EFL Championship

H αλλιως το 2ο καλυτερο πρωταθλημα στον κοσμο :grinning: :grinning:

Τι βλεπετε για φετος ποιος θα ανεβει ποιος θα πεσει .

Ποια ομαδα υποστηριζετε, γενικα κουβεντα να γινεται .

1 Like

Συμπαθώ Φούλαμ γιατί με πήγε 2 φορές σερί ταμείο :joy:.

Για άνοδο και υποβιβασμό είναι πολύ νωρίς ακόμα καθως μιλάμε για πολύ απρόβλεπτο πρωτάθλημα.

H φουλαμ κάθε χρόνο ανεβαίνει και την επόμενη πέφτει ξανά. Θα ήθελα QPR

Ουτε στα 20 καλυτερα, προχωραμε

Ονειρέψου εσύ. Χιλιες φορές championship παρά ιταλικό.

Από τα καλύτερα ποδοσφαιρικά πράγματα που έκανα στα ‘10s ήταν να παρακολουθήσω ψιλοσυστηματικά EFL για 2 χρονάκια… ασύλληπτες συγκινήσεις, αγνό ατόφιο οπαδιλίκι και τρομερό θέαμα και σασπενς!

Φέτος πολύ νωρίς αλλά θα πω και εγώ Fulham, West Brom και Sheffield United τα προφανή φαβορί, ενώ πιστεύω την Cardiff για την έκπληξη

Νωρίς είναι ακόμα όμως, δεν έχω σαφή εικόνα για καμία ομάδα πλην των τριών φαβορί

1 Like

Φούλαμ και εγώ λόγω λοκαλ τα τελευταία 6 χρόνια. Cavaleiro φέτος παπάδες.

WB , Φουλαμ στανταρ θα ανεβουν, Αλλα εγω μεχρι τωρα βλεπω και την QPR εχθες εκανε ανατροπαρα

1 Like

Ναι ναι, ξεχασα να αναφερω QPR, o Mark Warburton έχει φτιάξει γενικά πολύ αξιόμαχη ομάδα δυό χρόνια τώρα, ισχυρό outsider για να μπεί σφήνα στα φαβορί

Αν αποφασίσω να μαζευτώ νωρίς από θάλασσα σήμερα, θα γράψω δύο λόγια για τις ομάδες της EFL, βασισμένος όμως κυρίως σε ότι έχω δεί/διαβάσει την προηγούμενη σεζόν

1 Like

Φουλαμ επισης παιζει ωραια μπαλιτσα ,μονο wb θεωρω οτι μπορει να την κοντραρει

Τι παιχνιδαρα κανει η QPR

Γενικά είχε καλά ματς σήμερα με αρκετά γκολ

Οντως πολυ ωραιοι αγωνες ! η Φουλαμ και WB ειναι
χάρμα οφθαλμών

1 Like

Ματσαρες και σημερα!!

1 Like

Φουλαμ τρένο

Ναι τρομερή! Η Derby την επαθε άσχημα

Τα σημερινά αποτελέσματα

1 Like

Λοιπόν δεν έχω και πολύ χρόνο αυτές τις μέρες λόγω του ότι γυρνάω από παραλία σε παραλία :stuck_out_tongue:
αλλά 5 κουβέντες για την αγγλική Championship:

Καταρχάς, championship παρακολούθησα 2 η 3 χρονιές θαρρώ, όταν η Villa πάλευε να ανέβει ξανά στην Premier. Την πρώτη χρονιά έχασε την άνοδο από τη Fulham στο wembley, την επομένη με την αλλαγή Bruce με Smith τα κατάφερε… παλαιότερα έβλεπα περιστασιακά κανένα ματς, μόνο όταν έπαιζε κάποιος παίκτης που μπορεί να είχα στο manager ή απλά αν ήθελα να τσεκάρω κάποιες μελλοντικές φημολογούμενες μεταγραφές σε ομάδες της PL.

