Einstürzende Neubauten 9 Μάη Αθήνα!

Είμαι ο μόνος που χάρηκε με το νεο μαλλον, αλλα γουατεβα, το ανοιγω το θρεντ!

http://www.neubauten.org/en-news.html#tour

May 9th: Athens, Greece, venue Fuzz, tickets to start end of January

Και εγώ κωλοχάρηκα. Φοβερή μπάντα. :slight_smile:

Τι παίζουν αυτοί ωρέ? (είστε καμμένοι…)

Στα γενέθλιά μου :stuck_out_tongue:

Χμμμμ… interesting! Δε τους έχω ψάξει καθόλου, αλλά έχω ακούσει ουκ ολίγα, συν το οτι έχουν επηρεάσει πολλές και διάφορες μπάντες.

Προλαβαίνω να τους ψάξω ως τότε φαντάζομαι :slight_smile:

θρυλικό και πρωτοποριακό industrial group από το Δυτικό Βερολίνο. Ιδρύθηκαν το 1980 και θεωρούνται μέσα στα καλύτερα/ σημαντικότερα industrial group…

στα πρωτα χρόνια δεν είχαν καν συμβατικά μουσικά όργανα, αλλά παρήγαγαν μουσική μέσα απο εργαλεία, μηχανήματα και διάφορων τύπων όργανα που έφτιαχναν μόνοι τους απο διάφορα εξαρτήματα από εδώ και εκεί. Στην αρχή αντί για τραγούδι χρησιμόποιουσαν περισσότερο την απαγγελία, ενώ το πιο γνωστό τους μέλος είναι ο θεούλης Blixa Bargeld που για πολλά χρόνια ήταν κιθαρίστας στο γκρουπ του Nick Cave…αυτά!

Αν θες να τους ψάξεις, άρχισε με Haus der Lüge (1989) και Halber Mensch (1985) που είναι μάλλον τα κλασσικά τους. Αλλά και το φετεινό Alles Wieder Offen γαμεί :!:

Αξίζει πάντως γιατι ειναι ακραίοι με την πραγματική έννοια του όρου! Πολυ πειραματικοί!

έχουν έρθει αλλή μια φορά στην Ελλάδα, νομίζω το 2001??

Δεν εχω ακουσει πολλα, αλλα θα παω (με λογικο εισιτηριο εννοειται) για να στηριξω μια προσπαθεια να ερθει και κατι διαφορετικο στη χωρα μας. Και φυσικα θα τους εχω ψαξει πολυ περισσοτερο μεχρι τοτε…

Πολυ ευχαριστο το νεο σου,ειναι εκπληκτικοι οι τυποι,τους ειχα δει πριν απο καποια χρονια στον Κεραμεικο και ηταν πραγματικα πολυ ξεχωριστη εμπειρια.Οσοι γουσταρουν τα πιο πειραματικα και αντισυμβατικα πραγματα αξιζει να τους δουν!

Αστο Ουλβα, το εμαθα και λαλησα. Πολλα καλα λαιβ μαζευονται γμτ, και τα λεφτα δε θα επαρκουν.

ακούς Neubauten? έλα ρε!

Δε τους εχω ψαξει πολυ, αλλα εχω κατι καμμενους φιλους που θα με χωσουν περισσοτερο στη δισκογραφια τους. Το τελευταιο δε το χω ακουσει γμτ. Ξερεις τι λεει;

Γενικα το λαιβ θαρρω θα εχει κοσμο.

γαμεί το τελευταίο όπως είπα και πιο πριν. πολύ δυνατή επιστροφή, προσωπικά μου θυμισε λίγο περισσότερο τους παλιούς Neubauten… 8)

Θενκς! Θα το τσεκαρω οπωσδηποτε.:slight_smile:

Τους τσέκαρα στο tube, καλά δεν ακούγονται με την καμία:lol:

Είναι για γερά νεύρα η μουσική τους, άσε που δεν τα πάω καλά με τη γερμανική διάλεκτο, περί ορέξεως…

με την γερμανική γλώσσα εννοείς μάλλον ε? :-k

κατα τα αλλα ναι, οπως ειπα και πριν, ειναι αρκετα πειραματικοι και ακραιοι, ειδικα τα παλιά τους…

Αν έμενα Αθηνα ίσως ψηνόμουν κι εγώ να πάω… Γενικά δεν μου αρέσει η καθαρά industrial μουσική και δεν τους έχω πολυ-ψάξει περα απο δυο albums που έχω, αλλα θα ήταν ωραία εμπειρια. Ξέρω ότι είναι απο τις σημαντικότερες μπαντες στο χωρο και έχουν επηρεάσει συγκροτηματα οπως, ας πουμε, οι Depeche Mode οπότε θα μου άρεσε.

Αν σας φαίνονται υπερβολικά πειραματικά αυτά που έχετε ακούσει από EN, ρίχτε μια αυτιά (από την ματιά) στο Silence is sexy, αρκετά “κανονικός” ήχος για την μπάντα και από τους πιο “εύκολους” δίσκους τους.

και απο τους χειρότερους τους ομως ε:!:

Ε εντάξει, δεν είναι και ό,τι καλύτερο έχουν βγάλει αλλά δεν νομίζω οι EN να έχουν βγάλει κάτι που να θεωρείται μάπα. Ακούγεται πολύ άνετα. :slight_smile: Και είναι εύκολα προσβάσιμος δίσκος στο άμαθο αυτί. Βέβαια με τις δισκάρες που έχεις ακούσεις τις υπόλοιπες δισκάρες σου φαίνεται λίγος όπως και να το κάνεις.

9 μαίου ε?
χμμμ
για να δούμε…