Μetallica

Καραφλοχαιτης ο Χογκαν… Είχε αφήσει ο Λαρς πριν 2-3 χρόνια μια επική

Τώρα που του έχουν μακρυνει τα μαλλιά, θεωρώ ότι φαίνεται μεγαλύτερος. Βοηθάει και η μουστάκα, είναι το γκριζάρισμα

2 Likes

Καλά κάνουν και παίζουν τραγούδια σαν το Frantic (σημειώνω ότι το δίσκο έχω να τον ακούσω πάνω από 5ετια). Αν ήταν να παίζουν ένα best of ποια η ουσία; Ούτε το the God that failed θα έπαιζαν με αυτή τη λογική, ούτε το The Thing η το Disposable.

Έχουν 5-6 υπερκλασσικα κάθε βράδυ, έχουν και 3-4 deep cuts για τους οπαδούς.

Furor διαφωνώ. Τα “καλά” που θέλει η μάζα που θα τους δει μια φορά τα παίζουν στο φινάλε. Με μη εμπορικά ξεκινάνε. Χθες για παραδειγμα
https://www.metallica.com/events/2019-05-10-zurich-switzerland.html

Στα 10 πρώτα τα 2-3 είναι χιτακια. Sad but true, unforgiven και Memory.

2 Likes

Τα έχουμε ξαναπεί, αυτό είναι τεράστιο ατού των Metallica, που αλλάζουν setlist και που παίζουν πάντα μερικά υπερσπάνια τραγούδια από την δισκογραφία τους. Εν προκειμένω βέβαια διαφωνώ που ακουμπάνε το St. Anger - πρέπει να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας και να τα αποδεχόμαστε - αλλά το σέβομαι.

1 Like

Εμένα η ένσταση μου είναι το Los η πιο σωστά η μονιμοποίηση του στο encore (OK σημειολογικά το έγραψαν για ευρωπαϊκές καλοκαιρινές περιοδείες, το πιάνω αλλά μέχρι εκεί) για το St Anger και το Frantic δεν εχω την παραμικρή. Πιο πολύ βαριέμαι το Nothing Else Matters πχ αλλα κάνω υπομονή για τις υπόλοιπες 70.000 που θέλουν να το ακούσουν.

Λαιβ μια χαρά χτυπήθηκα στο Frantic. Παίζει να ήμασταν και στο moshpit μαζί με τον @MetalBulldog για να σπάσουμε λίγο τα άλατα :smile:

6 Likes

Επρεπε να τους σκάσω κανέναν πυρσο,να τρεχανε σαν τα κατσίκια :grin::grin:

5 Likes

Το οτι το αλμπουμ αυτο ειναι μακραν το χειροτερο τους συνολικα, και το οτι χαρακτηριζεται απο τραγικες επιλογες σε ηχο και παραγωγη, δε σημαινει οτι και οι 11 συνθεσεις ειναι για πεταμα. Τουλαχιστον οχι για μενα.

Τα 3 πρωτα τραγουδια και το Sweet Amber θα ηταν μια χαρα τραγουδια με καλη παραγωγη και για αυτο σε ενα λαηβ δεν εχουν και μεγαλη σχεση με το πως ακουγονται στον δισκο.

Δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητη μια καθολικη και παντοτινη απαγορευση δια νομου σε ολα τα τραγουδια απο αυτον τον δισκο. Αλλωστε εχουν ηδη περασει για την προωθηση του HTSD απο ολες τις πολεις στις οποιες παιζουν σε αυτο το κομματι της περιοδειας, οποτε ο κοσμος αν ηθελε θα ειχε ακουσει ολα τα στανταρακια τους.

5 Likes
  1. ΥΠΕΡτραγικη ηταν.
5 Likes

Επικα τραγικη και τραγικα επικη. :stuck_out_tongue:

4 Likes

Μαλακια το ST.Anger οπως και τα περισσότερα κομματια του δισκου. Καποιες καλες στιγμες και μεχρι εκει. Και δεν είναι μόνο η παραγωγή το πρόβλημα. Οπότε και να λείπουν από το setlist δεν χάθηκε και ο κόσμος…
Όσον αφορά τον James και το μαλλί και το μούσι, και γαμω είναι, ο παλιός badass Hetfield :stuck_out_tongue:

1 Like

το ιδιο ισχυει και για υπερκλασσικα και χιλιοπαιγμενα (στην κυριολεξια) κομματια.

Για να το βαζει ο κοντος στο σετλιστ μπροστα σε 70 χιλιαδες κοσμο , σιγουρα δεν στεκεται στην μη καθολικη αποδοχη του κοσμου. Αν δει καποιος σχολια , υπαρχουν και αρκετοι (φανμποηδες θες; τρελοι; ανωμαλοι ; διαφορετικοι ; ) που γουσταρουν υλικο απο στανγκερ.
Τιμιο το βρισκω απο την μερια τους .

Οπως κανουμε υπομονη πχ στο Nothing else matters καποιοι αλλοι θα κανουν υπομονη πχ στο φραντικ (αν ηταν να μενουμε σε σχολια παντως , δεν θα επρεπε να παιζουν ουτε το Fuel αλλά μια χαρά γινεται χαμουλης οταν το παιζουν - ακομα και διπλα στο Creeping.)

