Μetallica

Συμφωνώ σε όλα, με αστερίσκο ότι το ομώνυμο δεν το θεωρώ κλασσικό (σούπερ είναι πάντως), αλλά σου αρέσει το Θρας ρε μπαγάσα και φαίνεται :joy:

3 Likes

Εκεί είναι η μαγκιά στο συγκεκριμένο τραγούδι. Πιο πολύ πανκιζει παρά θρασιζει. Γαμάει, μου αρέσει πάρα πολύ και οι Metallica χρειάζονταν ένα τριλεπτο να σκοτώνει. Μακάρι κι άλλο στον επόμενο

3 Likes

Θα έβαζα και το Dream no More

4 Likes

Το λατρευω εννοειται το Dream No More, οπως επισης και την ερμηνεια του James σε αυτο (αλλωστε, ειναι ισως το πιο ρηλοουνταδικο του δισκου :stuck_out_tongue: ) , αλλα νιωθω λιγο πως ειναι κατι σαν Devil’s Dance part II, ή The House Jack Built part III, ή Sad But True part… IV :stuck_out_tongue:

1 Like

1.Moth halo spit
2.Atlas now dream confusion revenge edit: και hardwired!
3.Murder savage manunkind

Για εμένα αυτες είναι οι ομάδες δυναμικότητας. Το ωραίο βέβαια είναι πως ακόμα και τα αυτά στην ομαδα 3 είναι αξιόλογα, το murder έχει ωραίο groove και γαμάτο παπαχετ, το savage ριφαρες και το manunkind ωραίες φωνητικες γραμμές και κιθάρες. Ούτε για αστείο skip σε κανένα τους.

Πραγματικά ένα κι ένα τα κομμάτια στη δισκαρα. Όσο για το καλύτερο κομμάτι του δίσκου, το halo, ξεκάθαρο best of material.

2 Likes

Ξέχασες ένα τραγούδι :joy:

1 Like

:rofl: αν δεν τελειώσω τον πρώτο καφέ δεν λειτουργεί τίποτα τελικά

1 Like

Για μένα τα tiers πάνε έτσι:

  1. Halo, Spit, Manunkind
  2. Hardwired, Dream, Moth, Confusion
  3. Now, Revenge, Savage
  4. Atlas, Murder
1 Like

4 tiers ε? Θα έλεγα:

1.Moth halo spit
2. Dream confusion revenge
3. Now hardwired atlas
4.Murder savage manunkind

Απορία: γιατί ενώ έγραψες χτες “εχει 3-4 τραγουδια τα οποια για μενα εχουν προστεθει στο πανθεον με τις καλυτερες τους συνθεσεις, και συγκεκριμενα τα Hardwired, Moth Into Flame, Halo On Fire και Spit Out The Bone.”, σήμερα στο πρώτο tier μπήκε το manunkind αντί των moth και hardwired?

1 Like

Να με συγχωράς αλλά όλα όσα γράφεις μετά το νιώθω είναι οι λόγοι που το βάζουν στα κορυφαία

3 Likes

Τα tiers μου είναι πόσο αγαπώ εγώ τα τραγούδια και πόσο συχνά θέλω να τα ακούσω, ενώ το σχόλιο περί πάνθεον έχει να κάνει περισσότερο με συνολική αποδοχή ας πούμε… Το Moth είναι κομματάρα, αλλά έχει γίνει λίγο σαν το Sandman για μένα, δεν μπορώ να το ακούσω πλέον

1 Like

Ποιο τραγούδι του Hardwired θα χωρούσε σε άλλα άλμπουμ;
Για μένα είναι ως εξής:

Hardwired στο Kill Em All (ξεκάθαρα και εύκολη επιλογή)
Atlas στο Βlack Album
Now that we’re dead - λογικά στο Load, αλλά λόγο groove ίσως και στο Black Album*
Μoth - θα ήταν στα single του Black Album εύκολα.
Dream No More - θα πω Reload αν και με την κατάλληλη παραγωγή πάει σχεδόν παντού από Puppets μέχρι Reload. Έχει πολύ Sad But True και ολίγη από Thingy, αρκετό Devil’s Dance όσον αφορά τα vibes που μου δίνει. Άλλωστε έχει και χαμηλό κούρδισμα σαν τα προαναφερθέντα
Halo - δύσκολη επιλογή. Πατάει πάνω στη συνταγή Welcome Home και One με το build up και την κορύφωση, αλλά θα πω Black Album γιατί έχει αρκετά πιο mellow σημεία.
Confusion - Load / Reload*
ManUNkind - ΤΒΑ*
Ηere comes revenge - Reload*
Αm I Savage και Murder One λογικά σε κανένα από τα κλασσικά αλλά ηχητικά είναι 90s Metallica*
Spit - εύκολα στο Justice.

*Bασικά, αρκετά τραγούδια είναι κάτι σαν γέφυρα μεταξύ ΤΒΑ και των Load οπότε θα μπορούσαν να είναι ο χαμένος δίσκος του 1993!

3 Likes

Hardwired = Kill
Atlas = Magnetic
Now = Black
Moth = Justice
Dream = RELOAD
Halo = ?
Confusion = RELOAD
Revenge = Black
ManUNkind = LOAD
Savage = LOAD
Murder = Black
Spit = Master

1 Like

αυτό με παραξενεύει.

αυτό το ακούω, αλλά είναι από τα τεχνικά τραγούδια με 10 ριφ και 20 αλλαγές που θυμίζει πολύ αυτό που έκαναν στο Justice σε μένα

Η δομη του Moth Into Flame ειναι για μενα textbook δομη στα πιο “χιτακια” του Justice, οπως το Harvester και το Beholder, απλα με μια πιο εντυπωσιακη εισαγωγη, αλλα με πολλες lead μελωδιες χωμενες παντου, και με συχνες εναλλαγες μεταξυ πιο αργων σημειων και πιο thrashy. Εσυ βλεπω το εβαλες στο Black, αλλα το Black δεν εχει κανενα τραγουδι τοσο thrash.

Ε ενταξει τωρα το να ψαχνουμε να βρουμε τις λεπτες διαφορες αναμεσα στο Master και το Justice… νομιζω οποιο τραγουδι χωραει στο ενα, χωραει και στο αλλο. Μου φερνει λιγο πιο πολυ Master εμενα το Spit γιατι εχει μια επιθετικοτητα και μια πιο ακατεργαστη ωμοτητα στο ρεφρεν, πριν κανουν refine τις μελωδιες ακομα περισσοτερο στο Justice.

1 Like

έχει, ένα!

θρουδενεβα? ή στραγκλγουηδιν? ή χολιαδαναου?

To Holier εννούσα!

1 Like
  • Hardwired KEA ως προς το attitude γιατί ως προς τη σύνθεση του λείπουν 3-4 σόλο :smile:
  • Atlas είναι ένα τραγούδι του DM με σωστή παραγωγή
  • Now, δεν ξέρω… φέρνει σε LOAD/RELOAD αλλά περισσότερο μοιάζει με κομμάτι ACDC με ήχο που έχει πάρει αναβολικά.
  • Moth, δική του ταυτότητα
  • Dream = The thing, Sad, Memory, Devil’s σε παρτούζα
  • Halo, δική του ταυτότητα
  • Τα υπόλοιπα black + LOADS στο μίξερ

ξέχασα το spit… δεν μου κάνει για κάτι από τα master/justice… έχει γέφυρα medley και δεν το έκαναν ποτέ σε αυτούς τους δίσκους. Περισσότερο μου θυμίζει δομή Nightmare long / Judas

5 Likes

το Spit ξέχασες - δε νομίζω να το συγκαταλέγεις στα υπόλοιπα!

1 Like