Ejekt Festival 2014 (25/6 @ Πλατεία Νερού) (Kasabian)

μην τα μπερδεύεις τα παιδιά ρε… :stuck_out_tongue:

πως το κόβετε,θα κλείσουν άλλο όνομα εκτός ελλάδας?

Τελικο line-up, αντε να βγει και timetable. White Lies κατω απο Kalkbrenner βλεπω, θα μας φαει ο ηλιος :-s

Καλημέρα παιδιά. Πουλάω δύο εισιτήρια, προς 65 ευρώ (και τα δύο μαζί). PM όποιος ενδιαφέρεται.

2 τελευταιες σετλιστ Kasabian

http://www.setlist.fm/setlist/kasabian/2014/o2-shepherds-bush-empire-london-england-73c06235.html
http://www.setlist.fm/setlist/kasabian/2014/victoria-park-leicester-england-6bc052d2.html

[SPOILER]ΛΕΝΕ ΤΟ PROCESSED BEATS :D:yahoo:[/SPOILER]

τρομερό live. τόσες ώρες ασταμάτητος χορός δεν το χω ξανακάνει. Δυστυχώς πρόλαβα μόνο Editors και Kasabian αλλά απίστευτοι και οι δύο, ειδικά οι Kasabian. Σίγουρα θα ξανατιμήσουμε Kasabian όταν με το καλό!
Λίγο τους Darkside που είδα από βιντεοθόνη μου ψιλοάρεσαν. Και λίγο τον Paul Kalkbrennen δεν μου φάνηκε και τίποτα το ιδιαίτερο, ένα μόνιμο beat με ambient ήχους από πίσω.
Από κόσμο στο τέλος των Kasabian που πήγα προς τα πίσω, ήταν γεμάτο μέχρι κάτι σκαλάκια που χει για όποιον ξέρει τον χώρο. Και όλοι στις ώρες τους κανονικά! Oι Kasabian τελείωσαν λίγο νωρίτερα απ’ τις ώρες που έλεγε στο πρόγραμμα αλλά κανένα παράπονο!

Ευχαριστώ τον rideronthestorm για την πρόσκληση!

Α ΠΙ ΣΤΕ Υ ΤΟ live. Τόσο χορό δεν παίζει να έχω ρίξει σε όλη μου τη ζωή. Από την αρχή, μέχρι το τέλος(kasabian γτ δεν άντεχα άλλο) όλοι απίστευτοι. White Lies έδωσαν ρέστα παρόλο που βγήκαν με τέτοια ζέστη. Editors καταπληκτικοι ειδικά μετά το θέμα που είχαν με το μπάσο. Kasabian δεν υπάρχουν λόγια, μας είχαν δείξει πόσο γαματοι ήταν το '12, το ίδιο έκαναν και τώρα. Για τους υπόλοιπους που είδα…Brightside πολύ ωραίοι, ωραία φωνή το παλικάρι. Darkside αν και δεν τους ακούω είχαν πολύ καλή ατμόσφαιρα και έκαναν ένα σχετικό τζερτζελο. Αυτά :slight_smile:

DARKSIDE ΜΩΡΕ!
Ακόμη και στην μια ώρα(:wink: που έπαιξαν, χωρίς να προσπαθούν πολύ παρέδωσαν μαθήματα για το πως παίζεται ένα ντεμί-ηλεκτρονικό set. Αυτά τα electronic blues δημιουργούσαν μια ιδιαίτερη silent disco στην live εκτέλεση τους. Ο Jaar στο πρώτο EP των Darkside είχε πει πως είναι ότι πιο κοντινό έχει κάνει σε ροκ, αυτό που είδαμε χθες υπό μια έννοια ελιτισμού - ποιότητας ήταν ότι πιο ροκ είχε το ejekt. Τουλάχιστον μια δεκαετία μπροστά από όλους τους άλλους από άποψη πρωτοπορίας και ένα παράδειγμα του πόσο εύκολα και γρήγορα μπορεί να εξελιχθεί ένας καλλιτέχνης δωματίου στις μέρες μας.

Οι Kasabian ανεκδιήγητα τραγικοί! Πόσο μπανάλ, πόσο κίτς τς τς τς :stuck_out_tongue:
O Tom Smith των Editros τρομερή σκηνική παρουσία…
Τέλος για Kalkbrenner δεν μπορείς να πεις και πολλά, είναι άλλη φάση, πιο συγκεκριμένη, για μεγάλη κατανάλωση. Ωραίος τύπος, η εμφάνιση του ήταν μια εμπειρία πάνω στην κουλτούρα ενός μέρος της Γερμανικής σχολής των dj, που ο ίδιος αποτελεί σημαντικό κεφάλαιο.

