Enslaved - Axioma Ethica Odini

24 Σεπτεμβρίου κυκλοφορεί ο καινούργιος δίσκος των Enslaved με τίτλο ‘‘Axioma Ethica Odini’’ !! Το περιμένω πως και πως…

To περιμενουμε με αγωνια.
Το προγουμενο ηταν λιγο περιεργο βασικα.Δεν μπορεις να πεις
οτι ηταν μουφα αλλα δεν σου κεντριζε το ενδιαφερον να το ακουσεις.
Αν το ακουσεις ομως αρκετα σιγουρα θα σ’αρεσει.
Για να δουμε αυτο.

“Αξίωμα ηθική οδύνη” ??? :-s :-s :-s

Ετσι ειναι απλα το κακο με τους Enslaved τα τελευταια χρονια (2 τελευταια αλπμουμς)
ειναι οτι κυκλοφορουν αλμπουμς σε περιοδους οπου γινεται πανικος απο κυκλοφοριες
και μην ξεχναμε πως τα αλμπουμς των Εnslaved θελουν Αρκετες ακροασεις και για να τα πιασεις και για να τα ευχαριστηθεις.

Το Vertebrae δεν ειναι καθολου ασχημο απλα οταν ειχε βγει το θεωρησα πολυ λιγο για Enslaved κι οταν το ξαναπιασα κανα 6μηνο μετα και τ ακουσα με την ησυχια μου καταλαβα πως ειχε πολυ ψωμι :wink:

Eννοειται παντως πως το περιμενουμε με αγωνια !!!

αναμενω ΔΙΣΚΑΡΑ:bounce:

Τι να πρωτοαγοράσεις αυτό τον μήνα…αυτό πάντως παίρνει προτεραιότητα:):!:

Εν τω μεταξυ καπου διαβασα οτι ειναι λεει απο λατινικες λεξεις. :-s

Συμφωνω 100%. Τα εγραψα και πιο πανω.
Σε 5 λεπτα κατεβαινει και το ακουω.
Λυσαξτε τσαουσες. :har:

Ενοια σου κι εγω τωρα εβαλα προς. :smiley:

Εγώ επειδή είμαι ‘‘ρομαντικός’’, περιμένω να μου έρθει το βινύλιο…

fixed. :stuck_out_tongue:

Σωστος Σωστος… Αλλα το κατα ποσο ειναι εφικτο να ευχαριστηθεις δισκο (η’ για να ειμαι πιο to the point τους δισκους απο το Madraum και μετα) σε βινυλιο.

To λεω γιατι το εκανα κι εγω πριν καμποσα χρονια και στο τελος κατεληγα να αγοραζω και σε cd το ιδιο αλμπουμ :lol:.

Που να πω πως μαζί με το βινύλιο παρήγγειλα και το cd με το 7’'ΕP δηλαδή… (πάω φούλ για κράξιμο τώρα…)

Τέλος πάντων αν και βαθιά πληγωμένος, θα πνίξω τον καημό μου στους Inquisition το βράδυ.:stuck_out_tongue:

ρε συ το vertebrae ηταν η επιτομη του ενδιαφεροντος αλμπουμ (ισως για μενα που δεν σκιζω τα ρουχα μου για μπιεμ)
πες πως το βαριοσουν και ασε τις σαχλες

θα το ακουσω και το καινουργιο οταν βρω χρονο

Ρε Βαγγο αυτα εγραψα για το προηγουμενο.

Δεν ειπα οτι δεν ειναι ενδιαφερον απλα οτι ηθελε τον χρονο του.

Το τελευταιο φαινεται λιγο πιο ευκολο παντως.

Εγω προτιμω το Axioma,το Vertebrae μου φανηκε αρκετα πιο δυσκολο,στα αυτια μου τουλαχιστον

συμφωνω,
και μετα απο 2 ακροασεις εχω να προσθεσω οτι το Axioma μπαινει πολυ δυνατα με τα 2 πρωτα αλλα μετα καπου πεφτει λιγο…

Πιο καλό σίγουρα από το έτερο ψυχεδελομπλάκ της χρόνιας (aka Nachtmystium) αλλά ακόμα είναι νωρίς για περισσότερα, θέλει το χρόνο του.

Καλύτερο από το Nachtmystium δείχνει να είναι από την πρώτη ακρόαση. Είναι και αρκετά διαφορετική η προσέγγιση των δύο συγκροτημάτων στον ήχο. Οι Enslaved έχουν μια πιο progressive rock/ hard rock οπτική, σε αντίθεση με τους Nachtmystium στους οποίους μπορείς να βρεις μέχρι και 80s new wave επιρροές

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες, το Nachtmystium πoυ βρίσκεται πιο κοντά στον ήχο των Enslaved είναι το προηγούμενο, το οποίο βέβαια το θεωρώ πάρα πολύ καλό δίσκο.

Ντάξει, η σύγκριση είναι εντελώς τυπική και πρόχειρη, μόνο και μόνο επειδή και οι δυο προωθούνται χοντρικά ως μπόλιασμα blackmetal με 70’s και ψυχεδέλεια.

Όντως το προηγούμενο ήταν γενικά πιο κοντά στα 70s. Από την άλλη το ΙΙ παρότι δεν το θεωρώ κάτι το εξαιρετικό, είναι αρκετά πιασιάρικο ώστε να με έχει κάνει να το ακούσω αρκετές φορές.