Empneush gia beatakia

Βασικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με κάποιο άλλο είδος μουσικής. Απλά θεωρώ τα Electronica κατώτερα του Rock/Metal αν την ανωτερότητα την κρίνουμε με βάση την δυσκολία που είχε το κάθε κομμάτι να φτιαχτεί. Έτσι είναι, η ανωτερότητα στην μουσική κρίνεται από την δυσκολία που χρειάζεται για να παιχτεί κάτι.

Η Κλασσική ανώτερη της Rock, η Rock ανώτερη της Pop και πάει λέγοντας… :slight_smile:

Βασικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με κάποιο άλλο είδος μουσικής. Απλά θεωρώ τα Electronica κατώτερα του Rock/Metal αν την ανωτερότητα την κρίνουμε με βάση την δυσκολία που είχε το κάθε κομμάτι να φτιαχτεί. Έτσι είναι, η ανωτερότητα στην μουσική κρίνεται από την δυσκολία που χρειάζεται για να παιχτεί κάτι.

Η Κλασσική ανώτερη της Rock, η Rock ανώτερη της Pop και πάει λέγοντας… :)[/quote]

Loipon,tha eimai eksairetika suntomh,giati einai h trith fora pou grafw thn anathematismenh palioapanthsh logw tou page cannot be displayed,kai einai kai shmera upervolika argo to net.

Loipon John_vla,lupamai alla kaneis lathos.H rock DEN einai anwterh texnika apo thn electronica.Uparxoun eidh ths electronica pou einai EKSAIRETIKA poluploka kai ‘duskola’,opws h IDM,h experimental electronica,h ambient.Paradeigmata: Brian Eno,Aphex Twin,Squarepusher,UNKLE.

Epishs,uparxoun eidh ths rock/metal pou einai eksairetika aploika.Paradeigmata: punk (h apothewsh ths aplothtas) ta perissotera numetal sugkrothmata,arketa hard rock/rock sugrothmata opws AC/DC,Rolling Stones,poser-metal kai den kserw ki egw ti allo.

Isws ekshghthw kalutera allh fora giati twra me auto to palio@%@#$@# to internet h upomonh mou exei eksantlhthei sxedon entelws alla na tonisw duo pragmata gia na mh me piasete apo th mourh: den upotimw ta proanaferthenta rock sugrothmata logw aplothtas kai an den sas aresei to electronica kai xesthkate gia thn poluplokothta merikwn eidwn,auto einai asxeto me auto pou prospathw na pw kai diko sas thema.Euxaristw .

edit: epishs,h pop pou les den einai eidos mousikhs.H pop afora thn aplothta,thn amesothta,sunhthws thn elleipsh peiramatismou,th sumvatikothta.Einai mia kathgoria pou afora merikous kallitexnes apodektous apo mia megalh merida koinou.Oi Beatles htan texnika rock,giati eixan kithara mpaso drums(texnika lew,texnika) alla thewrountankai pop ,giati ousiastika htan popular.

Λοιπον το αν αρεσουν σε καποιον τα beatια η οχι, δεν ειναι θεμα συγκρισης η ανωτεροτητας της rock/heavy metal/hard rock.
Εγω δεν καταλαβα τον ορο ανωτεροτητα βασικα.
Σε προσωπικο επιπεδο δεν μου αρεσουν οι beatατες διασκευες, οπως υπαρχουν και καποιες metal διασκευες που δεν μου αρεσουν.
Απλα λες δεν μου αρεσουν τα beatια και τελος η ιστορια. Οταν ειναι θεμα γουστου δεν χρειαζεται να δικαιολογησεις τιποτα, ουτε να εξηγησεις και τιποτα.

de mporei na einai upokeimeniko ayto…
an kai sigoura px (den kserw k polla apo electronica) 8a uparxoun kai oi dream theater ths electronica ena prama…
alla pali mpainei to gousto… OSO birtouozos kai an einai aytos se ayto, an den m aresei de 8a to akousw…
eimai ligo off-topic twra pou to blepw alla wtf…

Αρα ειναι υποκειμενικο τελικα…

upokeimeniko einai to an sou aresei h oxi to eidos
an kati einai antikeimenika texniko, einai antikeimenika texniko kai teleiwse

Δεν νομιζω να αμφιβαλει κανεις για αυτο…

apla apanthsa sto trito sou post pros ta panw…

Τεσπα, το θεμα ειναι αν αρεσουν σε καποιον οι beat διασκευες rock κομματιων και οχι ποια ειναι πιο τεχνικη η ανωτερη απο την ηλεκτρονικη και το rock.
Οποτε αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο, βασικα αυτο εννοουσα.

Βασικά έχω παρατηρήσει ότι τώρα τελευταία παίρνουν ΟΛΑ τα κλασσικά κομμάτια και τους αλλάζουν τον αδόξαστο!! Προσωπικά μου αρέσουν πολύ λίγα…Κι αυτό γιατί έχω μια αίσθηση ότι δεν το διασκευάζουν απλώς το κομμάτι, το παραποιούν!! Εκεί που τρελαίνεσαι γιατί έχεις ν’ακούσεις το κομμάτι 800 χρόνια και πας να το τραγουδήσεις με πάθος, σου αλλάζει το beat και τρως την ξενέρα της ζωής σου…(ουφ!) Αυτό φυσικά δε σημαίνει οτι δεν έχω ακούσει διασκευές από metal συγκροτήματα οι οποίες να είναι επιεικώς άθλιες…(αναφέρομαι με ιδιαίτερη αδυναμία στους Filth να διασκευάζουν Maiden -εκεί ακριβώς είναι που αρχίζω να αναζητώ προσωπικό ωριλά! :stuck_out_tongue: )
Παρόλα αυτά δεν έχω κανέναν πρόβλημα με ΚΑΝΕΝΑ είδος μουσικής…Γιατί απλούστατα η κάθε μουσική θέλει την ώρα της…Και τα beat-άκια καλά είναι κι η pop καλή είναι, απλά τυχαίνει να έχω αρρώστια με τη rock και τη metal, κάτι καθαρά υποκειμενικό…Δε σημαίνει ούτε ότι η metal είναι η πιο δύσκολη μουσική και άρα η πιο καλή, ούτε οτι οποιοσδήποτε ακούει κάτι άλλο είναι άσχετος ή ανίδεος…Άλλωστε περί ορέξεως…ουδείς λόγος!
Γενικότερα θα μπορούσαμε εμείς οι ροκάδες να μην είμαστε τόοσο απόλυτοι και προκατειλημμένοι γιατί καμιά ώρα θα πιάσει κανείς τον εαυτό του στα 16 να ακούει Slayer και να είναι έτοιμος να δολοφονήσει τα αδέσποτα της γειτονιάς του και στα 26 ν’ακουει Τερλέγκα και ν’αναρωτιέται πόσο μαλάκας ήταν…

Pros filo NoisyNiagara:

H Kraftwerk einai arxaio electronic-tou 70.Palio kalo Germanikh electronic.Htan apla mia peri8wriakh,anarxikh mousilkh pou thn akougan xakers kai phone freaks

Par’ola auta, htan wraioi…

Ta 3 prwta tous htan pio peiramatika,kai kathws to sugkrothma psaxnotan eixe polu endiaferon.To Autobahn epishs polu kalo,alla apo to Computer World o,ti ekanan den mou ekane kai kamia megalh entupwsh.
“filh” NoisyNiagara :stuck_out_tongue: