Entombed - Serpent Saints - The Ten Amendments

Νεος δισκος των Σουηδων θεων Entombed. Κυκλοφορει επισημα στις 25 Ιουνιου, αλλα σιγουρα καποιος θα τον εχει ακουσει. :roll:

Η μισή σουηδική ντεθ σκηνή οφείλει την ύπαρξή της ως επι το πλέιστον και μεταξύ άλλων στους παραπάνω κυρίους. Μετά την εποχή Uprising/Morning Star και αφού κυκλοφόρησε και το πολύ καλό Inferno, το καινούριο είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν. Πισωγύρισμα σε Wolverine Blues εποχές με την γνωστή αισθητική τους και φωνητικά που σπέρνουν.
Ντάξει φαινόταν το πράμα μετά την κυκλοφορία του περσινού γαμηστερού EP τους.

Με εξαίρεση κάποια κομμάτια (Masters of Death, Warfare Plague Famine Death, When in Sodom) δεν μου είπε και πολλά. Οι εποχές των Clandestine, Wolverine Blues έχουν περάσει ανεπιστρεπτί! Παρ’όλα αυτά το χειρότερο Entombed = το καλύτερο συγκροτημάτων τύπου In Flames, Soliwork κλπ (κατ’εμέ :wink: )

Εντάξει τα πράγματα είναι απλά. Ο δίσκος απλά σπέρνει τον όλεθρο! Δεν περίμενα τέτοια δισκάρα απ’ τους Entombed εν έτη 2007 για να είμαι ειλικρινής. Η αλήθεια είναι ότι αν εξαιρέσουμε το μέτριο Same Difference δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ κάτι άσχημο. Το ότι τους οφείλει ευγνωμοσύνη όλη η Σουηδική death σκηνή και ότι ήταν πρωτοπόροι σε ότι έκαναν είναι δεδομένο, δεν χρειάζεται ανάλυση. Ευτυχώς ο δίσκος βάδισε στα χνάρια του When In Sodom. Μόνο και μόνο που ακούω τον LG να κάνει πραγματικά brutal φωνητικά μετά από τόσο καιρό είναι μου ρχεται να δακρύσω.

Oντως ειναι πολυ καλος δισκος! Τον ακουσα τρεις γορες μεσα σε τρεις ωρες! 8)

+1

βασικα οπως ειπε ο dying και ο nihilist ειναι ενα μικρο πισωγυρισμα. προσωπικα δε περιμενα ουτε γω κανα απιστευτο επος, αλλα οσο το χω ακουσει γουσταρα και με το παραπανω. αποφευγω να εκφερω ολοκληρωμενα αποψη ακομα, αλλα ενα ειναι σιγουρο. ειναι “δυνατη” κυκλοφορια!8)

Επίσης να αποδώσω εύσημα για το υπεργαμάτο εξώφυλλο. Για όσους δεν κατάλαβαν τι δείχνει… ε ας κοιτάξει προσεκτικότερα! :roll:

το πηρα και γω σημερα…δεν τρελαθηκα κιολλας…δεν ειμαι και ειδικος σε ντεθ θεματα…αλλα δεν μου ειπε και πολλα…στο ειδος του ομως ειναι κορυφη…

Πολύ M.C. Escher το εξώφυλλο.

ενταξει δεν ειναι κατι καινουργιο απο τη πλευρα των entombed,αλλα μονο και μονο οτι γυρισανε σε death metal φορμες ειναι αφορμη για πανηγυρι,μπυρες,ατελειωτο headbanging και τετοια ωραια πραματα :metal:
επισης λογικα θα ρθουνε για λαιβ,οπωτε θα γινει της ποπης!!!
α,επισης θα μας λειψει ο drummer,ο οποιος εσπερνε!σε τοσο μικρο drumkit που χε,ακουγοτανε λες και επαιζε στο drumkit του…δεν μου παει το μυαλο καπου,βαλτε ενα μεγαλο drumkit τελοσπαντων!!! :stuck_out_tongue:

το mourning star γ#μαει!!
ασχετο,αλλα ηθελα να το γραψω!!!

το morning star ειναι τρελη δισκαρα. οσοι τους ειδανε σε εκεινο το tour στο gagarin θυμουνται την ανειπωτη εκεινη “σφαγη”…:smiley: