Σπουδές κ Erasmus στο εξωτερικό

ε σιγα σιγα διαβασε απο κανενα βιβλιαρακι αγγλικο κανα 6μηνο πριν αρχισε να κανεις τεστακια η πηγαινε κανα δυωρο τη βδομαδα σε επαγγελματια να σε βοηθησει.

βλεπε ταινιες και σειρες με αγγλικους υποτιτλους, βοηθαει πολυ παραπανω αποτι νομιζεις.

Σας ευχαριστώ πολύ!!! Κάτι θα κάνω… Για λογοτεχνικά ούτε λόγος, ε; :S

εννοειται, αλλα το θεωρω επομενο σταδιο, εκτος αν ξεκινησεις απο πολυ αναλαφρη λογοτεχνια

Όπως λέει και ο Giasonas η λογοτεχνία είναι το επόμενο (για εμένα το τελευταίο) στάδιο για να μάθεις μια γλώσσα. Αν θεωρήσουμε ότι το γλωσσικό επίπεδο/σαφήνεια/ποικιλομορφία του συγγραφέα είναι ένα επίπεδο πάνω,απ’ οποιουδήποτε άλλου και ότι συνήθως χρησιμοποιείται εξειδικευμένο λεξιλόγιο… Πολύ καλύτερα είναι η ανάγνωση άρθρων και εφημερίδων/περιοδικών, που έχουν και θεματολογία αντίστοιχη με τα θέματα που πέφτουν… Αλλά και εκεί υπάρχει απόκλιση, ανάλογα με το αναγνωστικό κοινό ή και τη χώρα προέλευσης … (Άλλη δυσκολία έχουν οι Νew Υork Times απ’ τον Guardian ή η Le Monde Diplomatique απ’ το Nouvel Observateur)… Μετά και τη θεωρία (critical/political whatever) τη βρίσκω πιο στρωτή γιατί χρησιμοποιεί πολλές έννοιες κοινές σε λατινογενείς (και μη) γλώσσες…

Σας ευχαριστώ πολύ boyzz :stuck_out_tongue: - αργκό - θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας, θα κοιτάξω μπας και βρω καμιά βρετανική εφημερίδα/περιοδικό ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων…πολύ καλή ιδέα!!!

Σκοπεύω να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό πρόγραμμα (Finance) σε δύο Αγγλικά πανεπιστήμια (Bradford και Durham).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με μερικές συμβουλές κυρίως όσον αφορά την εύρεση σπιτιού (σάιτ που να ψάξω, τι να προσέξω κλπ). Αυτό που κάνει κάπως πιο δύσκολη την αναζήτηση μου είναι πως θα πάω μαζί με την κοπέλα μου οπότε χρειάζομαι στούντιο ή δωμάτιο που να φιλοξενεί δύο άτομα (σε λίγα από τα συγκροτήματα τύπου εστιών που είδα δέχονται 2 άτομα ανά δωμάτιο).

Επίσης, οποιαδήποτε άλλη πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη είναι ευπρόσδεκτη!
Με τα των αιτήσεων έχω βγάλει άκρη και το μόνο που εκκρεμεί είναι η μετάφραση του πτυχίου/αναλυτικής από του Υπουργείο Εξωτερικών.

Καμιά ιδέα για Groningen? Utrecht? Leiden? Για Ολλανδιά γενικώς. Πολλοί από 'δω μέσα γνωρίζετε.

leiden στη νομικη θεωρειται απο τα καλυτερα!

Σ’ ευχαριστώ!! ^^

Βασικά έχω βρει εκατό πληροφορίες για το κάθε Πανεπιστήμιο και τα μεταπτυχιακά του προγράμματα, αλλά ήθελα να ανοίξω κουβέντα για τις πόλεις και γενικώς να κάνω κουβέντα. :stuck_out_tongue:

