Eluveitie - Helvetios (2012)

Κλιπ για το Rose for Epona


…παίζει άνετα για το καλύτερό τους. Πολύ καλοφτιαγμένο, πραγματικά. Και το κομμάτι πολύ δυνατό και κολλητικότατο.

Τον δίσκο ακόμα δεν τον έχω ακούσει. Για να πω την αλήθεια μου δεν περιμένω να ξαναβγάλουν Slania, αλλά ελπίζω σε κάτι επιπέδου Everything Remains

Συμφωνώ απόλυτα! Το Rose for Epona είναι για μένα άνετα το καλύτερο του δίσκου και αυτό που σου κολλάει και σ’αρέσει από την πρώτη κιόλας ακρόαση! Αν καταφερουν πάντως κάποτε να γυρίσουν στο επίπεδο του spirit θα μαι ευτυχισμένη!!! Δίσκο σαν και αυτό δεν έχουν ξαναβγάλει!

Ωραίο το a rose for epona θα τσεκάρω τον δίσκο σύντομα πάντως σίγουρα ο καλύτερος τους ήταν το spirit

σιγουρα δεν ακουγετε τοσο γαματος οπως ο προηγουμενος αλλα εμενα μ αρεσει ως τωρα!
ο χρονος θα δειξει…!
Ολα τα προηγουμενα ειναι ΕΚΠΛΗΠΤΙΚΑ αλμπουμ και οι eluveitie τεραστιοι!!
ας ειναι και απλα καλο το αλμπουμ δε πειραζει δεν γινετε συνεχεια να γραφουν τοσο ωραια τραγουδια…!!!

ΓΑΜΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Με αυτό το luxtos δεν ξέρω τι παίζει ρε γαμώτο! Ενώ ξεκινάει και εξελίσσεται με προοπτικές για ΜΕΓΑΛΟ κομμάτι κάπου με χαλάει στη συνέχεια και ξενερώνω.:-k Ίσως πρέπει να το συνηθίσω για να στρώσει.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εμένα μια χαρα γαμώ μου φάνηκε ο δίσκος. Σαν συνέχεια του ERAINW. Τα παλιά εντάξει είναι καλύτερα, αλλά για κανένα λόγο δεν είναι απογοητευτικός ο νέος δίσκος. Για το Rose For Epona έχω ακόμα κάποιες επιφυλάξεις λόγω της υπερβολικής ομοιότητας με το metrοpolice των BSC, αλλά είναι καλό τραγούδι γενικά. Αγαπημένα μου είναι: Santonian Shores, Neverland, The Siege, Alesia. Και μετά Luxtos, Meet the Enemy, Rose For Epona, Havoc, Helvetios και Home. Το Alesia μπορει να είναι και το Top για μένα από το άλμπουμ.

ολοκληρωμενη ακροαση και θα διαφωνησω με μερεφιν…!!
το αλμπουμ μπορει να μην ειναι σαν τα προηγουμενα αριστουργηματα…αλλα σιγουρα δεν ειναι αδιαφορο…!!!
και μαλιστα ακουγετε πολυ καλο…!!
αγαπημενα αρχικα…the siege,luxtos,the uprising,havoc,meet the enemy,hope

Στην αρχή μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο. Το χα ακούσει 5-6 φορές και δεν μου κανε κλικ σε σχέση με τις προηγούμενες κυκλοφορίες που πριν τελειώσει καν το κομμάτι μάζευα τα σαγόνια μου από το πάτωμα. Ντάξει τώρα που το χω ακούσει 30 καλό μου φαίνεται.
Αλλά και πάλι καμία σχέση με τα συναισθήματα που μου προκάλεσαν από την πρώτη κιόλας ακρόαση spirit και slania.

ναι…ειναι καλο αλμπουμ…αλλα οντως τα προηγουμενα αριστουργηματα δε τα φτανει με τπτ…!!

Αυτούς πολύ τους είχα συμπαθήσει με εκείνο το slania. Το προηγούμενο ήταν κάτι σαν πιστό αντίγραφο του αν και δεν με χάλασε. Τούτο εδώ είναι η βαρεμάρα η ίδια.

Preview από το νέο videoclip του Havoc

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=nxDh-LSKBw8#!

Και, επιτέλους, να και [B]το ίδιο[/B] το video clip :wink:

[B]http://www.youtube.com/watch?v=XM1v-00C6AM[/B]

(ένα από τα καλύτερα κομμάτια ενός σχετικώς μέτριου δίσκου IMHO)

μετα απο καιρο που το ακουω θα πω οτι τελικα βγαλαν ακομα εναν πολυ αξιολογο δισκο…
αν και θελει πολυ περισσοτερα ακουσματα απο τους προηγουμενους υπαρχουν φοβερες στιγμες μεσα…!!

Όπως τα πε κι ο αποπανω μια σελίδα πίσω, δεν είναι δίσκαρος, αλλά απέχει πάρα πολύ από το αδιάφορο.

Δεν περιμένω από τους Eluveitie να επαναπροσδιορίσουν τον ήχο του μεταλ ή να το ρίξουν σε τίποτα τρελούς πειραματισμούς. Το φολκ μεταλ που παίζαν περιμένω, άντε ίσως και κανα-δυο διαφορετικά στοιχεία για να σπάει η μονοτονία. Κι απ’ τη στιγμή που οι συνθέσεις στέκονται άνω του μετρίου -στη χειρότερη- εμένα μου φτάνει. Με το που μπήκε δηλαδή η μελωδία του ομότιτλου, λέω δω είμαστε. Ακούς μετά το Luxtos, το Santonian Shores ή το Meet the Enemy κι όλα είναι κει. Τα ριφφ των σκανδιναβών, οι γκαρίδες, μερικά γυναικεία φωνητικά δω κι εκεί, τα ρεφραιν, τα φολκ περάσματα.

Επίσης προς έκπληξή μου, σε αυτό το δίσκο έγραψαν και δυο πιο “ποπ” κομμάτια απ’ ότι μας έχουν συνηθίσει, τα Rose for Epona (κυρίως) και Alesia. Και όχι με την έννοια του Inis Mona που ήταν κάργα πιασάρικο, αλλά με την έννοια του προσιτού προς μη-χεβιμεταλλικο κοινό. Λατρείες και τα δύο. Απο κει και πέρα, οι απαγγελίες δίνουν το απαιτούμενο ύφος για το κονσεπτ, αλλά προσωπικά μου περνάνε και λίγο στο ντούκου.

Συνολικά, αν και δεν το χω λιώσει όσο θα ήθελα, αν ντε και καλά έπρεπε να το συγκρίνω με τα προηγούμενα θα έλεγα σκάλες κάτω από τα Spirit/ Slania, αλλά άνετα στο επίπεδο του προηγούμενου

Εγώ συμφωνώ με την κριτική πάντως στην αρχική!
Μου άρεσε πολύ σαν δίσκος…Για εμένα βέβαια οι Eluveitie έχουν γίνει κλασική αξία, μου αρέσει ό,τι βγάζουν :stuck_out_tongue: Αλλά…Luxtos <3