Euroleague 2021-22

Έχω δει τα ματς για τα οποία διαμαρτύρεται η Φενέρ και ναι, ένα δίκιο το χει.
Άλλο τώρα αν “δικαιούται διά να ομιλεί” βάσει παρελθόντος.

έρχεται στο σεφ η φενέρ… κάτι θα τσιμπήσει με την ανακοίνωση
δεν είναι τυχαίο όμως με ποιον αντίπαλο αδικήθηκε

1 Like

Είδα μόνο τα τελευταία λεπτά με Μπαρτσα και μπορώ να πω πως καλά κάνει και έχει παράπονα. Με ΠΑΟ κ Ρεάλ δεν έχω άποψη. Από εκεί και πέρα έχοντας δει το Μπαρτσα-Ολυμπιακός και τα τελευταία λεπτά στα ματς με Φενερ και Μονακό έχω να πω πως σε όλα αυτά τα παιχνίδια που κρίθηκαν στο σουτ η ομάδα τους Σάρας πήρε όλα τα σπόρια. Όχι ότι έγινε η τρελή σφαγή ξέρω γω αλλά όπως έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Συρίγος τους έδιναν φάουλ πριν καν γίνει η επαφή.

Τεσπα το σχόλιο μου για την φενέρ έχει να κάνει με το ότι θεωρώ υποκρισία να κλαίγεται ενώ διαχρονικά είναι στους βολεμένους. Και λέγοντας βολεμένους δεν εννοώ μόνο διαιτησία. Δεν είναι τυχαίο που όλες οι ομάδες είναι κατά αυτού του ανέκδοτου του Μπερτομέου εκτός από τις Ισπανικές και την Φενέρ.

Κλέινωντας να πω πως η Euroleague έχει άλλα θέματα πιο σοβαρά από το σπρωξιματάκι σε 2-3 ομάδες. Δεν νοείται να μου έχεις κλειστή λίγκα με τις καλύτερες Ευρωπαικές ομάδες και ο βασικός σου χορηγός να δίνει 5 εκ μόνο

Με τον Παναθηναϊκό αν θέλει να διαμαρτυρηθεί για κάτι η Φενέρ, ας διαμαρτυρηθεί για τους κανονισμούς που και η ίδια στήριξε ως προς την ευκολία του αντιαθλητικού φάουλ.

Οι δύο φάσεις με τον ΠΑΟ, βάσει κανονισμού σωστά δόθηκαν αντιαθλητικά οπότε καλύτερα να εκδόσει ανακοίνωση κατά της βλακείας των παικτών της. Με τη Ρεάλ δεν το είδα και με τη Μπαρτσελόνα ειδα το τελευταίο λεπτό και δεν παρατήρησα κάτι. Δεν πρόλάβα μια φάση που έλεγε ο σπίκερ ότι μετέτρεψαν το επιθετικό σε αμυντικό. Προφανώς μιλάμε για ανακοίνωση που στοχεύει σε σπόρια για το αυριανό.

Τώρα για τον Ολυμπιακό, παρατηρώ μια έως έως και δυσφορία γιατί η ομάδα έπαιξε λέει με τη φωτιά και κινδύνεψε από την Άλμπα. Μάλλον κάποιοι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι κατά βάση μιλάμε για ένα σύνολο που είναι εμφανώς καλύτερο από πέρσι αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ομάδα τετράδας, Είναι ομάδα οκτάδας και ως τέτοια προφανώς και θα κινδυνέψει στην κακή της βραδιά ακόμα και από ομάδες χαμηλότερου επιπέδου που όμως θα τύχει να βρεθούν αυτές σε καλή βραδιά.

Κατά τ’ άλλα δυστυχώς δικαιώνομαι για τη συνολική δυναμική στη θέση “5” ενώ παρατηρώ στα τελευταία παιχνίδια μια επιμονή στη χρησιμοποίηση ΜακΚίσικ παρότι γενικά είναι σε μέτρια/κακά φεγγάρια.

Ακούγεται έντονα πως κοιτάμε ψηλό. Καλά πάμε προς το παρόν θετικό είναι που κερδίσαμε σε καλή βραδιά μια μέτρια ομάδα. Αυτά μας φάγανε πέρσι

Ταπείνωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης ο ΠΑΟ, έχασε και η ΤΣΣΚΑ από την Βιλερμπάν… Έχει ψωμί η διοργάνωση.

2 Likes

Τον Μάρτιν τον κόβω να μας χαιρετάει, είναι τραγικά εκτός εαυτού. Όντως η Φενέρ έβγαλε ανακοίνωση για να πάρει καλύτερα σφυρίγματα αύριο, αν και μόνος του ο Φαλ θα έχει θέμα, θα κανει πάρτυ ο Βεσελι ειδικά αν δώσουν στον Φαλ 2 φάουλ στα πρώτα 5 λεπτά ξέρω γω.
Ο μακισικ chrisp, σε άλλα ματς δίνει πιο πολλές βοήθειες, θέλει πιο έξυπνη μεταχείριση, όλα λόγω ότι θέλει έθιμο για αυτό νομίζω 5ον βάζει πιο πολύ ώστε να ρολαρει.

