Μetallica

Δεν είναι μόνο η κουβέντα για τα Load/Reload. Υπάρχουν πολύ πιο κουραστικές συζητήσεις στο thread των Metallica. Που έρχονται και υπεραναλύουν την πρώτη νότα του Holier Than Thou ξέρω 'γω. Και βλέπεις 50 συνεχόμενα posts για ένα ανούσιο θέμα που δεν ενδιαφέρει σχεδόν κανέναν πέρα από τους 3-4 που τα γράφουν. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσπεράσεις και να μπεις σε ένα πιο ενδιαφέρον τόπικ.

Στην τελική προτιμάω να διαβάζω τις τρολιές του Prophecy που μερικές φορές οδηγούν σε κάποια πολύ ωραία ποστ όπως του Lupin παραπάνω, παρά κάτι κουραστικές κουβέντες που υπεραναλύουν το παραμικρό.

ps: Η κουβέντα για τα Loads είχε ορισμένα ενδιαφέροντα ποστ πάντως.

Σε ζηλεύω!

Υπάρχουν ακόμα εισιτήρια, προλαβαίνεις!

1 Like

Δεκτό να τη βρίσκεις κουραστική, από την άλλη δεν έγινε κουβέντα για το αν είναι καλοί δίσκοι ή όχι -κάτι υποκειμενικό δηλαδή που δεν αφήνει περιθώρια κουβέντας. Κυρίως για άλλα πράγματα έγινε.

Επίσης, σε ένα φορουμ αυτό που θα περίμενε κανείς είναι ανταλλαγή απόψεων κατά βάση. Αν θέλω να ενημερωθώ για το σετ λιστ μπαίνω στο setlist.fm ή στο metallica.com. Αν θέλω να συζητήσω για το σετ λιστ, αν ήταν safe, αν είχε καλές επιλογές τραγουδιών, εκπλήξεις κοκ θα το κάνω σε ένα φόρουμ. Νομίζω έχει διαφορά. Και το ότι ποστάρουμε τα σετλιστ είναι σαν αφορμή για κουβέντα κατά βάση.

Επίσης, ελπίζω στη Μπολόνια να είσαι και τα 2 βράδια! Θα αποζημιωθείς…

3 Likes

Άσε τα έδωσα στους φλωροMaiden​:stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Καλα, πρωτον η κουβεντα που λες εγινε πριν περιπου κανα διμηνο, και απο τοτε εχουν γινει πολλες συζητησεις για πολλα αλλα θεματα. Δευτερον, νομιζω ειμαστε περισσοτεροι απο 10 εδω μεσα που κανουμε κουβεντα χωρις προσβολες και αλλα τετοια που μπορει να σε ενοχλουν, και εμεις την απολαμβανουμε αυτην την κουβεντα. Δε χρειαζεται να αναλυεις την καθε νοτα του Holier Than Thou, αλλα μπορεις να μιλησεις για διαφορα θεματα που αφορουν τη μπαντα. Συμφωνω μαζι σου για το Maiden VS Metallica γι αυτο και δεν παιρνω προσωπικα ποτε μερος σε τετοιες συζητησεις, που ομως νομιζω πως ειναι η μειψηφεια των συζητησεων στο παρον τοπικ.

ΥΓ. Ωραια η εικονα, αλλα εχουμε βαλει πολλες πιο ωραιες, και τωρα που ξεκινησε το επομενο σκελος της περιοδειας θα βαλουμε πολλες περισσοτερες απο μια φωτογραφια του σετλιστ, το οποιο μαλιστα ειναι καρμπον απο το προηγουμενο σκελος της περιοδειας, χωρις καμια εκπληξη. Αφισουλες απο Πορτογαλια και πρωτη μερα Μαδριτης:

1 Like

Μερικές φώτο από Λισαβόνα

2 Likes

Ρε γαμώτο δεν ξέρω αν το έχω ξαναπει

Με ενοχλεί απίστευτα που το stage είναι κεντρικό . Το πιο πιθανό είναι ότι εάν βρεθώ μέσα στο venue θα αλλάξω άποψη αλλά απ τις εικόνες αισθάνομαι ότι ελάχιστες φορές στο σοου θα δεις όλα τα μέλη δίπλα δίπλα

1 Like

Θύμισε μου, θα πας Μπολόνια να τους δεις? Όπως και να έχει, τους έχω δει σε τέτοιο setup και δε μου πέρασε καν από το μυαλό αυτή η σκέψη που λες.

