Μetallica

https://goo.gl/images/diQgQ6

Φοβερό μπλουζάκι από τον Jasta των Hatebreed

3 Likes

Δε νομιζω οτι ισχυει αυτο για τον Lars στο συγκεκριμενο βιντεο. Νομιζω πως γενικοτερα τα προηγουμενα 15 χρονια σε γρηγορα κομματια οπως αυτο, οντως συνεβαινε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λες (και νομιζω πως εχουμε ξαναπει οτι με καποιον μαγικο τροπο, χανουν και οι 4 το ρυθμο σε σχεση με το δισκο - αλλου πιο αργα, αλλου πιο γρηγορα - με αποτελεσμα στο τελος να βρισκονται ολοι στο ιδιο σημειο χαχαχχα).

Η συγκεκριμενη εκτελεση μου φαινεται καταπληκτικη, με το μονο που υστερει να ειναι η φωνη του James σε κατι σημεια, που με κανει να αναρωτιεμαι μηπως θα ηταν καλυτερα αν το τραγουδουσε οπως κανει με το Fight Fire.

Λοιπόν, TWIMC, μιας και βρήκα λίγο χρόνο ας πω 2-3 πράγματα για το τι είδα τις 2 βραδιές στην Μπολόνια. Καταρχάς ισχύουν τα όσα έγραψα στο ρηπόρτ της πρώτης μέρας. Καθώς ήμασταν αρένα δεν πολυ έδωσα γενικά σημασία στο να καταγράψω σαν “αντικειμενικός κριτής” το τι ακριβώς γινόταν αλλά προτίμησα να ζήσω την όλη φάση σαν οπαδός και φανμπόης που είμαι. Υπό αυτούς τους όρους λοιπόν, οι Metallica εν έτει 2018 ΓΑΜΑΝΕ στα λάιβ τους. Αυτό, τίποτα άλλο, τέλος.

Τη δεύτερη μέρα από την κερκίδα που επιλέξαμε να πάρουμε εισιτήρια για να δούμε με άλλο μάτι την συναυλία, ξεκαθάρισαν 2-3 πραγματάκια μέσα μου. 1ον και χωρίς ίχνος φανμποισμού και με σεβασμό προς όλες τις υπόλοιπες μπάντες, αυτή τη στιγμή οι Metallica είναι το μεγαλύτερο act στο μέταλ με διαφορά. Το σόου που προσφέρουν είναι ασύλληπτο. Money well spend που λένε και στο χωριό μου. Και οι τέσσερις καραγουστάρουν πάνω στη σκηνή και σε κανενα σημείο δεν φαίνεται να κάνουν αγγαρεία. Το ζούνε στο 100%. Για ήχο ας μην συζητάμε γιατί θα κλαίμε αν το συγκρίνουμε με αυτά που ακούμε εδώ κατά καιρούς. 2ον, το HTSD είναι σπουδαίος δίσκος. Ο κόσμος τον έχει αγκαλιάσει και θέλει να ακούει τα τραγούδια ζωντανά. Προσωπικά το Confusion δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο, αλλά όλα τα υπόλοιπα γαμήσανε στις ζωντανές τους εκτελέσεις και το Dream No More απογειώθηκε παιγμένο ζωντανά. Υπέρβαρο ριφφ και απίστευτος ήχος. 3ον, ο Λαρς είναι ο Λαρς. Ο άνθρωπος έχει καταργήσει την έννοια “δυναμική” στο παίξιμό του. Ώρες ώρες βαράει ό,τι να να’ναι, όσο δυνατά να 'ναι και όποτε να’ναι. Αλλάζει το τέμπο συνέχεια και πολλές φορές απορούσα πως στο διάολο τον ακολουθούν οι υπόλοιποι και δεν τους πετάει εκτός. Επίσης, προσπάθησα να καταλάβω τι στο διάολο κάνει με τα πόδια, αλλά τίποτα. Στα γρήγορα σημεία απλά δεν βγάζεις άκρη τι παίζει. Κατά τα άλλα όμως είναι μεγάλος καύλας και πολύ βελτιωμένος ζωντανά. Κάνει και γεμίσματα πάλι, αμέ! 4ον, ο Χετ είναι ο απόλυτος frontman. Απλά κουνούσε το κεφάλι του και ο κόσμος ξεκινούσε να γιεα, τα χέι και τα ωωω. Νομίζω μαζί με Ντικινσον έχουν πάει το θεμα σε άλλο επίπεδο εντελώς. 5ον ο Χαμμεττ είναι τελικά και επίσημα ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ υπάλληλος. Απίστευτος γκαύλας στη σκηνή, πολύ κουλαριστός και με πολύ καλό παίξιμο. 6ον ο Τρουχίγιο είναι τεράστιος παίχτης, αλλά δεν χρειάζεται να τον αφήνουν να εκθέτει την μπάντα βάζοντας τον να τραγουδάει. Από φωνή μουνί. 7ον όποιος έχει την ευκαιρία να τους δει να μην τους χάσει.

