Epica - The Divine Conspiracy

Nεο αλμπουμ απο τους Epica…Ποιος δεν θα το αποκτησει βλεποντας αυτο το εξωφυλλο…

  1. Indigo – Prologue
  2. The Obsessive Devotion
  3. Menace of Vanity
  4. Chasing the Dragon
  5. Never Enough
  6. La‘petach Chatat Rovetz - The Final Embrace
  7. Death of a Dream - The Embrace that Smothers Part VII
  8. Living a Lie - The Embrace that Smothers Part VIII
  9. Fools of Damnation - The Embrace that Smothers Part IX
  10. Beyond Belief
  11. Safeguard to Paradise
  12. Sancta Terra
  13. The Divine Conspiracy

Total running time: 75:36

Αλλη κλαση η Simone…

Μόνο από το εξώφυλλο πάει για 3-πλατινένιο…:lol: :lol:

Εγώ???:-k

Και γιατι να το αποκτησω για το εξωφυλλο? Κανω ενα copy απο εδω και το τυπωνω…

Στο booklet μπορεί να την έχει και από άλλες γωνίες.
Βασικά, αντί να βγάζουν δίσκους δεν βγάζουν κανα ημερολόγιο καλύτερα;
Και limited edition με το cd δώρο για όποιους θέλουν να το ακούσουν.
:-s

^^ δεν είσαι μακριά, έχουν βγάλει βιβλίο με φωτογραφίες τους, πιστεύω θεωρούν ότι η ομορφιά της τραγουδίστριάς τους είναι το πιο σημαντικό

Για το μόνο λόγο που θα το κατεβάσω είναι ότι στο Death of A Dream κάνει grunts o Sander (After Forever) και επιτέλους θα τελειώσει η σειρά The Embrace that Smothers που ξεκίνησαν οι After Forever στο ντεμπούτο τους Prison of Desire

eimai sigouros oti polloi tha agorasoun to neo diskaki twn epica mono k mono gia na mpanisoun thn thea simone…:lol:
omws oi epica paidia pragmatika aksizoun…kataferan me duo upertates diskares na kerdisoun pollous opadous tou symphonic gothic metal k na proselkusoun pollous neous fans…polla ta tragoudia me ta opoia s shkwnetai h trixa opws epishs k polloi aksiologoi mousikoi se kathe album tous…anamenontas loipon to neo tous album to opoio tha akougetai arketa heavy auth th fora,staurwnoume ta daxtula gia mia pithanh sunaulia tous sthn ellada mazi me tous sonata arctica…

frozen-me:kala esu paidi m dn trwgesai! se thumamai k ap’to forum twn epica…afou dn tous goustareis re giati sunexws asxoleisai mazi tous k tous ta xwneis?! aporw me merikous anthrwpous…:roll:

Βγήκε!!!:smiley: :vibrate: :yahoo: Ξέρετε φαντάζομαι που θα το βρείτε.
Εκτός από το εξώφυλλο, σκίζει και το ίδιο το άλμπουμ. Δε θα πω τιποτα άλλο μιας και με τους Epica δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.

που που που???ξερασε τα ολα…:lol:

ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ Κ ΕΓΩ ΚΑΙ [SIZE=“6”]ΣΠΕΡΝΕΙ[/SIZE]:metal: :metal: :metal: ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ CD PLAYER ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ!

Το CD πάει πακέτο και με γυμνές φωτογραφίες μέσα στο booklet; Αν είναι έτσι, έφυγα για να το αγοράσω!!! :smiley:

Γιατι μου την σπανε μπαντες-βδελες, που στηριζονται σε αλλες μπαντες για να φανουν, οπως οταν ξεκινησαν που βασιζονταν στους Αfter Forever και μετα στους Kamelot (ποιος δεν καταλαβαινει την κοροιδια???Πηραν το ονομα τους απο τους Kamelot, κανανε ντουετα, περιοδιες μαζι και τωρα η τραγουδιστρια τους τα εχει με εναν απ αυτους)

Στη θεση σου ημουν helloweenakia και πιο πολυ μεχρι που καταλαβα οτι ειναι απλα μια μετρια μπαντα στο χωρο οπως και η τραγουδιστρια τους, υπαρχουν πολλες καλυτερες (Floor, Tarja, Annlouice, Helena-Iren, Anneke, Nienke, Vibeke, Lori Lewis κ.α) αλλα βλεπεις αυτη εχει την ομορφια και ξερει και ποτε να ξεγυμνωθει

Οσο για το καινουριο album ειναι ενα ψευτικο πραγμα, το γυρισανε απο το pop/orchestral metal στο πιο heavy απλα και μονο για να μην λεει ο κοσμος οτι ειναι μια ξεπουλημενη μπαντα για κοινο μεταξυ 15-20(φανταζομαι και εσυ σε αυτη την κατηγορια θα εισαι) η για gothoudes. Το οποιο album ειναι μονοτονο μεχρι αηδιας, χωρις καθολου ποικιλια, χωρις δεσιμο και καθε φορα που τραγουδαει η Simone ειναι σαν να ακους μια pop τραγουδιστρια

Αποψη μου ειναι, και αποψη σου ειναι να σου αρεσουν, απλα απαντω στο σχολιο σου

Φοβερό εξώφυλλο :wink: Θα του ρίξω μία ματιά (του δίσκου ντε). Ερώτηση προς τους φαν των έπικα. Ποιος είναι ο καλύτερος τους δίσκος μιας και δεν έχω ακούσει τίποτα από αυτούς?

Δεν ειμαι και κανας τρελός φαν αλλά μάλλον το πρώτο τους (phantom agony) αν και είναι περίπου στα ίδια επίπεδα και τα 3 (δεν υπολογιζω το soundtrack).

prison of desire και decipher απο after forever είναι τα must και έχει συμβάλλει ο ίδιος συνθέτης που είναι στους epica (τότε ήτο στους after forever).

αξιόλογο γκρούπ και το καινούργιο είναι πολύ καλό αλλά επισκιάζεται απο το εξώφυλλο :stuck_out_tongue:

πάντως τα layout των cd τους είναι πάρα πολύ προσεγμένα και εντυπωσιακά.

Πάντως σοβαρά τώρα, σιγά το εξώφυλλο…

Απλα ο καλύτερος δίσκος που άκουσα για φέτος…

με βρισκεις αρκετα συμφωνο σε αυτο…ειναι ενας πολυ περιεκτικος δισκος…εχει τα παντα μεσα:εκπληκτικες μελωδιες,φοβερα riffs,χορωδιες κ λοιπα…τι να πουμε για την simone που ειναι κ κατα το ημισυ συνονοματη…
δινει ρεστα για ακομη μια φορα…8)
σιγουρα στο συνολο του ειναι μιλια μπροστα απο το τελευταιο after forever…

σιγουρα στο συνολο του ειναι μιλια μπροστα απο το τελευταιο after forever…

Θα συμφωνησω απολυτα σ αυτο.Ενω παλιοτερα μ αρεσαν καλυτερα οι after forever με το remagine με απογοητευσαν.Και το τελευταιο τους επισης δε μου ειπε κατι.

Το divine conspiracy ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ καλο και το ακουω αρκετα.Απλως δεν ξερω για ποσο θα με κρατησει.Νομιζω οτι το phantom agony ειχε μεγαλυτερη ευθυτητα απο αυτο.Αλλα μ αρεσει που αγριεψαν καπως.Θα ναι καλη φαση για συναυλια.

τον τελευταίο καιρό τους ακούω και τους μελετάω…το divine πολύ καλό αν και τα brutal φωνητικά σε μερικά σημεία δεν ταιριάζουν κ τόσο πολύ…τα οπερατικά φωνητικά της Σιμονε πολύ καλά και σταθερά…riffs αρκετά καλά…όχι όμως να ξεχωρίζουν…αυτά που είναι καλά δουλεμένα και μαρέσουν είναι τα χοροδιακά σημεία και τα συμφωνικά…άντε να τους δούμε…αυτά…

παιδια η διασκευη στο replica ειναι πραγματικα αθλια.
το ιδιο και τα brutal φωνητικα του τυπα!!και γενικα σε ολο τον δισκο.οπως βασικα και οι περισσοτερες μπαντες αυτου του στυλ,υστερουνε στα brutal φωνητικα!
καλυτερα να αφηνανε μονη της την σιμον να τραγουδησει το κομματι παρα το ντουετο που κανανε και καταστρεψανε το κομματι!