

Mεχρι στιγμης παντως το αλμπουμ εχει αρκετη θετικη αποδοχη και απο τα media και απο μεγαλο μερος των οπαδων και αυτη τη στιγμη ειναι και #1 στη Μεγαλη Βρετανια. :slight_smile: