Οι Europe στη Eurovision;;;

Από το blabbermouth: “HAMMERFALL And EUROPE To Compete For Spot In EUROVISION SONG CONTEST?”
"ESCToday.com reports that Swedish broadcaster SVT is planning to have HAMMERFALL or EUROPE to take part in Melodifestival 2007 ? the Swedish national preselection for the Eurovision Song Contest ? according to Swedish newspaper Expressen. Heavy metal is popular in Sweden, and both HAMMERFALL and EUROPE, along with Melodifestivalen 2006 finalists THE POODLES are enjoying success in the charts.

The two rock bands have had discussions with SVT for the last couple of years, and are both said to be very interested in taking part. HAMMERFALL’s lead singer Joacim Cans says that some people feel that hard rock has no place in the Eurovision Song Contest, but he disagrees. “Melodifestivalen is a great opportunity to play for such a big audience,” he says. “Look at LORDI from [this year’s event] as a great example. The people of Europe wants more rock and roll in the contest.”

Martin Österdahl, the organizer of this year’s Melodifestivalen says that “we are having discussion with a wide range of artists to make the mix as interesting as possible. This means we still have to wait another few weeks before we know who the four wildcards will be.”

Hard rock won made it to the final of Melodifestivalen this year, where THE POODLES finished in a credible fourth place."

(κάτι μου λέει ότι θα γίνει χαμός σε αυτό το topic… :smiley: :lol: :stuck_out_tongue: )

Kάτι μου λέει ότι θα τους ρίξω ντομάτες

eeeeeeeeeleos pia

Μόλις διάβασα την απάντηση τους…

Να πάει να γα…ει η Eurovision

Οπότε Hammerfall

Στείλε τη να τη δούμε και εμείς ντε!

Έβλεπα αυτές τις μέρες τη συναυλία που έδωσαν στο Ελσινκι οι Lordi μετά τη νίκη τους στη Eurovision. Είναι σε κάποιο κεντρικό σημείο της πόλης και τόσο κόσμο στο δρόμο δεν είχαν ο Καραμανλής και ο Παπαντρέου στα καλά τους…

Αυτά βλέπουν οι άλλοι μουσικοί και είναι έτοιμοι να κάνουν ότι χρειάζεται για να το καταφέρουν και αυτοί. Επίσης, βλέπουν τους Lordi να μην έχουν φύγει ούτε εβδομάδα από τα charts της χώρας τους και ζηλεύουν…

Αμ δε…Οι Lordi κερδίσαν επειδή σοκάρανε ένα στημένο πράγμα.

Πρέπει να σταματήσουν να ονειροπολούν περί μεγαλείων αυτής της μορφής. Δεν ταιράζουν αυτά στη μουσική που έχουν επιλέξει να παίζουν και καλύτερα να σταματήσουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια όσο το δυνατόν πιο σύντομα.

δε νομίζω… ούτε EUROPE, ούτε HAMMERFALL… στους HAMMERFALL είναι η τρίτη φορά που τους προτείνουν να πάνε… τις προηγούμενες είχαν αρνηθεί γιατί η Σουηδική επιτροπή τους επέβαλε το τραγούδι, ενώ αυτοί ήθελαν να πάνε με δικό τους. Για φέτος έχουν δηλώσει ότι μόνη πιθανότητα να πάνε είναι μόνο αν το τραγούδι είναι δική τους σύνθεση…

Οι EUROPE με Norum δε θα πήγαιναν ποτέ… με Marcello πιθανόν…
Εδώ ο Norum δε θέλει να πάιζει το “Prisoners in paradise” γιατί το κατηγορεί ότι είναι τραγούδι επιπέδου Eurovision!!

Eδώ ο Norum την κοπάνισε από τους Europe όταν από τις 100.000 κόπιες του Wings of Tomorrow πήγαν στα 15 εκατ. του Final Countdown… Αλλά απ’ όσο γνωρίζω (μέσω δηλώσεων τους κατά καιρούς, άπό το 2003 μέχρι φέτος τους γίνεται πρόταση συνεχώς) ούτε οι υπόλοιποι γουστάρουν πλέον…
Μόνο ο Marcello γουστάρει, αλλά αυτός πλέον δεν είναι Europe…

http://www.europetheband.com/phpBB2/viewtopic.php?t=7382&start=0

Ελπιζω να ειναι αστειο αυτο που λετε…

Η μουσική δεν έχει σύνορα και στεγανά… προσωπικά πολύ θα γούσταρα να έβλεπα στη Eurovision rock μπάντες πιο συχνά …και να κερδίζουν κιόλας…

Η μουσική δεν έχει σύνορα και στεγανά… προσωπικά πολύ θα γούσταρα να έβλεπα στη Eurovision rock μπάντες πιο συχνά …και να κερδίζουν κιόλας…[/quote]

Oxι, δεν εχω προβλημα με την eurovision, αλλα με τους τρενταδες που θα αρχισουν να ακουνε(και καλα) europe και θα την βλεπουνε ροκαδες.

Για τους Europe είναι ένα αστείο που επαναλαμβάνεται ως φήμη κάθε χρόνο τέτοιο καιρό από τα Σουηδικά ΜΜΕ…

Προτιμώ να μην αποκτήσουν ποτέ ξανά την δόξα του 86-87-88 παρά να τους δω να γίνονται ξανά καραγκιοζάκια του μάρκετινγκ…

Για μένα όπως είναι τώρα είναι η συνέχεια του Wings of tomorrow… Δηλαδή ποιοτικό hard rock και τίποτα λιγότερο ή περισσότερο… Επειδή είμαι πορωμένος οπαδός, σας διαβεβαιώ ότι οι fans τους κατά 99% δεν γουστάρουν με τίποτα… Άλλωστε οι Εurope είναι καμμένοι στο παρελθόν από το ανούσιο μάρκετινγκ…

Για τους Hammerfall δεν έχω άποψη, αν και νομίζω ότι είναι λίγο καραγκιόζηδες…

Δε νομίζω ότι η Eurovision προσέφερε κάτι στους Lordi πέρα από εφήμερη φήμη και κάποια περιστασιακά φράγκα…

Ποτέ δεν θα φτάσουν σε κάποιο παραπάνω επίπεδο ποιοτικής αναγνώρισης, λόγω της συμμετοχής τους σ? έναν σαπουνοειδή διαγωνισμό… Δηλαδή μια καλή hard rock μπάντα που αναμασάει τα 80’s…

Συγχωρέστε με, αλλά η συγκεκριμένη άποψη είναι η άποψη ενός fan κι τίποτα περισσότερο?

και να γούσταραν,και να πήγαιναν,όταν ξέρεις την αξία ενός group,δεν νομίζω να μπορεί να σε επηρεάσει κάτι τέτοιο…ας κάνουν ό,τι γουστάρουν στην τελική…όποιος τους γουστάρει,θα συνεχίσει να τους γουστάρει,κι όποιος τους αντιπαθεί θα συνεχίσει να τους αντιπαθεί…

Οι LORDI μεσοπρόθεσμα τουλάχιστον, έχουν βγεί κερδισμένοι. Πούλησαν τρελά, τους έμαθαν όλοι, σε μεγάλα fetival ήταν headliners πάνω από σπουδαία metal ονόματα, δε τους έχει βγεί σε κακό μέχρι τώρα ο ντόρος που έγινε γύρω απ’ αυτούς. Τώρα το τι θα γίνει στο μέλλον είναι άγνωστο…

Όσο για τους EUROPE δε νομίζω ότι θα πάνε…
Οπότε τσάμπα η κουβέντα…

Προσωπικά θεωρώ την Eurovision τρανς μουσικό θεσμό (Ντανα ιντερνάσιοναλ κι έτσι)…

Προσωπικά θεωρώ τους Europe τεράστια μπάντα…

Άρα καμία σχέση…

Oι Lordi ή οι Hammerfall μπορούν να πάνε…

Oι Europe με Νorum καμμία σχέση…

Επίσης καλό θα ήταν ν’ αλλάξει ο τίτλος του topic

Οι Hammerfall στην Eurovision

Τον θεωρώ πολύ υποτιμητικό

το σιγουρο ειναι οτι οι ΕUROPE δεν εχουν αναγκη την Εurovision το αντιστροφο
ισχυει . Παντως δεν σημαινει οτι δεν περασαν και αξιολογα ονοματα απο Εurovision . Βεβαια η ολη διαδικασια οδηγει σε κομματια που πρεπει να ‘περασουν’ στο κοινο μεσα σε 2 λεπτα κατι το οποιο οδηγει σε πολλα κλισε , αλλα και δεν ειναι και καθολου ευκολο.

Και μετά μου λες να μην σου δείχνω αδυναμία

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

αν πάνε όμως… θα έχει πολύ γέλιο η φάση…

Όντως θα έχει πολύ γέλιο που θα ψηφίζουν όλοι κι εγώ θα κράζω

Eπίσης προτείνω να πάνε με το τραγούδι

Prisoners in Paradise