Enslaved - Axioma Ethica Odini

Έχοντας ρίξει κάτι παραπάνω από αρκετές ακροάσεις στον δίσκο, θέλω να σταθώ στο ριβιού και ιδίως στα παρακάτω αποσπάσματα:

Αλήθεια, πώς έφτασαν οι Enslaved από τις μέρες του “Frost” και το viking / black metal στο “Axioma Ethica Odini”, όπου το progressive δείχνει να κοιτάει στα μάτια το black metal; Ιδιοφυώς είναι η σωστή λέξη.

Το “Axioma Ethica Odini” αποτελεί τον τέλειο συγκερασμό όλων των folk και progressive επιρροών των Enslaved με το black metal.

Βασικά στο [B][I]Axioma [/I][/B]δεν ακούμε σχεδόν καθόλου blackmetal, αν εξαιρέσουμε τα τυπικά (και αδιάφορα κατ’ εμέ) φωνητικά και ένα ξέσπασμα στο [I]Night Sight[/I] που δεν αρκεί όμως για να χαρακτηρίσει το δίσκο συγκερασμό progressive με black. Ο δίσκος συνθετικά, είναι καθαρά prog με κάποια heavy metal σημεία και αφομοιώνει τις 70s επιρροές με τρόπο παρόμοιο με μπάντες όπως οι [B]Opeth [/B]και οι [B]Pain Of Salvation[/B].

Για να καταλήξω, θεωρώ ότι το magnum opus των [B]Enslaved [/B]θα έρθει όταν αφήσουν τον prog οίστρο να τους καθοδηγήσει και να απαλαχτούν από τα όποια blackmetal κατάλοιπα.

Τα magnum opus τους βασικα ειναι τα Yggdrasill και Monumension, αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

On topic, δεν εχω δωσει αρκετες ακροασεις στο καινουργιο, αλλα δε μου φανηκε και κατι το απιστευτο δα. Οπως και το προηγουμενο. Γενικα ο τελευταιος δισκος που μου εκανε τρομερη αισθηση απο Enslaved ηταν το Ruun, κανει τις κοιλιτσες του, αλλα εχει και πολυ μεγαλες στιγμες μεσα με αγαπημενη αυτη του ομωνυμου. Θα τ ακουσω κι αλλο παντως το τελευταιο και θα επανελθω, θελω να πιστευω πως απλα δεν ημανε στο σωστο mood.

Edit: Με το Nachtmystium παντως επαθα μεγαλη πλακα και δεν το περιμενα. Το ειδα ομως με τελειως αλλη οπτικη.

Να πω και εγω λιγα λογια για την κριτικη.
Γενικα τα λεει πολυ καλα και συμφωνω με τον Chrisp σε αυτο που λεει.
Επισης εχω την ιδια γνωμη με τον συντακτη οσον αφορα τα 3 τελευταια αλμπουμ.
Το Axioma φαινεται να ειναι καλυτερο απο τα 3.Κατ’εμε ειναι πιο ολοκληρωμενο.

Μου αρκεί που οι κιθαριές σε Ethica Odini και Singular δίνουν ένα αέρα πρωτοπορίας, ειδικά στο Singular μου θύμισαν πολύ τεχνοτροπία Coroner - Grin era (παύση για ανατριχίλα)…αυτό το πάντρεμα όμως prog με τα γρήγορα riffs ala BM είναι απολαυστικό, σχεδόν καινούργιο!!

Γενικά θύμισε Opeth το οποίο δεν είναι κακό αλλά δεν θέλουμε δεύτερους Opeth, αρκούν οι original, αν και δεν νομίζω ότι θα πέσουν στην παγίδα.

Δεν είχε τύχει ποτέ να ακούσω Enslaved. Διάβασα την κριτική όμως, μου κίνησε το ενδιαφέρον, και είπα να γνωρίσω άλλη μια Noρβηγική μπάντα. Και τώρα λυπάμαι που δεν τους ανακάλυψα νωρίτερα. Kλασικά πράγματα.

Μου άρεσε πάρα πολύ ο δίσκος. Δεν έχει κλείσει βέβαια ακόμα 10 ακροάσεις, αλλά μέχρι στιγμής χτυπάει χαλαρά θέση στο τοπ 20 μου για το 2010. Και φυσικά, δισκογραφία τους με τη μία, να έχουμε να ακούμε στο στρατό. :stuck_out_tongue:

Με μια πρώτη ακροάση των προηγούμενων δίσκων, μου έμεινε το πολύ καλό Isa. (Neogenesis 4tw)

Μεγάλο άλμπουμ το Axioma Ethica Odini. Είμαι ενθουσιασμένος κάθε φορά που το ακούω. :slight_smile:

Ακριβώς αυτό…

10 μέρες μετά και καμιά 30ρια ακόμη ακροάσεις κάνω Bump για να εκθειάσω…Opeth ξεOpeth στα @@ρια μου, μουσική από το παρελθόν με άρωμα μέλλοντος (άντε και 1gr Black για να δέσει η συνταγή). Τι να πώ…Unbe-fuckin-lievable!
Μα αυτές οι κιθάρες…αυτές οι κιθάρες λέμε…για να μήν πώ για την ιδέα να βάλουν Giants και Singular συνεχόμενα στο δίσκο…άντε γειά…

2 ακροασεις.Μ’αρεσει περισσοτερο απ’τον προκατοχο so far.Για καποιο λογο μου ακουστηκε πιο ‘‘φρεσκο’’ και γενικα με πιο πολυ ψωμι αν και και το Vertebrae δε με ειχε χαλασει,ισα ισα.Τι ριφφαδιο ειναι αυτο στο Singular…

Το ξαναέπιασα μετά από κάμποσο καιρό! Ήθελε χώνεψη είναι η αλήθεια, αλλά στο τέλος έρχεται και κάνει το μπαμ! Τρελή αλμπουμάρα!!!