Μetallica

“δεν υπάρχει παρθενογένεση στη μουσική” και “είναι επιρροές, όχι αντιγραφή” για τους τύπους που έχουν μέχρι και κλεμμένο logo, δεν έχω να πω κάτι άλλο, με κάλυψε ο vic.

Δεν χρειαζεται να σου αλλαξουμε γνωμη Vic. Ετσι ειναι τα πραγματα. επισης το Coming home εχει ξεκαθαρες εππιρροες Maiden.
To Nightmare σαν δισκος μου αρεσε παρα πολυ και στα προηγουμενα βρισκω καλα κομματια αλλα δεν ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο. Ισως ο ηχος τους ειναι σχετικα προσιτος και ετσι τους κανει πιο φιλικους σε ανθρωπους που δεν ακουνε και πολυ Hard Rock ή Heavy metal οποτε απευθυνονται σε μεγαλυτερο κοινο οπότε με αυτό τον τρόπο καταφέρνουν να γεμιζουν σταδια.

Το Nightmare το ομωνυμο ειναι πολυ δυνατο αλλα δεν πιανει τις καυλες των Machine Head ουτε στο Burn my Eyes, ουτε στο Ashes, ουτε στο Blackening ουτε καν στο Locust.

Στα πιο εμπορικα τους μια απο τα ιδια ειναι και οι δυο και εκει μπορει να βγαινουν νικητες οι Avenged.

Είπαμε για support στους Metallica είναι μια χαρά .

Και το Live το 2004 των Machine Head στο gagarin ήταν απίστευτο !

Δεν το λες κακό αλλά προσωπικά δεν το λέω και τίποτα το ιδιαίτερο. Το πιο ενδιαφέρον σημείο ήταν το riff με τη lead κιθάρα (εισαγωγή και πριν το σόλο), από εκεί και πέρα τίποτα, αδιαφορία, ούτε κανά σοβαρό vocal line, ούτε κανά hook να πάθεις πλάκα. Αυτό τώρα είναι σουξέ μπάντας που γεμίζει στάδια; Δηλαδή συγγνώμη, το Lost των Death Angel που συζητάγαμε τις προάλλες είναι ΠΟΛΥ ανώτερο υλικό. Οι Volbeat πάντως είναι μίλια μπροστά.

Ωστόσο:

http://www.rocking.gr/articles/Lars-Ulrich-gegonota-kai-eikasies/28279

[/quote]
Στην ερώτηση του αρθρογράφου τι έγινε, θα τον παρέπεμπα στις συνεντεύξεις του μετά το πέρας των ατεελίωτων περιοδειών για το black Album. Ο άνθρωπος κατά δήλωσή του δεν ακούμπησε drum kit για πάνω από μισό χρόνο. Και είναι φανερό ότι και στο Black ALbum δεν έκανε μαθήματα πια, το γύρισε στο ουσιαστικό, straight, βαρύ παίξιμο και ΔΙΕΠΡΕΨΕ. Αλλά μετά, ναι, απλά μιλώντας, βαρέθηκε. Το ενδιαφέρον του ήταν πια το Bigness των Metallica και πώς η φάση θα γίνει όλα αυτά που συζητάμε και ψιλο-μαλώνουμε τις τελευταίες σελίδες. Ο Lars είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου στα 90ς γιατί το όραμά του που μπήκε ουσιαστικά επικεφαλής οδήγησε σε αυτό το πράγμα που μου καθόταν στο λαιμό (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, μην ξαναμπούμε στην λούπα ε;)

Πάντως, ο arranger Ulrich είναι σημαντικότατο κεφάλαιο αλλά χωρίς πρωτογενές υλικό δεν πας πουθενά και στα χρόνια του Cliff δεν ήταν καν ο μοναδικός arranger, ο Cliff έφερνε τα μέρη του έτοιμα. Είχα κάνει μια αναφορά στη σειρά των credits των Metallica γενικώς και ότι δεν είναι ασφαλή για να βγουν συμπεράσματα ως προς το τι έχει κάνει ο καθένας εκεί μέσα. Και δεν είναι μόνο οι Metallica, αυτοί είναι και στις σχετικά ΟΚ περιπτώσεις, οι Slayer ας πούμε ήταν πάντοτε πολύ χειρότεροι ως προς αυτό: ποιος έγραψε τα ριφ; Α, αυτός είναι ο songwriter. Ούτε arrangements, ούτε τίποτα, για αυτό και ο Lombardo που έκανε ΜΕΓΑΛΗ δουλειά στους Slayer ποτέ δεν αναγνωρίστηκε ως δημιουργική δύναμη (ούτε γραπτώς και φυσικά ούτε οικονομικώς, κάποια μέρα θα τα γράψω και αυτά). Τέλος πάντων.

Δεν είναι άσχημη μπάντα οι Α7Χ ακούγονται ευχάριστα… Σπουδαίο δίσκο δεν έχουν πάντως

Είναι φοβεροί στα λαηβ και με ηχάρα και αυτό που μπορεί να “τραβάει” κάποιους ειναι το παίξιμο/ηχο του Syn Ga(y)tes [emoji1] …Είναι παικταρας

Καλύτερη τους σύνθεση ΙΣΩΣ να είναι το unholly confessions

Κατά τα άλλα ελαφρολαϊκά παίζουν

Σύγκριση με Machine Head ποιοτικά δεν υπάρχει…Το αν ειναι καλή μπάντα για support των μεγάλων δεν τίθεται ζήτημα . Μακάρι όταν μας τιμήσουν στην Ελλάδα να είναι μία απ τις 2 μπάντες

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Hail To The King ήταν ένας πραγματικά καλός σύγχρονος μεταλ δίσκος, τίγκα στην κλεψιά βέβαια αλλά από ήχο έσκιζε! Είναι γεγονός ότι δεν τους έχω ψάξει και πολύ παραπίσω κυρίως γιατί δεν με τραβάνε κομμάτια-χιτάκια όπως το Nightmare, δεν το βρίσκω και πολύ ιδιαίτερο.
Οι Machine Head από την άλλη μου αρέσουν πολύ περισσότερο και το live τους πέρσι ήταν φοβερό!

Ποιο τραγούδι διέκοψαν στη Μαλακάσα? Έφαγα κόλλημα τωρα

Nαι εμπορικά μιλάω. Από εμπορικής πλευράς οι Α7Χ είναι μεγαλύτερη μπάντα από τους Machine Head. Δεν τίθεται καμία αμφιβολία σε αυτό. Δείτε τα εισιτήρια που κόβουν στις συναυλίες, τις πωλήσεις δίσκων, ακόμα και τα views στο youtube. Για παράδειγμα οι Machine Head δεν έχουν το εκτόπισμα να παίξουν σε χώρους όπως η O2 Arena στο Λονδίνο. Παίζουν σε μικρότερους. Μιλάμε πάντα για δικό τους show και όχι support σε μεγαλύτερες μπάντες. Ούτε διαθέτουν το εκτόπισμα για να παίξουν headliners στο Download Festival όπως παίζουν οι Avenged Sevenfold. Επίσης το γκελ που κάνει ένας καλλιτέχνης στον κόσμο μπορεί να φανεί και στο youtube. To τραγούδι των Machine Head με τα περισσότερα χτυπήματα στο youtube έχει 6,2 εκατομμύρια views όταν οι A7X έχουν τραγούδια που κοντεύουν και τα 100 εκατομμύρια views.

Όσον αφορά το ποιος είναι καλύτερος ποιοτικά, εδώ υπεισέρχεται και ο υποκειμενικός παράγοντας. Δηλαδή με ποιο δίσκο ή ποια τραγούδια ανατριχιάζει ο καθένας. Ειδικά σε αυτό το thread έχουμε διαβάσει σχόλια για βλακ άλμπουμ ή ότι το Through the Never είναι φιλεράκι. Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο οι A7X από Machine Head χωρίς όμως να είμαι die hard οπαδός κανενός απ’ τους δύο.

Τώρα για την ιστορία με τον Anselmo, o Rob Flynn καλά έκανε σε εκείνη την περίπτωση και τον έκραξε. Πάντως αν κάποιος έχασε οπαδούς από αυτή την ιστορία, αυτός ήταν ο Anselmo. Θυμάστε το κράξιμο που έφαγε γενικότερα από τον κόσμο και ότι του ακυρώθηκαν συναυλίες και βγήκε μετά σαν κλαμμένο μουνί και ζήταγε συγγνώμη.

