EMERALD Live in ATHENS 29/1/2012 10 euro

Οι WarDance βγαίνουν στις 20:30, οπότε όσοι θέλετε να τους δείτε φροντίστε να είστε νωρίς εκεί. Δε θα χάσετε…

Κάτι ξέρεις εσύ…

Και γω μεσα σημερα.

Φυγαμεεεεεεεεεε!!!

όποιος δεν ήρθε σήμερα ,έχασε πολύ απλά ενα απίστευτο heavy metal party!!
δε θα γράγω πολλά πράγματα. λίγα και περιεκτικά:

  1. οι war dance γάμησαν.
  2. οι strikelight γάμησαν.
  3. οι emerald γάμησαν.
    :smiley:
    θα μου επιτρέψετε απλά να γράψω δυο λόγια για το next big thing στο ελληνικό επικό μέταλ… τα παιδιά είναι ΜΠΑΝΤΑΡΑ:!: αν την προηγούμενη φορά μας άφησαν με ανοιχτό το στόμα, σήμερα επέστρεψαν και έδειξαν ότι είναι έτοιμοι για μεγάλα πράγματα!!!αρχηγική εμφάνιση κύριοι:!:

[SPOILER]και διασκευή gloves of metal γαμώ το σύμπαν γαμώ:!::!::!:ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρργγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγγκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ[/SPOILER]

Και εγώ είμαι λίγο προκατειλημμένος γιατί Emerald δεν είχα δώσει βάρος ποτέ και Strikelight είχα ακούσει μόνο σκόρπια τραγούδια. Και οι 2 με ευχαρίστησαν, παίξανε καλά, παθιασμένα και πέρασα καλά.
Με War Dance όμως έχω πάθει την πλάκα μου. Πέρα από ότι παίζουν ένα είδος μέταλ που σπανίζει και λατρεύω, αργό, με αλλαγές όμως, έντεχνο, βαρύ και ιδιαίτερα επικό, είναι και φοβεροί συναυλιακά. Πολύ δεμένοι και στιβαροί. Βαρβάτος, συμπαγής ήχος, ακούγονται τα πάντα, ρυθμοί Ελληνικοί πολεμοχαρείς και ξεσηκωτικοί και 3 διασκευές η μία καλύτερη από την άλλη. Lucifer’s hammer, Gloves of Metal και Marathon των Sarissa!!! Παρόλα αυτά μου αρέσει τόσο το υλικό τους που πραγματικά θα ήθελα να μπορούσαν να παίξουν δικά τους τραγούδια στην θέση αυτών! Άντε να βγει και ο δίσκος να απογειωθούν και άλλο!

Χέβι μέταλ πάρτι σαφώς και αναντιρρήτως. War Dance τα σάρωσαν ΟΛΑ, διασκευάρες(ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ), δικές τους κομματάρες (τσιμπήσαμε και το πρόμο επιτέλους), Strikelight δεν έχω ακούσει σχεδόν καθόλου αλλά πολύ δυνατή εμφάνιση και τρελαμενο fanbase, Emerald σπείρανε επίσης αβέρτα, τσιρίδα και χεντμπάνκιν να χάνεις τον νου σου. Shadows of Almighty και D-Day απίστευτα γούστα!

Επιπλέον, όταν τέλειωσε το λάιβ, ο κόσμος κράτησε λίγο ακόμα τους Emerald και ακούσαμε δεύτερη φορά το Iron on Iron, και μετά έφυγαν όλοι εκτός του κιθαρίστα, ο οποίος έπαιζε το Suicide στον κόσμο που τραγουδούσε, με τους υπόλοιπους να επιστρέφουν στην σκηνή για να το παίξουν κανονικά.

Ο ήχος λίγο στην αρχή που βγήκαν οι War Dance ήταν τσίτα νομίζω, αλλά μετά το φτιάξανε και ήταν σε πολύ καλά επίπεδα στο υπόλοιπο του λάιβ. Γενικά πολύ όμορφη φάση, τίμια.

Hails στους συμφορουμίτες! 8)

Νταξ, ωραια ητανε.

Νταξει δεν χρειαζεται να πω πολλα, τα ειπαν ο Elric, o Red Viper & o Moonchild, απλα το κλασικο κλισε “οποιος δεν ηρθε εχασε”. Α και οτι δεν περιμενα να παιξουν το “Gloves Of Metal” οι War Dance που ειναι οντως το next big thing στο ελληνικο μεταλ…με επιασαν απροετοιμαστο!!! Επαιξαν και Warlord και με αποτελειωσαν!!! Οι Strikelight στα κλασικα τους υψηλα standards και με τρελη ποζερια on stage :D, ενω για τους Emerald αρκουσε μονο να εβλεπες τον ρυθμικο κιθαριστα που ηταν ενας “Warrel Dane lookalike” 2 μετρα και με μακρυ ισιο ξανθο μαλλι που εκανε συνεχεια ποζεριες με την κιθαρα, και τον τραγουδιστη που ειχε πωρωθει, για να καταλαβεις οτι αυτη η μπαντα γουσταρει να παιζει!!!

ΓΑΜΗΣΕ ΤΟ LIVE ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Πέτυχα και βίντεα:)

War Dance( το ακυκλοφόρητο War of the titans πρέπει να είναι τεράστιο έπος):

Freedom: σε αυτόν πρέπει να οφείλεται τουλάχιστον το 50% του έπους που βγάζει αυτό το τραγούδι

Strikelight( riffara):

Emerald:

Και μια κριτική που με κάλυψε και έχει διάφορες χρηστικές πληροφορίες κτλ

Βασικά βρήκα όλο το σετ των War Dance σε 2 παρτς

όταν βγει ο δίσκος θα παραμιλάει κόσμος 8)