Μetallica

στο τοπικ των Maiden ήταν γι’ αυτό και η αναφορά

εδώ βλέπουμε ξεκάθαρα τους Metallica να ηχογραφούν το Load φορώντας make up, γούνες, τιράντες, κοστούμια…

2 Likes

Οχι, σε αυτο το βιντεο βλεπουμε ξεκαθαρα τους Metallica να προκαλουν και να γινονται ακρως επιθετικοι ΜΗ φορωντας κολλητα μαυρα παντελονια, πολλες μεταλλικες κονκαρδες, και αν ειναι δυνατον, εχοντας κουρεψει τα μαλλια τους.

Ωραιο το προβοκατορικο ποστ σου, σου πηρε 15 ωρες να ψαξεις να βρεις μια προταση, να την απομονωσεις, και να κανεις το χαβαλε σου :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Όχι βασικά ξύπνησα, διάβασα το ποστ σου μέχρι εκεί που κουόταρα και λέω “τι λέει ρε ο άνθρωπας ασούμε;;;” και μετά πόσταρα :smiley: Α στο ενδιάμεσο έφτιαξα και καφέ!

Θα επρεπε να ανησυχεις που 20 χρονια μετα ακομα σου εχει μεινει απωθημενο το οτι εμφανιστηκαν οι Metallica τοσο προκλητικοι που σε εκαναν να δηλωσεις αυτο:

Αλλη δουλεια δεν ειχαν οι Metallica, να κατσουν να “προκαλεσουν” το μεσο μεταλλα. Φορεσε ο Λαρς μια γουνα σε μια φωτο, και ισοπεδωθηκε το συμπαν, μα πως τολμησε. Τι συζηταμε ρε εν ετει 2017

Κι εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις την φαντασία σου σε κάτι πιο δημιουργικό από το να γράφεις σεντόνια με την “απόλυτη αλήθεια που μόνο εσύ ξέρεις και κατάλαβες” γύρω από το bussiness plan των Metallica 20 χρόνια πριν :wink:

Αυτα τα περι απολυτης αληθειας δεν ξερω τι παιρνετε οσοι τα γραφετε. Εγω εγραψα την αποψη μου, δε θα κατσω να γραψω μετα απο κατε ποστ μου “αυτο ειναι η αποψη μου” αν δε μπορειτε να το καταλαβετε απο μονοι σας απο το γεγονος οτι Α) ειναι γραμμενο απο μενα και Β) δεν γραφει πουθενα οτι ειναι η απολυτη αληθεια.

Απο κει και περα, ευτυχως που μετα απο ενα χρονο ολο το look πηγε περιπατο ναι. Τρελη διαφορα οι φωτογραφιες απο τα lives, ουτε μαυρο νυχακι ο Hammett, και τα μαλλια ειναι μισο μετρο πιο μακρια, γενικα ευτυχως που εβαλαν τις φωτογραφιες απο την περιοδεια και σταματησαν να προκαλουν… γιατι θα ειχαμε θυματα.

Γράφεις κάτι και σου αντιπαραθέτω ένα βίντεο το οποίο αποδεικνύει ότι αυτό που λες δεν ισχύει. εν μέρη ίσως αλλά δεν ισχύει. Το ότι ο Hammett, το 1/4 των Metallica, ξαναβάφει το νυχάκι του μετά από 20 χρόνια προσωπικά δεν μου επιβεβαιώνει τίποτα από όσα λες

Για να μην παρεξηγηθώ στο κομμάτι των φωτογραφιών και του όλου concept δεν διαφωνώ. Μόνο στο κομμάτι της εμφάνισης της μπάντας

Σιγουρα το 2017 δεν έχει και μεγαλο νοημα να το συζητάμε αλλα τα γεγονότα δεν εγιναν το 2017 εγιναν το 1996 και αν ήσουν έφηβος (οχι εσυ προσωπικά) την δεκαετία του 1980 και άκουγες μεταλ (γιατι αυτο ήταν το μεγαλύτερο ποσοστό των οπαδών τους εκείνη την εποχή) δεν ήταν καθόλου ευκολο να το χωνέψεις αυτό που έγινε τότε.
Με τα δεδομένα του 2017 δεν έχει νοημα να το συζητάμε. Με τα δεδομένα του 1996 είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

1 Like

Απο αυτα που εγραψα εσυ καταλαβες οτι εννοουσα οτι ο Λαρς ηχογραφει τα τυμπανα με τη γουνα δηλαδη. Ενταξει.

Ημουν 15 χρονων το 1996, και με τα τοτε δεδομενα, δεν ηξερα κανεναν σοβαρο ανθρωπο που να πειραχτηκε επειδη φορεσε ο Λαρς γουνα σε μια φωτογραφια, ουτε επειδη εβαψε μαυρο το νυχακι ο Κερκ. Ποσο μαλλον που να βρηκε τις δηλωσεις των Metallica και τη συμπεριφορα τους επιθετικη και προκλητικη. Οποτε αν μου φαινοταν εως και λιγο αστειο να συζηταω τετοια θεματα το 1996, φαντασου πως μου φαινεται τωρα.

