Eluveitie

Λοιπόν σχηματίστηκαν το 2002 και είναι απο την Ελβετία!Είναι μια folk metal μπάντα όπου υπάρχουν έντονα death στοιχεία.Έχουν 2 album μέχρι τώρα,ενώ το 2007 έκαναν συμβόλαιο με την Nuclear Blast.
Eluveitie σημαίνει “I am the Helvetian”.
Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ,ειδικά το Slania από τους καλύτερους δίσκους για μένα φέτος,αντε θα τους δω και μαζί με Kreator!

Discography:
* Spirit [2006]

  1. Spirit

  2. Uis Elveti

  3. Your Gaulish War

  4. Of Fire, Wind & Wisdom

  5. Aidu

  6. The song of life

  7. Tegernako

  8. Siraxta

  9. The Dance of Victory

  10. The endless Knot

  11. AnDro

    • Slania [2008]
  12. Samon
    2.Primordial Breath
    3.Inis Mona
    4.Gray Sublime Archon
    5.Anagantios
    6.Bloodstained Ground7.The Somber Lay
    8.Slania’s Song
    9.Giamonios
    10.Tarvos

  13. Calling the rain

  14. Elembivos

Line up:
Anna Murphy - Hurdygurdy
Chrigel Glanzmann - Tin and Low Whistles, Uilleann Pipes, Acoustic Guitar, Bodhràn, Vocals
Ιvo Henzi - Guitar
Simeon Koch - Guitar, Vocals
Meri Tadic - Fiddle, Vocals
Rafi Kirder - Bass
Merlin Sutter - Drums
Sevan Kirder - Irish Flute, Tin Whistles


Now playing: Elvenking - Another Awful Hobs Tale
via FoxyTunes

πλάκα έχουν, να τους ακούσετε οι φιλικά προσκείμενοι στο είδος.

edit: μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ πως είναι αστείοι, ότι είναι ωραίοι λέω

Χαχα, για φαντάσου, πριν 3 μέρες είχα βάλει Eluveitie ενώ παίζαμε ad&d! Το Spirit έχω ακούσει ως τώρα και μπορώ να πω πως είναι πολύ, πολύ καλό άλμπουμ. Επικό, folk, με κάποια περισσότερο ακραία στοιχεία στα φωνητικά, σε σημεία έχουν και γυναικεία φωνητικά, και κυρίως, πολύ καλές συνθέσεις. (επίσης, μια απο τις επικότερες εισαγωγές στο είδος!)

Κάποια στιγμή θα ακούσω και το επόμενο τους.

Παίζουν και live με Kreator, θα τα σπάσουνε ασχημα αν δεν χαντακωθούν απο τον ήχο

αλήθεια αυτό αλλά πρέπει να περιμένουμε να δούμε.
@ellanor:άκουσε το slania θα σου αρέσει ακόμα πιο πολύ!:wink:


Now playing: Anathema - Cries In The Wind
via FoxyTunes

Τελευταία άκουσα το Slania, αρκετά καλό album!

Σκέφτομαι να τους δω και live… Μια φορά έχουμε καλές συναυλίες κι εδώ και έρχονται όλες μαζεμένες, θα φαληρήσουμε. #-o

Το άκουσα σήμερα… μπορώ να πω πως το βρήκα το ίδιο καλό τουλάχιστον με τον πρώτο τους δίσκο!

εε γούστα αυτά,εμένα μου άρεσε καλύτερα λίγο…άντε να τους δούμε και live,γιατί δεν πρόκειτε να τους δούμε ποτέ ξανά,μεγάλη ευκαιρία…:stuck_out_tongue:


Now playing: Dropkick Murphys - Which Side Are You On
via FoxyTunes

Έχω το πρώτο τους άλμπουμ (οσωνούπω θα πάρω και το 2ο) και ψήνομαι άγρια να τους δω μαζί με τους Kreator… Αρκεί βέβαια να βρω παρέα :stuck_out_tongue:

Το Slania καλό είναι; Να ξέρω τι θα ακούσω δηλαδή :stuck_out_tongue:


Listening to: Iron Maiden - Aces High
via FoxyTunes

8O8Owoman μην τα λες έτσι αυτά!από που πήρες το cd???εξηγήσου τώρα!
ναι και το slania είναι πολύ καλό,όπως είπα και στα προηγούμενα ποστ,να το ακούσεις!


