Europe - Live From The Dark

Ξέρω οι περισσότεροι θα γράψετε ότι τα έσκασα χοντρά για να γράψουν τόσο καλά λόγια για τους “μισητούς” εως γραφικούς στους Έλληνες μεταλλάδες Europe.
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
To προσωπικό μου κόλλημα στην συγκεκριμένη μπάντα μερικές φορές έχει γίνει μέχρι και ανυπόφορο στο forum. Το να γράψω ότι είμαι οπαδός των Dream theater των Queensryche ή των Iron Maiden (που όντως είμαι) δεν αποτελεί δα και καμιά σπουδαία πρωτοτυπία… Το λένε σχεδόν όλοι. Το να δηλώνω όμως οπαδός των Europe, σημαίνει αυτόματα ή ότι εγώ είμαι άσχετος και κολλημένος ή ότι αυτοί που τους λοιδωρούν μάλλον δεν έχουν ψάξει καλά… Αυτό δεν ισχύει μόνο για τους Europe… Σαν τους Europe είναι πολλοί και ακόμα καλύτεροι απ’ αυτούς… Κάποτε είχε μπει στο forum ένα παλικάρι, ο οποίος σχεδόν λοιδωρούσε τους Toto… Είχε γράψει χαρακτηριστικά… “Μα τους Toto”… Μου θύμισε επ’ ακριβώς τα σχόλια του ΠΟΠ & ΡΟΚ πριν 20 περίπου χρόνια όταν έγραφε απίστευτα υποτιμητικά σχόλια για το metal και ακόμα πιο υποτιμητικά για μπάντες που το ανέβασαν στην κορυφή των charts όλου του κόσμου…
Επί της ουσίας του κείμενο είναι απόλυτα εμπεριστατωμένο. Το μόνο που ξέχασε ο φίλτατος Κώστας είναι πως ο Norum έχει δώσει ένα bluesy 70’s feeling στη μπάντα με αποτέλεσμα τραγούδια όπως το Superstitious ν’ ακούγονται εντελώς διαφορετικά…
Κλείνοντας θα πως ότι το Classic Rock ίσως το μεγαλύτερο περιοδικό στην Αγγλία, αποθέωσε τα dvdια UFO, Whitesnake και Europe. Αυτοί σίγουρα ξέρουν…
Aυτά…

tous plirose kai aftous sto classic rock…pire to idiotiko tou jet, petaxtike mexri ekei kai tous agorase kasonia mpyres kai narkotika…

Ευτυχώς πίνουν φθηνά ναρκωτικά οι Άγγλοι… Και έχουν και ωραίες γυναίκες ιδιαίτερα στη Βόρεια Αγγλία…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

well…to mono pou menei loipon einai…na metakomisoume stin agglia!!!

Όχι οι περισσότεροι, ΟΛΟΙ!

Όχι οι περισσότεροι, ΟΛΟΙ![/quote]

Γιατί Θανάση μου δεν σου άρεσε το dvd;

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

το live from the dark ,ειναι το καλυτερο dvd που ειδα φετος ,group με τα ολα του , και
μαλιστα τωρα τους προτιμω περισσοτερο απο πιο παλια, πολλοι απλοι , δινουν ολο
το βαρος στη μουσικη ,η οποια ουτως η αλλως ειναι κορυφαια .
ο δε Τempest ,ειναι και αριστος συνθετης , αρκει να ριξετε μια ματια στα κομματια
των Europe ,καθως και τις πολυ καλες προσωπικες του δουλειες .
οι ανθρωποι ειναι ‘γεννημενοι’ γιαυτο που κανουν ,τιποτε δεν ειναι τυχαιο στους συγκεκριμενους .
*sign of the times - τι κομματαρα ειναι αυτη ? και πολλα αλλα βεβαια
επισης φιλε Telisvas, οι Ελληνες μεταλλαδες δεν νομιζω οτι μισουν τους Europe , ισως
καποτε , τωρα τους εκτιμουν ολοι , η μουσικη αξια ‘επιβαλεται’ στο τελος .Αλλωστε με
τα χρονια αποδειχθηκε ποιοι παιζαν καποιο ειδος για τα λεφτα , ποιοι ηταν ‘ο.φ.α’
(οπου φυσαει ο ανεμος) , ποιοι καναν μουσικες κωλοτουμπες, και ποιο παιζαν μουσικη
απο την καρδια τους …