Χρονια πολλα στον Kirk Hamster που κλεινει σημερα τα 55

1 Like

Μα όταν λες ότι αυτό ήταν το στυλ τους, τι εννοείς; Εγώ ξεκάθαρα λέω ότι συμφωνώ ότι ήταν μέρος του όλου concept, και φυσικά για να προκαλέσουν, όχι μόνο τους μεταλλάδες αλλά γενικά. Αλλά όχι δεν ήταν το στυλ τους, ούτε στην περιοδεία βγήκαν με τιράντες ούτε με make up (εκτός του Kirk) ούτε με τίποτα από όλα αυτά που βλέπουμε στο βιβλιαράκι του Load.
Και όπως είπα και πιο πάνω το μάζεψαν όλο αυτό με το Garage Inc αρκετά, επιστροφή του παλιού logo, σαφέστατη αναφορά σε παλιότερο κομμάτι και EP τους, καθαρά μεταλ διασκευές εκτός των άλλων. Άρα λοιπόν αυτό που είδαμε στο Load δεν ήταν οι πραγματικοί Metallica, κι αν μου φέρεις ξανά το παράδειγμα του Kirk θα σου φέρω το παράδειγμα του James που τα σιχαινόταν όλα αυτά. Ε ποιος την έχει πιο μεγάλη;; :stuck_out_tongue:

Σίγουρα όχι ο Λαρς

7 Likes

Ε ξέρεις μωρέ τώρα είχε κρύο κτλ…

5 Likes

Το οτι εσύ δεν τους θεωρόυσες σοβαρούς ανθρώπους αυτούς που πειράχτηκαν
1ον δεν σημαίνει οτι δεν ήταν σοβαροί
2ον κατα πάσα πιθανότητα έσενα δεν θα σε θεωρούσαν σοβαρό

1 Like

Δεν ήξερες… δεν ρώταγες!

Ο Morrissey ακυρώνει συναυλία λόγω… κρύου

1 Like

Επαγγελματίας!

1 Like

ρε παιδι μου εκαναν κατι για να ταραξουν τα νερα . Το κανεις, ολοκληρωνεις αυτο που ειναι να κανεις και πας παρακατω.

Αφου συμφωνεις και εσυ οτι αρκετος κοσμος εμεινε στην εικονα και οχι στην ουσια (μεχρι και οι ιδιοι συμφωνουν) , που διαφωνουμε ;
Ενιωθαν οτι δεν θελουν να ειναι σε καλουπια . Οκ τα καταφεραν . Απο τοτε ο κοσμος αλλαξε και μουσικα και καλλιτεχνικα και εμφανισιακα και απο ολα.
Δεν πιστευεις δηλαδη οτι εδωσαν ενα αλλοθι σε ολους τους επομενους να μπορουν να κανουν οτι θελουν , χωρις να πεφτει “φαπα” ;
Ο Metalhead παλιοτερα ηταν σαν να επρεπε να φοραει “στολη” . Φορουσαν και εκεινοι δεν λεω. Αν νιωσεις οτι δεν σε καλυπτει 100% ισως να κανεις κατι πιο “τραβηγμενο”. Δεν θα το υιοθετησεις για παντα.
Τωρα το Metal μεχρι και μοδα ειναι και βρισκεις μπλουζακια παντου ή ακομα και με στρας λογοτυπα γνωστων συγκροτηματων.
Το να καις και να πετας το βιβλιαρακι του Load γιατι δεν σου-μας αρεσε ο Lars με γουνα ή το eye liner του Kirk , ειναι λιγο μπουρδα , δεν ειναι ;

You can do it your own way
If it’s done just how I say ?

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι δεν διαφωνουμε και ιδιαιτερα , απλα παιζουμε με τις λεξεις.

Μια χαρα δισκαρος ειναι και το Load Και το Reload και σιγα που θα πρεπει να τον θεωρουμε ως τετοιο μονο αν μας αρεσει οσο τα 5 προηγουμενα .

3 Likes

Μη με κανεις να σου βρω συνεντευξεις του James που δηλωνει οτι ενω δεν ηταν μεγαλος φαν της τεχνης που χρησιμοποιηθηκε στα εξωφυλλα, δεν ειχε και σοβαρο προβλημα. Για τα ρουχα, δεν υπαρχει ουτε μια δηλωση του που να λεει οτι σιχαινεται το οτιδηποτε, οχι “ολα αυτα” οπως λες.

Αμιγως μεταλ διασκευες? Σε καλλιτεχνες οπως ο Nick Cave και οι Lynyrd Skynyrd? Ή οπως παραδοσιακα ιρλανδικα τραγουδια και οι Blue Oyster Cult? Ή μηπως οπως ο Bob Seger που επαιζε country? Και τα τραγουδια οπως ειναι παιγμενα απο Metallica ειναι αμιγως metal? Που με εξαιρεση 3 τραγουδια, δεν υπαρχει κανενα αλλο με fast riffing?

Επιστροφη του παλιου λογκο λεει. Ναι, μετανοησαν οι αμαρτωλοι. Εντωμεταξυ, σε ενοχλησαν οι 5 φωτογραφιες στο βιβλιαρακι του Load? Ενω ας πουμε οταν βγηκαν σαν γκαραζιαρηδες στο εξωφυλλο του Garage Inc. δεν ηταν προκλητικοι γιατι ειναι πιο μεταλ η φαση?

Καταλαβαινεις οτι οι Metallica οτι “προκλητικο” εκαναν το εκαναν επειδη υπαρχουν ανθρωποι με αποψεις σαν τη δικη σου και των αλλων που λενε οτι ηταν αμαρτια να αποποιηθουν το μεταλ?

3 Likes