Enslaved - Vertebrae

[CENTER][/CENTER]

Νταξ. Πλεον ξεφυγαν ΠΟΛΥ απ το black αλλα μενουν ακομη στο κλιμα να βγαζουν ΦΡΕΣΚΟΥΣ και γ_ματους δισκους. Δε ξερω πως θα τους χαρακτηριζα πλεον, μαλλον προοδευτικο metal με την πραγματικη εννοια του ορου.

Ρε τι σολαρα εχει το Ground ρε. Στην αρχη του btw (τα πρωτα δευτερα) μου θυμιζει λιγο Katatonia.

Εγω έχω μεινει στο Mardraum, απο εκει και μετα δεν τους ακολουθησα και έχω μια εντυπωση ότι έχω χασει τα καλυτερα…

Οσο εχω ακουσει τα τεσσερα επομενα, πραγματικα μ αρεσουν ολα! Αν και θα θελα να ξαναπιασω καποια στιγμη το Isa, δε το χω ακουσει οσο θα θελα.

Μολις διαβασα οτι το μιξαρισμα του νεου αλμπουμ το εκανε ο Joe Barresi (TOOL, QUEENS OF THE STONE AGE).
χμ…

Αυτο για τον Joe Barresi τα ειπαμε και σε αλλο τοπικ.Το ακουσα χτες μια φορα και τωρα το ξανακουω.
Μου εκαναν εντυπωση απο την πρωτη ακροαση τα καθαρα φωνητικα.Σε φορμα ο Grutle.

Τελικα οι τυποι εχουν τσακωθει με την μετριοτητα.
Αλλος ενας εξαιρετικος δισκος προστεθηκε στην δισκογραφια τους.

The man speaks the truth!

ΡΕ!5η φορα συνεχομενη το ακουω!Σολαρα λεμε!

Απολαυστικος δισκος που τιμαει το ονομα των Enslaved!!Κυκλοφορησε και σε ενα ομορφο Digipak…Oποτε καρφι για αγορα και λιωσιμο οπως πρεπει!!

Tι δισκαρα ειναι αυτη ρε!8O 8O Δε το περιμενα να γαμανε τοσο βασικα κι ας γουσταρα απο καποια διασπαρτα που ειχα ακουσει κι απο τις προαλλες που τους ειδα λαιβ οξω.Ας πει καποιος γνωστης της δισκογραφιας τους την εξελιξη του μουσικου τους υφους γιατι απο οτι καταλαβα εχουν αλλαξει αρκετες φορες…

έχω μείνει στο below the lights…

αραξε την εκει. το τελευταιο περα απο κανα-δυο κομματια περασε και δεν ακουμπησε.
παραδεχομαστε ομως την εξαιρετικη παραγωγη.

Οπως σωστα ειπες το υφος τους εχει αλλαξει αρκετα απο τοτε που ιδρυθηκαν.Με οσο περισσοτερες
λεπτομερειες γινεται,ενα διαχωρισμος (Xρονολογικα.Οι κυκλοφοριες που υπαρχουν μεσα σε αυτες τις
χρονολογιες ανηκουν και στο αντιστοιχο υφος).

Μεχρι και το Below The Lights οπως γραφω και απο κατω ολα ειναι δισκαρες !
Η μπαντα μεσα στα χρονια εχει διατηρησει παντως καποια στοιχεια trademark στον ηχο της.
Δηλαδη ναι μεν υπαρχουν διαφορες αλλα καποια κοινα στοιχεια τα βρισκουμε.

1991-1995 : Οι Black Metal ημερες.Αμιγως ΒΜ δεν ηταν ποτε,αντε στα demo τους.
Κατα τα αλλα εδω βρισκουμε παγωμενο και δροσερο ΒΜ με μπολικες viking πινελιες να ομορφαινουν
το ηδη υπεροχο ακουσμα.

1997-2000 : Οι Viking Metal ημερες.Εδω υπαρχουν λιγοτερα στοιχεια ΒΜ απ’οτι πιο πριν.
Ξεχωριζει ο ογκολιθος Eld με το επικοτερο bm/viking τραγουδι που γραφτηκε ποτε.Το 793 !

2001-2003 : Eδω μπαινουν διαφορα progressive (?) στοιχεια και η μπαντα δημιουργει 2 μεγαλειωδη
πραγματικα αλμπουμ.

2004-2008 : Οι πιο μοντερνες μερες του γκρουπ.Αν και θα μπορουσε να ειναι μια κατηγορια μαζι με
τα προηγουμενα τα βαζω ξεχωριστα.Κορυφαιο το Isa απο αυτα τα 3.Μερικοι εχουν αρχισει να ξινιζουν
με τον ολο ενα και πιο ελαφρυ ηχο αλλα εμενα τα αποτελεσματα μ’αρεσουν.

Δισκαρα.Τα επομενα 3 (και το φετινο δηλαδη) ειναι ποιοτικα αλλα μπορεις να τους βρεις καποιες
ατελειες.Απο Below The Lights και νωριτερα δεν σηκωνει κουβεντα.Ολα ειναι τελεια !

Ωραιο ειναι το καινουργιο ρε ! Κλασικο Enslaved νεας γενιας.Οχι σαν τα παλια.Μοντερνο.
Το ακουω κατα καιρους.

ωω,να σαι καλα ρε:D το 97’-00’ παει για λιωσιμο:p

τα πε ολα :D…στο μονο που δεν συμφωνουμε ειναι πως το vertebrae μου φαινεται λιγο καλυτερο του isa


αυτη η σολαρα στο ground ειπαμε, χωνει δισκογραφιες…

Δεν ειμαι φαν της πρωτης περιοδου των Εnslaved μ εξαιρεση το Frost που το θεωρω αλμπουμ για 10αρι!!!
Απο κει και περα οτι εβγαλαν απο το 2000-2006 ειναι απιστευτο

Μardraum:Beyond The Within
Monumension
Below The Lights
Isa
Ruun

To Vertebrae δεν ειναι κακο αλλα απο οσο εχω καταλαβει ως τωρα το γουσταρουν περισσοτερο οσοι τους εμαθαν καλα απ αυτο το αλμπουμ και δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα με τα προηγουμενα.
Ειναι ποιοτικο μεν αλλα μοιαζει σαν να ηθελαν να βγαλουν ενα κραμα των Ruun και Ιsa που τους εκαναν να περιοδευσουν 2 φορες στο Αμερικα και τελικα εκει την πατησαν.Πρωτη επιτηδευμενη αποπειρα των Enslaved, πρωτη αποτυχια!!!

Καλο αλμπουμακι αλλα νομιζω οσο πισω και καλυτερα…

+1

Γενικα ξεφουσκωσε με τον καιρο. Ημουν και θετικα προδιαθετειμενος λογω του φοβερου και τρομερου Ruun.

Παραμενει καλο album βεβαια. Αλλα εχουν και καλυτερα.

Ο αποπανω δεν μετραει.Εδω θεωρει την μετα Monumension εποχη ως καλυτερη.
Ακουσον-ακουσον !

@haliseco : Εννοειται οτι η σολαρα του Ground γκρεμιζει γκρεμους.

@Ιnhuman : Σε αυτο το τοπικ μονο ο pumpkin ασχοληθηκε τωρα με τους Enslaved,oποτε εδω
δεν στεκει το επιχειρημα σου.Συμφωνω παντως στην γνωμη σου για το αλμπουμ.
Καλο,ποιοτικο αλλα μεχρι εκει.

Μμμ τη '‘μετα’'Monumention δε ξεβρω, επειδη αυτο παιζει και να ειναι το καλυτερο album τους, προσωπικα μιλωντας.