Euroleague 2009-2010

εχει ηδη αρχισει η μεγαλυτερη ευρωπαικη διοργανωση μπασκετ σε επιπεδο συλλογων…
εδω θα γινεται κουβεντα για ολα τα ματσακια που μας ενδιαφερουνε…
ομολογουμενως φετοε προβλεπεται να γινει σφαγη αν και παλι 4-5 ομαδες ξεχωριζουνε μεταξυ αυτων οι 2 μεγαλες ελληνικες (ΠΑΟ-ΟΣΦΠ)…προβαδισμα θεωρητικα το εχει ο Παναθηναικος αν και δεν το βλεπω φετος. θα δουμε…σημαντικα ενισυθηκε η ρεαλ και ο γαυρος αλλα η μια λογω του οτι ειναι καινουρια ομαδα και η αλλη λογω του προπονητη με κανουν να ελπιζω…

Η λογική λέει Παναθηναικός, νομίζω έχει την πληρέστερη ομάδα που είχε ποτέ. Θα δειξει βέβαια πως θα λειτουργήσει όλο αυτό. Νταξει η Ρεαλ ενισχύθηκε σημαντικά αλλα απο εκει περισσότερο φοβάμαι την Μπαρτσελόνα όπως πάντα. Δεν μας ταιριάζει. Η ΤΣΣΚΑ είναι ερωτηματικό, φαίνεται λιγότερο δυνατή απο την τελευταία 5ετία δεν μπορείς όμως να τη βγάλεις απέξω.
Ο Ολυμπιακός τώρα έχει φοβερή ομάδα, γεμάτο ρόστερ και πολλούς παικτες που μου αρέσουν. Παπαλουκάς, Τσιλντρες, Σοφο, Βασιλόπουλος, Τεοντοσιτς, Κλειζα. Τους αμερικάνους δεν τους ξέρω αλλα δεν τους φοβάμαι και δεν πιστευω να παίξουν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο. Θα δείξει πάντως πιστευω ότι και φέτος τους έχουμε έστω από κεκτημένη ταχύτητα και όχι μόνο επειδή ακόμα είμαστε καλύτεροι.

Ένας λόγος ίσως που δεν συνηγορεί στο να το πάρουμε και φέτος είναι ότι δεν συνηθίζουμε το repeat. Το κερδίζουμε, το αφήνουμε κανα δυο χρονάκια, το ξαναπαίρνουμε. Τελος πάντων είναι αρχή ακόμα, θα δούμε…

καταρχην μην λεμε για λογικη γιατι δεν υπαρχει. ο καθενας τα βλεπει οπως ξερει και κρινει απο μονος του.
στα δικα μας. εχουμε πολυ καλυτερο ροστερ απο περσι με την εννοια οτι δεν αφησαμε το κορμο μας αλλα απλα ενισχυθηκαμε εκει που ποναγαμε περισοτερο. ο κλειζα εχει δειξει ηδη οτι ειναι παιχτουρα οπως και νομιζω οτι ο ο ουειφερ ειναι καλυτερος του γκριρ (αν κια αυτο θα το δειξει ο χρονος). επισης περιμενω πολυ καλυτερο τον τσιλντρεςκαι να παιζουν οπως στο ευρωμπασκετ σοφο και μιλος (αντε μωρη παιχτουρα). αν φυσικα και ο γιαννακης δεν κανει κανα μαγικο παλι…
θα δειξει ο χρονος, ειμαστε πολυ νωρις ακομα.
η μπαρτσελονα ειναι για μενα το μεγαλο φαβορι.

Χτες πάντως η ομάδα βασίστηκε αρκετά στο isolation και το ατομικό ταλέντο των Κλέιζα, Τσίλντρες και Γουέηφερ και λιγότερο σε συστήματα και ομαδική δουλειά.

Τα μεγαλα φαβορι ειναι οι αιωνιοι Ολυμπιακος και Παναθηναικος και οι αντιστοιχοι της Ισπανιας, Μπαρτσελονα και Ρεαλ. Θελω να ελπιζω οτι ο Ολυμπιακος φετος μπορει να κατακτησει επιτελους το τροπαιο που τοσο μας εχει λειψει. Πιστευω στην φετινη ομαδα πιο πολυ απο αλλες χρονιες αρκει να υπαρχει συνεχης δουλεια και σταθεροτητα, αλλιως δεν πας πουθενα.

Βάλε και Σιένα…όπως και νά’χει πιστεύω ο Ολυμπιακός φέτος να το πάρει:):!:

Καλη ομαδα η Σιενα, αλλα δυσκολα θα μπει σφηνα σε αυτες που ανεφερα… Θες λογω ειδικου βαρους, δυσκολο το βλεπω…Μακαρι να το παρει ο Θρυλος φετος, καιρος ειναι…

Και η Μάλαγα του Πρίντεζη υπολογίσημη είναι:!:

Το μόνο που μας μένει (με 5 αστέρια στη φανέλα) είναι να σηκώσουμε δύο κούπες κολλητά. Συνεπώς πιστεύω θα τα δώσουμε όλα για να το back-2-back. Από κει και πέρα, εξαρτάται για όλους τους υπόλοιπους, όπως και για εμάς, για το τι φόρμα θα έχουν στα νοκ-άουτ.

