Entombed

Δυστυχώς…

2 Likes

Τον αποχαιρετούμε ακούγοντας δισκογραφία και φτύνοντας τις μύξες μας στο πάτωμα. Αντίο τεράστιε

Πολύ κρίμα, νέος άνθρωπος… Γαμημένη κωλοαρρώστια.

πόσο κρίμα , γαμώτο

Κρίμα, κρίμα, κρίμα, απ’ τη στιγμή που είχαμε μάθει το νέο για την κωλο-αρρώστια νομίζω μία παγωμάρα τη φάγαμε όλοι, αλλά όταν συμβαίνει το μοιραίο ο κόμπος στο στομάχι είναι πιο δυνατός.

Δεν είχα ασχοληθεί με τους Entombed… (αλήθεια, πώς μου ξέφυγαν ετούτοι?), ως μπάντα όμως τους γνώριζα πολύ καλά… εξ ακοής. Κρίμα που ένα τόσο θλιβερό συμβάν θα αποτελέσει το έναυσμα να αρχίσω να ακούω τα τραγούδια τους. Εξαιρετικά δύσκολη η περίπτωσή του, άδικο να μην του δοθεί η ευκαιρία να ζήσει τόσο νέος.

4 Likes

Το ηλεκτρονικό φακέλωμα έχει και τα καλά του. Βλέποντας διάφορα live των Entombed τις τελευταίες μέρες το youtube μου έβγαλε στα προτεινόμενα video το παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=yMdKfDKMg4Q&ab_channel=MetalWheel

Πρόκειται για το live που έκαναν οι Entombed χωρίς τον Petrov, το 2016. Το event χωριζόταν σε 2 μέρη:
στο ΔΕΥΤΕΡΟ μέρος η μπάντα έπαιξε όλο το “Clandestine” για τον εορτασμό των 25 χρόνων του, με δανεικό τραγουδιστή και μπασίστα, ενώ οι υπόλοιποι 3 ήταν τα αυθεντικά μέλη Andersson, Hellid και Cederlund. Αυτό το γνώριζα.
Αυτό που δε γνώριζα ήταν το ΠΡΩΤΟ μέρος, όπου η συμφωνική ορχήστρα του Μάλμε έπαιξε ΟΛΟ το “Clandestine” ενορχηστρωμένο εξολοκλήρου με κλασσικά όργανα και με λογική ορχήστρας (αυτά να τα βλέπουν κάτι Metallica με τις αποτυχημένες - κατ’ εμέ - συμφωνικές μαλακίες τους). Το αποτέλεσμα το θεωρώ μαγευτικό και αξιοθαύμαστο. Αν υπάρχει μια παραφωνία, είναι τα brutal φωνητικά σε σημεία, αν και προσωπικά θεωρώ ότι ακόμα και αυτά ταίριαξαν στο τελικό αποτέλεσμα.

5 Likes

Ωραίοοος, ποτέ δεν είχα φανταστεί το “Clandestine” έτσι. Πραγματικά από τις πολύ καλές και ιδιαίτερες μεταφορές rock δίσκου σε ορχηστρική μορφή, ε; Τα brutal φωνητικά είναι λίγο cringe μόνο, όπως είπες.

1 Like