Αλλοι που γουσταρουν Loads , οταν ακουνε Metal Militia “κανουν υπομονη”. Ας καταλαβει καποιος οτι και ο μεν και ο δε , φαν ειναι της μπαντας και δεν υπαρχει κανενα κριμα , επειδη νομιζει καποιος οτι το δικο του γουστο ειναι πιο “μαγκικο”.

Και επειδη εχω και καιρο να το πω . ΓΑΜΕΙ ΤΟ HTSD . Οπως και το φραν -τικ , ειδικα Live .

Να γραψω και κατι βεβηλο … Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορώ να ακούσω πλεον ανετα το KIll’em All με την παραγωγη και την φωνη James του 1983 . Live, Ομως τα κομματια σκιζουν και τα απολαμβανω . :wink:

3 Likes

To setlist για να ικανοποιηθούν μερικοι έπρεπε να είναι: Hardwired,disposable,moth,fight,battery,one,dyers,master,blackened,whiplash,creeping,spit,seek,damage,lights,one, nothing και sandman

Βέβαια θα κρατούσε κανά 4ωρο μέχρι να πάρει ανάσες ο Lars αλλά θα ήταν οι μετ(σ)αλαδες ικανοποιημένοι

1 Like

Σε 70.000 κόσμο υπάρχει κοινό που γουστάρει διαφορετικές περιόδους, κόσμος που θα τους δει σε 2-3-5 live στην ίδια περιοδεία, κόσμος που τους βλέπει για πρώτη η 200η φορά.

Προσπαθούν να τους ικανοποιησουν όλους. Αυτοί που θα τους δουν 1η φορά θα ακούσουν και το Μάστερ και το One και το Enter Sandman που είναι ίσως και ο λόγος που θα πάνε στο λαιβ. Αυτός που θα τους δει σε διαδοχικά βραδιά θα ακούσει 3-4-5 διαφορετικά κομμάτια.

Αυτός που τους βλέπει για 10η φορά θα ακούσει κάτι που δεν ξανακουσε στο παρελθόν. Εγώ λ.χ. Έχω ακούσει λαιβ καμία 60αρια διαφορετικά κομμάτια τους. Ε στη Βαρκελώνη άκουσα και 2 ακόμα για πρώτη φορά. Όλοι χαρούμενοι.

Το πιο σημαντικό για μένα βέβαια είναι πως και τα μέτρια κομμάτια τύπου Φραντικ λαιβ είναι καλύτερα, αλλά και πως πάω να περάσω καλά. Θα πιω τα μπυρακια μου, θα κάνω λίγο χαβαλέ στο Φραντικ κάνοντας μοσ στο βαρύ ριφ και τη μπρουταλ φωνή του Χετφιλντ, δε θα κοιτάω που πατάνε τα δάχτυλα του Χαμετ στην ταστιερα στο τάδε σόλο και αν ήταν καρμπόν με το δίσκο κλπ κλπ. Ε καμία φορά με εκπλήσσουν με αυτό τον τρόπο και με πιάνουν απ τα μούτρα όταν τρώω ένα The Thing στη μάπα εκεί που δεν το περιμένω η όταν το σόλο στο Unforgiven είναι καλύτερο και απ το δίσκο (το δικό μου βεβηλο σχόλιο)

5 Likes

Ακριβως αυτο, χωρις το spit, sandman και το nothing αλλα με justice, for whom , welcome. Εχεις βεβαια βαλει δυο φορες το one αλλα το αφηνω γιατι ειναι το καλυτερο met τραγουδι

Καλά ναι, πλάκα έκανα. Το “καλό” είναι καθαρά υποκειμενικό. Προσωπικά πιο πολύ βαριέμαι τα Nothing Else Matters-Enter Sandman (μπορούν να βγουν εκτός setlist? καλύτερα για 'μένα), παρά το οποιοδήποτε σπάνιο τραγούδι. Δε με χάλασε καθόλου που άκουσα live το St. Anger, ίσα ίσα που το άκουσα και με καλό ήχο (κανονικό ταμπούρο δηλαδή).

2 Likes

Πάντως τα αγόρια φαίνεται να γουστάρουν πολύ Celtic Frost, δεύτερο κομμάτι που παίζουν

2 Likes

Μάλλον… ΔΕΝ τους αγαπούν πολύ…

Μεγαλη παραλειψη, εξω το hardwired και το moth - μεσα το harvester και το leper γιατι οποιαδηποτε συγκριση φερνει τσισα απο το γελιο. Βασικα οπως το βλεπω οτιδηποτε μετα το justice ειναι περιττο

Βασικα στα παπαρια μας.

10 Likes

Υποθέτω πως κάνουν μια πρόβα και βγαίνουν και παίζουν, μην το παίρνεις και τόσο σοβαρά, η κίνηση μετράει.

1 Like

Αυτό το εννοείς; Κι εσύ ανέχεσαι η μεγαλύτερη μπάντα της metal να το κάνει αυτό ενώ σου παίρνει 100€ το εισιτήριο; Τεσπα, οι Metallica είναι γνωστό ότι γενικά κάνουν αρκετές αψυχολόγητες κινήσεις, είναι μέρος της γοητείας τους…