Enigma

Είδα κίνηση στο χώρο της ηλεκτρονικής μουσικής τελευταία (trip-hop προτάσεις, Unkle, κλπ) και είπα να ανοίξω και εγώ ένα μη ροκ τόπικ για ένα από τα αγαπημένα μου μουσικά μη ροκ συγκροτήματα και να δούμε αν τους αγαπάνε και άλλοι όσο εγώ. Βασικά είναι καθαρή electronica και πρόκεται για τους Enigma.

Αν περιμένετε κιθάρες, σολίδια και ροκ μουσική, είστε σε λάθος τόπικ (και εγώ σε λάθος φόρουμ μάλλον, αλλά δεν πειράζει:p). Εδώ έχουμε ατμοσφαιρική ηλεκτρονική μουσική με γρηγοριανές χορωδίες που βρωμάει Μεσαίωνας από μακριά

Επηρεασμένος από καλλιτέχνες όπως Enya, Mike Oldfield και Delerium και από φόβο μήπως φάει ντομάτες για τις μουσικές του ιδέες, το 1990 ο Michael Cretu υπό το όνομα Enigma κυκλοφορεί το πρώτο δίσκο των Enigma, τον “MCMXC a.D” , δημιουργώντας τη New Age Dance σκηνή. Η επιτυχία είναι τεράστια και παγκόσμια. Το κομμάτι Sadeness (Part I) είναι κομμάτι που όλοι έχουν ακούσει κάπου, αλλά δε ξέρουν που (http://www.youtube.com/watch?v=ie-lihykN3k) .

To 1994 βγάζει το "The Cross of Changes " και πάλι κάνει εμπορική επιτυχία (την πρώτη χρονιά κυκλοφορίας πούλησε πάνω από 6 εκκ. κόπιες) και γίνεται από τους πατέρες της ατμοσφαιρικής ηλεκτρονικής μουσικής.

Οι επόμενοι δίσκοι, στηρίχτηκαν πάνω σε αυτές του τις ιδέες (για τις οποίες πήγε και στα δικαστήρια, γιατί μερικοί τον κατηγόρησαν ότι έκλεψε samples) και δεν αναφέρω κάτι παραπάνω, πρώτον γιατί οι 2 πρώτοι είναι οι αγαπημένοι μου και δεύτερον για να πει και κανένας άλλος τίποτα.

Υπόλοιπη δισκογραφία:

Le Roi Est Mort, Vive Le Roi! (1996)

The Screen Behind the Mirror (2000)

Voyageur (2003)

A Posteriori (2006)

Πείτε απόψεις, δεχόμεθα και αρνητικές κριτικές (π.χ. κοιμήθηκα στο ημίχρονο -Bluezlick, στις επιρροές του, ο τύπος αναφέρει και τους Pink Floyd, συγγνώμη εκ των προτέρων αν πάτησες το λινκ :p).

Πολυ πολυ καλοι αν και προτιμω τους θεους Gregorian τους Enya και τους Εra σε παρομοιες φασεις

Kάποτε το MTV έβαζε τo Sadness (video) μπορεί και κάθε 30 λεπτά…:lol: Φοβερές μελωδίες,επιβλητική ατμόσφαιρα,σκοτεινή αισθητική και αγαπημένο κομμάτι το Return to innosense

Τέλειοι!!αυτοί νομίζω έχουν διασκευάσει και το join me των ΗΙΜ!πολύ μελωδικοί!

Οι Gregorian το έχουν διασκευάσει βασικά…

oι gregorian το εχουν διασκευασει

Πιάστε κόκκινο καταρχάς…Είχα αγοράσει ένα dvd με όλη τη δισκογραφία των enigma κι ήταν κι αυτό μέσα!:-s Πως γίνεται? (είμαι άσχετη,sorry!)

Noμίζω οτι οι Enigma την πιο παραγωγική τους δεκαετία την πέρασαν back to nineties…Παρολα αυτά έχουν τελείως δικό τους ήχο με πολύ σαφείς επιρροές (βέβαια)…Δεν πιστευω πως θα βγάλουν ποτέ 2ο cross of changes ,που ανέδειξε kαι το προσωπικό τους anthem:Return to innosence…προσωπικά προτιμώ τους enya…αλλα σίγουρα και οι enigma έχουν ρευμα κ επηρρεασαν την electro-σκήνηπάρα πολύ…Αυτά!

Τοlkki k Davidian τί απίστευτα συγχρονισμένες και τηλεπαθητικές απαντήσεις που δίνετε…!!WoW:)

Tolkki και Davidian ειναι ο ιδιος user.Ban!!!

Εψαξα στο νετ και δεν υπαρχει πουθενα σαν διασκευη των Enigma στο Join me.Αν η διασκευη που λες Νεφελη ειναι με ψαλμωδιες ειναι των Gregorian.Σε ποιο dvd το βρηκες εσυ αυτο?

μου τρομάζεις τον κόσμο… Προσπαθώ να τους προσυλητίσω και εσύ τους διώχνεις… Μη σε παρακαλώ:p

ειναι αληθεια οτι ημουν ετοιμος να κατεβασω μεχρι που ειδα το ποστ της

Ναι με ψαλμωδίες είναι!βασικά το dvd το είχαν πάρει οι γονείς μου πριν χρόνια από έναν τύπο στο Μοναστηράκι!Οπότε δεν είναι original απ’ό,τι καταλαβαίνεις, αλλά είναι τέλειο!

Συγνώμη ρε παιδιά…αλλά μην επηρεάζεστε!:lol:

Ok ετσι εξηγειται

Εντιτ:Aπο το topic των διασκευων

Πραγματικα δε μπορω να βρω μια διασκευη που να μην ειναι καλη απο τους Γρεγοριαν.

Σορυ για το οφτοπικ

Οι Enigma είναι πολύ cool επιλογή για να βάλεις όταν έχεις συντροφιά το βράδυ :wink: :wink: :bleh: :bleh: :bleh: :bleh:

Vangelis βλέπεις? :stuck_out_tongue:

πλακα εκανα εχω ακουσει, ωραιοι ειναι

Το Return To Innocence ειναι κομματαρα! Κατα τ’ αλλα δεν τους εχω πολυψαξει αλλα θα το κανω…

για όποιον ενδιαφέρεται, ορίστε το return to innocence… (επίσης πασίγνωστο εννοείται)

το the gravity of love δεν μοιαζει πολυ στο when the levee breaks?