Epica - Design Your Universe

Eμενα ο δισκος μ φανηκε βαρετος, εκτος απο μερικα σημεια, ειναι το τετριμμενο και επαναλαμβανομενο που παιζουν οι Εpica. Εκτος απο το Deconstruct που μ θυμισε λιγο After Forever ολα τα αλλα μ αφησανε αδιαφορο, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειχαι high hopes

:-k:-k άκουσες το album???αφού δεν έχει βγει ακόμα…:-k:-k


Now playing: Heavenly - wasted time
via FoxyTunes

καλα εσυ ακου after florever κ ασε τους epica…δν ειναι για σενα…που το ακουσες κιολας…:roll: .κ εμενα μου το εβαλε η simone απο το τηλεφωνο…γαμει…:roll:

δεν ασχολουμαι με παιδιαστικες συμπεριφορες, αν εισαι καυλωμενος υπαρχουν αλλα sites :roll:

καποιοι παιρνουν albums πριν leakάρουνε

Λοιπόν στο δεύτερο ποστ του τοπικ είπα ότι θα είναι μάλλον καλό, και τελικά ΕΙΝΑΙ καλό.

Από την αρχή μου άρεσε, πολύ δυναμικό, ωραίες συνθέσεις, έχει τις δυνατές και τις ήρεμες στιγμές τους.Η simone σε πολύ καλή κατάσταση!Αυτά σαν μια πρώτη ματιά.
4η φορά που το ακούω και με έχει ενθουσιάσει, σαφώς και θα πάρει περισσότερες ακροάσεις.Οπότε όταν το χωνέψω καλά, θα πω κάτι πιο ολοκληρωμένο.


Now playing: Epica - White Waters
via FoxyTunes

Δεν τον λές κακό τον δίσκο…αυστηρούληδες είναι στο Metal Hammer:!:

Σοβαρά? Τι του βάλανε δλδ?

Εμένα πάντως σαν πρώτο άκουσμα μου άρεσε πολύ περισσότερο από τους προηγούμενους δίσκους… .

Είναι το καλύτερό τους αλλά κατά τη γνώμη μου οι Epica δε φτάνουν ανάλογες μπάντες όπως After Forever πχ.

6…αλλά αυτά που λέει ο συντάκτης έχουν σημασία, και κατ’ουσίαν τον ψιλοθάβει:!:
Κατά την γνώμη μου είναι κάθε δίσκο και καλύτεροι, χωρίς να έχουν κάνει μέχρι τώρα ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ!

Ο δίσκος δεν είναι κακός αλλά εμένα προσωπικά πέρασε και δεν με άγγιξε! Ενώ τους γουστάρω τους Epica και τους είδα και live (τα σπάσανε) ψιλοαπογοητευτικα είναι αλήθεια. Δεν βρήκα κάποιο κομμάτι που να με πωρώσει και να θέλω να το ακούω ξανά και ξανά. Δεν λέω, οι συνθέσεις τους είναι πολύ καλές αλλά σαν album δεν έχει την αμεσότητα των προηγούμενων. Επίσης φάνηκε να έχουν χάσει την έμπνευση τους σε ότι έχει σχέση με το ορχηστρικό - χορωδιακό κομμάτι, πολύ αδύναμα και άνευρα τα βρήκα :-k!

Σοβάρα; Δε σε άγγιξε καθόλου ούτε το ομότιτλο Design Your Universe ούτε το 13λεπτο Kingdom of Heaven;

Η δίκη μου άποψη και πρώτη εντίπωση μόλις άκουσα για πρώτη φορά ολόκληρο τον δίσκο ήταν ακριβώς αντίθετη από την δική σου τελεύταία παρατήρηση. Δεν νομίζω να έχω ξανακούσει πιο όμορφα και δυναμικά ορχηστρικά - χορωδιακά στοιχεία σε τραγούδια των Epica. Αν κάτι μου έμεινε από την πρώτη ακρόαση ήταν αυτό…

Ριβιού του δίσκου δεν θα κάνω ακόμα. Θέλω να του δώσω κι άλλο χρόνο. Πάντως ένα πράγμα μπορώ να το πω στα σίγουρα: μεγαλύτερη αγάπη από το Phantom Agony δεν νομίζω πως θα γνωρίσω ούτε από τους Epica ούτε από κανένα άλλο συμφωνικό γκρουπ…

Τι να σου πω τώρα? Ίσως το έχω αδικήσει. Σαν πρώτο άκουσμα αυτές τις εντυπώσεις μου άφησε πάντως, σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλες ακροάσεις και μπορεί να αλλάξω γνώμη.Συμφωνώ με την άποψη σου για το Phantom Agony, αξεπέραστο!

Το Kingdom Of Heaven τα σπάει! Έχει φοβερά ριφάκια…
Γενικά μου φαίνεται ότι αυτό το άλμπουμ έχει πιο “βαρύ” ήχο από τα προηγούμενα.

Συμφωνώ και μου αρέσει πολύ.Σήμερα που το ακούω πάλι, το βρίσκω ακόμα καλύτερο.
Το Kingdom όντως είναι για μένα το καλύτερο του δίσκου, απίστευτο κομμάτι.


Now playing: Epica - Kingdom of Heaven
via FoxyTunes

Πιστεύω πως φαίνεται πάρα πολύ η εξέλιξη των Epica στο Design your Universe.
Ένα καταπληκτικό album με καλοδουλεμένες κιθάρες - επιτέλους έβαλαν solo της προκοπής στη μουσική τους (πιστεύω πως έπαιξε ρόλο και η παρουσία του νέου τους κιθαρίστα) - progressive περάσματα (ναι κι εγω θεωρώ το Kingdom of Heaven κορυφαίο) και τη Simone να αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι έχει φωνάρα.

Το κακό βέβαια είναι ότι είναι κλεισμένοι μεχρι τέλη Φεβρουαρίου. Άντε να μας έχουν έρθει μέχρι το Πάσχα:)

Πριν δύο χρόνια περίπου, είχαν στον Κεραμικό λιγότερα από 200 άτομα…οπότε μάλλον χλωμό:!:

Έχοντας ακούσει το άλμπουμ αρκετές φορές μέχρι τώρα, προσωπικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη δουλειά τους μέχρι τώρα. Ίσως γιατί progressive-ίζει περισσότερο.

Πάντως στον Κεραμικό δεν νομίζω να είμασταν μόνο 200. Σίγουρα όχι sold out αλλά όχι και 200…

εγω θυμαμαι οτι ειμασταν περιπου 150-200 και μαλιστα ειχε κ ματς ολυμπιακος-αεκ τοτε και για αυτο δεν ειχαν ερθει πολλοι :stuck_out_tongue:
ηταν απ τα καλύτερα live που εχω δει με αψογο ηχο και πολυ καλη αποδοση της μπαντας και σε πολυ καλο χωρο
:thumbup:

…γιατί σ’αυτόν τον υπέροχο χώρο δεν γίνονται κιάλλες συναυλίες;:!:

Στο πρωτο show για το νεο album παιξανε το Follow in the Cry με την Floor Jansen