Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

Α ωραία -εντωμεταξύ, μετά πρόσεξα ότι σπούδασες γεωλογία. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον πάντως. Μπράβο, καλή συνέχεια! Βασικά, θέληση να υπάρχει…εμένα πριν λίγο καιρό ήταν το μεγαλύτερό μου όνειρο να βγω έξω, τώρα τελευταία τα χω όλα παρατημένα, ούτε πολύ ελπίζω σε κάτι… το χαζόοοοο :stuck_out_tongue:

Ευχαριστώ πολύ…:slight_smile:

Ε ακόμα έχεις δρόμο εσύ, θα αλλάξεις και θα ξαναλλάξεις γνώμη για πολλά πράγματα αλλά θα την βρεις την άκρη…

Να’σαι καλά! :slight_smile:

Μακάρι! Ε όπως τα λες είναι, έχω καιρό ακόμα… Το πτυχίο, προς το παρόν, φαντάζει κάτι μακρινόοοο για μένα… :stuck_out_tongue: Και μετά βλέπουμε…:slight_smile:

Ομορφιές! :smiley:

κοψε το σπαμ

Ρε παιδια τι νταβατζιλικι ειναι η μεταφραση επισημων εγγραφων, αν δεν κανω καποιο τραγικο λαθος?

Θελω να μεταφρασω 5 βεβαιωσεις οτι ειμαι πτυχιουχος και 5 αναλυτικες βαθμολογιες (4 σελιδων) για να στειλω σε ξενα πανεπιστημια για μεταπτυχιακο. Μιλαμε δλδ για 25 σελιδες. Αν κρινω απο τη χρεωση 9.50 ευρω [U]ανα σελιδα[/U] θα μου παει το μανικι γυρω στα 240 ευρω8O

Και ενταξει πες, την πρωτη φορα που θα μεταφρασουν τη βεβαιωση και την αναλυτικη θα παρει ωρα κτλ, τις αλλες 4 εφοσον μιλαμε για ΙΔΙΑ εγγραφα (αρα για δουλεια που ηδη εγινε) γιατι να με χρεωσουν και για αυτες 9.50 ευρω?

δεν πάει τόσο… πρόσφατα πήγα για μετάφραση πτυχίο αγγλικών, κι ενώ κι εγώ νόμιζα ότι θα δώσω 9μιση επί 3, μιας και το θελα 3 φορές, έδωσα 10,5 ευρά. δηλαδή μισό ευρώ η επανάληψη… νομίζω όμως ότι μου είχανε πει κάτι σε φάση βγάζουν μέχρι 3 μαξ, δε θυμάμαι γιατί όμως.

καλά, εννοείτα πως είναι τραγική η όλη φάση… ειδικά κάτι διπλώματα ξένων γλωσσών, έτοιμη μετάφραση έχουνε.

9,50 ευρώ είναι η απλή διαδικασία, αν τα ήθελες και άμεσα (2-3 μέρες) πάει 14 ευρώ.

Η τιμή είναι φυσιολογική γενικά για μετάφραση, για παράδειγμα στη Γερμανία που χρειάστηκε να μεταφράσω επίσημα τα πτυχία μου πήγε 25 ευρώ η σελίδα.

Επί της ουσίας όμως πληρώνεις τη σφραγίδα, γι αυτό και σου χρεώνουν κάθε αντίγραφο της μεταφρασμένης σελίδας με την ίδια τίμη, αν και δεν είμαι σίγουρος γι αυτό. Ρώτησες να σου πουν αν τυχόν έχουν διαφορετική χρέωση τα επιπλέον αντίγραφα;

Α παλι καλα, δεν το διευκρινιζουν στο ιντερνετ αυτο (eNick αυριο θα παω απο εκει, για αυτο δεν ειχα την ευχερεια ερωτησεων)

Εγω παλι τα χα μεταφρασει μονος μου και απλα τα επικυρωσε δικηγορος και πληρωσα για τα παραβολα,νομιζω καπου στα 8 ευρω ειχα δωσει

Απορία που μου θύμησε ο Γιάννης. Πληρώνεις για το μεταφρασμένο με σφραγίδες, κανονικά όλα. Εάν βγάλεις φωτοτυπία το επίσημο σφραγισμένο, δε το δέχονται έξω, έτσι;

Η αυτό που λέει ο θέριον

Nα φωτοτυπήσεις την επίσημη μετάφραση και να στην επικυρώσει δικηγόρος γίνεται και λογικά το δέχονται και τα περισσότερα πανεπιστήμια έξω. Μερικά μπορεί να δέχονται και κανονικές φωτοτυπίες μη σου πω.

Ο Therion δεν ξέρω τι εννοεί όταν λέει ότι τα μετέφρασε μόνος του.
Μπορεί να μην ξέρει το back room casting couch, αλλά έχει σφραγίδες του ΥΠ.ΕΞ. :stuck_out_tongue:

Μωρέ απλά το έψαχνα κι εγώ και είναι πολλά (και κερατιάτικα) λεφτά. Ωραίος νικ, θενκς

Απλα μετεφρασα το πτυχιο και την αναλυτικη βαθμολογια απο τα ελληνικα στα αγγλικα μονος μου ρε,και στη συνεχεια τα εδωσα σε δικηγορο που επικυρωσε οτι η μεταφραση ειναι γνησια.Το δεχονται ετσι.

Αμα ειχα σφραγιδες του υπεξ θα χα πλαστογραφησει πτυχια και αναλυτικες για πλακα :Ρ

Επιβαβαιωνω κι εγω οτι δεν χρεώνει επιπλέον τα αντίγραφα, κι αν τα χρεώνει το κανει ελάχιστα. Εξ’ου και το πτυχίο μου εγω το ζήτησα σε καμία 10αρια αντίγραφα, να’χω να δίνω.

Τοεχω κανει με τα ξένα πτυχία - proficiency σιγουρα και νομιζω και μεταπτυχιακό. Super duper wow έγχρωμη φωτοτυπία και αποστολή κατ’ευθειαν. Δεν με ενόχλησε κανείς, με είχαν δεχτεί κιόλας με εκείνη την αίτηση…:roll:

Όσοι το σκέφτεστε για εξωτερικό, σκεφτείτε το [B]πολύ καλά[/B] πριν το αποφασίσετε
Δεν είναι όλα ρόδινα και ωραία όπως νομίζετε…μιλάμε για σοβαρά προβλήματα
http://www.facebook.com/Frappolis?sk=app_236134989793454

παρεμβαση με νοημα.

Talk to the hand

κάποιος που να εχει κάνει γερμανια με το πρόγραμμα erasmus η γενικά να πήγε για σπουδές γερμάνια ?:-s

eNick και Θεριος νομίζω μπορούν να σε βοηθήσουν.

Μιας και το θυμήθηκα να ρωτήσω και κάτι μικρό και σχετικό πριν απαντήσουν,όποιοι γνωρίζουν,στον φίλο από πάνω.

Μιλούσα με έναν καθηγητή την Παρασκευή πριν την Μ.Εβδομάδα και λέγαμε για Εράσμους κτλ.Αυτός έχει σπουδάσει σε Γερμανικά πανεπιστήμια(γενικότερα της κεντρικής Ευρώπης,Αυστρίες κτλ).Μου έλεγε ότι είναι πολύ πιο δύσκολα από τα αγγλικά ας πούμε.Ισχύει;:-s