ΒELPHEGOR LIVE IN ATHENS(exclusive blood show).23/10/2010

Έλα παμέεεεεεεεεεε!!!
:metal::metal::metal::metal:

ntou ntou ntouziam :stuck_out_tongue:

Πολυ γαματα περασαμε χ8ες, με τους Belphegor να κανουν μοναδικο σοου, σχεδον ιδιο με εκεινο πριν απο 2 χρονια. Ωραια ατμοσφαιρα, ωραιο το σετλιστ, στα μειον που δεν γεμισε το μαγαζι. Αν και για μενα, καλυτερα που δεν γεμισε. Και καλυτερα που δεν εγινε ουτε ενα μος πιτ. :stuck_out_tongue:

εχουμε κανενα setlist??
να δω αν πρεπει να απογοητευτω που τους εχασα…:wink:

Πρώτο εναρκτήριο σχήμα της βραδιάς αποτέλεσαν οι Count Your Days και δίχως κανένα ίχνος υπερβολής οφείλω να ομολογήσω πως κέρδισαν έναν επιπλέον ακροατή με αυτή τους την εμφάνιση - αν όχι περισσότερους. Πέραν του πραγματικά άψογου ήχου (ουσιώδες στοιχείο κλειδί που βοηθά στην ανάδειξη των συνθέσεων), προσωπικά έμεινα άναυδος με το πόσο καλοπροβαρισμένοι φάνηκαν, την άρτια σκηνική παρουσία και τις αρκούντως καλογραμμένες συνθέσεις, με τελικό κερασάκι στην τούρτα να μένουν τα φωνητικά που ήταν απλά τέλεια, δεδομένου του ύφους του υλικού που παρουσίασαν. Τα παιδιά κυμαίνονται στον ήχο του αμερικανικού death metal σε γενικές γραμμές και το έκπληκτο της υπόθεσης βρίσκεται στο ότι δεν είχε καν τύχει να ακούσω το όνομά τους στο παρελθόν. Εξαίρετη μπάντα με αξιώσεις, κατ’ εμέ, τσεκάρετέ τους οπωσδήποτε με την πρώτη ευκαιρία.
Τα χα πει εγώ, να που επιβεβαιώνονται κι από τον Ανγκμαρ. Ειδικά ο ντράμερ είμαι σίγουρος ότι θα άρεσε πολύ.

Ισχυει. + γενικα οχι μονο ο drummer, ολη η μπαντα σαν συνολο. Δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο ξενα γκρουπ, κατα τη γνωμη μου.

Επειδη ερωτηθηκε, το setlist θα το βρειτε στο report. Ε βαριεμαι να το κανω copy/paste, πηγαιντε δειτε το οποιοι τυχον ενδιαφερεστε. =p

το τσεκαρα πριν το setlist και το κειμενακι…
thanks…:slight_smile:

No prob!

Ανυπομονουμε για ROOT τωρα. Ενταξει, ξερω πως εχω γινει λιγο γραφικος με το θεμα, αλλα 20 πραγματα μενουν που θελω πραγματικα πολυ να δω (ανεξαρτητως ιδιωματων) και το ενα ειναι οι Root.

υπομονή, θα δώσω λινκ με φότος αλλά και με το σετλιστ!

Προσωπικά ευχαριστήθηκα πάρα πολυ τη συναυλία!! Πολύ κρίμα που δεν είχε πολύ κόσμο, κρίμα για με τέτοια μπάντα αλλά και για τα παιδιά που τους έφεραν… αξίζουν πολλά ΜΠΡΑΒΟ για τις μπάντες που φέρνουν!!!