1 Like

Η Βιλερμπαν πάντως είναι εξαιρετική ομάδα, δεν το λες έκπληξη ότι κέρδισε την ΤΣΣΚΑ στην Γαλλία. Η οποία ΤΣΣΚΑ έχει και σημαντικές απουσίες, είχε και με εσάς την προηγούμενη εβδομάδα.
Το ματς την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ θα είναι πιο δύσκολο για εμάς απ’ οτι χθες με την Εφες.
Μιλώντας για την Εφες…δεν μπορει κάτι παίζει εκεί στα αποδυτήρια, δεν είναι δυνατόν αυτή η ομαδαρα με αυτούς τους παίκτες να έχει αυτή την εικόνα όχι μόνο στην Ευρωλιγκα αλλά και στην Τουρκία. Τα περί κορεσμού που λένε καποιοι δεν νομίζω ότι μπορούν να δικαιολογησουν την εικόνα της.

Εμείς ειμασταν πολύ καλοί χθες, ο Μεικον είναι σκόρερ ολκής και ίσως η μόνη πραγματικά καλή μεταγραφή που κάναμε φέτος. Δεν μας έχει βοηθήσει και το πρόγραμμα στην αρχή με 4 στα 6 ματς εκτός.
Τουλάχιστον να έχουμε μια αξιοπρεπή πορεία στην συνέχεια, οκτάδες και λοιπά δεν υπάρχουν για εμάς.

2 Likes

Αγχωτικό το παιχνίδι σήμερα αλλά μίλησε ο Σλούκας στο τέλος.

1 Like

Ναι μεγάλο καλάθι του Σλούκα, το έβλεπα πριν λίγο.

1 Like

Έβαλε το μεγάλο σουτ εκείνος που αν χάναμε θα “έφταιγε” περισσότερο για μένα… για κάθε μεγάλο σουτ που έβαλε είχε κάνει πιο πριν ένα τεράστιο λάθος. Ειδικά το φάουλ που κάνει και έδωσε έξτρα βολή στον Πολονάρα μου γύρισε το μάτι… ας τον άφηνε να το βάλει, θα ήμασταν ένα πόντο μπροστά τουλάχιστον…

τεσπά, γίνομαι γκρινιάρης… πολύ σημαντική νίκη

Γουόκαπ ίσως από τους πιο έξυπνους παίκτες που έχω δει γενικά στην ομάδα, παίχτης που ξέρει να κάνει τα βασικά σε εξαιρετικά μεγάλο βαθμό, φαίνεται ότι έμαθε να παίζει το σωστό μπάσκετ στη Ζαλγκίρις.
Φαλ ξέρει πολύ μπάσκετ το μυαλό του αλλά το σώμα του δεν είναι τόσο αθλητικό. Και αυτός πολύ έξυπνος, τα δίνει όλα, παίζει για την ομάδα και έχει μπει κατευθείαν στα βαθιά παίζοντας μόνος του με λίγες βοήθειες

1 Like

Και εγώ τρελάθηκα στο φάουλ ρε συ τζάμπα βολή. Τεσπά όπως τα λες είναι τα δίνουν όλα και νομιζω με το μπάτζετ που έχουμε δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε καλύτερες επιλογές παιχτών

Το καλάθι πάντως το έβαλε στο τέλος και εξιλεώθηκε ας πούμε για το χαμένο σουτ με την Μπαρτσελονα. Αν και εκεί πιστεύω ότι έκανε σωστή επιλογή απλά δεν μπήκε.

2 Likes

Πρέπει να πάρει αυτά τα σουτ από τη στιγμή που έχει βγει μπροστά. Ο Σάσα λίγο πεσμένος πάντως. Καλός ο μακισικ σήμερα.

1 Like

Αυτό είναι το ποστάρισμα του Giannis για το οποίο δέχτηκε επίθεση από κάποια μερίδα οπαδών ή ξερω γω τι.

Τίποτα το μεμπτό, πανηγυρίζει για το εντυπωσιακό κάρφωμα του αδερφού του. Στη θέση του κι εγώ τη Βιλερμπάν θα υποστήριζα.

Εν τω μεταξύ ο Οκόμπο ήταν από άλλο πλανήτη. Από πού τον πήραν αυτόν; Απίστευτη παιχτούρα!

Ριψοκίνδυνη πρόβλεψη: Η Βιλερμπάν θα είναι στο F4

2 Likes

Πήραμε ψηλό, τον είναι που έπαιξε Μακάμπι πέρσι. μαλλον ο Μάρτιν σε καλή κατάσταση, έκανε παρακέντηση και στα 2 γόνατα.

Καλο παίχτη πήραμε αλλά έχει 1 χρόνο απραξίας όλα στο παρκέ…

Με 6-5 σουτάρανε τον Μπερτομέου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι μέτοχοι. Το θέμα είναι πως διχάστηκαν στη μέση για να δούμε πως θα παει

Μπασκετικός περίγελος έχει γίνει ο Παναθηναικός.

Γράφουμε ιστορία. 33 πόντοι διαφορά, η χειρότερη ήττα στην ιστορία μας στην Ευρωλιγκα.

Μπορούμε όμως και χειρότερα, πιάσαμε πάτο, θα τον τρυπησουμε κιόλας.

ΔΓ ότι μπινελίκι και κατάρα και να σου ρίξω δεν αρκεί.