Now playing: Nest - Hunt
via FoxyTunes

Δεν το έχω πολυακούσει ακόμα (μία φορά το άκουσα) αλλά απ’όσο άκουσα είναι πολύ καλό album!

Θα το ξανακούσω όταν έχω όρεξη, δεν είναι και πολύ του folk metal αυτή η εβδομάδα, έρχονται οι Shining και μέχρι το Σάββατο αυτούς με βλέπω να λιώνω. :stuck_out_tongue:

Καλά οι Eluveitie τα σπάνε!!! Απο τα αγαπημένα μου folk-celtic συγκροτήματα. Τους ακούω από εποχή spirit, τo Slania φοβερό άλμπουμ αλλά οι πρώτες αγάπες δεν ξεχνιούνται…καθώς τα Tegernakô,Your Gaulish War,Of Fire, Wind & Wisdom και The Song of Life είναι ανεπανάληπτες κομματάρες που δεν πρόκειται να ξαναγράψουν!!!Πρέπει να προσθέσω ότι έχουν και άλλο ένα άλμπουμ το Vên, είναι το πρώτο τους.
Μιμούνται πάρα πολύ τον ήχο του Gothenburg και τα φωνητικά είναι καθαρά Dark Tranquillity (άλλη αγάπη από κει…:D). Άλλωστε το έχουν δηλώσει και οι ίδιοι ότι είναι η αγαπημένη τους μπάντα.
Στα live είναι άπαιχτοι!!! Ο Chrigel είναι μορφάρα και όλη την ώρα ζητάει από το κοινό να χορέψει στου κέλτικους ρυθμούς:lol: οπότε μην παραξενευτείτε όσοι τους δείτε με kreator…
Περιμένω όσο τπτ τη στιγμή που θα ακούσω Tegernakô live και συγκλονίζομαι από τώρα!!!:vibrate::vibrate::vibrate:

ok τώρα με έψησες,είχα ενδιασμούς για το live αλλά τώρα δεν το χάνω με τίποτα!:smiley:


Now playing: Nest - The Turning Of The Tides
via FoxyTunes

Στο PMW που έκλεισε :stuck_out_tongue: Αλλά λογικά Rock City ή εκεί γύρω θα υπάρχει…

Αχ, κι εγώ θέλω ν’ ακούσω Tegernako live!!!

γιατί τα κλείνετε ρε παιδιά!!!#-oυπάρχει ψωμί στην αγορά ακόμα!


Now playing: Nest - Across The Waters
via FoxyTunes

γαματη μπαντα κ το slania ειδικα τα σπαει!
απο τα αγαπημενα μου ειναι
bloodstain ground
dance of victory
inis mona
uis elveti:bow2::bow2:

Για μένα το καλύτερο folk metal συγκρότημα μαζί με τους Ensiferum, Arkona,Korpiklaani!

Έχουν βγάλει πολύ αξιόλογα albums μέχρι τώρα με κορυφαίο το Spirit! Ελπίζω να ξανάρθουν καμιά βόλτα από εδώ γιατί το έχασα το live τους! :frowning:

φοβερα τα αλμπουμ τους και γενικα μεγαλο συγροτημα…
μονο που θυμιζουν dark tranquillity φτανει…

bump γιατί έχω μια ομολογία να καταθέσω
([I]ΓΑΔΑ το φορουμ[/I]) :lol:
[B]Στηρίζω Eluveitie [/B]και λιώνω πολλακίς [COLOR=“Indigo”]Helvetios[/COLOR].
[I]Ένοχος…;[/I]

KAI ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΜΠΑΝΤΑΡΑ!!