Equilibrium

Οι Equilibrium είναι ένα folk metal συκγρότημα από το Μόναχο, της Γερμανίας από το 2001.Το 2003 κυκλοφόρισαν ένα demo, με το οποίο έκαναν συμβόλαιο με την Black Attakk.Το πρώτο album τους με το όνομα Turis Fratyr κυκλοφόρισε το 2005 και ώς αποτέλεσμα ήταν να τους πάρει η Nuclear Blast.Το 2008 κυκλοφόρισαν το δεύτερο τους album, με τίτλο Sagas.
Παιδιά είναι απίστευτοι,τουλάχιστον σε όσους αρέσουν αυτά τα συγκροτήματα,έχουν death φωνητικά.Στο μπάσο είναι γυναίκα…

Discography:
Turis Fratyr[2005]

  1. “Turis Fratyr”
  2. “Wingthors Hammer”
  3. “Unter der Eiche” (Under the Oak)
  4. “Der Sturm” (Storm)
  5. “Widars Hallen” (Widar’s Halls)
  6. “Met” (Mead)
  7. “Heimdalls Ruf” (Heimdall’s Call)
  8. “Die Prophezeiung” (The Prophecy)
  9. “Nordheim” (North Home)
  10. “Im Fackelschein” (In the Torchlight)
  11. “Tote Heldensagen” (Dead Hero’s Legends)
  12. “Wald der Freiheit” (Woods of Freedom)
  13. “Shingo Murata”

Sagas[2008]

  1. Prolog auf Erden (Prologue on earth) - 3:39
  2. Wurzelbert (Root Bert) - 4:59
  3. Blut im Auge (Blood in the eye) - 4:45
  4. Unbesiegt (Unconquered) - 6:19
  5. Verrat (Betrayal) - 6:05
  6. Snuffel (bavarian for: snuff) - 5:45
  7. Heimwarts (Homeward) - 2:34
  8. Heiderauche - 2:31
  9. Die Weide und der Flu? (The willow and the river) - 7:21
  10. Des Sangers Fluch (The bard’s curse) - 8:05
  11. Ruf in den Wind (Call into the wind)- 4:54
  12. Dammerung (Dawn) - 5:55
  13. Mana - 16:23

Current line-up:
Helge Stang - Vocals (Reign of Decay)
Rene Berthiaume - Guitar, keyboards (SpiRitual (Ger))
Andreas Volkl - Guitar
Sandra Volkl - Bass
Manu Di Camillo - Drums


Now playing: Equilibrium - Unter Der Eiche
via FoxyTunes

Aγαπάμε Equilibrium και ειδικά την κομματάρα Unbesiegt!!:D:D
Εχθές άκουγα πάλι το Sagas και είχα πωρωθεί από το 1ο μέχρι το τελευταίο τραγούδι!Ειδικά το Mana που κρατάει 16 λεπτά δεν είναι καθόλου κουραστικό!
Οπότε με λίγα λόγια, είναι πολύ καλοί και έχουν πολύ ωραία μουσική!:slight_smile:

Λοιπόν δώσε προσωχή και σε αυτό το κομμάτι Unter Der Eiche!
τα σπάει πραγματικά,μου έχει μείνει σημέρα για τα καλά.


Now playing: Flogging Molly - Lightning Storm
via FoxyTunes

Απο τις ποιο ανερχόμενες μπάντες του είδους, θα μας αποσχολήσουν και στο μέλλον

Χμ…εγω ρε Angel_Death 2-3 κομματια που ακουσα δε μου φανηκαν κατι ιδιαιτερο…Και ειχα παρει απο αρκετους καλες συστασεις.Αλλα επειδη με σενα εχω τσεκαρει οτι εχουμε αρκετα κοινα ακουσματα,προτεινε μου ενα αλμπουμ(πες ποιο θεωρεις καλυτερο απο τα 2 δηλαδη:p) να ακουσω και θα σου πω…

:-k:-k:-k:-k δύσκολα μου βάζεις και το ξέρεις,αγαπώ και τα 2 albums,είναι στα ίδια επίπεδα αλλά πιστεύω το sagas είναι ελάχιστα πιο καλό.αλλά σε συμβουλεύω να ακούσεις το πρώτο album Turis Fraty για να δεις αν σου αρέσει,και μετά ακούς και το δεύτερο.:wink:


Now playing: Anathema - Cries In The Wind
via FoxyTunes

Sagas!Sagas!Sagas!!:smiley:

pumpkin μην την ακούς,δεν ξέρει,άκουσε ένα τραγούδι και χάρηκε…:lol:

RIP στον ευατό μου.


Now playing: Empyrium - Ode to Melancholy
via FoxyTunes

Λοιπον,ακουσα το ντεμπουτο.Καλο αλμπουμακι ειναι,υπαρχουν καποιες φοβερες μελωδιες κει μεσα,προσωπκα ξεχωρισα το Widars Hallen…Στα μερη με το γρηγορο tempo(στα περισσοτερα δηλαδη:p)μου θυμισαν Finntroll εξου και ποσταρα στο θρεντ με τα αλμπουμς που προτεινουμε…
Α και τα φωνητικα μου εκατσαν πολυ καλα,γενικα συνηθως δενουν ομορφα αυτου του ειδους τα φωνητικα σε αυτο το ειδος…

Το μονο μειονεκτημα στο συγκεκριμενο αλμπουμ ειναι οτι 2-3 κομματια ψιλοκουραζουν σε φασεις η εχουν μερη που σε κανουν να βαρεθεις…Ειναι μερικες αλλαγες λιγο ανεμπνευστες δηλαδη.Συνολικα ομως καλο αλμπουμ:)

εμένα το αγαπημένο μου από αυτό το album είναι το Unter Der Eiche, τρελό κόλημα λέμε.
λοιπόν οπότε αφού σου άρεσε αυτό τώρα να ακούσεις και το Sagas,θα σου αρέσει πιστεύω καλύτερα…
από sagas έχουμε φάει κόλημε με την Νεφέλη.με το τραγούδι Unbesiegt.Επίσης το Mana που είναι 16 λεπτά δεν σε κουράζει καθόλου,[τουλάχιστον εμένα]:stuck_out_tongue:


Now playing: Iron Maiden - Childhood’s End
via FoxyTunes