Δεν διέκοψαν. Μετά το τέλος του κομματιού είπε ο hetfield ότι δεν το είχαν προβάρει και δεν το απέδωσαν καλά. Νομίζω το The end of the line ήταν, αν όχι σίγουρα κάποιο από το DM (Broken, beat and scarred?).

Πάντως τους έχω δει άλλες 6 φορές από τότε και ο Lars ήταν αλάνθαστος. Ειδικά στο Μιλάνο πρόπερσι στις δίκασες ένοιωθες το χώρο να τρέμει, ήταν σε εξαιρετική κατάσταση. Και έχει αποδώσει αρκετά δύσκολα τραγούδια σε αυτές τις περιοδείες πάρα πάρα πολύ καλά. ΑΠό fight fire μέχρι τα του Justice. Και το λέω από ίδια πείρα, όχι από βίντεο.

Στη Μαλακάσα όντως είχε θεματάκια σε αυτό το τραγούδι και στο One. Δε διέκοψαν πάντως σε καμία περίπτωση.

Ντάξει στο Ο2 και γενικά στην Αγγλία έχουν μία περιοδεία με ονοματάρες από κάτω τους (ως) συνήθως. Στο Ο2 και αντίστοιχους χώρους θα παίξουν μαζί με Disturbed και In Flames!
Όπως και οι Alter Bridge λ.χ. με Volbeat και Gojira.
Οι Machine Head έπαιζαν μόνοι τους τελευταία.

To broken beat and scarred διεκοψαν … στο περιπου δηλαδη. Απλα δεν μπηκαν σωστα.
Παντως απο το 2011 με τα Shows στο Fillmore και μετα ειναι πολυ καλυτερος. εχει μια 5ετια που ειναι αρκετα καλος. Οχι οσο ηταν μεχρι τα mid 90s αλλα καλος ! ολοι ειναι καλυτεροι τα τελευταια χρονια.

https://www.youtube.com/watch?v=cnEAPptG_cw στο 1:05:00 .

Αλλα εδω ως bside του Nothing else matters ειχαν κυκλοφορησει μια live εκτελεση απο την Αυστρια το 1991 του Harvester of Sorrow που ξεχνανε το κοψιμο στη μεση του κομματιου.

“Take a listen to this glorious performance in front of 23,000 people before you begin to think everything is too easy. We usually make the odd mistake here and there individually, but in Graz we hit a new high (or low): This is a song we had played about 275 times before and we just wanted to share this version with all of you. It’s off one of those famous soundboard tapes bands record to review their performance - We left out an entire major part of the song… you figure it out!!!”

Περιοδεία με A7X headliners και Disturbed με In Flames support θα γαμάει! Oι Machine Head έχουν παίξει στην Ο2 Αrena σαν support των Metallica. Σε δικό τους show δεν έχουν παίξει. Εκεί που έχουν παίξει είναι στο Brixton Academy.

Το ίδιο λέμε. Στην O2 (η στο SSE Hydro της Γλασκώβης κοκ) παίζουν συνήθως μεγάλα ονόματα (Metallica, Maiden, Sabbath) όταν έχουν 6-7 ημερομηνίες στο νησί ή 2-3 μεσαία ονόματα μαζί.
Οι A7Χ παίζουν μαζί με ονοματάρες. Αντίστοιχα παίζουν και οι Alter Bridge. Προφανώς και δε μπορούν να τα γεμίσουν μόνοι τους.

Από την άλλη οι MH παίζουν σε χώρους 2000 ατόμων, αλλά παίζουν μόνοι τους (στην τελευταία περιοδεία τουλάχιστον), οπότε τα μεγέθη δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια οι Α7Χ είναι πιο επιτυχημένοι εμπορικά. Και ο ήχος τους είναι πιο εύπεπτος βέβαια. Ποιοτικά βέβαια προτιμώ τους ΜΗ.
Ακόμα ακόμα προτιμώ τους Volbeat σαν “εμπορική” μπάντα από τους Α7Χ. Αλλά περί ορέξεως…

Broken, Beat & Scarred

Οι Α7Χ έχουν ήδη δυο σπουδαίους δίσκους: “City Of Evil” και “Nightmare”.

Πολλά τα (αχρείαστα) ατοπήματα στο τελευταίο τους, αλλά έχουν στόφα.