Όπως ξαναείπα νωρίτερα, όποιος γουστάρει PL και γενικότερα ένα πρωτάθλημα με σασπένς, ρυθμό, ανατροπές, ταλέντα, ένταση, συγκινήσεις και κυρίως γνήσια οπαδική κουλτούρα, Championship με κλειστά μάτια. Αν και δεν προωθείτε λόγω PL, ανώτερο από τα περισσότερα μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα σχεδόν σε κάθε τομέα του!

Για την φετινή χρονιά δεν έχω παρακολουθήσει πολλά πράγματα, ούτε καλά καλά τα αποτελέσματα μέχρι και την τελευταία αγωνιστική δεν έχω δει ή τον πίνακα κατάταξης. Αλλά από την εικόνα που έχω από τα περασμένα χρόνια και όσα έχει τύχει να δω/διαβάσω πέρυσι μέχρι και φέτος πριν ξεκινήσει η σεζόν:

Fulham
Φαβορί για πρώτη θέση ίσως για τους Cottagers :stuck_out_tongue: , Marco Silva έμπειρος από Everton/Watford στο τιμόνι και οκ o Μitrovic είναι παίκτης Premier League που θα στηριχθεί πάνω του σε μεγάλο βαθμό ο Silva για να κάνει implement μια πιο επιθετική φιλοσοφία -που χρειαζόταν η Fulham την περασμένη χρονιά σίγουρα

West Brom
Μεγάλο + ο Valerien Ismael στον πάγκο των Baggies :stuck_out_tongue: , που την περασμένη χρονιά είχε κάνει εξαιρετικά πράγματα με την Barnsley την οποία πήγε στα play-off, όταν μια σεζόν πριν ήταν να υποβιβαστεί. Θα δώσει πολλά στην ήδη δυνατή West Brom, αν και από ότι διαβάζω έχασε τον Matheus Pereira που τα έσπασε με τον Ismael. Anyway, έχει ήδη μια πολύ δυνατή ομάδα -και με διεθνείς ακόμα παίκτες όπως τον Sam Johnstone-, από τα φαβορί επίσης για άνοδο

QPR
Φαβορί και η ομάδα του καλού και έμπειρου Mark Warburton -πρώην Bredford, Rangers- για play-off ανόδου, έφτιαξε αρκετά την άμυνά της με κάποιες νέες προσθήκες, έχει ήδη μια αξιόλογη ομάδα, πέρυσι πήγε τρένο και δεν βλέπω τον λόγο βάση δυναμικότητας να μην βρεθεί στο τέλος της σεζόν τουλάχιστον σε μια θέση για Play-off. Eπίσης oι Hoops :stuck_out_tongue: παίζουν και πολύ ωραία μπάλα to watch!

Huddersfield
Από τότε που έπεσαν από την Premier οι Terriers :stuck_out_tongue: έχουν δώσει δύο relegation battles, πέρυσι νομίζω ήταν η ομάδα με τα περισσότερα received goals και γενικά, αν και έκανε κάποιες μεταγραφές -δανεικός ο πιτσιρικάς αμυντικός Levi Colwill από την Chelsea, Josh Ruffels, Matty Pearson, Ollie Turton, όλοι αμυντικοί- για να ανοικοδομήσει την άμυνά της, η Huddersfield θεωρητικά τείνει προς τις τελευταίες θέσεις του πίνακα…

Stoke
Πέρυσι oι Potters :stuck_out_tongue: μπορούσαν play-off αν και έχασαν το momentum τους κάπου Γενάρη-Φλεβάρη και δεν τα κατάφεραν, είχαν όμως overall αρκετά καλή σεζόν για τα δεδομένα τους και με τις επιστροφές των Tyrese Campbell -καλός επιθετικός, 20 χρονών, είχε θέμα με το γόνατο πέρυσι τον Δεκέμβρη/Γενάρη και έχασε τη μισή σεζόν- και του Alfie Doughty -μηχανάκι στο κέντρο-, δεν βλέπω το λόγο ίσως και να πάνε λίγο καλύτερα από την 14η θέση που είχαν πέρυσι