Οι Belphegor παίζουν με την ίδια ενέργεια, απ’ όσο έχω δει σε διάφορα βίντεο, είτε μπροστά σε 100 έιτε σε 1000 άτομα!!! Προσωπικά ήθελα κάνα 2-3 τραγούδια ακόμα αλλά κι αυτά που έπαιξαν καλά ήταν… ακόμα πονάει ο σβέρκος μου!!! Πολύ καλή εμφάνιση, ήχος κλπ…

Οι σαπόρτ μπάντες δεν ήταν κι άσχημες… και πολύ κρίμα που δε γίνεται κανένα λάιβ με 4-5 μπάντες black death να γουστάρουμε!!!

Η συναυλια ηταν αψογη…τα support αξιολογα ,επι σκηνης αλανθαστα και ενεργητικοτατα και οι Belphegor εδειξαν ποσο μεγαλη μπαντα ειναι… εντελως value for money συναυλια και οτι πρεπει για σαββατο μετα απο mayhem …

ps… νομιζω οτι το report ηταν υποκειμενικο και δεν αντικατοπτριζει με σαφηνεια την πραγματικοτητα…αλλα παλι γνωμη μου…

Α νο προμπ. Πες μου που ειναι το παραπονο σου να το διελευκανω. + Εννοειται πως ειναι υποκειμενικο, γι αυτο και συνηθως γραφω σε πρωτο προσωπο.

Edit: Θα υποθεσω πως το παραπονο σου ειναι στο δευτερο support. Ε τι να σου πω, τα παιδια δε μ αρεσουν, εχω και δισκο τους να φανταστεις αυθεντικο. Να λεγε κανεις πως δεν τους εχω ακουσει να πεις παει στο διαολο, απλα δε μ αρεσουν τα κομματια τους…

… το παραπονο μου δεν αφορα obduktion ετσι και αλλλιως ελληνικο support act ηταν… αλλα την αντιμετωπιση που ειχαν οι Belphegor απο εσενα.
πχ. δεν μπορει να αναφερουμε ως “μειονεκτημα” των επαγγελματισμο και τις προβαρισμένες κινησεις επανω στην σκηνη οταν το καλοκαιρι ολοι αποθεωναμε rammstein που μεχρι και η τελευταια λεξη τους ηταν προγραμματισμενη…
οκ ομως δεν υπαρχει κανενα προβλημα ο καθενας γραφει αυτο που πιστευει και εφοσον το κανει με ονοματεπωνυμο εγω του βγαζω το καπελο…

Α εγω δεν πηγα Rammstein. Καλουληδες ειναι για τα γουστα μου, αλλα μεχρι εκει. Τωρα αν καταλαβες πως δε μου αρεσε το live, παω πασο, νομιζω πως εγραψα παρα πολυ καλα λογια και πραγματικα απορω προς τι το τοσο παραπονο…
Anyway, σεβαστο και θενκς για το feedback.

φοτος…

απο περιεργεια κ μονο … οταν λεμε λιγοστο κοσμο εννοουμε ?

200 ατομα το πολυ ειχε μεσα το Σαββατο.

ε αρα μια χαρα κοσμο είχε… Νταξει μπελφεγκορ ηταν δηλαδης.

150 νομίζω…

και??? τι πάει να πει αυτό???
Πριν 2 χρόνια που ήρθαν είχε πολύ περισσότερο…

ε ναι ρε hil αυτο λεω … πριν δυο χρονια πηγα και γω … τωρα ηρθαν με τα ιδια σχεδον σαπορτ κ μια μερα μετα τους Mayhem (προσωπικα αδιάφορο βεβαια) ε και συνεχίζουν να είναι οι Belphegor , αρα νταξει τι περιμέναμε 500 ατομα ?

τεσπα απλα περιεργεια …

κοίτα… το καλό φετος ήταν πως είχαν 2 σαπόρτ μπάντες ενώ πέρσυ 4!
Έπαιξαν ίδιο χρόνο… επίσης μπορεί να έπαιξε ρόλο και η συναυλία των Μέιχεμ…
δεν ξέρω…
πάντως ελπίζω να τους ξαναδούμε!!!