Καταχωρείσαι ως κολλητός μου ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ
Sign of the times τι τραγούδι… Ένα από τα τρία πιο αγαπημένα μου τραγούδια τους…
Στο Sweden rock που είχα πάει το είχε σκοτώσει ο Tempest… Στο Hammersmith πριν ξεκινήσουν λέω στον Πέτρο και τον Μήτσο, τι το λέει αφού το σκοτώνει… Καταλαβαίνεις τι κράξιμο έφαγα, αφού ο τύπος το είπε στη σωστή κλίμακα…
Anyway μου αρέσει τρομερά που ο Norum σέβεται πολύ τα solo του Marcello. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έπαιζε το Superstitious νότα προς νότα…

να πω κατι για τον Μarcello η κιθαρα που παιχθηκε στο ‘out of this world’ ,ειναι απο τις καλυτερες που εχω ακουσει ποτε ,και μου κακοφανηκε λιγο η μετεπειτα ‘πορεια’ του .
.Ο Norum εχει μια πιο blues χροια ,δεν τιθεται θεμα συγκρισης σε τετοιους μουσικους ,
ο καθενας εχει την προσωπικοτητα του .

Τωρα θα με πειτε οτι ειμαι προκατηλειμενος σε οτι αφορα τους Europe αλλα εμενα δεν με ενθουσιασε , οκ ειναι ενα καλο dvd και τιποτα παραπανω. Τωρα σε οτι αφορα το καλυτερο τοθ 2005 που νομιζω οτι ανεφερε καπου ο Αοr το θεωρω υπερβολη.

Προσωπικα θεωρω τα καλυτερα του 2005 το Dvd των Evergrey - A Night To Remember και το ακουστικο των Bonfire.

emena mou aresei ki ekeino ton firehouse pou pigainan me to elikoptero pano apo tis alpeis…i toulaxiston etsi ksekinouse… :smiley:

To All She Wrote ειναι . κομματαρα!!!

To All She Wrote ειναι . κομματαρα!!![/quote]

soooooooooooooooooopaaaaaaaaaaaaaaaaa… 8O 8O 8O …afto itan to dvd? :lol:

AC/DC – Family Jewels Με διαφορά

AC/DC – Family Jewels Με διαφορά[/quote]

Γκουσγκούνης reunion tour

Όχι οι περισσότεροι, ΟΛΟΙ![/quote]

Γιατί Θανάση μου δεν σου άρεσε το dvd;

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P[/quote]

Όχι, απλά ήταν τέλειο! Το έχω λιώσει… Χαχ!

and… BYE BYE BYE BABY BYE BYE, and that was all she wrote (FireHouse RULEZ)

το ακουστικο firehouse επισης , ειναι ‘τεφαρικι’ , πολλα απο τα γνωστα τους κομματια σε
πρωτοτυπες εκτελεσεις . Kριμα που καποτε δεν ηρθαν ,ελπιζουμε …
υπαρχει ενα κομματι της Παπαριζου που εχει γραψει ο Μπιγαλης ,που παιζεται στο ραδιοφωνο ,και ο τιτλος του καταληγει σε ‘in your heart’ κατι τετοιο .
Ακουστε το 'i lived my life for you '( αν θυμαμαι και καλα τον τιτλο )/fierehouse , και συγκρινετε το ,αντε και σε ανωτερα…

ego vasika theoro kalytero dvd, to live tis sade stin ameriki prin xronia, alla de ksero poio akrivos einai kai an exei vgei se dvd…to thema einai oti einai to monadiko live pou kathisa mexri tis dyo to proi na to do stin et1 ki as douleva tin epomeni mera…kai vasika to monadiko live pou eida olokliro ever…kai to parakolouthisa pragmatika! an iksere na mou pei kapoios…apistefti skini, apistefti aisthisi…

Εσένα δεν σε ξεχνάω…

Βλαχομανάβης με περικεφαλαία

Εσένα δεν σε ξεχνάω…

Βλαχομανάβης με περικεφαλαία[/quote]

o mparmpa stathis???