Bournemouth
Έχασαν την πρόκριση στα play off πέρυσι, νέος προπονητής ο Scott Parker που ανέβασε πρόπερσι την Fulham και ήταν στα υπόψιν ονόματα για την Tottenham όταν έδιωξαν τον Mourihno -γενικά αξιόλογος νεαρός προπονητής, πρώην παίκτης πολλών μεγάλων ομάδων της PL και Εθνικής-, ήδη αξιόλογη ομάδα που όμως χρειαζόταν κάποιες προσθήκες για το επόμενο βήμα… δεν ξέρω αν τις έκανε, όπως και να έχει όμως, oι Cherries :stuck_out_tongue: είναι θεωρητικά από τα φαβορί για μια θέση στα play-off

Coventry
Tυπική mid-table ομάδα που επιτέλους μετακομίζει και στο δικό της γήπεδο -Ricoh Arena-, oι Sky Blues :stuck_out_tongue: νομίζω δεν είναι για υποβιβασμό αλλά επουδενί για άνοδο, 16η την περασμένη σεζόν, εκεί θα παίξει και φέτος

Birmingham
Αιώνια αντίπαλος της Vill-άρας :p. είχα και την τύχη να πάω σε ένα ματς της το 2010 όταν έπαιζε ακόμα στην Premier League. Ο Lee Bowyer -παικταράς κάποτε, Leeds τα χρόνια που σκότωνε- έσωσε τους Blues :stuck_out_tongue: την περασμένη σεζόν που ανέλαβε προς το τέλος, γενικά μέτρια ομάδα με κάποιες αξιόλογες λύσεις στο κέντρο και επίθεση όμως, που ίσως τελικά την οδηγήσουν λίγο πάνω από την ζώνη υποβιβασμού… από αυτές τις ομάδες που θέλουν δύο καλές μεταγραφικές σεζόν για να κάνουν το βήμα παραπάνω

Cardiff
Η ομάδα που περιμένω να κάνει ίσως την έκπληξη. Με τον Mick McCarthy που ήρθε στον πάγκο τον Γενάρη πέρυσι, από την 15η θέση έφτασαν μια ανάσα από τα play-off ανόδου, ο Kieffer Moore μπροστά έβαλε 20φεύγα goals -και σταθερά καλή απόδοση και με την Εθνική Ουαλίας-, έφεραν και τον Ιρλανδό διεθνή James Collins να βοηθάει μπροστά, ξεσκάρταρε λίγο την άμυνα ο McCarthy και γενικά, μια overall αξιόλογη ομάδα oι Bluebirds :stuck_out_tongue: που άνετα μπορεί να κοιτάει τα play-off ανόδου κατ’ εμέ αν είναι σοβαρή όπως το δεύτερο μισό της σεζόν πέρυσι. Παίζει και ωραία μπάλα btw

Blackburn
Mid-table πορεία για τους Rovers :stuck_out_tongue:, πολύ τραυματισμοί πέρυσι, incocinstency στην απόδοση -ειδικά από τον Γενάρη και μετά- και κυρίως έχασαν τον Adam Armstrong, τον πιο βασικό τους παίκτη, ο οποίος πήγε Southampton φέτος. Έχουν τον Ben Brereton της Χιλής, διεθνή που έκανε και καλό Copa America φέτος, αλλά δεν τους πιστεύω για κάποια υπέρβαση εύκολα -εκτός αν μιλήσει η εμπειρία τελικά και αποκτήσουν κάποια συνέπεια στην απόδοσή τους-…

