Ensiferum - One Man Army

14/2, εδώ το ομώνυμο: https://www.youtube.com/watch?v=uv0CRm94ObE

Και ας κλάψουμε ομαδικώς:

Το κομμάτι κυριολεκτικά τα σπάει!!! Ενώ έχει το κλασικό ύφος Ensiferum,ταυτόχρονα έχει αρκετά νέα στοιχεία-που κακά τα ψέμματα χρειαζοντουσαν προκειμένου να έχουν ανοδική πορεία.Μπράβο τους.Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ο ήχος απο τα ντραμς…έχω την εντύπωση ότι ακούγεται κάπως…πλαστικός?? :-k Σαν σύνθεση όμως μετράει. Όσο για την περιοδεία ,να υποθέσω ότι θα προστεθούν κι άλλες ημερομηνίες ή this is it?

…πάρα πολύ καλό και για μένα που δεν έχω ασχοληθηθεί τόσο με τους Ensiferum:):!:

ELEOC, ρε παιδιά, πάλι ΕΚΤΟΣ η Ελλάδα; [-X
Ειδικά “πακέτο” με τους Insomnium, θα περνούσαμε σούπερ! Κρίμα…:frowning:

Btw, το κομμάτι μού άφησε ανάμεικτα συναισθήματα… Ο ήχος των drums έχει όντως πρόβλημα IMHO… Για να δούμε τι θα δούμε!

Για μένα, μετά την κορυφαία εποχή με Jari, η αγαπημένη τους δουλειά είναι το “From Afar” με αμέσως καλύτερο το “Victory Songs”… Το προηγούμενο, ενώ είχε συγκλονιστικές στιγμές, μου φάνηκε κάπως άνισο… :-k
Σε καμία περίπτωση κακό πάντως. Για Ensiferum μιλάμε… 8)

Πολύ μέτριο νομίζω το κομμάτι για ensiferum…όπως και στο τελευταίο αλμπουμ ετσι και στο νέο κομμάτι υπάρχει εμφανής έλλειψη έμπνευσης…

Για πείτε γνώμες…Heathen Horde

Το Heathen Horde μου άρεσε περισσότερο από το ομώνυμο.

ε ναι αυτο ειναι κομματαρα!!

Πρώτες γρήγορες ακροάσεις…ο δίσκος έχει αρκετά καθαρά φωνητικά,ίσως τα περισσότερα απ’ολους. Ξεχωρίζω τα Heathen Horde,Two of Spades (κάπου στη μέση συμβαίνει κάτι…περίεργο!!!), το Warrior without a War και φυσικά το 11λεπτο έπος Descendants, Defiance, Domination. Αν δεν ήταν τόσο επιτηδευμένα μεγάλο σαν κομμάτι θα μιλάγαμε για ύμνο! Σιγουρα θα πεσουν πολλες ακομα μεχρι να κατασταλαξω. Ποσο δυσκολο ειναι ρε γαμωτο να τους κλεισει καποιος για 1 live?? Ολο τον κοσμο οργώνουν…:dunno:

Μετά από 5-6 ακροάσεις, αξεπέραστο μνημείο του είδους. Αυτά! Τέλος! Live τώρα για να γκρεμιστεί εκ θεμελίων το venue!

Εντάξει…κάποιος μας κάνει πλάκα…ούτε τώρα γαμώ τον Δια γαμω? :frowning: [-X

2016 European Tour