Eυελπιστώ να κριθεί ανάμεσα στο ΠΑΟ και ΟΣΦΠ.

Θα ηταν ωραιο να δουμε εναν τελικο παο - οσφπ ( ευχομαι χωρις επεισοδια ) αλλα απο εκει και περα, μου αρεσουν σιενα και ρεαλ μαδριτης. Επισης καλη επιτυχια στο Μαρουσι, που μονο καλο θα του κανει μια συμμετοχη στην ευρωλιγκα.

εχασε ο γαυρος απο τη Μαλαγα
δεν τον ειδα τον αγωνα αλλα απο οσα διαβασα στα σαητ επαιξαν παλι λαθη του Μπαναωτη. τα εριξε στους παιχτες που δεν εχουνε προσαρμωστει στο ευρωπαικο παιχνιδι…ναι αλλα το ηξερες απο την αρχη φιλτατε…(το ηξερες;;:wink:
τεσπα ειναι νωρις ακομα και μεις περσυ ααπο Φεβρουαριο πηραμε μπρος…

Καλά η δήλωση περί μη προσαρμοσμένων παικτών είναι απίστευτη, οι μόνοι που ήρθαν εκτός Ευρώπης είναι ο Ουέηφερ που χτες άντε νά παιξε κάνα 5λεπτο και ο Κλέιζα. Δηλαδή για το χτεσινό χάλι έφταιξε που δεν έχει προσαρμοστεί ο Κλέιζα. Σουρεάλ…

Εμένα μου άρεσε που ο Παπαλουκάς δεν ήρθε στην Εθνική για να είναι ξεκούραστος για τον Ολυμπιακό και χθες δε μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Οι παίκτες της Μάλαγας έμοιαζαν 2 φορές πιο εκρηκτικοι…

101-66 τελικο ο ΠΑΟ με την Κιμκι…100σταρα και 35 ποντοι με ολους να προσφερουνε κατι στο παιχνιδι…εξωντοτικη αμυνα και επιθεση που εβγαζε φωτιες. δεν ξερω αν το επιπεδο αντιπαλου ηταν αυτο που εκρινε την εκβαση του αγωνα κατα κυριο λογο, αλλα για αρχη χρονιας και με κουτσουρεμενη φροντ λαην πρωτο δειγμα ακρως ενθαρυντικο…
περιμενουμε να δουμε τωρα και κανεναν μεγαλυτερο αντιπαλο

Μια χαρά είναι το επίπεδο της Κίμκι, την προηγούμενη βδομάδα κέρδισε την πολυδιαφημισμένη Ρεάλ του Μεσίνα. Νίκη και για τη Μαρουσάρα 75-81 στη Σλοβενία, κρίμα που έχασε όπως έχασε με την ΤΣΣΚΑ.

Και εγώ θα έλεγα πως το επίπεδο της Κιμκι δεν είναι καθόλου χαμηλό αλλα έπεσε σε τοίχο. Πιστευώ πως ο ΠΑΟ έχει την καλύτερη και πιο ισοροπημένη ομάδα που είχε ποτέ. Ολοι δείχνουν διάθεση. Εδω έκανε το τριπλ κραουν με σέντερ το Γιαφτόκας και τον αμερικάνο (πως τον έλεγαν?) επίσης σχεδόν απόντα. Φέτος τι πρέπει να γίνει δηλαδή?

Thν ιδια ομαδα σε ενα τουρνουα στη Κυπρο πριν λιγο καιρο την κερδισε 78-72… Οκ ειναι πολυ νωρις αλλα εμφανισεις σα τη σημερινη δειχνουν μαλλον οτι ο βαζελος θα ειναι υπερηχητικος φετος… Ειναι εμφανες οτι οι γιαννακοπουλαιοι εχουν βαλει ως στοχο τα 9 τροπαια (η Ρεαλ ειναι πρωτη με 8) ωστε να καταστει η μεγαλυτερη ομαδα ολων των εποχων στο ευρωπαικο μπασκετ…

Ντελκ !

Εγω δεν ειχα τη δυνατοτητα να παω στο οακα κι ουτε το ειδα αλλα ρε παιδια ενα ονομα εχει σημασια πιστευω: Ομπραντοβιτς.Τελος.

Επισης αποτι διαβασα ο Διαμαντιδης ηταν σουπερ αποψε. Απ οτι φαινεται το διαλλειμα απο την εθνικη του εκανε πολυ καλο…

o Διαμαντιδης εκανε ρεκορ ποντων σε παιχνιδι ευρωλιγκας. ηταν σουπερ γενικοτερα ομως…
δικιο εχεις για τον Ζοτς…αδριαντα πρεπει να του κανουν απο τωρα τα αδερφια…τεραστια προσφορα…