Αυτά

8 Likes

Απλος και κατανοητος :sunglasses:.

2 Likes

Λεμε για τον Lars αλλα κανεις απ τους Metallica δεν ηξερε οτι το Master of Puppets εχει 5 διαφορετικους ρυθμους…

1 Like

Ε ρε καυλες πρωί πρωί :sunglasses:

1 Like

Στο απο πανω βιντεο που προφανως νιωθει πιο χαλαρος (και ξερει και το κομματι) , μια χαρα το παει . παντα σε φαση χαβαλε και διασκεδασης οχι σε φαση πιστοτητας και καλλιτεχνιας !

Σε φάση χαβαλέ τραγουδάω και εγω “καλά”, αυτό δεν είναι το πόιντ εδώ όμως, αλλά το ότι ξεκάθαρα δεν έχει φωνή για να πάρει τα μέρη του Spit Out The Bone, το οποίο λογικά δεν μπορεί να το πει ο Χετ λόγω ανάσας (υποθέτω) και γι αυτό “αναγκαστικά” μοιράζεται το μικρόφωνο με τον Ρόμπ.

1 Like

ναι ρε. δεν το εγραψα για να το κανω Point "κοιτα!! μπορει!"
Και μενα κουταμαρα μου φαινεται που τον αφηνουν ή που δεν προσπαθει και ο ιδιος λιγο παραπανω για να ειναι εστω αξιοπρεπης σε αυτο το ρολο.

Ε αμα δεν εχει φωνη, οσο και να προσπαθησει, δε θα βγει ρε.

Χμ δε νομίζω να είναι θέμα ανάσας. Πχ μπόρεσε να πει το Whiplash σε ταχύτητα 1.5Χ όταν είχε θέματα με τη φωνή του στην Κοπεγχάγη -μετά την ακυρωμένη συναυλία- και δε μπορεί να πει το Spit που δεν είναι τόσο απαιτητικό;

Νομίζω πως ο Τρουχίγιο είναι workaholic και ψάχνεται και του δίνουν περισσότερες αρμοδιότητες. Κάποτε είχε μόνο ένα μίνι-τζαμάρισμα, σε αυτή την περιοδεία έχει το Anesthesia, έχει το τζαμάρισμα με τον Χαμετ σε Local κομμάτια, έχει το Spit…
Έχει βελτιώσει τα backing vocals του (σε βαθμό που ο Χάμετ συμμετέχει μόνο στο Harvester) αλλά το Spit ας πούμε ότι δεν τους βγήκε τόσο. Δοκιμάζουν γενικά πράγματα, ίσως στο μέλλον να το πάρει πάνω του ο Χετ.

2 Likes

Remove your heart, it’s only good for bleeding
Bleeding through your fragile skin
And remove your thought, 'cause it’s only for deceiving
Deceiving thoughts destroy within

Accelerate, utopian solution
Finally cure the Earth of man
Exterminate, speeding up the evolution
Set on course a master plan

Αυτά τα μέρη τα θεωρώ σούπερ απαιτητικά να σου πω την αλήθεια και γι αυτό σκέφτηκα πως παίζει θέμα με ανάσες που εκεί που είναι στο σετ το τραγούδι είναι μια λογική σκέψη να κάνει κάποιος, πως ίσως δεν τις έχει δηλαδή

Ενηγούεη, κουβέντα να γίνεται, απλά για εμένα δεν λειτουργούν τα φωνητικά του Ρομπ στο εν λόγω

3 Likes

Σε αυτη την περιοδεια οι Metallica παιζουν σαν σε ρινγκ κ σε βαζουν στα σκηνια.Συμφωνω οτι ο δισκος εχει αγαπηθει απο τον κοσμο στο επακρο

4 Likes

Δεν χρειάζεται να πούμε για το Lars κάτι οποίος ακούσει το And Justice for all θα καταλάβει…

1 Like

ωωωωωωωωωωω ωωωωωω ωωωωω ωωωωωωωωωωωωωωωωωωω …

5 Likes

8 Likes

Εν τω μεταξυ, τωρα που ειδα φωτο του εισιτηριου θυμηθηκα οτι αυτοι οι απατεωνες οι Ιταλοι εχουν 15% presale fee στα παντα. Δηλαδη στο ταμειο τα εισιτηρια ειναι πιο φτηνα.

4 Likes

Η ελληνική σημαία μέτρησε :sunglasses:

Ημασταν πολλοι ελληνες …Μια στιγμη ανεβηκε κ ενα γκομενακι στις πλατες ενος τυπου κρατωντας την σημαια ,αλλα δεν προλαβα να την βγαλω φωτο…Αυτοι πρεπει να ταν παρεα καμια 15αρια…Εμεις ανεβηκαμε 5 ατομα και κατι αλλοι γνωστοι αλλοι 4… Φευγοντας πηρε το αυτι μου κ αλλους να μιλανε ελληνικα…Αποβαση κανονικη πρεπει να γινε…

2 Likes