Epica - The Divine Conspiracy

Τι εχουν τα brutal?Μου θυμιζουν μαλιστα akerfeldt.

μια χαρα ειναι μην τους ακους!:stuck_out_tongue:

Συγκρινεις δυο διαφορετικα πραγματα, απλα σε τρωει που οι AF εχουν πολυ καλυτερη τραγουδιστρια

Τουλαχιστον αυτοι τολμανε να κανουν κατι καινουργιο σε καθε αλμπουμ ενω οι Epica απλα κανουν το ιδιο πραγμα σε 3 αλμπουμ, μια πιο ορχηστρικα, μια πιο δυνατα

Και σ αυτους που μιλανε για οπερατικα φωνητικα, ξερετε τι θα πει mezzo soprano??Εχετε ακουσει??
Η Σιμον απλα τσιριζει, δεν ειναι οπερατικο αυτο
Και την ειδα προσφατα ζωντανα

Αν δεν ειχε την εμφανιση δεν θα ειχαν τοση επιτυχια

Oι af σαφως εχουν καλυτερη τραγουδιστρια αλλα απο μουσικη εχουν χαλασει τελευταια.

Και σ αυτους που μιλανε για οπερατικα φωνητικα, ξερετε τι θα πει mezzo soprano??Εχετε ακουσει??
Η Σιμον απλα τσιριζει, δεν ειναι οπερατικο αυτο

Παω στοιχημα οτι ουτε οι epica ξερουν τι σημαινει mezzo-soprano.Κατ αρχας η κοπελα δεν εχει εκπαιδευτει επαρκως για να τραγουδισει κλασικα αλλα δε νομιζω οτι ειναι αυτο το θεμα.Δεν χρειαζεται εκπαιδευση γιατι δεν τραγουδα κλασικα στους epica.Αυτο που κανει εκει μια χαρα το κανει.Και επισης ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειναι μετζο-σοπρανο.Οι μετζο-σοπρανο ειναι πολυ σκοτεινοτερες στη χροια.Καμια σχεση.Σοπρανο ειναι η κοπελα.
Απλως βαλανε mezzo-soprano για να κανουν τη διαφορα απο τις αλλες μπαντες.

Και για να αιτιολογουμε αυτη:

ειναι απο τις λιγες αυθεντικες μετζο.
Kαι τελος για να δειτε τι σημαινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οπερατικο δειτε αυτο:

Μαρια για παντα ρε.

Οχι δε ξερουμε δωσε μας τα φωτα σου

Πραγματικα δε ξερουν τι θα πει μετζο και η κοπελα δε ξερει να τραγουδαει.Γιατι δε κανεις μια καλη να τους μαθεις? :smiley:

Και ας το λες ειρωνικα θα σου πω
Ψαξε για act of god - the place of worship
Thrash metal band με κανονικη mezzo-soprano

Kαι η Cecilia Bartoli ειναι μια απ τις αυθεντικες μετζο αν και πλεον τραγουδαει σαν contra alto

Eρωτηση.Εισαι κοπελα με σπουδες σε κλασσικο τραγουδι?

Ειμαι αγορι με σπουδες σε κλασσικο τραγουδι και η μανα μου ηταν σοπρανο στην Λυρικη

Οκ γιατι συνηθως οι σοπρανες εχουν τεραστιο κάλο με αλλες τραγουδιστριες για τον αν αποκαλουνται μετζο αλτο ή κολορατουρα :stuck_out_tongue:

Oι πιο κομπλεξικες ειναι οι μετζο γιατι οι περισσοτερες σοπρανο μπορουν να τραγουδισουν τους ρολους των μετζο εξισου καλα (ειδικα αν ειναι spinto η dramatic)

Oντως αλλα οι σοπρανο αυτες με το δοκιμαζουν αυτο κανουν ζημια στη φωνη τους.Βλεπε καλλας που ελεγε απο lucia di lamermour μεχρι carmen.Υπαρχουν ρολοι για ολες τις φωνες γι αυτο μαλλον οι σοπρανες ειναι τα ψωνια που θελουν να τα πουν ολα.
Η Cecilia παντως σοπρανο θεωρειται.Πολυ δραματικη ισως.

απλα ασχολιαστο…η φλωρα ειναι αυτη που τσιριζει…τεσπα,δν ωφελει να συνεχιζουμε αυτην την κουβεντα…ξερουμε ποσο μισεις τους epica…αλλα πιστεψε με δν μας καιγεται καρφακι…

[QUOTE=King of Angmar;175193]Φοβερό εξώφυλλο :wink: Θα του ρίξω μία ματιά (του δίσκου ντε). Ερώτηση προς τους φαν των έπικα. Ποιος είναι ο καλύτερος τους δίσκος μιας και δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτούς?[/QU

ολα τους τα αλμπουμ ειναι παρα πολυ καλα. οι Epica ειναι εγγυηση!! ειδικά το καινούριο είναι φοβερό! και οχι για το εξωφυλλο…

Eγω παντως σαν κορυφαιο τους εχω το Phantom agony και να ακολουθουν μια πτωτικη πορεια (σε σχεση με το πρωτο μιλαω γιατι εχουμε και ζαβους που δε καταλαβαινουν)

Εγω παλι μετα το Consign to Oblivion πορωθηκα με τους EPICA …εχει υμνους μεσα!

στο πρωτο βιντεο η τραγουδιστρια ειναι κοντραλτο και οχι μετζο σοπρανο. τουλαχιστον ετσι γραφει.
λοιπον οι μετζο εχουν πιο πολυ ογκο στη φωνη τους. η Σιμον δεν τραγουδαει ακριβως οπερετικα απλως προσπαθει να κάνει κάποια οπερετικα γυρισματα . κατα τα αλλα εγω θεωρω οτι ειναι πολυ καλη τραγουδιστρια για το χωρο του μεταλ.