Bristol City
Ενδιαφέρουσα περίπτωση oι Robins :stuck_out_tongue: . Μαζικό re-build τον Μάιο μέχρι και τώρα με 10-12 παίκτες να φεύγουν, έχουν τον πιο έμπειρο πλεον Nigel Pearson (Leicester πολλά χρόνια) στον πάγκο, τους Simpson, King, James από Leicester επίσης… αλλά το αυτό, είναι ομάδα σε φάση ανοικοδόμησης, δεν ξέρω πόσο καλά μπορούν να τα πάνε φέτος και τί βλέψεις για άνοδο προσμένουν… κοντά στην δεκάδα τους έχω αλλά θα δείξει

Luton
Τίμιοι, αξιόμαχοι και σταθερά τριγύρω από την δεκάδα, οι Hatters :stuck_out_tongue: έχουν αδύναμο σημείο κυρίως την επίθεση που δεν σκοράρουν εύκολα -τώρα που έφυγε και ο βασικός τους cf ο James Collins για την Cardiff, ακόμα πιο δύσκολα- αλλά μέσες άκρες πιστεύω ότι θα τερματίσει στο α’ μισό του πίνακα ΑΝ κινήθηκε σωστά το καλοκαίρι στο μεταγραφικό παζάρι…

Middlesbrough
Ο Neil Warnock είναι ο απόλυτος κυρίαρχος όσο αφορά τις ανόδους στην μεγάλη κατηγορία, έχοντας νομίζω 7 ή 8 φορές καταφέρει να ανεβάσει τις ομάδες που προπονεί. Καλή ομάδα σαν σύνολο η Βoro :stuck_out_tongue: , έκανε μερικές καλές μεταγραφές το καλοκαίρι (Uche Ikpeazu, Sammy Ameobi, Matt Crooks), αν καταφέρει να αποφύγει μερικές χαζές ήττες που έκανε πέρυσι σε εύκολα ματς, μπορεί να πλησιάσει τα play-off ανόδου

Barnsley
Η έκπληξη πέρυσι που τερμάτισε στην 5η θέση, οι ιστορικοί Tykes :stuck_out_tongue: (με σήμα την εργατιά) -γενικά έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς το ιστορικό της Barnsley που μετράει 134 χρόνια ιστορίας ήδη- δύσκολα θα επαναλάβουν τον άθλο αυτό γιατί ο προπονητής τους ο Valerien Ismael τους άφησε για την West Brom, παίρνοντας μαζί του τον βοηθό Adam Murray και τον Alex Mowatt, αρχηγό της ομάδας. Δύσκολο το έργο αυτή τη σεζόν αλλά με λίγη τύχη τους βλέπω κάπου mid-table και αυτούς
Derby

Preston
Δύσκολο έργο το πρώτο μισό του πίνακα για τους Lilywhites :stuck_out_tongue: , αν και έκανε εντυπωσιακό σερί στα τελευταία 10 τελευταία ματς της περυσινής σεζόν. Συμπαθητική ομάδα αλλά μέχρι εκεί

Millwall
Lions :stuck_out_tongue: τερμάτισαν 11οι πέρυσι, πήραν τους Daniel Ballard από Arsenal και Benik Afobe από Stoke ενισχύοντας την 11άδα τους, αλλά κακά τα ψέματα, Millwall = οπαδοί και Τhe Den. Με κόσμο στα γήπεδα, όλοι λογικά θα περάσουν δύσκολα στο φρούριο τους. Λογικά mid-table και αυτοί

Hull
Πρωταθλητές την League One, νεανική ωραία δυνατή ομάδα που δυστυχώς είναι under tranfer embargo και αυτό ίσως τους κόψει την φόρα για κάτι καλύτερα από τη μέση του πίνακα… παρ’ όλα αυτά, δίνω ένα αστεράκι στους Tigers :stuck_out_tongue: μήπως κάνουν κάποια εκπληξούλα φέτος

