Epica - Design Your Universe

Πρόκειται για το νέο άλμπουμ των Ολλανδών που θα κυκλοφορίσει στις 16 του Οκτώβρη.
Είναι το πρώτο που βγάζουν έπειτα από την αποχώριση του πρώην κιθαρίστα Ad Sluijter και την αντικατάστασή του από τον Isaac Delahaye των God Dethroned.

Tracklist:

  1. Samadhi (prelude)
  2. Resign to Surrender (A New Age Dawns - Part IV)
  3. Unleashed
  4. Martyr of the Free Word
  5. Our Destiny
  6. Kingdom of Heaven (A New Age Dawns - Part V)
  7. The Price of Freedom (interlude)
  8. Burn to a Cinder
  9. Tides of Time
  10. Deconstruct
  11. Semblance of Liberty
  12. White Waters [feat. Tony Kakko from Sonata Arctica]
  13. Design Your Universe (A New Age Dawns - Part VI)
  14. Incentive [Bonus Track]

Κι επειδή “η περιέργια σκότωσε την γάτα” οι Epica εξασφάλισαν για τους φανς δύο teaser του άλμπουμ στο επίσημο site τους. 8)


Όπως φαίνεται ο νέος δίσκος αφήνει πίσω του κάθε προηγούμενη δουλειά της μπάντας, με τα υπέροχα συμφωνικά μέρη να έχουν κύριο ρόλο και την γλυκύτατη φωνή της γλυκύτατης Simone καλύτερη από ποτέ.
Για να δούμε…

χμμ πολύ καλό το δείγμα, οπότε αναμένουμε!!και ας ελπίζουμε να είναι καλό το album, που όπως το κόβω θα είνια…και μετά live εδώ!

Συγκρότημα με καλούς δισκους στο είδος τους:!:
Με έναν ακόμα καλό δίσκο, κιαπ’τα μέρη μας:wink::!:

To πρώτο τραγούσι του δίσκου. Δημοσιεύτηκε σήμερα στο myspace της δισκογραφικής της μπάντας και υπάρχει και στο youtube:

Ωραίο κομμάτι -ιδιαίτερα από τη μέση και μετά- πολύ δυναμικό…

Καραγούσταρα… Γενικά οι Epica είναι σεμί-ντεμί για μένα. Μερικά κομμάτια με πορώνουν, άλλα με αφήνουν αδιάφορο. Αυτό όμως το γούσταρα πολύ…

Άκουσα και τα teaser… Έχει κάποια πολύ καλά σημεία αλλά δε βγάζεις άκρη για ολόκληρο άλμπουμ από snippets…

Είδωμεν στις 16 Οκτώβρη…

με τους 200 που είχαν την περασμένη φορά… χλωμό το κόβω.

Ωραιο το κομματι. Και οι προηγουμενες δουλειες τους μου αρεσαν αρκετα. Αντε να ξαναρθουν να δουμε παλι τη Simone καρδουλες :oops:

Το προηγουμενο τους ηταν καταπληκτικο αλμπουμ!! ελπιζουμε να μαγευει και το νεο! Φυσικα με την φωναρα τις Simone…:smiley:

το έχω ακούσει 3-4 φορές και μπορώ να πω πως με έχει ενθουσιάσει!Πιο συμφωνικό στοιχείο στο κομμάτι από τις προηγούμενες δουλείες.Πάντως που ακούγετε αρκετά καλό και περιμένουμε τον δίσκο που πιστεύω θα είναι στα επίπεδα των προηγούμενων.


Now playing: Epica - Resign to Surrender (Design Your Universe)
via FoxyTunes

Έσκασε και το 1ο videoclip… http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=63512893

Δυστυχώς το κομμάτι δε με πόρωσε αλλά και το “Never Enough” δεν μου άρεσε τόσο, οπότε δεν έχει να λέει αυτό. Εξάλλου το εύπεπτο/εμπορικό κομμάτι θα έκαναν videoclip κι όχι το Resign To Surrender…

Πάντως το κορίτσι μας έχει αδυνατίσει από τις κακουχίες και δεν της πάει…

Μια χαρά είναι η Simone ρε…απλώς, όπως λέει και μια ψυχή, φοράει πολλά (ε 'shined? ) :stuck_out_tongue:

Το τραγούδι εμένα μου άρεσε…το στόρυ και γενικά το βίντεο είναι…for the festivals

Το Unleashed ειναι εκπληκτικο κατα τη γνωμη μου.Μολις βγει ο δισκος θα εχουμε ολοκληρωμενη αποψη

Πολυ Never Enough το πρώτο σίνγκλ… Καλό όμως. Ειδικά τα συμφωνικά μέρη. Αναμένουμε πως και πως τον Οκτώβρη.

Ακόμα δεν έχω βρει το δίσκο που θα με συναρπάσει, ελπίζω να είναι αυτός. Το κομμάτι αρκετά καλό πάντως.

[-X[-X[-X
Consign to Oblivion.απλά τέλειο.:smiley:

Ναι, αυτό μ’ αρέσει περισσότερο απ’ όλα, αλλά και πάλι. Κανένας από τους δίσκους δε μου αρέσει στο 100%, μόνο συγκεκριμένα κομμάτια.

Όπως διαπίστωσες το καινούργιο θα είναι πιο συμφωνικό, δλδ θα το δεις με καλό μάτι, αν σου αρέσει το είδος, αλλίως θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το επόμενο:p:p

Ή απλώς θα παραμείνει μπάντα των κομματιών για μένα:p

εεε ναι…
τέσπα από τα 2 τραγούδια που έχω ακούσει με έχουν ενθουσιάσει και περιμένω κάτι καλό.Τώρα λίγο διαφορετικά από το κλίμα των άλλων album αλλά πιστεύω να είναι καλός δίσκος.είδομεν

Το unleashed δε μου άρεσε και πολύ… εμπορικούρα μου φαίνεται.
Το Resign to Surrender τα σπάει! Περιμένω πως και πως το δίσκο να τον λιώσω αν είναι καλός!