Στη setlist των Kasabian του report ξεχασατε το stevie :slight_smile:

Γενικά η ανταπόκριση ψιλοχάλια. Καλύτερα να αργεί λίγάκι αλλά να έχει καλύτερο κείμενο, πιο σωστή playlist κλπ… Αν και βέβαια ο καθένας έχει μια κωλοτρυπίδα οπότε.

Οι Editors πολλύ καλοί δεν το περίμενα. Τους ευχαριστήθηκα με το παραπάνω.

Kasabian επίσης αν και η σειρά των τραγουδιών με χάλασε λίγο (πολλά χιτάκια στην αρχή συνεχόμενα). Ο Τομ με χάλασε λίγο επίσης. Συνολικά όμως είχαν πολύ καλό ήοχ και ξεσήκωσαν. Δεν παίξαν fast fuse :confused: Το κοινό κοντά στην κονσόλα που ήμουν, στατικό, συνομιλούσε φωναχτά δεν έδινε σημασία κλπ. Τουριστική φάση. Πιο μπροστά ήταν καλύτερα.

Νομιζω πως η σκηνικη παρουσία των editors είναι ένα παράδειγμα για το πως η εμπειρία μπορεί να κάνει εναν καλλιτέχνη πιο καλό πάνω στη σκηνή.Από το εσωστρεφές παιδάκι που έπαιζε το πιανάκι του πριν κάτι χρόνια ,ο frontman της μπάντας έχει γίνει ένας showman πλέον

Φέτος ευτυχώς οι σαπίλες των τελευταίων δίσκων των Κασαμπιάν δε με ενόχλησαν όσο πρόπερσι… το ίδιο και το άφωνο ιταλικής καταγωγής μυξόπλυμμα που κάποιος πρέπει να κουρέψει :stuck_out_tongue:

Έντιτορς εγγύηση, κάθε φορά και καλύτεροι, αν και με χειρότερο δίσκο.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, για εμένα πάντως το Ejekt φέτος τα έσπασε πολύ άσχημα!!! =D>

Πλέον αγαπώ ακόμη περισσότερο τον Tom (Smith) και τους Editors! Ο τυπάς είναι φοβερός performer, αφοσιωμένος καλλιτέχνης και φωνάρα από τις ελάχιστες των ημερών μας!!! :smiley:

Οι Kasabian επίσης το έσκισαν αν κ στην αρχή ο Tom (Meighan) έδειχνε να μην έχει και τη καλύτερη διάθεση, σε αντίθεση με τον Serge που ήταν μες τη καλή χαρά. :smiley: Βέβαια ξενέρωσα λίγο που δεν έπαιξαν το Goodbye Kiss, αλλά τους συγχωρώ γιατί έπαιξαν Where Did All The Love Go? και Take Aim.:slight_smile:

Τους White Lies δυστυχώς δεν τους είχα ακούσει πάρα πολύ, αλλά αξίζουν περισσότερα από το να παίζουν με ντάλα ήλιο. Παρόλα αυτά δεν έχασαν την όρεξή τους και έπαιξαν πάρα πολύ ωραία. Την επόμενη φορά που θα έχω την χαρά να τους δω live, θα τους έχω ακούσει περισσότερο. :slight_smile:

Τέλος, οι Brightside τα σπάνε άσχημα, αλλά χαραμίζονται ρε γμτ τα παλικάρια στο Ελλάντα… :frowning:

εγώ γι’αυτό ακριβώς μάλλον πέρασα καλά :stuck_out_tongue:

Ναι καλά, κορόιδευε εσύ, εγώ όμως με αυτό το τραγούδι τους αγάπησα, ήθελα να το ακούσω και αυτό… :stuck_out_tongue:

Η αλήθεια είναι ότι όταν το άκουσα live, το εκτίμησα πολύ περισσότερο :smiley:
https://www.youtube.com/watch?v=0SIQZUGwkf0
Δεν πειράζει για φέτος, χάρηκα που από τα καινούρια έπαιξαν stevie-treat και άκουσα έστω ελάχιστο Doberman

μα μ’αυτό τους αγάπησες;;; τζίζας!!! :stuck_out_tongue:

εμείς που τους αγαπήσαμε με το ομώνυμο άλμπουμ φαντάσου σε τι δύσκολη θέση έχει έρθει τελευταία η σχέση μας μαζί τους…

Ε τι να κάνουμε, αφού το πρώτο cd που άκουσα ήτανε το Velociraptor! :stuck_out_tongue:

Εμένα πάντως και το 48:13 μου άρεσε…:smiley: