Epica - review

Συγγνωμη αλλα που ειδε τις ουσιαστικα επισημα 7 κυκλοφοριες???3 αλμπουμ εχουν και ενα soundtrack
Αυτο που το εγραψε μετραει και τα singles? Γιατι αν ειναι ετσι τι να πουνε κι αλλες μπαντες. Το μονο που ηθελα να πω ειναι οτι στο review το παρουσιαζει σαν κατι το απιστευτο ενω στην ουσια εχουν μονο 3 αλμπουμ σε 5 χρονια

δεν είμαι ούτε ο συντάκτης, ούτε γνώστης του θέματος, αλλά το www.allmusic.com τους αποδίδει 6 ολοκληρώμενα album…

http://wc03.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&searchlink=EPICA&sql=11:dpfrxqwald6e~T2

Κάποια έχεις ξεχάσει και εσύ στο μέτρημα. (Γενικά, σε αυτό το site συχνά λείπουν, αλλά ποτέ δεν έχει παραπάνω. Άρα πιο πιθανό είναι να έχει δίκιο ο συντάκτης παρά εσύ :wink:. Φιλικά εννοείται…)

Epica Discography:

The Phantom Agony Full-length, 2003
The Phantom Agony Single, 2003
Feint Single, 2004
Cry For The Moon Single, 2004
We Will Take You With Us DVD, 2004
Consign to Oblivion Full-length, 2005
Solitary Ground Single, 2005
The Score - An Epic Journey Full-length, 2005
Quietus (Silent Reverie) Single, 2005
The Road to Paradiso Best of/Compilation, 2006
Never Enough Single, 2007
The Divine Conspiracy Full-length, 2007

ναι στις κυκλοφοριες πιανεται και η συλλογη και το dvd. κυκλοφοριες ανεφερε ο δημητρης, οχι αλμπουμς. αν εχουν και αυτο το soundtrack που ειπε το παιδι τοτε ειναι οντως 7.

δε ξερω αν εννοουσε καποιο απο αυτα ως soundtrack…

A ok, δεν ηξερα οτι οι συλλογες, τα singles και τα DVD θεωρουνται τοσο μεγαλο επιτευγμα
Κανονικα εχουν 3 αλμπουμ, ενα DVD, soundtrack και μια συλλογη, ουτε αυτα ειναι 7

Το the score ειναι soundtrack και μετα βιας το βγαλανε Epica, επειδη η τραγουδιστρια και αλλοι δεν συμμετεχουν αλλα η δισκογραφικη το εβγαλε ετσι για να κανουν εντυπωση και λεφτα

Η κριτική λέει τα εξής:
“Είναι πραγματικά άξιο απορίας και προσοχής πως είναι δυνατό ένα group να έχει τόσες επίσημες κυκλοφορίες μέσα σε τόσο σύντομο σχετικά διάστημα. Οι Epica μετρούν σήμερα στην ουσία 7 επίσημες κυκλοφορίες σε 5 χρόνια. Αυτό το ρίσκο, λοιπόν, που πήραν ο Ολλανδοί μόνο σε κακό δεν τους έχει βγει…”

Και όντως 7 επίσημες κυκλοφορίες έχουν και χωρίς τα single. Δε βλέπω να λέει πουθενά πως είναι μεγάλο επίτευγμα, αλλά άξιος απορίας!

οντως. εξ αλλου φιλε κανεις λαθος και στα ιδια σου τα λεγομενα. η εταιρια δεν εχει λογο να στηριξει τη μπαντα σε κατι τετοιο, εκτος αν ειναι εμπορικα πετυχημενη. και κακα τα ψεμματα, στο σημερινο κοσμο οι πωλησεις ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα.:wink:

φιλικα ολα αυτα.

Αν ηξερες καλα τα πραγματα θα ηξερες οτι αυτος που εχει την δισκογραφικη ηταν φιλος του ιδρυτη της μπαντας και επιπλεον η δισκογραφικη ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ

Δε μου φαινεται και τοσο εμπορικο επιτευγμα

τους πηρε η nuclear blast, μια απο τις θεωρητικα μεγαλύτερες εταιριες στο metal. αρα κατι θα αξιζουν. :stuck_out_tongue:

ο συντακτης δεν το ανεφερε ως επιτευγμα το ολο θεμα, και εγω απλα εξεφρασα προσωπικη αποψη. δε βλεπω λοιπον να εχεις αλλο προβλημα με το ριβιου αρα δε μενει κατι να συζηταμε.

αυτα τα ολιγα.

Το στην “ουσία” 7 “επίσημες” κυκλοφορίες είχε να κάνει με τα…4 albums μαζί με το The Score,Road To Paradiso(Photo Sound Book),We Will Take You With Us(dvd/cd) και πρόσθεσα και το Quietus που ήταν Ep ή maxi single…
Αν έβαζα και τα singlakia τότε ανέβαινε ο αριθμός στις 12 κυκλοφορίες…
Εμένα μου μοιάζουν πάντως τουλάχιστον αρκετές για 5 χρόνια…(χωρίς να με χαλάει ασφαλώς)!!!

                                                                                                                                   Δημήτρης Μπάρμπας