Ηelmet

Ενα συγκρότημα που ποτέ δεν πήρε την αναγνώριση που του άξιζε αν και ο ήχος τους ήταν πάντα πιο μπροστά από την εποχή του…Δίσκοι σαν το Meantime (1992) και Betty (1994) φανερώνουν ένα συγκρότημα με χαρακτηριστικά προσωπικό ήχο και ιδέες που άλλα συγκροτήματα ήθελαν μια δισκογραφία για να τις συλλάβουν…Και επίσης riffs σαν αυτό του Unsung μένουν απλά στην ιστορία για να μνημονεύονται ως ένα από τα καλύτερα που γράφτηκαν ποτέ…

Το Μeantime ειναι οροσημο για τον συγκεκριμενο ηχο…

:wink:

Συμφωνω απολυτως!!φοβερη μπαντα.το meantime σπερνει.και οχι μονο το unsung,αλλα και το ομωνυμο και το Ironhead!!! :metal: :metal:

Αν μπορούσατε να πείτε και τι παίζουν…

+1000

Tότε, το είπανε “post-hardcore”, “alternative metal” και άλλες γενικευτικές ταμπέλες. Βαριές κιθάρες και κοφτά riff πάνω από κυρίως mid tempo ρυθμούς και κάθαρά φνητικά που πότε φωνάζουν ρυθμικά (όπως στο hardcore), πότε τραγουδάνε κανονικά. Γενικά δεν περιγράφονται εύκολα, καλύτερα να ψάξεις να τους ακούσεις.

Αν έχεις ακούσει Prong της περιόδου Cleansing είναι επηρεασμένοι από Helmet.

Eίναι απλά Helmet…Ακουσε και θα καταλάβεις…

:wink: (Οι ταμπέλες τους περιορίζουν πολύ στην τελική)

http://www.helmetband.com/

Τωρα να ευχηθώ να τους δούμε live,θα είναι ουτοπία οποτε…

Ε ένα respect ston Davidian που άνοιξε τόπικ για τους Helmet!!!

Που τους θυμήθηκες ωρε???

Βασικά δεν έχω κάτι πέραν από αυτούς από το κλασσικό Μeantime, εδώ και χρόνια δλδ. Αλλά είναι κορυφή το δισκάκι.

Eιχα κατεβασει το Μeantime οταν ειχε ανοιχτει το τοπικ και μιας και τελειωνω την ακροαση του
για αλλη μια φορα εχω να πω οτι το αλμπουμ ειναι φοβερο.Το Unsung ειναι απιστευτο τραγουδι
και ερχομαι να συμφωνησω με τους προλαλησαντες για το οτι η μπαντα δεν κερδισε την προσοχη
που αξιζε.

Eν τω μεταξύ πρόσφατα ανακάλυψα ότι ο ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ drummer των Battles ήταν μέλος των Helmet από το 1989 μέχρι το 1998. Για τον John Stanier ο λόγος. Επίσης έχει συμμετάσχει και στους Tomahawk του Patton.

Περιμένω αποψη daz για Ηelmet…8)

Κι εγω μονο το Meantime εχω αλλα το θεωρω φοβερο δισκο.

Μακαρι να γινοντουσαν τοσο γνωστοι οσο θ’αξιζαν αλλα και παλι δε μας χαλαει.Για την ιστορια το In The Meantime εχει διασκευαστει και απο τους Soulfly μεταξυ αλλων.

Φοβερά κιόλας…:slight_smile:

Και πάνω που είχα βάλει να ξανακούσω τα παλιά άλμπουμς των Helmet, ξεθάφτηκε το θρεντ! Καλή φάση!

Από τα πιο επιδραστικά συγκροτήματα, στις αρχές των 90’s θεωρούνταν από τα top ονόματα στο alternative metal, crossover, πείτε το όπως θέλετε, μαζί με τους Prong! Για κάποιο λόγο τα έχω συνδέσει αυτά τα δύο γκρουπ. Ίσως λόγω του ότι στην Ελλάδα γενικά έχουν περάσει απαρατήρητα όπως είπατε και στην αρχή.

Σκαλίζοντας λοιπόν τον τελευταίο καιρό σχετικά με το noise rock των προηγούμενων δεκαετιών, έπεφτα συνέχεια πάνω στους Helmet. Και αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο από τη στιγμή που ξεπήδησαν από τη “μάνα του noise” Amphetamine Reptile!

Οι δίσκοι του reunion δεν μπορώ να πω ότι με συνεπήραν, αν και θα τους ξαναβάλω να τους ακούσω!
Επίσης, υποτίθεται ότι μέσα στο 2009 θα βγάλουν καινούργιο άλμπουμ!

ΥΓ. Πόσταρα και τη διασκευή τους στο Army of me της Bjork στο αντίστοιχο θρεντ.

Επειδή ψιλοβαριέμαι να ψάχνω και ευκαιρία να ξεθάψω και το θρεντ… Έχει ακούσει κάποιος το καινούργιο τους; Λέει τίποτα ή να συνεχίσω να λιώνω Unsung και Betty; Υποτίθεται βγήκε τον Σεπτέμβριο κι απ’ότι βλέπω είναι σε περιοδεία στας Ευρώπας.

Εμένα δε μ’ άρεσε ιδιαίτερα! Μου φαίνεται άψυχο.
Χωρίς να το έχω ακούσει πολλές φορές βέβαια. Κάτι σαν το Size Matters.
Τέλος, θα σου πρότεινα να λιώσεις τα Strap it on και Meantime (που είναι το μισό Unsung)! :stuck_out_tongue:

Ακομα θυμαμαι να λεμε με ενα φιλο μου για μπαντες που ειναι super οπως ηταν οι Prong και οι Rage Against The Machine και να βαζουμε μισα μισα τα λεφτα για να παμε να αγορασουμε το In The Meantime που ηταν ακριβο (αν θυμαμαι καλα γυρω στις 5000 δρχ με 5500). Παμε μετα σπιτι να το ακουσουμε ολοκληρο και θελαμε να τα σπασουμε ολα!

Αυτο που γουσταρα πολυ εκεινη την εποχη ηταν το Better (μαζι με τα αλλα που εχετε αναφερει βεβαια)

Και αργοτερα ειχα ανακαλυψει οτι ειχαν κανει δυο διασκευες σε Black Sabbath με καλυτερη αυτη στο Symptom of the Universe (οχ οτι στο Lord of This World παει πισω αλλα λεμε τωρα)

Και ειχαν κανει και αυτη την κορυφαια συνεργασια με τους House of Pain σε εκεινο το απιστευτο soundtrack του Judgement Night

Hail στον Davidian που ανοιξε το thread ασχετα αν εγω επεσα πανω του μετα απο τοσο καιρο!