Empneush gia beatakia

Prosfata hmoun se mia kafeteria kai akousa ena remix tou Somebody to Love(Jefferson Airplane), to opoio htan beataki.

Mporw na pw oti psilospastika, giati enw mou arese to tragoudi kai eixa mpei sto ru8mo tou, ksafnika allaxe kai arxise na xwnei beat.

Poia einai h gnwmh sas?
Sas aresoun palia klassika rock kommatia se ekdosh beat(h opws legontai)?

Α, άκου το Comfortably Numb από κάποιους Scissor Sisters :slight_smile:

Το εχω ακουσει. Απλα το στηνουν στα 4 μετρα και το εκτελουν χωρις τον παραμικρο ηθικο δισταγμο. Η απολυτη ασεβεια προς το κομματι αλλα και το συγκροτημα.
Επισης πριν απο κανα 2 χρονια ειχε κυκλοφορησει και το “Another brick to the wall” σε remix με beatακι

Δείτε το σα διασκευές, απλώς είναι beat. Άλλες είναι πετυχημένες, άλλες όχι. Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα που “beatιάζουν” κλασικά rock κομμάτια, είτε το κάνουν καλά είτε όχι. Εδώ rock groups προσπαθούν να διασκευάσουν rock groups και το κάνουν χάλια. Άσε που πάντα υπάρχει και η προκατάληψη “είναι beat; είναι χάλια”.

/me ακούει beatakia άμα του την βαρέσει

Me hate beatακια

Συμφωνω απολυτα.
Οι Hawkwind προχθες στο live στο Hassan i Sabba ( δεν ξερω αν το γραφω σωστα)
εκαναν ενα τζαμαρισμα στη μεση του κομματιου εντελος trance και δεν με χαλασε καθολου.Ειμαι σιγουρος οτι χαλασε αρκετους μεταλαδες που ηταν εκει αλλα ετσι ειναι.Η εποχες αλλαζουν και καλος ή κακος αλλαζουν και μερικα πραγματα στη μουσικη.Καλο θα ειναι να ειμαστε ανοιχτομυαλοι και να μπορουμε να κρινουμε σωστα αυτες τις αλλαγες και να μην ειμαστε προκατηλημενοι

Η μόνη διασκευή που μου την έδωσε πολύ στα νεύρα ήταν του Black Betty…Και όλοι νομίζουν ότι το έβγαλε ο Tom Jones…Πολύ μεγάλο σπάσιμο να αποσιωπείς τους Ram Jam!!!

Ελα ρε, εδω εγω εχω ακουσει οτι το “I love rock n roll” ειναι της Britney και κατα τη διαρκεια συναυλιας του Ιωαννιδη μετα απο μια διασκευη που εκανε στο "Καγκελα παντου"απο αλλη παρεα οτι:“Αυτο το τραγουδι που ειπε τωρα ειναι γαματο…σε ποιο cd του Ιωαννιδη ειναι?”

Akouw IDM,experimental electronica kai industrial,kai den exw kanena provlhma me ta beatakia,alla gia na eimai eilikrhneis,osa klassika rock kommatia diaskevasmena me beataki exw akousei,den m’aresoun katholou,oute kai h idea me enthousiazei idiaitera :?

O kathenas vevaia mporei na kanei o,ti thelei,oria sthn texnh den uparxoun,alla…

Eidika otan prokeitai gia kommatia opws to Comfortably Numb,gia mena to xalaei entelws,ti na pw?

Sorry , στο Rocking.gr είμαστε ή σε κανά Sunrize … ?
Σε λίγο θα βάλετε και για τη Ρίτα Σακκελαρίου και τη Κατερίνα Στανίση .
Μην χέσς γαμώ το φελέκι μου.

Χμ, όποιος δεν ακούει μπορεί να μην απαντάει στο συγκεκριμένο thread plz και thanx

Πολύ απλά μερικά τραγούδια δεν διασκευάζονται το "Comfortably Numb "πχ δεν διασκευάζεται απο καμία μπάντα είτε ρόκ είτε trance.Γενικά τα ρόκ κομμάτια χάνουν πάρα πολύ όταν διασκευάζονται σε beat χάνουν πολύ απο το αρχικό feeling kαι αυτό είναι που τα καταστρέφει κατά την αποψή μου.Γιατί απο εκεί που είχανε κάποιο νοήμα,προσπαθούν μερικοί να τα κάνουν μια trendy επιτυχία.Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις απλά εγώ δεν τις έχω ακούσει :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Σΰμφωνω και επαυξανω…

ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΣΩ ΤΑ BEATΑΚΙΑ :twisted: ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ BEATΑΚΙΑ!!! Παλιά μια χαρά τα άκουγα αλλά από τη στιγμή που άκουσα καλό Metal δηλαδή καλή μουσική όπως Paradise Lost, Metallica, Iron Maiden, Arch Enemy, System Of A Down, In Flames και μπλα μπλα μπλα μπλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ακούσω beats :stuck_out_tongue:

I HATE BEATS!!

KILL KILL KILL KILL KILL KILL KILL (που λέει και ο James Hetfield στο All Within My Hands)

KILL BEATΑΚΙΑ, KILL BEATS!!! :evil: 8)

akous paradise lost kai sixainesai ta beats? xm, de 8a sou aresoun oi meta-draconian times diskoi, pou einai fortwmenoi me samples :stuck_out_tongue:

Ωχ αμάν! 8O Ελπίζω να μην με απογοητεύσουν, ελπίζω επειδή είναι Rock να μ’αρέσουν κι ας έχουν samples. Τέσπα, θα δούμε όταν τα ακούσω. Δεν τα’χω ακούσει ακόμα γιατί ακούω άλλα που έχουν πρωτεραιότητα (θέλω πχ. όλα τα albums των Iron Maiden 8) )

UP THE IRONS!

Xwris na thelw na fanw san na prospathw na uperaspistw thn electronica :? ,h epithesh twn metalladwn/rockadwn enantion allwn eidwn mousikhs kalo einai na apofeugetai an den kseroun merika stoixeiwdh pragmata gia to thema prwta.
Einai ena mousiko eidos toso palio oso kai to heavy metal-exei kaneis akousta tous Kraftwerk?
Kai h ekdosh ths electronica pou akougetai sta radiofwna kai sta club mporei aneta na sugkrithei me thn ekdosh ths rock pou akougetai sunexws sta radiofwna= kamia sxesh,an to psakseis perissotero.

Στανίση Στανίση!!!Και Τερλέγκας…Όλεεεεεεεεεεε…

Angel και εσύ “λαϊκός” ε?

Μερικές διασκευές αξίζουν μερικές όχι αλλά όλα είναι τελείως υποκειμενικά…

Noisy δε μπορώ να σε καταλάβω :? κάνεις μία επεξήγηση?

ayto akribws…