Emulator's corner

Για οσους δεν γνωριζουν emulators ειναι προγραμματα που επιτρεπουν στον χρηστη pc να παιξει παιχνιδια απο κονσολες απο atari,amiga μεχρι xbox,playstation 2 κλπ και coin ops.Οσοι ενδιαφερονται να μαθουν περισσοτερα ή να προτεινουν sites για emulators και roms ευπροσδεκτοι

εγω θα θελα να μαθω για εμιουλειτορς playstation 2 kai xbox

Για SNΕS το καλύτερο emulator που γνωρίζω είναι μάλλον το ZSNEs.

Για MegaDrive το Gens.

Για Playstation είναι το ePSXe. Είναι πιο πολύπλοκα εδώ τα πράγματα, καθώς πέραν του παιχνιδιού (ISO’s) χρειάζεται να εγκαταστήσεις στο emulator και τα κατάλληλα pluggins, για βίντεο και για ήχο. Όχι οτι είναι δύσκολο να τα βρεις και αυτά δηλαδή.

Για ΜΑΜΕ, τέλος, δηλαδή για arcade games, έχω βρει το FinalBurn, το οποίο κάνει μια χαρά δουλειά!

Είχα και ένα emu για Ν64 αλλά μου διαφεύγει τώρα…

Για PSX2, Χbox κλπ, δε ξέρω, υποθέτω πως όλο και κάτι καλό θα έχει βγει…

Αυτά, περισσότερο δε τα έχω ψάξει. Α, μια ερώτηση. Ξέρετε αν υπάρχουν emulators, ή κάτι αντίστοιχο, και για PC games?

η αν υπαρχουν για wii… μουχει λειψει το σκασμενο.

Ειχα βρει ενα για Nintendo 64 μεσω Google.
1-2 απαντηση στο search.Πολυ καλο και σταθερο.Project64 λεγεται.

για PS2 εχει βγει ενα(δεν θυμαμαι ονομα) αρκετα καλο απο την ομαδα που ανεπτυξε το EpsxE.θελει ομως bios και πολυ, παρα πολυ καλο pc για να τρεξει σωστα.επισης δεν ειμαι σιγουρος αν παιζει σε vista

για gameboy ο καλυτερος ειναι ο visualboy advance, παιζει τα παντα μια χαρα

για psp, υπαρχει ενας αλλα δεν ειναι καλος

για Nds εχω τον no$gba, αρκετα καλος αλλα με αρκετα προβληματα.για το ποκεμον ομως μια χαρα δουλευει

Όντως τα σπάει. Όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα σούπερ νιτέντο και έπεφτε πολύ λιωσιμο.
Ειδικά αυτό το donkey kong το χα ξεσκίσει μέχρι που βρήκα το ZSNEs και έλιωσα πάλι:p

O τιτλος του topic απο PC Master ε?:smiley:

κεγω αυτο σκεφτηκα

ναι αυτο μουρθε εκεινη την στιγμη και το εγραψα.Παντως μην τους το πειτε και μου κανουν καμια μηνυση:lol::lol:

Περίπου. Αν θέλεις να τρέξεις παλιά PC Games ('80-'90) σε σύγχρονο PC χωρίς να σου πηγαίνουν σφαίρα, ψάξε το DosBox.
Αν πάλι εννοείς κάτι άλλο, πες τί ακριβώς θέλεις να τρέξεις και σε τί μηχάνημα.:slight_smile:

κανα καλο site για roms game boy advance???

Θενξ! Η αλήθεια είναι πως έτσι κι αλλιώς ο χρόνος που έχω για games είναι περιορισμένος. Πέρα απο παλιά είχα κατά νου και νεότερα σχετικά παιχνίδια (τύπου Age Of Empires) αν και εδώ που τα λέμε αν θέλω τα βρίσκω και με άλλους τρόπους… Χρόνο να χα καλά θα ταν.

http://romhustler.net/roms/gba
και γενικα εχει πολυ υλικο για να ψαξεις και για αλλες κονσολες

παιδες βοηθεια!προσμαθω να παιξω το street fighter 3 3rd strike στο mame αλλα λεει οτι μου λειπουν αρχεια.μηπως χρειαζεται να κατεβασω καινουρια εκδοση εχω την 0.114 ή το cp3?καθε αποψη ευπροσδεκτη