Αστεια μπαντα λιγακι οι Avenged Sevenfold, δεν ειναι δυνατον να θεωρειται “επηρεασμενο” αυτο το τραγουδι απο Sad But True. Στυγνη αντιγραφη στα τυμπανα, και με παμπολλες ομοιοτητες σε κιθαρες. Αλλωστε εχουν σηκωσει και το Enter Sandman σε αλλο τραγουδι τους. Οπως ειπατε, για support σε Metallica καλοι ειναι. Αυτο που εκαναν οι Machine Head με το Blackening το 2007, δηλαδη τον καλυτερο μεταλ δισκο μιας ολοκληρης δεκατιας (ΝΕ ΤΙ), δε θα το κανουν ποτε.

Για Lars οκ τι να πω, τα εχουμε διαβασει ολα εδω μεσα :lol: :lol: :lol:
Στα πρωτα 4 αλμπουμς ηταν ενας γρηγορος ντραμερ γεματος παθος και ενεργεια. Στα Metallica, Load, Reload το παιξιμο του ηταν μοναδικο, χαρακτηριστικο και εξυπνο, και εβαλε τη σφραγιδα του. Οποιος θεωρει οτι “σταματησε να ασχολειται με το αντικειμενο” ειναι βαθια νυχτωμενος. Αλλα οκ τι να συζηταμε τωρα, 2016 κι ακομα καποιοι πιστευουν οτι η ταχυτητα στα τυμπανα ειναι τεκμηριο ικανοτητας…

2016 και κάποιοι ακούνε ακόμα Metal τι να λέμε τώρα…

Μπερδεύτηκες ! Στο thread για τον δίσκο ήθελες να το ποσταρεις.

Έχω κάνει Edit το προηγούμενο μου post που φαίνεται και το σημείο που αναφέρεται ο Πολυζος με το λάθος του Lars .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά θυμόμουν ότι δεν το διέκοψαν… Άλλο έκανε ένα λάθος, άλλο έκοψαν το κομμάτι.

εδιτ¨επίσης κάτι για τη συνέντευξη στην αρχική κάποιου Olsson που λέει πως «Οι Metallica έπρεπε να τα είχαν παρατήσει πριν πολύ καιρό». Καταρχάς ο άνθρωπος ερωτάται οπότε λογικό να πει την άποψη του. Σεβαστή (αν και σαν καλλιτέχνης πιστεύω πως θα έπρεπε να είναι πιο μαζεμένος στο “έπρεπε να τα παρατήσουν”. Κυκλοφορούν ότι τους εκφράζει και δεν υποχρεώνουν κανένα να το ακούσει. Όπως φαντάζομαι κάνει κι αυτός. Παρακάτω…). Το θέμα μου δεν είναι η άποψη του, αλλά πως το site Μου θυμίζει πλέον Ciao κλπ “ενημερωτικά” έντυπα (κάντε κλικ να δείτε πως έγινε διάσημη ηθοποιός)… Ρωτάς κάποιον να σου πει τημ άποψη του για το Hardwired και απ’ όλη τη συνέντευξη του στην οποία μιλάει για τη μουσική ΤΟΥ, το live ΤΟΥ κ.ο.κ. κάνεις τίτλο μία πρόταση για τους Metallica. Φαντάζομαι πως κάποιοι συντάκτες έχουν την άποψη πως οι metallica παρα-εμπορευματοποιήθηκαν με το ΤΒΑ και τη μετέπειτα πορεία τους, αλλά δε βλέπω να χαλιούνται αν θα πάρουν κανά κλικ κάνοντας κάτι ανάλογο αν και σε υπερθετικό βαθμό χειρότερο (βάζουμε το εμπορικό όνομα στον τίτλο και μία προβοκατόρικη δήλωση και απολαμβάνουμε την αυξημένη επισκεψιμότητα). Νομίζω πως το:

έχει πάει σε νέα επίπεδα…

δηλαδη τα Thorn Within, Ronnie, The House Jack Built , Attitude, Slither,
τα εχουν παιξει περισσοτερες φορες???

Μπορεί και καθόλου, αλλά από ότι διάβασα το άρθρο αναφέρεται σε όσα κάποτε παίχτηκαν και τώρα πια όχι; Κάτι τέτοιο… μπορεί και να γράφουν μούφες βέβαια… ποιος κάθεται να ελέγξει τώρα :-k