Μetallica

Εγώ ακούω πάντως what if Eye Of The Beholder was on the Black Album, και μ’αρέσει

1 Like

Εμένα είναι το πρώτο δείγμα από τον νέο δίσκο που με ιντριγκαρει σε ικανοποιητικά επίπεδα. Ωραία και τα δύο πρώτα singles, ξεφτιλιζουν όλες τις άλλες μπάντες, αλλά λίγα για Metallica.

3 Likes

Καντε κι εσεις το δικο σας ranking (!)
Το δικο μου ειναι το εξης:

  1. Blackened
  2. Battery
  3. Hardwired
  4. Ain’t My Bitch
  5. Fuel
  6. That Was Just Your Life
  7. Fight Fire With Fire
  8. Enter Sandman
  9. Frantic
  10. Hit The Lights
2 Likes
  1. Blackened
  2. Enter Sandman
  3. Ain’t My Bitch
  4. Fuel
  5. Battery
  6. Fight Fire With Fire
  7. Hardwired
  8. Hit The Lights
  9. Frantic
  10. That Was Just Your Life
1 Like

ψύχραιμο σχόλιο ως συνήθως :stuck_out_tongue:

ωραίος ήχος αλλά φαίνεται ότι θα έχουμε περίπου ενάμιση λεπτό αχρείαστης εισαγωγής πάλι…έλεος μωρέ μαλάκες πχια

3 Likes

Πω μωρε γκρίνια… :kissing_heart:

2 Likes

Ωραιο ακουγεται αυτο, πιο αργο, γκρουβατο και σκοτεινο φαινεται.

2 Likes

Blackened
Battery
Fight fire with fire

Enter Sandman
Fuel

Ain’t my bitch
Hit the lights
Hardwired
Frantic
That was just your life

Συνειδητοποίησα ότι γενικά δεν είμαι fan των openers των Metallica. Μόνο τα 3 πρώτα θα έβαζα σ’ ένα υποτιθέμενο best-of.

1 Like

εγω συνειδητοποίησα ότι εύκολα βγαίνει ενα best of αλμπουμάκι , 10 στα 10 (άντε 9 στα 10 για τους πιο αυστηρούς γιατί έχουμε και “μπάτσους”).
άσχετα αν μερικά από αυτά με τα χρόνια τα εχω βαρεθεί .

1 Like

Ας ψηφισω κι εγω openers, επειδη αυτοι ειμαστε

Blackened
Battery
Ain’t my bitch
Fight fire with fire
Enter Sandman
Fuel
Hit the lights
Hardwired
Frantic
That was just your life

2 Likes

σκοτεινό-σκοτείνο αλλά ο Papahet δείχνει σούπερ χαρούμενος :stuck_out_tongue: !

Ακριβως το αντιθετο ομως. Μακαρι να ειχαν ΟΛΑ τα τραγουδια τους εισαγωγες απο 2 λεπτα το καθενα. Οι εισαγωγες και τα χτισιματα των Metallica ειναι ενας απο τους 10 λογους για τους οποιους η μπαντα ειναι μια απο τις αγαπημενες μου προσωπικα. Αν ηθελα να ακουω αποκλειστικα απλοικες συνθεσεις θα εβαζα αλλες μπαντες να ακουσω, αξιολησμονητες και μετριες.

Μια χαρα ψυχραιμο ηταν, δεν φταιω αν πονας :stuck_out_tongue:

Μα πραγματικά ρε σεις, μιλάμε για Metallica και θεωρούμε ενοχλητικές τις μεγάλες εισαγωγές;;
Έχετε καταλάβει ότι οι εισαγωγές τους είναι ένα από τα top υλικά της μαγικής συνταγής; Αν δεν πας να μπερδευτείς ότι ακούς instrumental λίγο πριν ξεκινήσουν οι στίχοι τότε δεν είναι κανονικό Metallica κομμάτι.
Βέβαια έχω διαβάσει και σχόλιο “τα ντραμς ακούγονται πολύ μπροστά” σαν αρνητικό :rofl:

Εμένα με ενοχλούν τα yeah του Hetfield πάντως παίδες :upside_down_face:

2 Likes

Όταν είναι εμπνευσμένες και έχουν νόημα ύπαρξης δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με τις εισαγωγές τους προφανώς, τα τελευταία πολλά χρόνια όμως έχουν χάσει το μέτρο και με αυτές κυρίως γιατί δεν έχουν κανένα ουσιαστικό νόημα, απλά ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο που στην τελική απλά κουράζει.
Εκατό χιλιάδες φορές έχουμε πει ότι οι διάρκειες τους είναι μεγάλες χωρίς ουσιαστικό λόγο, πρώτη φορά το ακούτε εδώ;

Αν δε γίνει η χωρητικότητα του CD 50 λεπτά, θα τις τρως στη μάπα για όσο βγάζουν νέο υλικό :stuck_out_tongue:

1 Like

Την πατησες ακομα κι αν γινει, 100 λεπτα ειναι οτι πρεπει για διπλο δισκο, δεν θα ηταν η πρωτη φορα αλλωστε.

Εντελως υποκειμενικο αυτο με τα bold, προσωπικα διαφωνω. Ισα ισα που τα τραγουδια τους που με κουραζουν δεν ειναι αυτα με το επαλαμβανομενο μοτιβο, αλλα αυτα με τις πολλες ανουσιες αλλαγες και που στα δικα μου τα αυτια ακουγονται διχως συνοχη (The Day That Never Comes, All Within My Hands, Cyanide, Atlas Rise). Χιλιες φορες ενα Now That We’re Dead κι ενα Judas Kiss, τα οποια τα λατρευω και τα δυο και δε θα ηθελα να ειναι ουτε ενα δευτερολεπτο πιο συντομα.

100000 φορες λαθος κανατε κυριε :stuck_out_tongue: Αλλα τι να περιμενω απο καποιον που βρισκει τις εισαγωγες των Metallica βαρετες παρολα αυτα βρισκει καλο δισκο το Book Of Souls (!) Διευκρινιζω οτι το λεω με κανονικο υφος, κι οχι με μπλαζε.

Αντε κ λιστα με τα καλυτερα νο.2 τραγουδια στο τρακ λιστ.

:stuck_out_tongue:

Και για τους Maiden τα ίδια λέω κύριε… αλλά σας πονάνε τόσο πολύ που κάθε φορά που σας θίγουμε την αγαπημένη μπάντα έχετε την ανάγκη να τους βάλετε στο παιχνίδι. Δεν θα πέσω στην παγίδα σου UP THE IRONS!!1!1!

1 Like

https://vm.tiktok.com/ZMYUgd2jr/
Μπήκε και ο Kirk

6 Likes

If Darkness Had A Son… μάλιστα, αύριο θα το έχουμε