Elvis

Μπορειτε να μου προτεινετε album του ΘΕΟΥ ELVIS???

…του ΒΑΣΙΛΙΑ ELVIS θα ταίριαζε καλύτερα :wink:

σωστα πηρα τον τιτλο απο τον φουστη halford

Θα έλεγα με ευκολία το πρώτο άλμπουμ του, που λέγεται… “Elvis Presley” (1956).

Προσοχή: Το 1956 βγήκε και ο δεύτερος δίσκος του, που λέγεται “Elvis” (σκέτο). Βέβαια είναι επίσης πολύ καλός δίσκος.

ΥΓ: Σας θυμίζει κάτι το εξώφυλλο;

Κλας :smiley:

Ανατριχίλα: http://youtube.com/watch?v=W9zyxOv49r8 (έστω και στα τελευταία του - στο 2:40 η τρίχα κάγκελο λέμε!)

Προσωπικό αγαπημένο: http://youtube.com/watch?v=miLx2Jo-YHw

Τί ωραιο να μιλάς για το βασιλιά!!!Δε μπορώ να προτείνω δισκογραφία γιατί δεν τον εχω καταχωρημένο σαν δίσκους…Απο τα blues μεχρι τα πιο country k blue-grass κομμάτια του απλά ανυπερβλητος…:wink:

Eπειδή είμαι ο πλέον άσχετος περί Elvis, τα τραγούδια του τα έγραφε ο ίδιος?

Οχι όλα…π.χ.That’s all right mama είναι το πρωτο τραγούδι που εγραψε…

Καλά κι εγώ μιλάμε είμαι παντελώς ασχετη… Δεν έχω ακουσει τπτ. Τπτ όμως.
Θα ήθελα κάποια στιγμη, εστω και απο περιέργεια για όλο αυτό το ντόρο γύρω απο το ονομα του, να ακούσω. Ισως τσεκάρω αυτά που προτείνατε. :slight_smile:

Eπειδή έχει βγάλει πολλά cds θα σου πρότεινα αρχικά να ψάξεις το 30 #1 ΗΙTS που είναι σχετικά πρόσφατο και περιέχει πολλές επιτυχίες του…

Υπάρχει βέβαια και το second to none που κυκλοφόρησε μετά το χρυσό, αλλά τα τραγούδια είνα από την αρχή της καριέρας του και δε με ενθουσίασε τόσο.

Άκουσε και τα 2 αν θέλεις και μετά τσεκάρεις και πιο παλιά cds του!:wink:
Προσωπικό αγαπημένο: http://youtube.com/watch?v=eLOowAkrK04 :cry:

Πέρασα το σημερινό βράδυ ακούγοντας μια συλλογή με τραγούδια του Έλβις, πολλά απο τα οποία νόμιζα πως δεν τα ήξερα, αλλά ακούγοντας τα έλεγα “ωπ! κι αυτό το ξέρω!”… Πως να μη τα ξέρω, όταν υπάρχουν παντού γύρω μας? (κινηματογράφος, διαφήμιση κλπ)… Όντως, είναι ακόμα ζωντανός! :lol:

Βασικά ο Έλβις είναι απο τους λίγους εκείνους μουσικούς που ξεπέρασαν τα όρια του καλλιτέχνη/μουσικού και έγιναν ινδάλματα… ψέματα, σύμβολα μιας ολόκληρης εποχής. Πολιτιστικό Ορόσημο. Ακούγοντας τη μουσική του είναι σα να ξυπνάει κάπου μέσα απο το συλλογικό ασυνείδητο όλος εκείνος ο μύθος της ξέφρενης δεκαετίας του '50 στην Αμερική. Είναι σύμβολο των '50ς και του rock 'n’roll με τον ίδιο τρόπο που κατά τα '60ς υπήρξαν σύμβολα οι Beatles και o Hendrix. Είναι κομμάτι της ιστορίας του 20ου αιώνα, απο τα πολύ σημαντικά κιόλας.

Kαλά ρε 'σεις;Είμαστε σοβαροί;Τι στο διάολο “ροκ” φόρουμ είμαστε όταν το θρεντ του Βασιλιά έχει…2 σελίδες;[-X
Δηλαδή μόνο για Dream Theater είστε;:!:

Ξεκινάω και παραθέτω το σχόλιο του Σοφού από πάνω,καθώς θεωρώ ότι το θέτει πάρα πολύ σωστά.
Έτυχε και τον έβλεπα σήμερα,πίσω στο μακρινό 1968 όταν πλέον η “Βρετανική Επιδρομή” των Σκαθαριών(αλλά και των Άλλων) είχε γίνει στις ΗΠΑ,και εκείνος προσπαθούσε να ξαναβρεί την αίγλη που διατηρούσε τα προηγούμενα έτη.

Και όπως είχε πει και John(ξέρετε ποιος):Πριν τον Έλβις δεν υπήρχε τίποτα.

Μεγάλος μουσικός πρωτίστως,για εμένα,και μετά όλα τα άλλα.Ο αληθινός Βασιλιάς,αν και ακολούθησαν πολύ επίδοξοι “συνεχιστές” του,άλλοι με επιτυχία και άλλοι όχι