Σήμερα είχαμε Leper Messiah, Welcome Home, Confusion και Die Die σε Μαδρίτη. Καλή φάση

4 Likes

όχι δυστυχώς

Σιγουρα τα μελη της μπαντας μοιαζουν πιο σκορπισμενα στο κεντρικο (αν και τα συμβατικα stage τους ειναι τεραστια και με 2-3 επιπεδα οποτε μια η αλλη) απο την αλλη οπου και να καθεσαι πρεπει να εισαι πολυ πιο κοντα στην σκηνη. Κριμα που στην Ελλαδα δεν θα τα δουμε ποτε αυτα.

1 Like

Επειδη απο τις φωτογραφιες μπορει καποιος να εχει λανθασμενη αποψη.

Το κεντρικο τα σπαει . Ειδικα το συγκεκριμενο ειναι αρκετα μικρο σαν stage για αυτο και μπορεσαν να κανουν ρεκορ στην 02. Ο καθενας ειναι σαν να εχει την πλευρα του και ναι δεν μπορεις πχ να εχεις μονιμα καρφωμενα τα ματια σου στον Het γιατι αλλαζουν θεσεις συνεχεια, αλλά αν εισαι αρκετα κοντα στη σκηνη τους βλεπεις απο αποσταση αναπνοης πολυ συχνα.
Αν εισαι πιο πισω δεν καταλαβαινεις και μεγαλη διαφορα σε αυτο το επιπεδο αλλα ειναι πολυ ωραιο να ΜΗΝ υπαρχει ο πισω - πισω που δεν θα μπορεσει να ριξει και πολλες ματιες στην σκηνη και νιωθει οτι παρακολουθει το Live μεσα απο μια οθονη. Αν εισαι στις εξεδρες θα δεις κινησεις και λεπτομερειες που σε αλλο stage δεν θα παρατηρουσες + οτι τους βλεπεις ολους .

Σε σταδια μαλλον θα χανοταν η μπαλα αν ηταν στο κεντρο η σκηνη, εδω ομως σε κλειστες αρενες των 15-20 χιλιαδων ατομων πιστευω πως λειτουργει αψογα (σε σταδια βεβαια εχουν το snake pit , που και αυτο ειναι παρα πολυ ωραιο).

2 Likes

Ναι ρε γαμωτο! Αλλά είναι δυνατόν να μην βγαίνει οικονομικά? π.χ. το κλειστό του οακα με 20000 κόσμο και εισιτήρια 80-100 δεν βγαίνει?

Έχουμε ξανά κάνει αυτήν την κουβέντα και μάλλον καταλήξαμε ότι ένα τέτοιο εισιτήριο θα το πάρουν σχετικά λίγοι στην Ελλάδα.

χμμμ… αυτη τη χρονική στιγμή νομίζω πως θα τα έδιναν για κάτι τόσο μοναδικό… όπως έδωσαν και 80 νομίζω στους big 4 το '10. θα ήταν ονειρωδες κάτι τέτοιο. Το ζήλευα από την πρώτη φορά που είδα το snake pit στην βιντεοκασέτα one year and half και πιο μετα το cunning stunts. Βέβαια τότε ήμασταν ευχαριστημενοι και με τη ριζουπολη

Άμα είσαι στην κερκίδα, είναι απείρως καλύτερα. Έχεις όλη τη σκηνή στο πιάτο, σε πολύ κοντινή απόσταση και επαφή και με τους 4. Αν είσαι στην Αρένα, έχεις πάντα ένα μέλος της μπάντας σε κοντινή απόσταση.
Θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερα η σκηνή στη μέση, ειδικά αυτή που είναι σχετικά μικρή και όχι το 8άρι που είχαν στα Loads.

1 Like

Ναι αλλά 70 ευρώ για τους monkeys δίνουν εύκολα, θέλω να πω ότι ο κόσμος διψάει για μεγάλο όνομα και ειδικά για Metallica (μιλάω πάντα για Ελλάδα)

1 Like

Και στη Λισαβονα ειχαμε Sanitarium…

Τελειωνε με το ΚΕΑ!!!

1 Like

Μαδρίτη

2 Likes

Πιστεψτε με κατι ξερω και σας το λεω,ολοι οσοι κανουν ουρες για AM με 70ρι θα καναν ΑΝΕΤΑ και για Metallica με 80ρι

1 Like