Swansea
Aπό τις ομάδες που φαινομενικά θα φλερτάρουν με τα play-off ανόδου, σταθερή παρουσία σε αυτά ούτως ή άλλως εδώ και με νέο προπονητή τον Russell Martin που παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο κατά βάση… βέβαια διορίστηκε μια βδομάδα πριν την έναρξη της σεζόν ενώ η ομάδα έχασε αρκετούς παίκτες με πιο σημαντικό τον Andre Ayew που πήγε προς Κατάρ πλευρά. Δεν με αρέσει κάτι στους Jacks :stuck_out_tongue: αλλά θα δούμε…

Peterborough
Η ομάδα του Darren Ferguson, υιού του Sir Alex έφτασε σαν 2η από την League One σαν πρώτη σε τέρματα επίσης. Έκανε κάποιες μεταγραφές από ότι είδα για να ενισχύσει την επίθεσή της, αλλά μάλλον οι Posh :stuck_out_tongue: ανήκουν σε αυτές που θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού στο τέλος της χρονιάς

Reading
Άλλη ομάδα που έφαγε transfer ban, έχασε βασικούς παίκτες, έκανε καλή πορεία πέρυσι και έχει έναν καλό πυρήνα παικτών αλλά oι Royals :stuck_out_tongue: είναι ο ορισμός της απρόβλεπτης ομάδας, δεν πάει για άνοδο αλλά είναι ικανή να γλεντήσει κάποιον εκ των ανωτέρων της και από το πουθενά να αλλάξει ισορροπίες στον πίνακα…

Blackpool
Tangerines :stuck_out_tongue: ήρθαν σαν 3οι από την League One, δεν τους βλέπω όμως να μένουν πολύ στην Championship…δυνατοί αμυντικά, λίγοι επιθετικά, δεν νομίζω να αντέξουν…

Sheffield Utd
Φαβορί ανόδου, νέος προπονητής -Jokanovic- που έχει ανεβάσει δύο ομάδες στο παρελθόν ξανά στην PL, πολύ καλή ομάδα σαν σύνολο για την Championship, αν προσαρμοστούν σύντομα στα νέα πλάνα και σχέδια του προπονητή, οι Blades :stuck_out_tongue: είναι σίγουρα στα φαβορί για play-off ανόδου

Nott’m Forest
Μid-table η ιστορική ομάδα των Reds :stuck_out_tongue: , λίγη κίνηση μεταγραφικά, καλή ομάδα πάνω κάτω στο συνολό της αλλά μέχρι εκεί…

Derby County
Mετά από ένα καταστροφικό transfer ban, μια κακή χρονιά πέρυσι και έχοντας μια μετριότατη ομάδα, ο Rooney έχει να παλέψει μονάχα για την παραμονή σε αυτή την σεζόν για τα ιστορικά Rams :stuck_out_tongue:

Δεν έχω δει καν αποτελέσματα και πίνακα ακόμα, υποθέτω θα είναι νωρίς ακόμα και θα γίνεται χαμούλης, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και ένα catch up να δω τί γίνεται σε αυτή την -κάθε χρόνο- παλαβή λήγκα του Αγγλικού ποδοσφαίρου
Επιμένω πάντως στα φαβορί που είχα δώσει για άνοδο, Fulham, West Brom, Sheffield United και Cardiff με QPR να κάνει την έκπληξη

4 Likes

Ωραίο ποστ περι championship, να πω και εγώ που παρακολουθω αρκετά χρόνια ότι είναι τέρμα ενδιαφέρον. Δεν έχει βρεθεί ακόμα σε αγώνα championship γιατί όταν πηγαίνω Αγγλία το κόβω προς Βορρά. Κλασσικά Liverpool η και Everton. Θεωρώ ότι η Φουλαμ σίγουρα θα ανέβει και στίς άλλες θα γίνει μακελειό. Έχει πολύ δρόμο ακόμα. Αυτό που έκανε εντυπωση την πρώτη φορά που είδα ήταν η οργάνωση που είχαν για Β κατηγορία. Όπως φυσικά και τα γήπεδα που διαθέτουν…

1 Like


Second division top 7

1 Like