Μetallica

Η συναυλια μια χαρα εμφανιζεται σε μενα στα αριστερα, προφανως παιζει black out στο Paramount+ και μπλοκαρει την εικονα στο screenshot. Γαμαει ο Τζεημς, και το Blackened ηταν φοβερο. Unforgiven τωρα. Και airball απο τον ηλιθιο τον ΛεΦλοπ σε τριποντο, μια χαρα. Και μεγαλοπρεπεστατη ταπα του Ααρον Γκορντον στον Ντεηβις που σφυριχτηκε φαουλ, ανυπαρκτο φυσικα.

Αυτο ολα τα λεφτα. Το All Within My Hands περασμα σε ακουστικο, μετα περασμα σε ηλεκτρικο ξανα, και πρεμιερα ακομα μιας εκδοσης του τραγουδιου ουσιαστικα. Της δευτερης καλυτερης ως τωρα μαλλον, με καλυτερη αυτην στο S&M 2

3 Likes

Μακάρι να βρουν το θάρρος να κάνουν ένα re-imagined edition του St. Anger και να ακούσουμε τα τραγούδια ενορχηστρωμένα φυσιολογικά, όπως αυτό. Ελπίζω να το ηχογραφήσουν και κανονικά να έχουμε να το ακούμε το All within my hands.

2 Likes

Προσωπικά διαφωνώ σε αυτό. Πέρα από remastered editions με διαφορετική μίξη που είναι οκ (πχ το OoS οι Muse του αλλάξανε τα πάντα, αλλά δεν ηχογράφησαν κάτι καινούριο) , εμένα μου αρέσει το “αυτό το album θέλαμε να βγάλουμε, αυτοί ήμαστε τότε, αυτές τις επιλογές κάναμε” και τέλος, προχωράμε.

4 Likes

Σε άλλη περίπτωση θα συμφωνούσα, αλλά ο συγκεκριμένος δίσκος είναι ιδιάζουσα περίπτωση…

1 Like

“Spontaneously, without any theological training, I, a child, grasped the incompatibility of God and shit and thus came to question the basic thesis of Christian anthropology, namely that man was created in God’s image. Either/or: either man was created in God’s image - and has intestines! - or God lacks intestines and man is not like him.

The ancient Gnostics felt as I did at the age of five. In the second century, the Great Gnostic master Valentinus resolved the damnable dilemma by claiming that Jesus “ate and drank, but did not defecate.”

Shit is a more onerous theological problem than is evil. Since God gave man freedom, we can, if need be, accept the idea that He is not responsible for man’s crimes. The responsibility for shit, however, rests entirely with Him, the creator of man.”
― Milan Kundera, The Unbearable Lightness of Being

1 Like

Τι πάει να πει φυσιολογικά, πολύ φυσιολογική είναι η ενορχήστρωση στο St. Anger. Με την οποία δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά. Μόνο ο ήχος με ενοχλεί και η έλλειψη σόλο, που οκ αυτό μπορείς να το πεις κομμάτι της ενορχήστρωσης φαντάζομαι.

@kbil δεν ξέρω τι θέλεις να πεις :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ε δεν ξέρω πως να το πω διαφορετικά, η συγκεκριμένη εκδοχή του All within my hands είναι πιο προσεγμένη. Δηλαδή ξέρω πως να το πω, αλλά θα πω κακές κουβέντες για έναν δίσκο που απεχθάνομαι και δεν έχει νόημα.

Και τι φοβασαι, μη θιχτει ο δισκος; Μη φοβασαι, εχει δικηγορους :sunglasses:

1 Like

Σίγουρα πολύ λιγότερους από ότι φανατικούς haters που δεν επιτρέπουν σε κάποιον να βρίσκει τον δίσκο αυτό απλά οκ ή έστω και μέτριο.

1 Like

Εδώ είναι η τρανή απόδειξη ότι τελικά στο St. Anger, υπήρχαν ωραίες ιδέες σε riff και μελωδίες, ασχέτως που πολλοί αποθαρρύνθηκαν από την περιβόητη πλέον παραγωγή του δίσκου. Βέβαια, η εδώ ερμηνεία, που παραπέμπει σε κομμάτι που θα ακούγαμε σε Load/Reload, αφαιρεί πόντους από την ορμητικότητα και την οργή που ανέβλυζε η πρωτότυπη εκδοχή, μπορεί ακουστικά να κάθεται πιο ωραία στο αυτί η εν λόγω εκτέλεση αλλά, για τα όσα θέλει να εκφράσει το κομμάτι, δεν θα έλεγα ότι είναι η ιδανικότερη…

Επειδη συχνα πυκνα ακουμε μαλακιες- το st anger ειναι για τον πουτσο.

9 Likes

Μα δε νομίζω κάποιος να είπε ότι είναι το αριστούργημα της δισκογραφίας των Metallica, απλώς, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι και εντελώς για τον κάλαθο των αχρήστων και όπως έχει αναφερθεί και πολλές φορές, αν σκεφτούμε ένα παραπάνω τις συνθήκες κάτω από τις οποίες γράφτηκε ο δίσκος, τότε αλλάζει η οπτική αλλά και πάλι δεν μιλάμε για δίσκο 10αρι.

Απλώς, έδειξε ότι έχουν ακόμα την οργή μέσα τους, την οποία δεν αισθανθήκαμε σε Load/Reload οπότε, μπορεί οι ντενεκέδες του Λαρς να παίρνουν αυτια, το ξενύχιασμα του Wah να μη δηλώνει το παρόν, το μπάσο να αγνοείται και πάλι αλλά στα ριφ, έγινε καλή δουλίτσα και αν έλειπαν κάποια κομμάτια τα οποία ΞΕΚΑΘΑΡΑ ενέπιπταν στην κατηγορία “Delete That”, νομίζω ο δίσκος θα έχαιρε περισσότερης εκτίμησης. Ναι, δεν είναι κακός δίσκος, σίγουρα όμως δεν είναι και τέλειος γιατί, πολύ απλά, συγκεκριμένα στοιχεία τον απαλάσσουν από τον απόπατο

2 Likes

Εντελως ομως

1 Like

Πολλή οργή βλέπω για δίσκο που ξεφτιλιζει δισκογραφίες του 90% των συγκροτημάτων στον χώρο πάντως

1 Like

Ναι ενταξει

Αυτό το ποσοστό θα το δεχτώ ως σωστό μόνο αν έχεις ακούσει όλα τα συγκροτήματα του χώρου :laughing:

Σιγουρα πιο πιθανο να εχω ακουσει ΟΛΑ τα συγκροτηματα του χωρου απο το να εχουν ακουσει το St. Anger εστω και μια φορα ολοκληρο ολοι οσοι το κραζουν :stuck_out_tongue:

Αλλα δεν χρειαζεται να τα εχω ακουσει ολα, μπορω απλα να εχω ακουσει μια τεραστια ποσοτητα και να κανω extrapolate :stuck_out_tongue:

1 Like

Πλάκα κάνω βρε

1 Like

Οπως κι εγω :stuck_out_tongue:

Δεν υπαρχει περιπτωση να παρω στα σοβαρα κουβεντες για το St. Anger

1 Like
1 Like