Ουτρέχτη κάνω το μεταπτυχιακό μου αυτή τη στιγμή αλλά έχω επισκευθεί Groningen και Leiden, πάντως και οι 3 πόλεις είναι ωραίες με πολύ φοιτητό-κοσμο με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους. Η Ουτρέχτη είναι πιο μεγάλη από τις υπολοιπες και αμα το ψάχνεις γενικά έχει πράγματα να κάνεις νυχτερινή ζωή, παρτυ, αθλητισμό, τέχνη κλπ. Το Leiden είναι πιο μικρή σου δίνει την εντύπωση ότι μπορείς να τη γυρίσεις εύκολα με τα πόδια, πολύ ωραία καφέ και πάρκα αλλά το βράδυ μου φανηκε σαν μην είναι τόσο ζωντανή ίσως επειδή δεν το ξέραμε καλά το μέρος και δεν ξέραμε που μαζεύεται ο κόσμος. Το Groningen είναι περίπου στο ενδιάμεσο, όταν πήγα μου έκανε πολύ εντύπωση ότι η αρχιτεκτονική του είναι πιο μοντέρνα και διαφορετική από τις υπόλοιπες πόλεις και δεν θυμίζει κλασική Ολλάνδική πόλη που είναι περιτριγυρισμένη από 10 κανάλια. Είναι λίγο πιο απομακρυσμένο από τη κεντρική Ολλάνδια (δηλαδή Αμστερνταμ) αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κάτι σημαντικό. Πάντως γενικά η Ολλανδία είναι όμορφη χωρα με μόνο παράπονο ο βροχερός καιρός αλλά συνηθίζεται. Άμα έχεις καμια απορία feel free to ask :p.

love youu

Χαχα, σ’ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Είμαι μπερδεμένη. Τα μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν είναι στα Πανεπιστήμια των Leiden και Groningen, στο πρώτο δε είναι πανάκριβα, και μάλλον θα φάει άκυρο. Μάλλον…Το Groningen και η Utrecht είναι οι εναπομένουσες επιλογές μου, το πρώτο από άποψη αντικειμένου σπουδών, η δεύτερη όμως είναι πανέμορφη (μαζί με το Μάαστριχτ) και πρότυπο κλασικής Ολλανδικής αρχιτεκτονικής. Αγαπάω. Επίσης έχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα, αλλά λιγότερο σχετικό με αυτό που με ενδιαφέρει.

Άλλες επιλογές είναι το Lund και το Leuven. Μάλλον στο πρώτο με κόβω που οι προϋποθέσεις που πρέπει να πληροί κάποιος δεν είναι τόσο υψηλές και είναι τζαμπέ (και Σουηδία). Το Λέουβεν ανεβάζει πολύυυ ψηλά τον πήχη στα Αγγλικά και δεν έχει άμεση σχέση με το αντικείμενό μου.

Θα σου στείλω αν είναι κάτι άλλο, σ’ ευχαριστώ και πάλι.
Έχω φύγει ήδη. :stuck_out_tongue:

Τίποτα, χαίρομαι που βοήθησα 8).

Μια υποσημείωση μιας και ανέφερες Σουηδία, μη σε ξεγελάει το δωρεάν μεταπτυχιακό, το κόστος ζωής στις σκανδιναβικές χώρες είναι πολύ πιο υψηλό από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές (με εξαίρεση μάλλον Αγγλία) και σε συνδιασμό με την πτώση του ευρώ μπορεί να σου βγεί εντέλει πιο ακριβό από ένα μεταπτυχιακό σε μια χώρα με δίδακτρα.

Κοίτα, τα δίδακτρα στο Leiden είναι γύρω στα 15.000 ευρώ (full/part time), οπότε πόσο πιό ακριβά να μου βγει η ζωή στη Σουηδία; Χαχα. Τα υπόλοιπα είναι νορμάλ, γύρω στα 1500 ευρώ για Ευρωπαίους φοιτητές. Όχι άσχημα.

**ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ…σόρυ λαθάκι, εκ παραδρομής έγινε.:slight_smile:

Καπου κανεις λαθος μαλλον, τα στανταρ διδακτρα για μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο της Ολλανδιας για Ευρωπαιους φοιτητες ειναι καπου στα 1800 ευρω. Εκτος απο κανα ΜΒΑ στο Ροτερνταμ.

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. 15.000 δεν είναι ούτε τιμή UK.

Βασικά φταίω εγώ που δεν το διευκρίνισα. Πρόκειται για τα μεταπτυχιακά προγράμματα LL.M Advanced στο Πανεπιστήμιο του Leiden.

  1. http://en.mastersinleiden.nl/programmes/international-childrens-rights/en/tuition-fee/Mzg
  2. http://en.mastersinleiden.nl/programmes/european-and-international-human-rights-law-advanced/en/tuition-fee/Mzg

Τα υπόλοιπα που βρήκα κοστίζουν το πολύ 2000…

Κοιτα να δεις…Βρήκες και εσύ περίπτωση :p.

Ε, καλά, δε θα πάω κιόλας. Αλλά είναι ωραία τα άτιμα, πολύ μου αρέσουν. :stuck_out_tongue:

Αυτό ισχύει κυρίως για τις πρωτεύουσες. Σε μικρότερες πόλεις είναι αρκετά φθηνά. + ότι μπορείς να βρεις και κάποιο επίδομα απ’ το εκεί κράτος.